خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

عوامل مؤثر بر قیمت کندن چاه فاضلاب و روش محاسبه متراژ چاه

حفر چاه های مختلف یک امر ضروری بوده و مهم ترین این چاه ها هم چاه فاضلاب می باشد در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم برای شما عوامل مؤثر بر قیمت کندن چاه فاضلاب و همچنین روش محاسبه متراژ چاه را توضیح دهیم و شما را با آن آشنا کنیم.

انواع چاه

احتمالاً شما با چاه آب و فاضلاب آشنایی دارید ولی باید بگوییم برای هدف های مختلف چاه های مختلف حفر می شود که عمق های متفاوتی داشته و بسیار هم ضروری هستند مثلاً چاه ارت ساختمان که برای از بین بردن و یا کم کردن ولتاژ استفاده می شود و یا حفر چاه جهت تهویه هوا در تونل های طولانی مترو، و یا چاه آب و فاضلاب و… که همه ی اینها بسیار ضروری می باشند. انواع چاه ها عبارتند از:

 • چاه های فاضلاب
 •  چاه ارت
 •  چاه آب
 •  حفر چاه آب باران
 •  حفاری میله چاه
 •  حفاری انباری چاه

شاید بخواهید بدانید چگونه باید متراژ و قیمت کندن چاه فاضلاب را محاسبه کرد؟ عوامل زیادی در قیمت حفر چاه تأثیر گذار است که می‌خواهیم در ادامه شما را با آن آشنا کنیم.

چاه فاضلاب

عوامل مؤثر بر قیمت کندن چاه فاضلاب و روش محاسبه متراژ چاه

امروزه برای حفر چاه از دستگاه های پیشرفته و مدرن استفاده می شود که می تواند سرعت کار را زیاد کرده و نیاز به نیروی کار زیادی هم نداشته باشد همین عوامل می تواند باعث شود که قیمت کندن چاه کمتر شده و مالک هزینه کمتری را برای حفر چاه پرداخت کند ولی استفاده از این دستگاه ها هم هزینه بردار می باشد و عوامل مهمی می تواند باعث زیاد شدن هزینه حفر چاه فاضلاب شود که در ادامه شما را با آن آشنا خواهیم کرد.

چه عواملی در قیمت کندن چاه فاضلاب مؤثر است؟

نوع و جنس خاک محل مورد نظر تأثیر زیاد و مستقیمی بر قیمت کندن چاه دارد بیشتر زمین ها یا شنی بوده و یا غیر شنی می باشند حفر چاه در هر کدام از این زمین ها قیمت خاصی داشته و با متراژ معینی هم انجام می‌گیرد. محاسبه متراژ و همچنین قیمت کندن چاه فاضلاب در زمین های شنی به دلیل پر شدن سریع چاه زمان بیشتری می برد و با زمین های غیر شنی فرق می کند.

حفر چاه برای زمین های شنی با متراژ کمتر انجام می گیرد زیرا زمین های شنی می‌توانند به راحتی رطوبت را جذب کرده و سرعت پر شدن آنها کمتر است و به همین علت نیاز به تخلیه چاه هم در این زمین ها کم بوده و هزینه کمتری هم بابت تخلیه چاه پرداخت خواهید کرد.

به طور کلی عواملی که بر قیمت حفر چاه موثر هستند عبارتند از:

 • هزینه و قیمت کندن چاهی که باید حفر کنند.
 • نوع چاهی که باید حفاری شود (فاضلاب، آب و…)
 • جنس زمین که سنگی و یا ماسه ای باشد.
 • قیمت نصب کول درون چاه (هزینه خرید کول چاه)
 • هزینه حمل و نقل و بارگیری و تخلیه بار
 • هزینه برای طوقه چینی چاه
 • هزینه آب چکان درب چاه یا همان گلدانی چاه
 • هزینه بستن درب چاه
 •  هزینه‌های نصب دریچه
 • هزینه های بازدید چاه
 •  هزینه حمل نخاله خاک

تأثیر نوع زمین در قیمت حفر چاه

زمین های غیر شنی به انواع مختلفی تقسیم می شوند که عبارتند از سنگی، رسی و صخره ای که هر کدام از این زمین ها برای حفاری به دستگاه های مخصوصی نیاز دارند. روش محاسبه قیمت حفر چاه فاضلاب در زمین های غیر شنی به نوع زمین هم بستگی داشته و با یکدیگر فرق می کنند معمولاً در زمین هایی که سنگی می باشند به دلیل نیاز به استفاده از کمپرسور های بادی و همچنین افزایش زمان برای حفر چاه، هزینه بیشتری برای کندن چاه دریافت می شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  فاکتورهای اصلی و مؤثر بر لوله بازکنی | خدمات دستگاه های لوله بازکنی

 روش محاسبه متراژ و قیمت حفر چاه فاضلاب با انباره

چاه های فاضلاب علاوه بر قسمت چاه، دارای قسمتی به نام انباره هم می باشند که وظیفه ذخیره کردن پساب را عهده دار هستند متراژ این انباره و همچنین تعداد انباره ها باید محاسبه شود قیمت حفر چاه فاضلاب و انباره ها در زمین های مختلف با هم فرق می کند برای اینکه متراژ و تعداد انباره ها و عمق چاه را محاسبه کنند بجز جنس زمین، چند فاکتور مهم دیگر هم وجود دارد که باید به آن توجه شود:

 •  ارتفاع سازه و تعداد واحدهای مسکونی در سازه ها و تأثیر آن بر عمق چاه فاضلاب
 • طراحی و همچنین تعیین محل حفر چاه به وسیله متخصص

ارتفاع سازه و تعداد واحد‌های مسکونی در سازه ها و تأثیر آن بر عمق چاه فاضلاب

در هر سازه بسته به ارتفاع سازه و تعداد واحدهای مسکونی که در آن می سازند تعداد ساکنین هم تغییر می کند به همین دلیل مقدار فاضلابی که تولید می شود به وسیله هر فرد در قیمت و همچنین محاسبه متراژ چاه فاضلاب اثر دارد بیشترین سازه ها با توجه به ساکنین ساختمان ها و همچنین مهمان های بیشتر نیاز به فاضلابی با عمق بیشتر و انبارهای بیشتری هم دارد.

این چاه ها را با قیمت بیشتری حفر می کنند و علاوه بر آن تعداد ماه های سال و همچنین عمر هر چاه هم می تواند بر قیمت و محاسبه متراژ چاه مؤثر باشد زیرا در ماه های مختلف سال تولید فاضلاب فرق کرده و متخصص برای تعیین قیمت و محاسبه متراژ به این موارد هم توجه کامل می کند.

طراحی و همچنین تعیین محل حفر چاه به وسیله متخصص

برای هر چاه فاضلاب باید یک چاه جذبی هم حفر شود این چاه وظیفه دارد آب های سطحی مثل آب باران را جذب کند مقدار رسوب مواد جامد در چاه فاضلاب در طول یک دوره حدودا ۱۵ سال برای هر چاه در نظر گرفته شده است که می تواند در قیمت و نحوه محاسبه متراژ اثر گذار باشد. البته عمق چاه جذبی به دلیل رسوب مواد جامد کمتر است و به همین دلیل اگر به تخلیه چاه نیاز باشد باید حتماً آن را لایروبی کرده تا دوره مصرف چاه زیاد شود.

توجه داشته باشید که برای حفاری چاه باید محل آن حتماً به وسیله متخصص بازرسی و انجام شود نکات مهمی برای حفر چاه باید در نظر گرفت که دور بودن از ستون های سازه و دیوارها و همچنین عدم ورود آب های چاه به زمین های کشاورزی می تواند از این نکات مهم باشد. در بیشتر مواقع چاه را در مکان های دورتر از محل سکونت حفاری می کنند تا خطری برای ساکنین نداشته باشد توجه داشته باشید که نصب طوقه، کول گذاری، گلدانی و حمل خاک هم می تواند بر هزینه کندن چاه اضافه شود.

اجرت حفر چاه چگونه محاسبه می شود؟

همانطور که گفتیم اجرت و دستمزد حفر چاه بسته به نوع چاه و همچنین جنس زمین با یکدیگر متفاوت است مثلاً چاه آب و چاه فاضلاب از جهت قیمت با هم فرق می کنند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  آموزش نحوه تعویض فلنج توالت فرنگی

شیوه های حفر چاه

امروزه برای حفر چاه روش های بسیاری وجود دارد که ما می توانیم به وسیله آن‌ها چاه های عمیق را به راحتی حفر کنیم بهترین روش حفر چاه استفاده از راه های مکانیکی می باشد البته روش دستی هم برای حفر چاه وجود دارد که در گذشته زیاد از این روش استفاده می شد.

در ادامه می خواهیم شما را با شیوه های حفر چاه آشنا کنیم.

۱- حفر چاه دستی

همانطور که از نام این چاه متوجه می شوید در این روش چاه به شکل دستی حفر می شود و کارگران با استفاده از کلنگ و تیشه زمین را کنده تا به عمق مورد نظر برسند از این روش برای حفر چاه های فاضلاب در ساختمان ها استفاده می شود از مشکلات این حفاری می توان سرعت کم و همچنین محدودیت در حفاری را نام برد.

حفر چاه ضربه ای

حفر چاه ضربه ای به روش های مکانیکی انجام می شود که به وسیله دستگاه های مکانیکی چاه را حفر می کنند در این روش انرژی مکانیکی به خاک و سنگ وارد خواهد شد و حفره به وجود آمده و چاه حفر می شود.

حفر چاه چرخشی

برای حفر چاه چرخشی از مته های بزرگ و مخصوصی استفاده می‌کنند مته به صورت چرخشی حرکت می کند و به زمین فشار زیادی وارد می کند این یکی از روش های رایج در حفاری چاه چرخشی بوده که می توان در زمین های سخت و همچنین در زمین های نرم از آن استفاده کرد و بیشتر برای حفاری در معادن از آن استفاده می شود.

حفر چاه توربینی

در این روش قسمت متحرک توربین که همان سر مته می باشد وارد عمق چاه خواهد شد مته سرعت دورانی زیادی دارد و با سرعت زیاد می تواند به راحتی سنگ و خاک را شکافته و چاه را حفر کند این روش به دلیل سرعت زیاد باعث صرفه جویی اقتصادی خواهد شد.

حفر چاه حرارتی

در این روش از انرژی حرارتی برای حفاری چاه استفاده می شود به این شکل که انرژی حرارتی به سنگ ها نفوذ کرده و آنها را ذوب می کند.

حفر چاه آبی

در این روش از فشار آب برای حفاری استفاده می شود به این صورت که فشار آب باعث ساییدگی سطح سنگ شده و حفاری چاه انجام می شود از این روش معمولاً برای حفاری معادن زغال سنگ استفاده می کنند.

حفاری چاه لرزشی

حفاری چاه لرزشی از جدیدترین روش های حفاری می باشد که به این شیوه مافوق صوت می گویند و به وسیله امواج با فرکانس بالا باعث شکستگی سنگ ها می شود .

حفاری چاه لیزری

حفاری چاه لیزری بسیار کاربرد دارد و در زمینه های زیادی از آن استفاده می کنند در روش حفاری چاه لیزری از نیروی الکترومغناطیسی استفاده می شود تا سنگ های سخت و غیر قابل نفوذ را شکسته و چاه را حفر کنند.

چاه فاضلاب

نتیجه گیری

در این مقاله از ایبک امداد تلاش کردیم تا شما را با عوامل مؤثر بر قیمت کندن چاه فاضلاب و روش محاسبه متراژ آن آشنا کنیم همچنین انواع چاه و شیوه های حفر چاه را برایتان به طور کامل توضیح دادیم اگر در این زمینه سوالی داشتید می توانید در قسمت دیدگاه ها مطرح کرده تا متخصصین ما در ایبک امداد پاسخگوی شما عزیزان باشند.

عوامل مؤثر بر قیمت کندن چاه فاضلاب و روش محاسبه متراژ چاه

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

اجرت حفر چاه چگونه محاسبه می شود؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا