خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

دلیل بالا آمدن آب توالت چیست و چگونه آن را رفع کنیم؟

بالا زدن آب توالت می تواند یکی از مشکلات بسیار رایج در ساختمان باشد ممکن است در هنگام کار ناگهان متوجه بوی نامطبوع در منزل شوید و بعد از بررسی، مشاهده کنید که  آب توالت بالا زده است ، در صورت بروز این مشکل سریعاً باید برای رفع آن اقدام کنید در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم شما را با دلایل بالا زدن آب توالت و همچنین گرفتن مجراهای فاضلاب و راهکارهای رفع آن آشنا کنیم با ما همراه باشید.

 بالا آمدن آب توالت

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که وقتی درب توالت را باز می کنید متوجه شوید آب فاضلاب چاه توالت بالا آمده و کاسه توالت پر از فضولات شده است این صحنه در صورتی دیده می‌شود که چاه توالت دچار گرفتگی شده باشد و آب فاضلاب نتواند از لوله توالت و یا سیفون آن عبور کند در این حالت آب در داخل سیفون و لوله جمع شده و در نهایت هم در کاسه توالت انباشته خواهد شد.

این صحنه مشمئزکننده می‌تواند با بوی بسیار نامطبوعی همراه باشد که از فاضلاب بالا آمده، به مشام می رسد اگر این مشکل برای شما هم به وجود آمد حتماً باید سریعاً آن را رفع کنید در ادامه می خواهیم شما را با دلایل بالا آمدن فاضلاب آشنا کنیم و روش های برطرف کردن آن را هم برایتان توضیح دهیم.

بالا آمدن فاضلاب از توالت فرنگی و ایرانی

بالا زدن آب فاضلاب می تواند در هر دو توالت فرنگی و ایرانی ایجاد شود که باید سریع مشکل را برطرف کنیم تا بوی نامطبوع هم از بین برود. معمولاً در این مواقع افراد سریع با شرکت های لوله بازکنی تماس می گیرند سرویس کار در محل حاضر شده و با روش های مختلف مانند فنر لوله بازکنی، مشکل را برطرف می کند.

روش های دیگری هم برای برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب وجود دارد که می خواهیم در ادامه آنها را برایتان توضیح دهیم. ابتدا باید دلایل گرفتگی توالت و بالا آمدن آب توالت را بدانید.

مشکل بالا آمدن آب توالت برای بسیاری از افراد پیش می آید این مشکل معمولاً در اول صبح و نیمه شب به وجود آمده و گاهی فاضلاب از کاسه توالت بیرون می ریزد. وقتی شما درب توالت را باز می کنید متوجه بوی شدید فاضلاب می شوید که از چاه بالا زده است، گاهی ممکن است فقط آب توالت بالا بزند و گاهی هم فاضلاب از کاسه توالت بیرون می زند دلایل مختلفی می تواند باعث بیرون زدگی فاضلاب از توالت شود که برایتان بیان خواهیم کرد.

بالا آمدن آب توالت

چرا فاضلاب و آب از کاسه توالت بالا می زند؟

همانطور که گفتیم بالا آمدن آب توالت دلایل مختلفی دارد که باعث می شود فاضلاب به چاه منتقل نشده و در لوله باقی بماند در این صورت است که لوله کم‌کم پر از فضولات شده و فاضلاب از لوله و همچنین سیفون توالت بالا خواهد زد. فرقی نمی کند که توالت فرنگی باشد یا ایرانی، مشکل بالا زدن فاضلاب مخصوص توالت خاصی نیست همه توالت ها ممکن است با این مشکل روبرو شوند.

دلایل بیرون زدن فاضلاب موارد زیر است:

 • سیفون توالت دچار گرفتگی شده باشد.
 • لوله فاضلاب که به سیفون منتهی می شود مسدود است.
 • چاه فاضلاب ساختمان پر شده باشد.
 • لوله فاضلاب که به شبکه فاضلاب شهری منتهی می شود دچار گرفتگی شده باشد.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  عوامل مؤثر بر قیمت کندن چاه فاضلاب و روش محاسبه متراژ چاه

هر کدام از مواردی که نام بردیم دلیل این گرفتگی باشد فرقی نمی کند به هر حال باید سریعاً مشکل برطرف شود ولی بعضی از این موارد بسیار شایع است و بعضی هم احتمال دارد کمتر پیش بیاید. در ادامه مطالب می‌خواهیم دلایل رایج بالا آمدن آب توالت را برایتان توضیح دهیم.

۱- پر شدن چاه فاضلاب دلیل بیرون زدن فاضلاب توالت

اگر متوجه شدید که فاضلاب توالت بالا زده، اولین احتمالی که می دهید پر شدن چاه فاضلاب می باشد در صورتی که ممکن است اصلاً ساختمان شما چاه فاضلاب نداشته و به شبکه شهری متصل باشد. پر شدن چاه فاضلاب معمولاً دلیل فرعی برای بالا آمدن آب توالت است در هر صورت اگر مشاهده کردید که فاضلاب از لوله های توالت بیرون زده است باید چک کنید و ببینید آیا فاضلاب تمام لوله ها بیرون زده یا فقط یک لوله با این مشکل رو به رو شده است.

محل لوله های فاضلاب هم اهمیت زیادی دارد، اگر فاضلاب از لوله های زیر زمین بیرون بزند ممکن است چاه پر شده باشد ولی اگر از طبقه های بالا فاضلاب بیرون بزند مشکل پر شدن چاه به هیچ وجه مطرح نیست.

اگر بیرون زدن فاضلاب به زیر زمین مربوط باشد باید دقت کنید که آیا تمام لوله ها مثل توالت و کفشور حمام و… هم بیرون زده است یا فقط از کاسه توالت، فاضلاب بیرون زده شده؟ اگر مشکل فقط مربوط به لوله فاضلاب توالت و یا حمام بود احتمال کمی وجود دارد که چاه پر شده باشد.

تجربه ثابت کرده که بالا زدن آب توالت یا لوله های دیگر، معمولاً به دلیل گرفتگی لوله فاضلاب توالت است به هر حال اگر تشخیص دادید که مشکل به دلیل پر شدن چاه است باید با شرکت های تخلیه چاه تماس بگیرید تا در اولین فرصت اقدام به تخلیه چاه فاضلاب کنند.

۲- گرفتگی سیفون توالت دلیل بالا آمدن فاضلاب

بیشتر مواقع بالا آمدن آب توالت از توالت ایرانی و فرنگی به دلیل گرفتگی در سیفون توالت است. سیفون به دلیل خمیدگی که دارد می تواند دچار گرفتگی شود. اگر یک شیء و یا فضولات زیاد وارد لوله شود باعث مسدودی آن خواهد شد در این صورت مشاهده خواهید کرد که فاضلاب از توالت بیرون می زند.

یکی از مهمترین دلایل بالا زدن آب توالت فرنگی سیفون است سیفون لوله خمیده ای می باشد که در داخل لوله فاضلاب توالت قرار گرفته است البته توجه کنید که منظور فلاش تانک نمی باشد.

علت اصلی گرفتگی در سیفون توالت هم ماندن فضولات در داخل آن است. وقتی از توالت استفاده می‌کنید باید آب زیادی در آن بریزید تا فضولات در لوله باقی نمانده و به وسیله آب از سیفون خارج شود و به چاه بریزد، در غیر این صورت بعد از مدتی فضولات زیاد شده و به راحتی پایین نمی رود و ممکن است باعث گرفتگی سخت در توالت شود.

هر زمان که از توالت استفاده می‌کنید باید فلاش تانک رو کشیده و یا اگر توالت شما فلاش تانک ندارد یک آفتابه پر از آب را در توالت خالی کنید. باقی ماندن فضولات در سیفون باعث فشرده شدن و همچنین متراکم شدن آنها شده و خاصیت چسبندگی فضولات را افزایش می دهد و باعث می شود فضولات به لوله فاضلاب بچسبد و شاید دیگر نتوان با آب لوله را باز کرد آنگاه مجبور هستید که از دستگاه های لوله بازکنی برای این کار استفاده کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  بهترین محل جهت نصب توالت فرنگی کجاست؟

دلایل گرفتگی چاه فاضلاب توالت

اگر لوله فاضلاب توالت دچار گرفتگی شد احتمالاً یکی از لوله های فرعی در خانه با مشکل روبرو شده است بالا آمدن آب توالت و گرفتگی لوله فاضلاب می تواند ناگهانی و یا تدریجی باشد که در نهایت باعث مسدود شدن لوله فاضلاب می شود. از متداول‌ترین دلایل بالا زدن چاه فاضلاب می توان موارد زیر را نام برد:

 • ضایعات داخل حمام مانند صابون و…
 • آشغال های آشپزخانه و پسماندهای غذایی
 •  ریختن روغن و چربی در داخل لوله
 •  ریختن موی زیاد در لوله
 •  کم بودن شیب لوله
 • وارد شدن شن، خاک و ماسه در لوله
 •  وجود اشکال در شتر گلویی
 •  ریختن مصالح ساختمانی داخل لوله
 •  انداختن پوشک بچه، دستمال کاغذی و یا نوار بهداشتی و… در داخل لوله

راهکارهایی مفید برای رفع بالا زدن آب توالت

اگر با مشکل بالا زدن آب توالت روبرو شدید شاید بهترین راه، استفاده از فنر برقی باشد. ولی توصیه می کنیم قبل از اینکه به شرکت های لوله بازکنی مراجعه کنید روش های ساده تر و خانگی را که کم هزینه هم می باشند امتحان کنید، اگر مشکل جزئی باشد به راحتی با این روش ها برطرف خواهد شد:

 • استفاده از مواد شوینده و آب گرم
 • استفاده از تلمبه پلاستیکی کوچک
 •  درست کردن محلول های لوله بازکنی خانگی
 •  استفاده از چسب نواری
 • استفاده از فنر لوله بازکنی

استفاده از آب داغ و مواد شوینده بسیار رایج بوده و می تواند گرفتگی های جزئی را در توالت برطرف کند برای برطرف کردن بالا زدن آب توالت، ابتدا یک سطل آب گرم را همراه تاید و یا مایع ظرفشویی ترکیب کرده و داخل توالت بریزید بعد از آن فلاش تانک را چند بار بکشید به احتمال زیاد مشکل برطرف خواهد شد. اگر با روش هایی که گفتیم مشکل گرفتگی چاه توالت برطرف نشد باید از فنر برقی برای اینکار استفاده کنید.

بالا آمدن آب توالت

برطرف کردن گرفتگی توالت به وسیله دستگاه فنر برقی

در صورتی که دلایل بالا آمدن آب توالت را پیدا کردید حالا باید برای رفع گرفتگی اقدام کنید در این مقاله روش های ساده برطرف کردن گرفتگی را برایتان بیان کردیم. شاید گاهی با ریختن یک کتری آب جوش داخل توالت، مشکل گرفتگی توالت برطرف شود ولی در صورتی که آب داغ نتوانست مشکل را رفع کند و استفاده از روش های خانگی هم کارساز نبود باید از دستگاه فنر لوله بازکنی برای این کار استفاده کنید.

لوله بازکن می‌تواند به راحتی تمام گرفتگی های لوله توالت را برطرف کند، توصیه می کنیم برای انجام این کار هیچگاه به شرکت های متفرقه و غیر معتبر مراجعه نکنید زیرا ممکن است به لوله های فاضلاب آسیب برسانند حتماً با شرکت های معتبر تماس بگیرید و از خدمات فنی و تأسیساتی آنها بهره مند شوید.

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد تلاش کردیم تا شما را با بالا آمدن آب توالت و دلایل آن آشنا کنیم توصیه می کنیم قبل از اینکه با این مشکل روبرو شوید با رعایت نکات مهم از بروز آن جلوگیری کنید. آشغال ها و دستمال کاغذی در توالت باعث گرفتگی لوله خواهد شد کودکان را طوری آموزش دهید که آشغال و یا اسباب بازی های خود را در داخل چاه توالت نیندازند.

در صورتی که با مشکل بالا زدن آب توالت روبرو شدید ابتدا روش های ساده را برای رفع مشکل امتحان کنید و در صورتی که موفق به رفع گرفتگی نشدید حتماً با شرکت های معتبر لوله بازکنی تماس بگیرید.

دلیل بالا آمدن آب توالت چیست

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلایل گرفتگی چاه فاضلاب توالت

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا