تعمیرات اجاق گاز

دلیل و علت خاموش شدن شعله اجاق گاز و فرگاز | علت روشن نماندن شعله اجاق گاز

بررسی مشکلات مختلف اجاق گاز | علت خاموش شدن اجاق گاز بعد از چند دقیقه

دلیل خاموش شدن شعله اجاق گاز می تواند متعدد باشد. بنابراین نمی توان یک علت را برای این مشکل ذکر کرد. در بسیاری از موارد ممکن است برای شما نیز اتفاق افتاده باشد که شعله های گاز به طور ناگهانی خاموش شوند، یا اصلا از ابتدا روشن نشوند. بنابراین باید دلایل این اتفاق را بدانید تا بتوانید از ایجاد چنین مشکلاتی جلوگیری کنید. چرا که در بسیاری از مواقع ممکن است خطر آتش سوزی را با خود به همراه داشته باشد.

باقی ماندن مواد غذایی روی شعله اجاق گاز

هنگامی که قصد طبخ غذا را دارید و گاز را روشن می کنید، و متوجه می شوید که تمامی شعله های گاز روشن می شوند، اما یکی از آنها روشن نمی شود یا اینکه در حین پخت غذا خاموش می شود، در این صورت بهتر است علت این مشکل را جستجو کنید.

ابتدا توجه کنید که شعله گاز چه رنگی است؟ در صورتی که شعله آتش زرد و نارنجی باشد، یعنی چربی و تکه های مواد غذایی باعث مسدود شدن جریان گاز شده اند. چرا که در حالت عادی شعله باید به رنگ آبی باشد.

برای رفع این مشکل ابتدا باید شعله ها را از گاز جدا کنید و با استفاده از یک حوله مرطوب به آرامی آن را تمیز کنید. در صورتی که سوراخ های آن با تکه های غذا مسدود شده باشد، به وسیله یک سوزن آن را تمیز کنید.

سپس اقدام به شستشوی آن با استفاده از محلول آب گرم و سرکه یا هر مواد شوینده دیگری نمایید. البته توجه داشته باشید که از مواد شوینده بسیار قوی و اسیدی استفاده نکنید. هنگام شستشو، با یک مسواک شیارهای آن را به خوبی تمیز کنید.

بررسی ترموکوپل اجاق گاز

ترموکوپل باعث ایجاد جریان الکتریکی در گاز می شود و از لحاظ ایمنی یک قطعه بسیار ضروری محسوب می گردد. چرا که به عنوان یک سیستم ایمنی و هشدار دهنده قوی عمل می کند. و در گازهای جدید اگر اجاق گاز عملکرد درستی نداشته باشد و یا یکی از اجزای آن دچار مشکل شود، ترموکوپل سریعاً جریان گاز را قطع می کند و از روشن شدن شعله جلوگیری به عمل می آورد.

حتما بخوانید:   نحوه تعمیر کردن اجاق گاز سامسونگ | راهنمای تعمیرات اجاق گاز سامسونگ

برای اینکه از سالم بودن ترموکوپل اجاق گاز اطمینان حاصل کنید، لازم است ولوم اجاق گاز را چند ثانیه نگه دارید و سپس رها کنید. در صورتی که شعله گاز روشن نماند یعنی ترموکوپل نیاز به تعمیر دارد.

بررسی ولوم گاز

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که ولوم گاز را می پیچانید و شعله را زیاد می کنید. اما برعکس شعله کم می شود و یا در مواردی گاز خاموش می گردد. در صورتی که ولوم گاز شما خراب شده باشد، هیچ گونه کنترلی روی شعله نمی توانید داشته باشید و این مسئله بسیار خطرناک است. اما چگونه می توان پی به خرابی ولوم اجاق گاز برد؟ از جمله علائمی که نشان می دهد ولوم گاز خراب شده است، عبارتند از:

  • گیر کردن ولوم در هنگام چرخش
  • خرابی بوبین و تاثیر آن بر میزان شعله های گاز

 در اینجا لازم است به معرفی بوبین بپردازیم. در واقع بوبین یک قطعه در کنار ترموکوپل است که جریان الکتریکی را از از ترموکوپل دریافت می کند. چنانچه شعله ها خاموش شوند، ترموکوپل از کار می افتد و بوبین مسیر گاز را قطع می کند. در صورتی که بوبین خراب شود، اجاق گاز هیچگونه کنترلی بر مسیر جریان گاز ندارد. و اختیار شعله های گاز نیز از دست شما خارج می شود.

دلیل خاموش شدن شعله اجاق گاز

بررسی الکترود جرقه زن

بسیاری از مواقع دلیل خاموش شدن شعله اجاق گاز می‌ تواند به خاطر جابجایی الکترود جرقه زن باشد. چنانچه الکترودها به درستی در جای خود قرار نگیرند و موقعیت آن ها با شعله مناسب نباشد، شعله روشن نمی شود.

البته در این شرایط اگر خواستید به شعله دست بزنید، ابتدا اطمینان حاصل کنید که داغ نباشند. سپس آن را تنظیم کنید. اگر نتوانستید مشکل الکترود را رفع کنید، به هیچ عنوان به قطعات داخلی اجاق گاز دست نزنید. چرا که این کار بسیار خطرناک است. در چنین شرایطی حتما از یک تعمیرکار متخصص کمک بگیرید.

حتما بخوانید:   خرابی های رایج در اجاق گاز آردل ARDEL

 بررسی سرشعله ها

قبل از اینکه بخواهید جهت رفع عیب خرابی ناشی از روشن نشدن اجاق گاز اقدام کنید، ابتدا سر شعله ها را چک کنید. اگر سر شعله به درستی در جای خود قرار نگرفته باشد، گاز روشن نمی شود یا اینکه شعله گاز بسیار ضعیف خواهد بود. جهت رفع این مشکل ابتدا شعله را خاموش کنید و اجازه دهید سرد شود. سپس سر شعله را در جای خود قرار دهید.

نظافت مشعل ها

در مواردی که ولوم اجاق گاز را می چرخانید، الکترود جرقه می زند، اما شعله روشن نمی شود. باید بدانید که مشکل از کجاست؟ قابلمه ای را که روی شعله اجاق گاز قرار داده اید را بردارید و به شعله ها نگاه کنید.

در صورتی که قطرات روغن یا آب روی شعله ریخته باشد، امکان روشن شدن آن وجود ندارد. برای رفع این مشکل لازم است آن را خاموش کنید و اجازه دهید شعله خنک شود و داخل آن را تمیز کنید.

سپس شعله را با استفاده از یک سشوار خشک کنید و دوباره در جای خود قرار دهید. البته اگر مشعل های گاز شما فرسوده شده اند، بهتر است آنها را تعویض کنید.

دلیل خاموش شدن فر اجاق گاز

یکی از اجزای مهم اجاق گاز  از آن است است که برای پخت انواع کیک و غذاهای فست فودی بسیار کاربردی می باشد. اما گاهی اوقات ممکن است فر نیز با مشکلاتی مواجه شود.  یکی از این مشکلات خاموش شدن فر اجاق گاز در حین کار میباشد.

حالتی را در نظر بگیرید که تمامی مراحل پخت غذا را انجام داده اید و آن را داخل فر گذاشته ساعت را تنظیم و میزان درجه حرارت آن را نیز مشخص کرده اید حال شعله فر رو روشن میکنیم بعد از گذشت مدت زمان تعیین شده درب فر را باز میکنید و می بینید که غذای شما نپخته است است در این صورت باید بدانید که مشکل از کجاست ؟ موارد زیر می تواند علت خاموش شدن فر اجاق گاز باشد:

 تایمر دستگاه به درستی تنظیم نشده است

تایمر گاز فر وظیفه دارد که اجزای دستگاه اجاق گاز را با یکدیگر هماهنگ کند. در صورتی که تنظیمات تایمر به درستی انجام نشده باشد، دستگاه بعد از مدتی خاموش می شود و از کار می افتد. بنابراین هنگامی که با خاموش شدن فر اجاق گاز مواجه شدید، ابتدا باید تنظیمات فر را بررسی کنید.

حتما بخوانید:   عیب یابی و تعمیر اجاق گاز نف | نمایندگی تعمیرات اجاق گاز نف neff

ترموستات فر خراب شده

یکی دیگر از قطعات اصلی فر اجاق گاز ترموستات آن است که وظیفه حفظ دمای داخلی فر را بر عهده دارد. در صورتی که ترموستات خراب شود، فر ممکن است بعد از گذشت مدت زمانی خاموش شود.

به طور کلی هرگاه احساس کردید که فر و اجاق گاز غذا را خوب گرم نمی کند و یا حرارت درون فر کاهش یافته است، باید مشکل را در قطعه ترموستات جستجو کنید. البته برای این کار حتما به تخصص و مهارت نیاز است. بنابراین اگر تجربه کافی در این زمینه ندارید، اقدام به تعمیر آن نکنید.

چک کردن پیلوت

در برخی مواقع علت خاموش شدن فر اجاق گاز به خاطر خاموش بودن پیلوت آن است. در حالت طبیعی رنگ شعله های پیلوت باید آبی باشند. اگر شاهد رنگی غیر از آبی از شعله هستید و یا ارتفاع شعله کم است، جهت رفع این مشکل ابتدا اجازه دهید گاز خنک شود.

سپس قاب پیلوت را بردارید و با استفاده از یک سوزن یا خلال دندان سوراخ های آن را تمیز کنید. در صورتی که با این کار مشکل رفع نشد، لازم است پیلوت را تعویض کنید.

دلیل خاموش شدن شعله اجاق گاز

داغ شدن فر اجاق گاز

برای اینکه اجاق گاز دارای شعله ثابتی باشد، باید اکسیژن و هوای کافی به آن برسد. در صورتی که تهویه هوا مناسب نباشد، فر داغ می کند و ترموستات سریعاً شعله اجاق گاز را خاموش می کند تا از حرارت بیش از حد فر جلوگیری نماید.

تعمیر فر اجاق گاز

در این مقاله به بررسی دلیل خاموش شدن شعله اجاق گاز پرداختیم. با استفاده از مطالب گفته شده در صورتی که نتوانستید مشکل خاموش شدن ناگهانی اجاق گاز را رفع کنید، می توانید با شماره های مندرج در صفحه تماس بگیرید و از کارشناسان مجموعه تخصصی ایبک امداد کمک بگیرید.

31

دلیل خاموش شدن شعله اجاق گاز

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلیل خاموش شدن شعله اجاق گاز

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x