تعمیرات جاروبرقی

دلایل بوی سوختگی در جاروبرقی و روش های رفع آن

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

شاید شما هم با این مشکل مواجه شده باشید که بعد از استفاده از جارو برقی متوجه بوی سوختگی در دستگاه شوید. معمولاً بوی سوختگی در جاروبرقی نشانه داغ شدن آن است که می‌تواند با صدای زیاد هم همراه باشد. بوی بد سوختگی در جاروبرقی نشانه این است که مشکلی در موتور دستگاه ایجاد شده است. اگر شما با وجود مشاهده این علائم، جاروبرقی خود را خاموش نکنید، ممکن است بعد از چند دقیقه کاملاً موتور دستگاه بسوزد. پیشنهاد می‌کنیم برای اینکه از آسیب بیشتر جاروبرقی خود جلوگیری کرده باشید، به محض اینکه بوی سوختگی از دستگاه استشمام کردید، آن را خاموش کنید.

در این مقاله از آی بک امداد به بررسی بوی سوختگی در جاروبرقی پرداخته و شما را با روش‌های رفع این مشکل آشنا می‌کنیم. امیدواریم با مطالعه این مقاله از آسیب دیدگی بیشتر جاروبرقی خود جلوگیری کنید.

دلایل بوی سوختگی در جاروبرقی

دلایل زیادی می‌تواند باعث بوی سوختگی در جاروبرقی شود که گاهی ممکن است منجر به خرابی قطعات دستگاه شود. مهمترین دلایلی که می‌تواند باعث بوی سوختگی در جاروبرقی شوند عبارتند از:

 1. وارد شدن گرد و غبار به موتور جاروبرقی
 2. عوض نکردن کیسه جاروبرقی
 3. وارد شدن جسم سخت داخل دستگاه

۱- وارد شدن گرد و غبار به موتور جاروبرقی

بیشتر مواقع بوی سوختگی در جاروبرقی به دلیل گرد و غبار در موتور است. گرد و غبار وقتی وارد موتور جاروبرقی می‌شود، می‌تواند دستگاه را با مشکلات بسیار جدی روبرو کند. گرد و غباری که وارد موتور می‌شود در روی قطعاتی مانند کلکتور و سیم پیچ نشسته و به موتور فشار وارد می‌کند. وقتی این فشار به موتور وارد می‌شود، بدنه دستگاه هم داغ شده و شما بوی سوختگی را از دستگاه استشمام می کنید، به همین دلیل است که بوی بد سوختگی جزو علائم خراب شدن بلبرینگ جاروبرقی می‌باشد.

با توجه به اینکه قیمت موتور جاروبرقی بسیار بالا است، باید حتماً مراقب بوده و از آسیب موتور جلوگیری کنید. به همین دلیل توصیه می‌شود در جاروبرقی ها از فیلترهای اورجینال و پیشرفته برند جاروبرقی خودتان و کیسه‌های یک بار مصرف استفاده کنید تا کمتر گرد و غبار جذب آنها شود.

حتما بخوانید:   بررسی دلایل روشن نشدن جارو شارژی و نحوه رفع آن | تعمیر تخصصی جاروشارژی

برای اینکه فیلتر جاروبرقی را تعویض کنید به روش زیر عمل کنید:

 1. در مرحله اول جاروبرقی خود را خاموش کرده و آن را از برق بیرون بیاورید.
 2. درب بدنه دستگاه را باز کنید و کیسه را بیرون کشیده تا بتوانید به فیلتری که بین موتور و کیسه است دسترسی پیدا کنید.
 3. دو طرف فیلتر جاروبرقی را گرفته و به شکل کشویی آن را به طرف بالا بکشید تا بیرون بیاید.
 4. حالا فیلتری را که جدیداً خریداری کرده‌اید به همان شکل در دست گرفته و بطور کشویی در جای خود قرار بدهید. فقط دقت داشته باشید که فیلتر باید تا انتهای بدنه دستگاه فرو برود و کاملاً محکم شود.
 5. کیسه را در جای خود گذاشته و درب بدنه دستگاه را ببندید.

باید توجه داشته باشید که فیلتر در بین پاکت جاروبرقی و موتور قرار داشته و حداقل باید سالی دو بار آن را عوض کنید تا گرد و غبار وارد موتور دستگاه نشود.

بوی سوختگی در جاروبرقی

 

۲- عوض نکردن کیسه جاروبرقی

وقتی کیسه جاروبرقی بیش از اندازه پر شد، باعث می شود که گرد و غبار به داخل مخزن کشیده شود و در نتیجه داخل بدنه دستگاه پخش خواهد شد و در این صورت احتمال وارد شدن گرد و غبار به داخل موتور افزایش پیدا می کند و شما بوی بدی را از جاروبرقی خود استشمام کنید. پس توصیه می‌کنیم تا وقتی کیسه جاروبرقی کاملاً پر نشده آن را عوض کنید. بهتر است وقتی نصف کیسه پر می‌شود برای تعویض آن اقدام کنید. عوض کردن کیسه‌های جاروبرقی به روش زیر امکان‌پذیر است:

 1. در مرحله اول جاروبرقی خود را خاموش کنید و دو شاخه را از پریز برق جدا کنید.
 2. درب جاروبرقی را باز کرده تا بتوانید به کیسه آن دسترسی پیدا کنید.
 3. به کمک دست‌های خود دهانه کیسه را محکم گرفته و آرام به شکل خشابی آن را از جای خود در بیاورید.
 4. پاکت پر شده را دور انداخته و کیسه یکبار مصرفی را که جدیداً خریداری کرده‌اید از پلاستیک خود خارج کنید.
 5. به وسیله دست خود، دهانه پاکت یکبار مصرف جدید را گرفته و تلاش کنید که دهانه آن را برای وارد شدن گرد و غبار باز کنید.
 6. دهانه کیسه جدید را در محل خود به شکل کشویی جا بزنید و دقت داشته باشید که حتماً دهانه به شکل کامل در جای خود قرار داشته باشد.
 7. بعد از اتمام کار، درب جاروبرقی را بسته و از آن استفاده کنید.
حتما بخوانید:   جارو شارژی بهتره یا بخار‌شو؟|مقایسه جارو شارژی و بخار‌شو

بعضی از از افراد عادت دارند که به موقع کیسه جاروبرقی را عوض نکنند و آنقدر صبر کنند تا جاروبرقی آنها دچار مشکل شده و یا بوی سوختگی بدهد. شما با عوض کردن به موقع کیسه جاروبرقی نه تنها از ایجاد بوی بد در آن جلوگیری می‌کنید، بلکه عمر مفید دستگاه را هم افزایش خواهید داد.

۳- وارد شدن جسم سخت داخل دستگاه

یکی از مهمترین علائمی که نشان می‌دهد موتور جاروبرقی شما سوخته است، بوی بد سوختگی از دستگاه است. وقتی اشیاء سخت و ریز مثل ساچمه و براده آهن به جای اینکه وارد کیسه جاروبرقی شود، به طرف موتور می‌رود و در بین قطعات موتور گیر خواهد کرد و این باعث می‌شود که عملکرد دستگاه با مشکل مواجه شود. معمولاً شما در این مواقع متوجه بوی سوختگی در جاروبرقی می‌شوید.

نحوه از بین بردن بوی بد جاروبرقی

با انجام کارهایی که در ادامه برایتان نام می‌بریم شما می‌توانید در مدت کوتاهی بوی بد جاروبرقی خود را به راحتی از بین ببرید:

 • کیسه جاروبرقی را عوض کنید و در صورتی که کیسه یکبار مصرف نبود، آن را مرتب خالی کرده و کیسه را تمیز کنید.
 • اگر جاروبرقی شما کیسه نداشته و سطل مخصوص گرد و غبار داشت، بهتر است سطل برداشته و داخل آن را خالی کنید.
 • محلول مایع ظرفشویی، آب جوش، شیرین و سرکه سفید را آماده کنید و به وسیله پارچه آغشته شده به این محلول، گوشه‌ها و داخل جاروبرقی را تمیز کنید.
 • در صورتی که جاروبرقی شما فیلتری قابل شستشو داشت، آن را شسته و صبر کنید تا فیلتر خشک شود و بعد از خشک شدن، آن را در جای خود نصب کنید.
 • اگر هم فیلتر جاروبرقی شما قابل شستشو نبود، بهتر است در فواصل زمانی منظم آن را عوض کنید.
 • حداقل باید سالی یک بار فیلترها را عوض کنید.
 • اگر در منزل حیوان خانگی نگهداری می‌کنید، فیلترها باید سالی دو بار تعویض شوند.
 • چرخ‌ها و برس‌های جاروبرقی را تمیز کنید.
 • به وسیله آب و صابون برس را خوب بشویید. می‌توانید برای شستشوی برس از آب و سرکه استفاده کنید. محلول آب و سرکه را در روی برس اسپری کنید و صبر کنید تا خشک شود.
 •  لوله جاروبرقی و خرطومی را تمیز کنید.
حتما بخوانید:   خدمات نمایندگی تعمیرات جاروبرقی جیپاس GEEPAS

برای افزایش طول عمر جاروبرقی به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

جاروبرقی جزو وسایل کاربردی منزل است که به دلیل استفاده زیاد، معمولاً ممکن است دچار خرابی شود. همانطور که می‌دانید عمر مفید جاروبرقی‌ها با توجه به برندی که دارند، ۸ الی ۱۲ سال است، ولی شما با رعایت چند نکته ساده می‌توانید عمر آن را طولانی‌تر کنید و جاروبرقی شما کمتر نیاز به تعمیر پیدا کند. مهمترین نکاتی که رعایت آن می‌تواند به بهبود عملکرد جاروبرقی کمک کند موارد زیر است:

 • اگر جاروبرقی شما دارای مخزن دائمی است و از کیسه یکبار مصرف در آن استفاده نمی‌کنید، باید تا وقتی کیسه کاملاً پر نشده آن را بیرون آورده و بعد از خالی کردن در هوای آزاد آن را گردگیری و تمیز کنید.
 • آشغال‌هایی مثل براده‌های چوب و یا خاک گلدان را به وسیله جارودستی تمیز کنید زیرا ممکن است این ذرات ریز وارد موتور شود و به موتور دستگاه آسیب بزند.
 • هیچگاه جاروبرقی را با شدت جابجا نکنید زیرا این کار شما باعث می‌شود کیسه جاروبرقی از جای خود خارج شده و تمام گرد و غبار آن به طرف موتور برود.

اگر مواردی را که برایتان بیان کردیم رعایت کنید، مطمئن باشید هیچگاه جاروبرقی شما بوی سوختگی نخواهد داد، ولی در هر صورت اگر مشکلی برای دستگاه جاروبرقی شما ایجاد شد بهتر است سریعاً برای تعمیر آن به متخصص مراجعه کنید تا از خراب شدن بیشتر جارو برقی جلوگیری شود.

بوی سوختگی در جاروبرقی

 

سخن پایانی

در این مقاله از آی بک امداد دلایل بوی سوختگی جاروبرقی را با هم بررسی کردیم و نکات مهمی را برایتان بیان کردیم تا بوی بد آن را از بین ببرید. همانطور که در ابتدا هم برایتان توضیح دادیم مهم‌ترین دلیل بوی سوختگی می‌تواند به موتور جاروبرقی مربوط شود پس اگر نسبت به آن بی‌توجه باشید حتماً خسارت‌های زیادی به دستگاه شما وارد خواهد شد. پس توصیه می‌کنیم اگر از جاروبرقی خود بوی بدی استشمام کردید، حتماً ابتدا این مقاله را مطالعه کرده و اگر نیاز شد جاروبرقی خود را به وسیله یک تعمیرکار ماهر تعمیر کنید.

 

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

دلایل بوی سوختگی در جاروبرقی و روش های رفع آن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نحوه از بین بردن بوی بد جاروبرقی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x