خدمات ساختمان

استفاده از داکت لوله کشی های روکار در ساختمان

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

تبدیل لوله‌کشی‌های روکار به لوله کشی توکار در قسمت‌های مختلف لوله کشی آب، گاز، رادیاتور شوفاژ، پکیج و حتی فاضلاب باعث خواهد شد با حذف این لوله‌های روکار، شما شاهد افزایش زیبایی بصری آپارتمان و ساختمان باشید.

گاهی ممکن است لوله‌کشی‌های ساختمان خراب شده و شما مجبور شوید از لوله کشی روکار استفاده کنید و این می‌تواند باعث از بین رفتن زیبایی ساختمان شود. یکی از راه‌هایی که می‌توانید مشکل را برطرف کنید این است که از داکت لوله کشی استفاده کرده و لوله‌ها را بپوشانید. البته باید این کار را به شرکتی بسپارید که بدون آسیب رساندن به لوله‌های ساختمان و به شکل تمیز این کار را انجام دهد.

هزینه داکت لوله کشی

هزینه داکت لوله کشی می‌تواند به عوامل زیادی بستگی داشته باشد که چند مورد را برایتان بیان می‌کنیم، ولی موردی که اهمیت زیادی دارد ظرافت کار است. تمیز کار کردن و ظرافت در این کار باعث می‌شود تغییراتی که شما برای لوله کشی ساختمان انجام می‌دهید به چشم نیاید و هرچه ظرافت کار زیادتر باشد مسلماً هزینه داکت کشی هم بالاتر می‌رود. عوامل دیگری که می‌تواند در هزینه داکت کشی تأثیرگذار باشد عبارتند از:

 • پیچیدگی کار داکت لوله کشی
 • جنس مصالحی که در این کار استفاده می‌شود.
 • زمانی که برای انجام کار نیاز است.
 • اجرت داکت لوله کشی
 • متراژ داکت

چرا داکت کشی لوله به صورت روکار انجام می‌گیرد؟

گاهی ممکن است اجرای لوله کشی به شکل توکار امکان‌پذیر نباشد و یا شما تصمیم به تعویض لوله‌های توکار گرفته ولی به دلیل مشکلات بنایی، توانایی انجام لوله کشی به صورت توکار را نداشته باشید. در این صورت مجبورید از لوله کشی روکار استفاده کنید. لوله کشی روکار معایبی دارد که مهم‌ترین آن می‌تواند نما و ظاهر ساختمان باشد. مسلماً لوله‌کشی‌های روکار باعث می‌شوند زیبایی ساختمان از بین برود. متخصصین برای اینکه لوله‌کشی‌های روکار را بپوشانند راه حل مناسبی در نظر گرفتند و آن هم استفاده از داکت‌های لوله روکار است که به این وسیله می‌توان به راحتی لوله‌های روکار را به شکل دلخواه پوشش داد. حتی شما می‌توانید با به خرج دادن کمی خلاقیت، به وسیله این داکت‌ها دکوراسیون خانه را هم متفاوت کنید.

حتما بخوانید:   راهنمای خرید مبلمان چرمی | انواع مختلف مبل چرم

داکت لوله کشی

ویژگی‌های داکت لوله کشی روکار چیست؟

همانطور که ابتدا هم برایتان توضیح دادیم زمانی که شما توانایی اجرای لوله کشی را به شکل توکار ندارید باید از لوله‌کشی‌های روکار استفاده کنید. در اینجا استفاده از داکت می‌تواند جهت زیبایی تأثیر زیادی داشته باشد. مزایای استفاده از داکت لوله‌کشی‌های روکار عبارتند از:

 • در لوله کشی روکار به راحتی می‌توانید انشعابات لوله را اضافه کنید.
 • می توانید در سیستم لوله کشی تغییرات ایجاد کنید.
 • لوله‌کشی‌های روکار از لوله کشی توکار ارزان‌تر هستند.
 • احتمال پوسیدگی لوله‌ها در لوله کشی رو کار کمتر است.

برای استفاده از داکت لوله کشی روکار باید به موارد زیر توجه کنید:

 • لوله کشی روکار شوفاژ و یا لوله کشی رو کار آب، باید به شکلی انجام بگیرد که کمتر دیده شده و در ظاهر محیط تغییر زیادی دیده نشود.
 • تا جایی که برایتان امکان دارد باید از لوله‌هایی استفاده کنید که دارای قطر کمتری بوده تا لوله کشی کاملاً ظریف به نظر بیاید.
 • توصیه می‌کنیم لوله‌ها را به وسیله داکت لوله کشی پوشش بدهید، این کار باعث می‌شود ظاهر لوله‌ها پوشیده شده و نقش محافظتی هم برای لوله‌ها دارد.
 • اگر تصمیم به استفاده از داکت لوله کشی روکار گرفتید، بهتر است از یک متخصص دکوراسیون هم کمک بگیرید تا این کار را به شکلی انجام دهد که دکوراسیون ساختمان شما یک سبک جدید بگیرد.
 • جاهایی که در طبقه اول هستند می توانید لوله کشی‌ها را در زیرزمین و یا سقف پارکینگ به شکل روکار انجام دهید و سپس از آنجا به ساختمان وارد کنید.
 • برای اینکه لوله‌های شوفاژ را به صورت روکار لوله کشی کنید باید ابتدا به نقشه مکان توجه کنید و اگر امکان داشت، آنگاه لوله کشی را به شکل روکار انجام بدهید.

هزینه لوله کشی رو کار چقدر است؟

همانطور که می‌دانید لوله‌کشی‌های ساختمان از جهت اجرا به دو روش لوله کشی توکار و لوله کشی روکار قابل اجرا هستند. هر کدام از این روش‌ها هم معایب و مزایای خاصی دارند. از لوله کشی روکار معمولاً برای ساختمان‌هایی که فرسوده شدند و لوله کشی آنها نیاز به تعویض دارد استفاده می‌شود زیرا لوله کشی رو کار با هزینه کمتری انجام می‌گیرد و نیازی هم به تخریب ندارد. برای اینکه لوله کشی روکار بی‌عیب و نقص انجام شود باید حتماً مراحل اجرای لوله کشی روکار و همچنین استفاده از داکت لوله کشی را به درستی انجام دهید.

حتما بخوانید:   پمپ آب و اصول درست استفاده آن در آپارتمان

لوله‌کشی‌های روکار هزینه کمتری نسبت به لوله کشی توکار دارند و امروزه برای حفظ زیبایی ساختمان از داکت لوله کشی هم استفاده می‌کنند. همانطور که در ابتدا هم برایتان توضیح دادیم هزینه استفاده از این داکت‌ها به متراژ لوله کشی و همچنین استفاده از جنس مصالحی که مورد استفاده قرار می‌گیرد بستگی دارد. البته باید اجرت این داکت کشی را هم در نظر بگیرید.

به طور کلی می‌توان گفت هزینه لوله‌کشی‌های روکار به عوامل زیادی بستگی دارد که بر اساس نوع پروژه قابل تعیین است. مهمترین و اولین برگ خرید برای هزینه لوله کشی روکار، حجم و اندازه کار است. هرچه قسمت‌ها و اتاق‌ها بیشتر باشد مسلماً متراژ لوله‌ای که مورد استفاده قرار گرفته بیشتر شده و بر سختی کار هم افزوده خواهد شد و در نتیجه هزینه پروژه بالاتر می رود.

توجه داشته باشید که روش لوله کشی روکار شوفاژ با پکیج کاملاً فرق می‌کند، به همین دلیل قیمت لوله کشی روکار شوفاژ با قیمت لوله کشی پکیج کاملاً متفاوت است. از طرفی هم لوله کشی روکار گاز با لوله کشی روکار آب تفاوت های زیادی دارند به همین علت دستمزد آنها هم با یکدیگر فرق می‌کند.

مقایسه لوله کشی توکار و لوله کشی روکار

همانطور که گفتیم انواع لوله‌کشی‌ها هر کدام معایب و مزایای خاصی دارند. لوله کشی روکار هم از این قاعده مستثنا نبوده و معایب و مزایایی دارد. مهمترین مزیت‌های لوله کشی روکار عبارت هستند از:

 • می‌توانید انشعابات را اضافه کنید.
 • می‌توان سیستم لوله کشی را تغییر داد.
 • برای اجرا، هزینه کمی می‌خواهد.
 • تعمیرات لوله کشی آسان است.

معایب استفاده از لوله کشی روکار هم عبارتند از:

 • لوله‌کشی‌های روکار باعث به هم ریختگی در ظاهر نما می‌شوند.
 • در لوله کشی روکار لوله بیشتری نسبت به توکار مصرف می‌شود.

لوله‌کشی‌های تو کار هم دارای مزایایی است که باعث شده امروزه برای لوله‌کشی‌های ساختمان از آنها استفاده شود. مهم‌ترین این مزایا عبارتند از:

 • لوله‌ها در سقف و دیوارها و همچنین کف مخفی بوده و به همین دلیل زیبایی ساختمان حفظ می‌شود.
 • لوله‌ها به دلیل توکار بودن ماندگاری و دوام بیشتری دارند.
 • از آسیب و ضربه به لوله‌ها جلوگیری کرده و به خوبی از لوله‌ها محافظت می‌شود.

ولی استفاده از لوله کشی تو کار معایبی هم دارد که ممکن است برایتان دردسرساز شود. به همین دلیل باید در انجام این روش دقت زیادی بکنید. معایب مهم لوله کشی‌های توکار عبارت هستند از:

 • در این روش نمی‌توان نقشه لوله کشی را تغییر داده و در مسیر لوله‌ها هم نمی‌توان تغییری ایجاد کرد.
 • در روش لوله کشی توکار امکان افزایش انشعاب وجود ندارد.
 • برای تعمیر لوله کشی، باید هزینه زیادی صرف کنید زیرا احتیاج به تخریب دیوارها و کف ساختمان است.
 • امکان دارد مشکلاتی مانند افت فشار آب بروز کند.
حتما بخوانید:   دلایل بازسازی بنا چیست | نکات مهم برای بازسازی بنا

لوله کشی توکار بهتر است یا لوله کشی روکار؟

نمی‌توان به طور قاطع گفت که کدام یک از نوع لوله کشی‌ها بهتر است. شرایط ساختمان تعیین می‌کند که کدام لوله کشی برای ساختمان شما مناسب است. اگر ساختمان شما قبلاً لوله کشی شده باشد و بخواهید تغییرات و اصلاحاتی را در آن انجام دهید، مسلماً هزینه زیادی برای شما دارد. پس بهتر است که از لوله کشی روکار استفاده کنید ولی اگر تصمیم به تغییرات گسترده‌ای در ساختمان دارید و پرداخت هزینه بالا هم برایتان اهمیت زیادی ندارد، توصیه می‌کنیم از لوله‌کشی‌های توکار استفاده کنید. پس مهم‌ترین موضوع برای انتخاب روش لوله کشی، شرایط مالی شما و همچنین محیط اجرا می‌باشد.

داکت لوله کشی

سخن پایانی

برای محافظت کردن از لوله‌های روکار، استفاده از داکت لوله کشی روکار بهترین گزینه است زیرا تصویر نازیبای لوله‌ها را هم می‌پوشاند. سال‌هاست که مهندسین کانال‌ها و لوله‌ها را به شکل توکار تعبیه می‌کنند به همین دلیل ما لوله‌های قطور و یا نازک را در حاشیه دیوار‌ها نمی‌بینیم. ولی گاهی ممکن است اشکالاتی در لوله کشی‌های توکار ایجاد شده و یا نیاز باشد که انشعابات بیشتری انجام بگیرد. در این صورت چاره‌ای نیست جز اینکه از لوله‌کشی‌های روکار استفاده کنید. در هنگام استفاده از لوله کشی روکار، مهم‌ترین موضوع این است که لوله‌ها آسیب‌پذیر شده و نمای نازیبایی هم دارد، به همین دلیل امروزه از سیستم داکت کشی استفاده می‌کنند که بهترین راه برای حل این مشکل است.

دقت داشته باشید که داکت لوله کشی جزو کارهای است که به شناخت و تبحر سیستم لوله کشی نیاز دارد. هنگام نصب این داکت‌ها مهم‌ترین پارامتر مهارت است. یک نصاب حرفه‌ای باید جنس مرغوب داکت را شناخته و بتواند از جنس مناسب در مکان مناسبی استفاده کند.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

استفاده از داکت لوله کشی های روکار در ساختمان

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چرا داکت کشی لوله به صورت روکار انجام می‌گیرد؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x