تعمیرات جاروبرقی

تمام کارهایی که برای تمیز کردن جاروبرقی باید انجام داد

تمام کارهایی که برای تمیز کردن جاروبرقی باید انجام داد | مراحل گام به گام تمیز کردن جاروبرقی

همه وسایلی که در منزل مورد استفاده قرار می‌گیرند پس از مدتی نیاز به تمیزکاری خواهند داشت. تمیز کردن جاروبرقی نیز مستثنا از این قاعده نخواهد بود. جاروبرقی‌ها و اجزای مختلف آن پس از گذشت مدتی آلوده و کثیف می‌شوند. چنانچه بی‌توجهی به تمیزکاری جاروبرقی کنید، قطعات آن در مدت زمان بسیار کمتر مستهلک شده و نیاز به تعمیر پیدا خواهند کرد.

زمان تمیز کردن جاروبرقی

جاروبرقی یکی از وسایل بسیار مهم برای نظافت و خانه تکانی می‌باشد و مانند هر وسیله‌ای برای عملکرد بهتر و سالم ماندن نیاز به نگهداری و مراقبت درست خواهد داشت. یکی از شیوه‌های نگهداری از جاروبرقی به موقع تمیز کردن این دستگاه می‌باشد. امکان دارد که این سوال برای شما به وجود آید که آیا تمیز کردن جاروبرقی زمان و وقت خاصی دارد؟ در پاسخ به این سوال باید گفته شود بله.

اما در مدل‌های مختلف جاروبرقی این زمان یکسان نیست. هر کدام از آنها با توجه به امکانات و مدلی که دارند متفاوت خواهد بود اما به صورت کلی هر وقت که از جارو برقی استفاده کردید و احساس کردید که قدرت دستگاه شما نسبت به قبل کمتر شده است و مکش همیشگی را ندارد، باید بدانید که زمان تمیز کردن جاروبرقی شما فرا رسیده است.

تمیزکاری جاروبرقی

لوازم مورد نیاز برای نظافت جاروبرقی

قبل از اینکه بخواهید مراحل پاکسازی جاروبرقی را انجام دهید، باید بدانید که برای تمیزکاری جارو برقی به چه لوازم و وسایلی نیاز خواهید داشت. وسایل زیر را در هنگام تمیز کردن جاروبرقی باید در دسترس داشته باشید:

 • قیچی یا چاقو
 • آب و صابون
 • پاکت جدید و مواد معطر

تمیز کاری کیسه جاروبرقی

دستگاه‌های جاروبرقی در دو مدل مخزنی و کیسه‌دار در بازار وجود دارند. جاروبرقی‌های کیسه‌دار بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند و کیسه‌ی این نوع جاروبرقی‌ها در دو نوع دائمی و کاغذی می‌باشند. جاروبرقی‌ها از روی سطوح مختلف گرد و غبار را به درون کیسه منتقل می‌کنند. وقتی که کیسه‌های جاروبرقی پر می‌شود، خط قرمز یا چراغ هشدار به کاربران اطلاع می‌دهد که زمان تعویض و تخلیه کیسه جاروبرقی فرا رسیده است.

حتما بخوانید:   نمایندگی تعمیرات جاروبرقی دلونگی Delonghi

در این شرایط باید کیسه موقت یا کاغذی را تعویض کنید و یا اگر کیسه دائمی یا پارچه‌ای در جاروبرقی شما وجود دارد، باید آن را تخلیه کنید. در واقعی که فکر می‌کنید قدرت جاروبرقی شما کاهش پیدا کرده است و گرد و غبارها به خوبی تمیز نمی‌شوند، بهتر است که کیسه جاروبرقی خود را مورد شستشو قرار دهید. در همه مدل‌های جاروبرقی شستن کیسه به یک شیوه است و با یکدیگر تفاوتی ندارد. فقط نحوه بیرون آوردن و قرارگیری کیسه جاروبرقی کمی متفاوت است.

 1. در ابتدا برای شستن کیسه جاروبرقی خود بهتر است که دفترچه راهنمای محصول را مطالعه نمایید.
 2. وقتی که دفترچه راهنمای محصول را خواندید، با توجه به اصولی که آورده شده است درپوش قسمت کیسه جاروبرقی را باز کنید.
 3. کیسه جاروبرقی را از دستگاه بیرون بیاورید و زباله داخل آن را تخلیه نمایید.
 4. کیسه جاروبرقی خود را با استفاده از مواد شوینده ملایم مورد شستشو قرار دهید.
 5. حوله‌ای تمیز بر روی زمین پهن کرده و کیسه‌ای که شستید را روی آن قرار دهید و صبر کنید که به صورت کامل خشک شود. در این فاصله می‌توانید قسمت‌های دیگر جاروبرقی را تمیزکاری نمایید.

تمیزکاری مخزن جاروبرقی سطلی

 1. گرد و غباری که درون ظرف وجود دارد را خالی کنید.
 2. دفترچه راهنمای دستگاه خود را مطالعه کرده و نحوه تمیز کردن مخزن آن را بدانید.
 3. می‌توانید سطل دستگاه خود را با استفاده از فرچه و آب گرم یا مسواک مورد شستشو قرار دهید تا به صورت کامل تمیز شود.
 4. برای خشک شدن مخزن باید آن را در محل مناسبی بگذارید.
 5. قبل از اینکه سطل جاروبرقی را نصب کنید، اطمینان حاصل کنید که رطوبتی در آن وجود نداشته باشد.

تمیزکاری جاروبرقی

تمیزکاری فیلتر جاروبرقی

یکی دیگر از قطعات بسیار مهم جاروبرقی فیلتر می‌باشد. این قطعه ذرات کوچک را گیر می‌اندازد و در مواقعی که کثیفی و انسداد در آن وجود داشته باشد، مکش جاروبرقی کاهش پیدا کرده و دستگاه بیش از اندازه داغ خواهد کرد. تعداد فیلتر دستگاه با توجه به مدل آن متفاوت خواهد بود. جاروبرقی‌های کیسه‌دار دارای دو فیلتر هستند که معمولاً در پشت کیسه قرار دارند. تعداد فیلتر جاروبرقی‌های مخزن‌دار در برخی مواقع به ۳ عدد هم می‌رسد.

برای تمیز کردن فیلتر جاروبرقی نیز باید دفترچه راهنمای محصول را با دقت مطالعه نمایید. چون هر کدام از فیلترها با توجه به جنسی که دارند به صورت متفاوت تمیز می‌شوند. بعضی از فیلترها را می‌توانید با آب سرد و دست مورد شستشو قرار دهید. بعضی از فیلترها برای خشک شدن نباید در زیر نور آفتاب قرار بگیرند. بنابراین برای اینکه فیلتر دستگاه شما آسیب نبیند، حتماً باید دفترچه راهنما را مطالعه کرده و پس از آن شستشوی آن را انجام دهید. در هنگام تمیز کردن فیلتر، مخزن و کیسه جاروبرقی حتماً از ماسک استفاده کنید.

حتما بخوانید:   راهنمای تعمیر جارو شارژی یورولوکس EUROLUX | نمایندگی جارو شارژی یورولوکس

تمیزکاری برس و غلتک جاروبرقی

برس و غلطک جاروبرقی از دیگر قسمت‌های دستگاه است که نباید تمیزکاری آنها را فراموش کنید. در این دو قسمت احتمال دارد که پرز و مو گیر کند. برای اینکه این قسمت را تمیز کاری کنید، از قیچی کوچک استفاده کرده و موها و پرزهایی که در بین غلطک یا برس گیر کرده‌اند را ببرید و آشغال ‌ها را از داخل آنها خارج کنید. باید مواظب باشید که در حین انجام تمیز کاری به برس دستگاه آسیبی وارد نکنید.

تمیزکاری جاروبرقی

تمیزکاری لوله خرطومی جاروبرقی

در مواقعی که مکش جاروبرقی کاهش پیدا می‌کند و قدرت آن کمتر شده است، ممکن است که کیسه فیلتر جاروبرقی را تمیز کنید اما در قدرت دستگاه تغییری ایجاد نشود. در این مواقع باید لوله خرطومی جاروبرقی را نیز تمیز کنید. در برخی مواقع در حین خانه تکانی و تمیزکاری ممکن است که اقلام درشت و ریز در لوله‌ی خرطومی جاروبرقی گیر کرده و به کیسه دستگاه نرسند. این موارد در لوله خرطومی موجب می‌شوند که مکش ذرات به درون دستگاه اتفاق نیفتد و در عملکرد جاروبرقی اختلالاتی به وجود آید.

برای اینکه لوله خرطومی دستگاه را تمیز کنید آن را از جاروبرقی خود جدا کنید و به درون آن نگاهی بیندازید. اگر داخل آن چیزی گیر کرده است، می‌توانید با وارد کردن چند ضربه آرام آنها را از لوله خرطومی جدا کنید. اگر ذرات به لوله چسبیده بودند بهتر است که لوله را با استفاده از آب گرم بشویید تا موادی که در آن گیر کرده است، جدا شده و تمیز شوند.

تمیز کردن موتور جاروبرقی

اگر می‌خواهید موتور جاروبرقی خود را تمیز کنید، قبل از هر چیزی حتماً باید دفترچه محصول را مطالعه کنید. اگر این کار به صورت درست و اصولی انجام نشود به موتور دستگاه صدمه وارد خواهد شد. برای اینکه موتور دستگاه را تمیز کنید از دستمال نمدار استفاده کنید و گرد و غبار آن را به صورت کامل پاک کنید. انجام دادن این کار به هیچ عنوان نباید از آب استفاده کنید. چون آب به موتور جاروبرقی آسیب وارد خواهد کرد.

مرحله به مرحله تمیزکاری جاروبرقی

 1. لوازم جانبی و قطعات مختلف جاروبرقی مثل برس، لوله استیل و… را با مواد ضدعفونی کننده و شوینده ملایم مانند مایع ظرفشویی یا مایع دستشویی مورد شستشو قرار دهید.
 2. در ظرف مناسب آب ریخته و کمی مایع ظرفشویی به آن اضافه کنید. این لوازم را برای مدت نیم ساعت در آن قرار دهید. پس از گذشت این مدت، لوازم جانبی را آبکشی کرده و به صورت کامل خشک نمایید.
 3. باید بدانید که قطعه‌های مهم را طبق شیوه‌هایی که گفته شد، تمیزکاری کنید.
 4. کیسه جاروبرقی را بیرون آورده و اگر از نوع پارچه‌ای است، آن را تخلیه کرده و بشویید.
 5. اگر درون تشت کمی آب و مایع ظرفشویی بریزید و داخل آن کیسه را چند بار تکان دهید، کیسه جاروبرقی در این شرایط به خوبی تمیز شده و گرد و غبار موجود در آن پاک خواهد شد.
 6. در صورتی که کیسه جاروبرقی از نوع یکبار مصرف است، باید آن را عوض کنید و کیسه جدید را جایگزین کنید.
 7. فیلتر جاروبرقی را بیرون آورید و در فضای باز آن را تمیزکاری و ضدعفونی کنید. بهتر است که از دستکش و ماسک در حین کار حتماً استفاده نمایید.
 8. با استفاده از پارچه مرطوب درون دستگاه جاروبرقی را تمیز کنید.
 9. اگر در جاروبرقی بوی نامطبوع ایجاد شده است، می‌توانید از مواد معطر استفاده کرده و این بو را از بین ببرید.
 10. همه اجزای جاروبرقی را پس از خشک شدن کامل، در محل خود به صورت صحیح نصب کنید.
حتما بخوانید:   دلیل صدای بلند جاروبرقی چیست ؟

سخن تکمیلی

جاروبرقی از جمله وسایل کاربردی در منزل می‌باشد که هر روز از آن استفاده می‌شود. بنابراین تمیزکاری جاروبرقی بسیار مهم خواهد بود. در صورتی که به تمیزکاری جاروبرقی اهمیت ندهید، عملکرد جاروبرقی شما کاهش پیدا خواهد کرد و قطعات مختلف دستگاه شما در مدت زمان بسیار کمتر مستهلک می‌شود. تمیزکاری جاروبرقی کار سخت و پیچیده‌ای نیست. فقط باید به موقع این کار را انجام دهید تا قدرت دستگاه شما کاهش پیدا نکند.

پس از تمیزکاری کیسه جاروبرقی و دیگر قسمت‌های دستگاه متوجه خواهید شد که جاروبرقی عملکرد بسیار بهتری دارد و مکش آن بیشتر می‌شود. در این شرایط کار تمیزکاری راحت‌تر بوده و زمان کمتری از شما خواهد گرفت. دقت داشته باشید که نظافت قسمت‌های مختلف جاروبرقی را به صورت صحیح و اصولی انجام دهید تا به دستگاه شما آسیبی وارد نشود. به خصوص در مورد تمیزکاری قطعات بسیار حساس، مانند موتور دستگاه باید دقت بیشتری داشته باشید.

31

تمام کارهایی که برای تمیزکاری جاروبرقی باید انجام داد

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

نحوه تمیزکاری جاروبرقی به صورت صحیح و اصولی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x