خدمات نظافتی

تمیزکاری منزل در کمتر از ۱۵ دقیقه | مرتب کردن منزل

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

اکثر افراد آرزو دارند که منظم‌تر باشند و فضای دفتر یا منزل آنها همیشه مرتب و تمیز باشد. بی‌نظمی و آشفتگی روی ذهن افراد تأثیر مخربی خواهد داشت و بدون اینکه متوجه شوند، راندمان کاری آنها کاهش پیدا خواهد کرد. در مواقعی که از تمیزکاری منزل صحبت می‌شود، افراد به یاد کارهای طاقت فرسا و سنگین می‌افتند و انجام آن را موکول به زمان دیگری می‌کنند. با استفاده از راهکارهایی می‌توانید تمیزکاری منزل را در مدت زمان کوتاه‌تری انجام دهید از این راهکارها تاثیر بسزایی در مرتب‌تر شدن منزل شما خواهد شد.

تمیزکاری قسمت‌های مختلف منزل

هر کدام از خانه‌ها و منازل دارای فضاها و قسمت‌های گوناگونی هستند که همه آنها مرور زمان دچار آلودگی و کثیفی می‌شوند و نیاز به تمیز کردن خواهند داشت. برای تمیز کردن فضاهای مختلف منزل ترفندهایی وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید تا به این ترتیب در مدت زمان کمتری تمیزکاری منزل خود را به پایان برسانید.

تمیزکاری کابینت زیر سینک

در هنگام تمیزکاری منزل یکی از فضاهایی که باید به آن توجه نمایید، کابینت زیر سینک می‌باشد. این فضا معمولاً کثیف و آشفته است. برای تمیز کردن کابینت زیر سینک باید موارد بی‌مصرف، اضافه و زشت خلاص شوید. اگر وسایل اضافی در این کابینت گذاشته‌اید، آنها را بردارید. با این کار فضای بیشتری خواهید داشت. همچنین تمیزکاری آن نیز راحت‌تر خواهد شد. در صورتی که اسپری یا شوینده سمی دارید و از آنها استفاده‌ای ندارید، بهتر است که آنها را داخل جعبه‌ای گذاشته و آنها را به مکان زباله‌های خطرناک منتقل کنید.

تمیزکاری کشوی وسایل اضافی

اکثر افراد دارای کشوهایی هستند که در آن خرده ریزه‌های بی‌خود نگهداری می‌کنند. نگاه کردن به مکانی که ابزار و وسایلی در آن وجود دارد که نمی‌دانید چه کاری با آنها انجام دهید یا اینکه آنها را برای روزهای مبادا نگهداری نموده‌اید، فقط موجب اضطراب شما می‌شود. وقتی که وسایل اضافه را دور بریزید، حس بسیار خوبی به شما خواهد داد. برای این کار ببینید که از کدام وسیله دیگر استفاده نمی‌کنید آنها را دور ریخته و وسایل باقیمانده را به صورت مرتب قرار دهید.

حتما بخوانید:   ترفندهای طلایی برای تمیز کردن سرشعله های اجاق گاز

ساک و کیف دستی

کیف، ساک خرید و کیف پول در مدت زمان بسیار کوتاه کثیف می‌شوند. کیف‌ها معمولاً از لوازم بهداشتی، دارو و رسید پر است و چیزهایی که آنها را باید به بیرون انتقال دهند، وجود دارد. بهتر است که هنگام تمیزکاری منزل به تمیز کردن این موارد نیز توجه نمایید. تمیز کردن کیف به زمان زیادی نیاز نخواهد داشت و شما می‌توانید حتی در پشت چراغ قرمز و یا در حین تماشای تلویزیون نیز ساماندهی آنها را به راحتی انجام دهید.

تمیزکاری پیشخوان آشپزخانه

آشپزخانه محیطی است که چندین بار در روز افراد خانواده از آن استفاده می‌کنند. به همین علت خیلی راحت دچار به هم ریختگی می‌شود. پیشخوان آشپزخانه از جمله بخش‌هایی است که معمولاً از وسایل اضافه پر می‌شود و توجه افراد به آن جلب می‌شود. بنابراین هنگام تمیزکاری منزل باید وسایل اضافه از قسمت پیشخوان آشپزخانه برداشته و اقدام به تمیز کردن آن نمایید. بدین ترتیب محیط آشپزخانه و منزل شما مرتب‌تر خواهد شد.

تمیزکاری منزل

تمیز کردن میز کنار تخت

وقتی افراد در فضای کثیف و به هم ریخته می‌خوابند، انرژی منفی دریافت می‌کنند. میز کنار تخت قسمتی است که معمولاً پر از زباله و وسایل اضافه می‌باشد. وقتی میز کنار تخت خود را تمیز می‌کنید، اتاق خواب شما مرتب‌تر شده و آلودگی‌های آن از بین می‌رود. توجه نمایید که در زمان تمیزکاری منزل حتماً باید به نظافت تخت خواب نیز توجه داشته باشید. یکی از راهکارهای نظافت برای اتاق خواب، شستشوی منظم روتختی می‌باشد.

تمیزکاری آشپزخانه

در هنگام تمیزکاری منزل بیشترین انرژی و زمان را تمیز کردن آشپزخانه نیاز دارد. به آشپزخانه خود باید نگاهی بیندازید و قسمت‌های مختلف آن را تمیز نمایید. برای نمونه می‌توانید اگر وسایل اضافی در آشپزخانه وجود دارد، آنها را جابجا نموده و کابینت، یخچال و اجاق گاز را به خوبی تمیز کنید.

مرتب کردن کمد لباس

مرتب کردن کمد لباس احساس بسیار خوبی به افراد می‌دهد. در مواقعی که جوراب و لباس‌های داخل کشو به صورت مرتب قرار داشته باشند، دسترسی به آنها راحت‌تر خواهد بود. بهتر است هر چیزی را که نمی‌پوشید، آنها را از داخل کمد بیرون آورید و لباس‌هایی که قابل استفاده هستند را به افرادی که محتاج می‌باشند، هدیه دهید. در صورتی که غیر قابل استفاده هستند، بهتر است که آنها را دور بیندازید. بدین ترتیب در کمد لباس شما فضای بیشتری وجود خواهد داشت.

اتاق رختشویی

با توجه به اینکه اتاق رختشویی از دید عموم خارج است، ممکن است که سبب شود افراد وسایل اضافی آن را در این مکان انبار کنند. همه وسایلی که در این اتاق مورد نیاز است، عبارت هستند از سبد نگهداری لباس‌ها، لباسشویی و مواد شوینده. بنابراین اگر وسایل اضافه در این اتاق قرار دادید، باید آنها را خارج کنید.

حتما بخوانید:   به راحتی برای پاک کردن برچسب از هر چیزی دست به کار شوید

قفسه داروها را مرتب کنید

در اکثر منازل تعداد زیادی شیشه‌های شربت، آمپول و یا قرص وجود دارد که ممکن است حتی سال‌ها آنها را نگهداری کرده باشند و تاریخ مصرف آنها نیز گذشته باشد. بنابراین باید تاریخ آنها را ببینید و داروهایی که تاریخ مصرف آنها گذشته است را فقط در طول چند دقیقه دور بیندازید. هنگام تمیزکاری منزل، مرتب کردن قفسه داروها در منظم‌تر شدن منزل بسیار تأثیرگذار می‌باشد.

نظم دادن به جواهرات و اکسسوری

در عرض چند دقیقه می‌توانید زیورآلات و اکسسوری‌هایی که دارید را مرتب کنید. مدل‌هایی که ایراد دارند و یا دیگر از آنها استفاده نمی‌کنید را کنار بگذارید تا اتاق شما مرتب‌تر و تمیزتر به نظر آید. در صورتی که اکسسوری با ارزشی دارید، می‌توانید آنها را به فروش برسانید. همچنین می‌توانید برخی از قطعاتی که به آنها نیازی ندارید را به مراکز اجتماعی اهدا نمایید.

جعبه لوازم بهداشتی و آرایشی

باید بدانید که لوازم بهداشتی و آرایشی پس از ۶ ماه منقضی می‌شوند. همچنین عطرها و ادکلن‌ها نیز پس از گذشت ۶ الی یک سال بوی خود را از دست می‌دهند. یکی از راهکارها برای منظم ماندن مداوم جعبه لوازم بهداشتی و آرایشی این است که به جای خرید چند وسیله بی‌کیفیت می‌توانید از لوازم با کیفیت استفاده نمایید. قبل از اینکه لوازم آرایشی شما تمام نشده است، نباید لوازم جدیدی خریداری نمایید انجام دادن این کار موجب می‌شود که جعبه لوازمی بهداشتی و آرایشی شما منظم و مرتب بماند.

نظافت حمام و سرویس بهداشتی

نظافت حمام و سرویس بهداشتی یکی از مراحل مهم تمیزکاری منزل می‌باشد که باید حتماً به صورت منظم انجام شود. می‌توانید از مواد جرم‌گیر استفاده کنید و کاسه دستشویی، سینک، وان، دیوار و کف آنها را با استفاده از آن جرم‌گیری و ضدعفونی نمایید. در هنگام تمیزکاری حمام و سرویس بهداشتی دستگیره‌های درب آنها را فراموش نکنید.

از شیشه پاک کن و دستمال مناسب استفاده کرده و آینه‌های آن را باید به خوبی تمیز نمایید. اگر قوطی‌های مواد آرایشی و شامپو تمام شده‌اند، آنها را دور بیندازید. صابون‌ها را برداشته و محل آنها را به خوبی تمیز نمایید. حوله‌های تمیز را جایگزین حوله‌های کثیف نمایید.

حتما بخوانید:   معرفی کامل اجزای تشکیل دهنده توالت فرنگی | تعمیر هر یک از بخش های توالت فرنگی

نکات مهم در تمیزکاری منزل

  • برای اینکه شیشه‌های منزل خود را تمیز کنید. داخل یک بطری اسپری، یک چهارم لیوان سرکه سفید، ۲ لیوان آب و یک قاشق مرباخوری مایع ظرفشویی ریخته و با استفاده از آن و دستمال مناسب شیشه‌ها را به خوبی پاک کنید.
  • از وسایلی مانند سشوار استفاده کرده و خاک لوازم بسیار ظریف مثل مبل‌های حصیری و گل‌های مصنوعی را پاک کنید.
  • در صورتی که داخل قابلمه شما مواد غذایی مانده است، می‌توانید داخل آن دو تا سه قاشق غذاخوری جوش شیرین و کمی آب بریزید و آن را روی شعله گذاشته و به مدت ۱۵ دقیقه بجوشانید. به این ترتیب می‌توانید به راحتی مواد غذایی مانده را پاک کنید.
  • بهتر است که تمیزکاری منزل خود را هر روز انجام دهید. به این ترتیب انجام دادن این کار مدت زمان کمتری نیاز خواهد داشت. پیشنهاد می‌شود که تمیزکاری منزل به صورت اساسی را ماهانه یک بار انجام دهید.
  • برای تمیز کردن هر کدام از بخش‌های مختلف منزل خود زمانبندی کرده و برنامه‌ریزی نمایید. برای نمونه ۷ دقیقه زمان برای تمیز کردن اتاق‌های منزل اختصاص دهید.
  • تمیزکاری منزل خود را از بالا به پایین انجام دهید. این کار موجب می‌شود که گرد و غبار و آلودگی‌هایی که در بخش‌های بالایی وجود دارد، روی قسمت‌های پایینی که هنوز تمیزکاری آنها انجام نشده است، ریخته شود. در این صورت مشکلی نخواهد داشت. اما اگر این کار برعکس انجام شود، وقتی قسمت‌های پایینی تمیز هستند، گرد و غبار وسایل بالایی موجب آلودگی مجدد آنها می‌شود. برای نمونه بهتر است که تمیزکاری پنکه، مبلمان و وسایل دکوری را پیش از تمیزکاری کفپوش انجام دهید.

تمیزکاری منزل

سخن تکمیلی

رعایت نظافت منزل و نظافت شخصی از مهمترین مسائلی می‌باشد که برای افراد بسیار حائز اهمیت است. با توجه به اینکه تمیزکاری منزل کاری زمانبر و دشوار است، یکی از بهترین راه‌ها این می‌باشد که شما می‌توانید منزل خود را در مدت زمان بسیار کوتاه تمیز کرده و از دیدن فضای منزل خود لذت ببرید. برای این کار باید برای تمیزکاری بخش‌های مختلف منزل خود برنامه‌ریزی نمایید.

قبل از آغاز به کار باید برای هر کار زمان خاصی را اختصاص دهید. به این ترتیب از هدر رفتن وقت پیشگیری خواهید کرد و تمرکز شما بیشتر خواهد بود. همچنین پیشنهاد می‌شود که ترتیب انجام کارها را نیز مشخص نمایید. به این ترتیب در حین انجام کار سردرگم نخواهید شد.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

تمیزکاری منزل در کمتر از ۱۵ دقیقه | مرتب کردن منزل

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

نحوه تمیزکاری منزل در کمترین زمان ممکن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

1 1 رای
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x