خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

باز کردن گرفتگی لوله فاضلاب با اسید | باز کردن لوله با اسید چه خطراتی دارد؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

روش استفاده از اسیدهای لوله بازکنی اهمیت زیادی دارد زیرا اسید ها محلول های بسیار خطرناکی می باشند که در هنگام استفاده از آنها باید بسیار دقت کنید بهترین کار در هنگام باز کردن لوله های فاضلاب با اسید این است که طبق دستور عمل نوشته شده در روی محلول از آن استفاده کنید ولی به طور کلی می توان گفت دستورالعمل تمام اسید ها یکسان می باشد در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم شما را با روش های برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب با اسید آشنا کنیم.

انواع گرفتگی لوله فاضلاب

دلایل مختلفی می‌تواند باعث گرفتگی لوله فاضلاب شود اگر مواد اضافه مانند چربی، پسماندهای غذا، سنگ، خاک، صابون، مو و… وارد لوله‌های فاضلاب شود باعث گرفتگی لوله خواهد شد هر گرفتگی در لوله فاضلاب به روش خاصی برطرف می شود به همین دلیل باید ابتدا دلیل گرفتگی را تشخیص دهید و سپس از روش های لوله بازکنی مناسب برای برطرف کردن گرفتگی استفاده کنید.

استفاده از محلول های لوله بازکنی

برای باز کردن گرفتگی لوله فاضلاب روش های زیادی وجود دارد که یکی از آنها استفاده از اسید های لوله بازکنی می باشد امروزه استفاده از این محلول ها بسیار رواج پیدا کرده و بیشتر افراد در هنگام روبه رو شدن با مشکل گرفتگی لوله فاضلاب، از این محلول های اسیدی استفاده می کنند محلول های اسیدی کارایی زیادی داشته و می‌توانند بیشتر گرفتگی های لوله فاضلاب را برطرف کنند.

خطرات استفاده از لوله بازکنی های اسیدی

باید دقت داشته باشید اسیدهای لوله بازکنی دارای مواد خورنده بوده و باید حتماً درست از آن استفاده کنید. این اسید ها قابل اشتعال بوده و ممکن است باعث آتش سوزی و انفجار شود اسیدهای لوله بازکنی تولید گازهای سمی مانند متان، هیدروژن و کلر می‌کند که می‌تواند باعث مسمومیت شدید در انسان و حتی نابینایی و گاهی مرگ شود سوختگی هایی که این اسید ها بر روی پوست ایجاد می‌کنند بسیار خطرناک و عمیق می باشد.

همانطور که گفتیم این اسیدها دارای خاصیت خورندگی می باشند و می توانند به لوله های پلاستیکی فاضلاب آسیب برسانند لوله ها ممکن است در اثر این اسیدها ذوب شده و دچار نشتی شوند و یا به اتصالات لوله آسیب برسانند.

نکته مهم: این اسید ها را حتماً باید دور از دسترس کودکان قرار دهید توصیه می‌کنیم تمام اسید را به یک باره استفاده کنید و آن را در منزل نگهداری نکنید.

گرفتگی لوله فاضلاب

رعایت نکات مهم و ایمنی در هنگام استفاده از محلول های اسیدی لوله بازکنی

اگر از روش های بی ضرر برای برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب استفاده کردید ولی به نتیجه نرسیدید و تصمیم گرفتید از اسیدهای لوله بازکنی استفاده کنید توصیه می‌کنیم حتماً نکات مهمی را در هنگام استفاده از این اسیدها رعایت کنید که در ادامه برایتان توضیح خواهیم داد:

 • در هنگام استفاده از اسید ها حتماً از عینک مخصوص و ماسک استفاده کنید و مراقب بخار های سمی تولید شده باشید که به پوست، چشم و مجرای تنفسی شما آسیب نرساند.
 • اگر مواد اسیدی بر روی چشم و یا پوست شما پاشیده شد حتماً آن را با آب سرد بشویید و در صورت نیاز به پزشک مراجعه کنید.
 • هنگام خریدن این اسیدها دقت کنید که اگر محلول لوله بازکنی مخصوص غذا و ذرات چربی باشند این اسیدها را می توانید برای فاضلاب آشپزخانه استفاده کنید.
 •  اسید هایی که حلال مو می باشند در حمام مورد استفاده قرار می گیرند.
 • در هنگام گرفتگی لوله فاضلاب اگر جسم سختی در داخل لوله گیر کرده باشد استفاده از اسید مشکل را برطرف نمی کند حتماً باید به شرکت‌های لوله بازکنی مراجعه کنید تا به روش‌های مخصوص مانند فنر لوله بازکنی مشکل گرفتگی لوله را برطرف کنند.
 • در هنگام استفاده از این محلول ها حتماً طبق دستورالعمل روی محلول عمل کنید.
 • این اسیدها غلیظ بوده و باید با آب رقیق شوند.
 • هنگام ریختن اسید حتماً هواکش را روشن کنید و پنجره ها را هم باز کنید.
 • در هنگام استفاده از اسید مراقبت اطفال باشید که از دسترس شما دور باشند.
 • دقت داشته باشید که هیچگاه از اسید ها بیشتر از مقدار تعیین شده استفاده نکنید زیرا می‌تواند به لوله ها آسیب رسانده و باعث نشتی لوله ها شود.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش سریع و تضمینی رفع گرفتگی لوله فاضلاب آشپزخانه

برای جلوگیری از گرفتگی چاه فاضلاب چه کارهایی باید انجام دهیم؟

برای اینکه از گرفتگی چاه فاضلاب جلوگیری کنید توصیه می‌کنیم در سینک ظرفشویی از توری های مخصوص استفاده کنید هر چند که این توری ها به طور کامل از ورود آشغال به داخل لوله جلوگیری نمی کند ولی می تواند تا حدودی مؤثر باشد.

هیچگاه تفاله چای و پسماند های غذا را داخل چاه نریزید، ریختن روغن اضافه غذا، در داخل چاه فاضلاب آشپزخانه باعث گرفتگی لوله خواهد شد هر چند وقت یکبار داخل لوله مایع ظرفشویی و یا پودر ریخته و روی آن آب گرم بریزید تا لوله شستشو داده شود در صورت بروز نشانه های گرفتگی لوله حتماً برای برطرف کردن آن اقدام کنید تا از بیشتر شدن گرفتگی جلوگیری کنید.

روش باز کردن گرفتگی لوله فاضلاب با استفاده از اسید

اگر تمایل داشتید که برای برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب از اسید استفاده کنید باید به روش زیر عمل کنید:

 • ابتدا کمی آب داغ را در لوله فاضلاب بریزید.
 • بعد از چند دقیقه قوطی اسید را با آب مخلوط کرده و در داخل چاه بریزید.
 •  یک ساعت در چاه چیزی نریزید تا هم اسید ریخته شده اثر کند و هم گاز های به وجود آمده به شما آسیب نرساند.
 • بعد از یک ساعت می توانید یک سطل آب داغ را در داخل چاه فاضلاب بریزید.
 • اگر با این کار گرفتگی لوله فاضلاب برطرف نشد مجدداً از اسید استفاده نکنید زیرا می تواند باعث آسیب دیدگی لوله ها شود.

روش های مختلف برای برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب

همانطور که برایتان توضیح دادیم اسیدهای لوله بازکنی می توانند بسیار خطرناک باشند زیرا هم برای سلامت شما مضر هستند و هم باعث از بین رفتن و سوراخ شدن لوله های چاه فاضلاب خواهند شد توصیه می‌کنیم تا جایی که برایتان امکان دارد از اسیدها استفاده نکنید. در صورت مشاهده علائم گرفتگی در لوله فاضلاب مثل ایجاد بوی بد از فاضلاب، به سختی عبور کردن آب از کف شور و یا سینک ظرفشویی و… با شرکت های لوله بازکنی تماس گرفته و مشکل خود را با آنها در میان بگذارید.

شرکت های لوله بازکنی با وسایلی مانند کمپرسور هوا، فنرهای لوله بازکنی، واترجت و… مشکل را برطرف خواهند کرد و شاید گاهی لازم باشد لوله کشی تعویض شود اگر مشکل گرفتگی لوله فاضلاب جزئی بود می توانید خودتان با روش های خانگی مشکل گرفتگی لوله فاضلاب را برطرف کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  لوله بازکنی با جوش شیرین | نحوه استفاده از جوش شیرین برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب

روش های خانگی برای برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب

اگر با گرفتگی لوله فاضلاب روبرو شدید استفاده از اسید یکی از راه های برطرف کردن این گرفتگی است همانطور که گفتیم این روش پر ریسک و پر خطر می باشد توصیه می کنیم برای برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب از اسید ها استفاده نکنید روش های دیگر برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب عبارتند از:

 • استفاده از فنر لوله بازکنی خانگی
 •  استفاده از محلول جوش شیرین و سرکه
 •  محلول جوهر نمک
 • محلول آب جوش و نمک
 •  تلمبه دستی
 •  استفاده از روش فشار هوا

روش هایی را که برایتان نام بردیم برای برطرف کردن گرفتگی های سطحی می باشد اگر گرفتگی های لوله فاضلاب شدید بود حتماً باید با شرکت های لوله بازکنی تماس بگیرید تا این شرکت ها به وسیله دستگاه های مخصوص گرفتگی لوله فاضلاب را برطرف کنند.

دلیل گرفتگی لوله را پیدا کنید

در صورتی که با گرفتگی لوله فاضلاب روبرو شدید مهمترین کار این است که دلیل این گرفتگی را پیدا کنید تا بتوانید راه مناسب را برای برطرف کردن آن انجام دهید اگر گرفتگی لوله فاضلاب به دلیل چربی و مواد غذایی بود با گرفتگی لوله فاضلاب با مصالح ساختمانی، کاملاً فرق می کند‌ برای هر کدام از این گرفتگی ها باید از روش مخصوص استفاده شود.

شاید گرفتگی به دلیل چربی و مواد غذایی با روش های خانگی مانند سرکه و جوش شیرین، نمک و سرکه، آب جوش و… برطرف شود ولی گرفتگی ها به وسیله مصالح ساختمانی از نوع گرفتگی سخت بوده و باید به وسیله دستگاه های مخصوص و یا فنر برقی گرفتگی برطرف شود.

اگر تصمیم گرفتید از محلول های اسیدی برای گرفتگی لوله فاضلاب استفاده کنید دقت داشته باشید حتماً باید جنس لوله و اتصالات آن را بدانید تا در هنگام استفاده از مواد شیمیایی لوله ها سوراخ نشده و آسیب نبینند. یکی از بهترین راه ها برای برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب استفاده از راهی است که با اتصالات لوله ها سازگار باشد.

برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب با روش های خانگی می‌تواند در صورت جزئی بودن گرفتگی، موثر باشد ولی اگر با استفاده از روش های خانگی موفق به برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب نشدید می توانید به لوله بازکنی های معتبر مراجعه کرده و با استفاده از فنر برقی مشکل را برطرف کنید. استفاده از فنر می‌تواند شدیدترین گرفتگی ها را هم برطرف کند.

گرفتگی لوله فاضلاب

نتیجه گیری

در این مقاله از ایبک امداد شما را با برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب به وسیله اسید و محلول های لوله بازکنی به طور کامل آشنا کردیم همانطور که گفتیم اسیدها بسیار پرخطر و پر ضرر می باشند و توصیه می کنیم از این اسیدها برای باز کردن لوله فاضلاب استفاده نکنید ولی اگر به دلایلی مجبور به استفاده از آنها شدید حتماً طبق دستورالعمل نوشته شده روی محلول عمل کنید.

اگر در این زمینه سوالی داشتید می توانید در بخش دیدگاه ها مطرح کنید تا متخصصین ایبک امداد پاسخگوی شما باشند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

باز کردن گرفتگی لوله فاضلاب با اسید

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

برای جلوگیری از گرفتگی چاه فاضلاب چه کارهایی باید انجام دهیم؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا