مجله ساختمان

انواع صفحه کابینت | مزایا و معایب انواع صفحه کابینت

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

با توجه به اینکه آشپزخانه یکی از قسمت‌های بسیار مهم منزل است، طراحی دکوراسیون آن بسیار حائز اهمیت می‌باشد. یکی از عناصر بسیار مهمی که می‌تواند موجب زیبایی بیشتر آشپزخانه شود، کابینت آشپزخانه است. به همین علت طراحان دکوراسیون از موارد بسیار مهم که می‌تواند فضای داخلی منزل را تحت تأثیر قرار دهد را کابینت می‌دانند.

انتخاب صفحه کابینت مناسب می‌تواند در طراحی دکوراسیون آشپزخانه شما بسیار موثر باشد. امروزه در بازار انواع صفحه کابینت‌ها وجود دارد که افراد با توجه به سلیقه و نوع دکوراسیون منزل خود مناسب‌ترین صفحه کابینت را انتخاب می‌کنند.

اهمیت انتخاب صفحه کابینت مناسب

به بخشی از کابینت که روی آن قرار می‌گیرد، صفحه کابینت می‌گویند. این صفحه دقیقاً همان چیزی می‌باشد که در آشپزخانه حکم میز کار را خواهد داشت. همانطور که قبلاً گفته شد، بخش اصلی و بزرگ زیبایی هر آشپزخانه به کابینت‌های آن است. به همین علت طبیعتاً انتخاب صفحه کابینت مناسب در زیبایی این فضا بسیار موثر خواهد بود.

اما باید توجه نمایید که انتخاب صفحه کابینت مناسب از انواع مناسب آن انتخاب شود تا از نظر کارایی نیز کاربردی‌تر و بهتر باشد. صفحه کابینت فضایی می‌باشد که روی آن بیشترین کار و فعالیت در هنگام آشپزی انجام می‌شود. بنابراین بیشتر در معرض خطرات و آسیب‌هایی مانند بریدگی، حرارت، رطوبت، ضربه و لکه خواهد بود. به همین علت انتخاب صفحه کابینت مناسب و مقاوم بسیار اهمیت دارد.

انواع صفحه کابینت

انواع صفحه کابینت که در بازار وجود دارد بسیار متنوع است و همین موضوع موجب شده است که مزایا و معایب هر یک از آنها با توجه به نوع متریال به کار رفته و نیاز مشتری متغیر باشد.

صفحه کابینت کوارتز

یکی از بهترین گزینه‌های متریال طبیعی و پرفروش‌ترین صفحه کابینت‌ها صفحه کابینت کوارتز است که می‌توانید در آشپزخانه خود با خیال راحت از آن استفاده نمایید. این سنگ مانند گرانیت دارای استحکام و دوام بسیار خوبی است و با تنوع بسیار بالایی که دارد، می‌تواند در آشپزخانه‌ها با انواع سبک‌ها و رنگ‌ها مورد بهره‌برداری قرار بگیرد.

از جمله مزایای صفحه کابینت کوارتز می‌توان به قابلیت شستشوی راحت آن اشاره نمود. در حقیقت این مدل دارای سطح براقی است که به کاربران این امکان را خواهد داد که با استفاده از صابون و به راحتی تمام آلودگی‌ها و لکه‌ها را به راحتی پاک کنند. در کنار استحکام بسیار بالا، دارای مقاومت بسیار مناسب در برابر حرارت بالا، خط و خش و آنتی باکتریال بودن آن اشاره نمود.

حتما بخوانید:   گلخانه در پشت بام یا روف گاردن | مزایای روف گاردن

با این وجود در صورتی که بخواهیم نگاهی درست و منصفانه در مورد معرفی صفحه کابینت کوارتز داشته باشیم، باید به چند نکته مهم توجه نماییم. اول اینکه این نوع از صفحه کابینت‌ها دارای درزهایی است که به راحتی دیده می‌شوند. همچنین در آشپزخانه‌های فضای باز نمی‌توان از این نوع صفحه کابینت استفاده کرد و در آخر قیمت این صفحه کابینت در مقایسه با بسیاری دیگر از مدل‌ها بیشتر است.

صفحه کابینت

صفحه کابینت دکتون

دکتون نوعی سنگ مصنوعی است که برای صفحه کابینت مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند محیط آشپزخانه شما را به شدت منحصر به فرد و متفاوت جلوه دهد. این متریال این توانایی را خواهد داشت که بدون هیچ گونه محدودیت و برشی به راحتی بر روی کابینت شما نصب گردد و ظاهر یک دست و یکنواختی به آن بدهد. افراد می‌توانند از این مدل صفحه کابینت در بیشتر سبک‌های متفاوت دکوراسیون آشپزخانه خود استفاده کنند.

از مزایای صفحه کابینت دکتون می‌توان به مواردی مانند عدم ایجاد ترک و سیاهی، ضد احتراق بودن و..‌ اشاره نمود. در مورد معایب صفحه کابینت دکتون می‌توان گفت که این متریال دارای قیمت بسیار زیادی است و همچنین قابلیت ابزار خوردن ندارد و نمی‌تواند در سبک‌هایی مانند کلاسیک کاربرد چندانی داشته باشد.

صفحه کابینت کورین

با توجه به اینکه سنگ و صفحه روی کابینت کورین دارای مزایای زیادی مانند مقاومت در برابر خش و رطوبت است، می‌تواند دارای عمر بیشتری باشد. به همین علت این متریال یکی از انتخاب‌های بسیار مناسب برای استفاده در صفحه کابینت می‌باشد. صفحه کابینت کورین تنوع بسیار بالایی دارد و به همین علت می‌تواند در آشپزخانه‌هایی با سبک‌ها، رنگ‌ها و طرح‌های متفاوت مورد استفاده قرار بگیرد.

از مزایای مهم صفحه کابینت کورین می‌توان به خاصیت شکل پذیری بالای آن اشاره نمود. به همین علت می‌توانید به هر شکل و طرحی که خواستید آن هم بدون ایجاد درز در صفحه کابینت آشپزخانه خود از آن بهره ببرید. همچنین کورین دارای خاصیت آنتی باکتریال می‌باشد و خیال شما در هنگام استفاده از این متریال راحت‌تر خواهد بود.

از معایب صفحه کابینت کورین می‌توان به ویژگی خش پذیری بسیار بالای آن اشاره کرد. به همین علت در مواقعی که خانواده‌ها فرزند کوچک دارند، انتخاب مناسبی نخواهد بود. چون روی صفحه کابینت وقتی که جسمی کشیده می‌شود، به راحتی خش ایجاد می‌شود. در این شرایط پاک کردن گرد و خاک، لکه‌گیری و تمیز کردن روی سطح صفحه کابینت بسیار سخت‌تر خواهد شد.

حتما بخوانید:   بهترین سنگ کف ساختمان | انواع سنگ کف ساختمان

صفحه کابینت

صفحه کابینت پرسلان

پرسلان معمولاً از جمله سرامیک‌ها محسوب می‌شود. این مدل از صفحه کابینت که معمولاً در آشپزخانه‌هایی با سبک مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرد، می‌تواند در مقابل شکستگی، سایش و همچنین رطوبت موجود در محیط آشپزخانه بسیار مقاوم باشد. همچنین تمیز کردن این نوع صفحه کابینت راحت است.

از جمله معایب صفحه کابینت پرسلان این است که نصب آن کمی دشوار می‌باشد و وزن و قیمت بالایی نیز دارد.

صفحه کابینت مرمر

در مواقعی که از سنگ مرمر در هر کدام از قسمت‌های خانه استفاده شود، موجب زیبایی و زرق و برق بیشتر آن فضا می‌شود. استفاده از صفحه کابینت مرمر نیز همین گونه است و می‌تواند وقار و شکوه بی‌نظیری به آشپزخانه شما دهد. معمولا از سنگ مرمر در آشپزخانه‌هایی که دارای سبک کلاسیک نئوکلاسیک و… هستند، استفاده می‌شود.

با وجود زیبایی بی‌نظیری که صفحه کابینت مرمر به آشپزخانه می‌دهد، باید بدانید که این متریال در برابر خراش‌های احتمالی و لکه‌ها هیچگونه مقاومتی ندارد و به همین علت قابلیت آسیب‌پذیری آن بسیار زیاد است. همچنین مرمر در مواقعی که به عنوان صفحه کابینت استفاده می‌شود و همچنین در مواقع دیگر، دارای قیمت زیادی است و برای افرادی که دارای بودجه محدودتری هستند، انتخاب مناسبی نخواهد بود.

صفحه کابینت گرانیت

استفاده از سنگ‌های طبیعی مانند گرانیت شهرت زیادی دارد. به همین علت نیز فروش آن بالا است. وجود رگه، رنگ و طرح کلی این متریال به علت طبیعی بودن، بسیار متفاوت و منحصر به فرد می‌باشد و به همین دلیل فضای آشپزخانه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. صفحه کابینت گرانیت دارای مقاومت خوبی در مقابل گرما بوده و کمتر آن را جذب می‌کند. همچنین گرانیت در برابر خط و خش و ضربه نیز مقاومت خوبی دارد.

اگر بخواهیم به معایب صفحه کابینت گرانیت اشاره کنیم، باید به عدم یکپارچگی آن در هنگام اتصال اشاره کنیم که به دنبال آن موجب می‌شود که صفحه کابینت حالت یک دستی نداشته باشد. همچنین گرانیت را نمی‌توان تعمیر کرد و در صورتی که مشکلی برای آن به وجود آید، تقریبا نمی‌توان آن را به شکل اولیه خود درآورد. در مورد تمیز کردن این نوع صفحه کابینت بهتر است بدانید که احتمالاً با مشکل برمی‌خورید. چون این متریال نیاز به تمیز کننده‌ها و مواد شوینده مخصوص به خود دارد.

حتما بخوانید:   انواع عایق حرارتی و کاربرد آن چیست

صفحه کابینت استیل

شاید استفاده از صفحه کابینت استیل عجیب باشد، اما این متریال می‌تواند فضای آشپزخانه را تحت تاثیر قرار دهد. در صورتی که وسایل برقی و لوازم آشپزخانه شما هم از نوع استیل باشد، می‌توانید ترکیب زیبا و یک دستی را در محیط آشپزخانه خود ایجاد نمایید. به همین علت افرادی امروزه در هنگام انتخاب صفحه کابینت، نوع استیل آن را انتخاب می‌کنند.

از مزایای این صفحه کابینت می‌توان به این مورد اشاره کرد که این نوع صفحه کابینت لکه زیادی نمی‌گیرد و برای آشپزخانه‌هایی که روزانه در آن حجم بالایی از کار انجام می‌شود، بسیار مناسب خواهد بود.

چنین صفحه کابینت استیل آنتی باکتری است و می‌تواند در آشپزخانه به عنوان متریال بهداشتی ایفای نقش کند. از جمله معایب صفحه کابینت استیل می‌توان به ایجاد خط و خش و زنگ زدگی آن اشاره نمود. در حقیقت می‌توان گفت که اکثر افراد این انتخاب را انجام نمی‌دهند، چون مناسب هر سلیقه‌ای نبوده و فضای آشپزخانه شما را از وقار و زیبایی کمی دور می‌کند.

صفحه کابینت چوبی

چوب همه جا و همیشه به عنوان متریالی شناخته شده است که در عین حال که زیبایی زیادی را به ارمغان می‌آورد، می‌تواند گرمایی که در محیط وجود دارد را افزایش دهد و محیط دنج و دوست داشتنی را ایجاد نماید. طبیعی است که این موارد در مورد صفحه کابینت چوبی نیز وجود دارد. چوب دارای دوام بسیار خوبی بوده و می‌تواند انتخاب ایده آلی باشد. امروزه در بازار انواع صفحه کابینت چوبی وجود دارد که احیا شده‌اند و در نهایت کاربرد و مقاومت آنها بیشتر است. طبیعی خواهد بود که این مدل از صفحه کابینت از مدل‌های دیگر گران‌تر باشند.

در مواقعی که این نوع صفحه کابینت به صورت مناسب و خوب مهر و موم شوند و نصب گردند، می‌توانند خاصیت باکتریالی نیز داشته باشند. با این حال بهتر است بدانید که چوب خاصیت ضد آبی نداشته و به همین علت نمی‌توان آن را ضد آب دانست. طبیعی است که وقتی به عنوان صفحه کابینت مورد استفاده قرار می‌گیرد نیز این موضوع صدق خواهد کرد. به همین علت در مواقعی که در محیط آشپزخانه از این متریال استفاده می‌شود، احتمال دارد که در مقابل رطوبت موجود در این فضا با مشکلاتی مواجه شوید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

انواع صفحه کابینت | مزایا و معایب انواع صفحه کابینت

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

مزایا و معایب انواع صفحه کابینت

امتیاز کاربر: 2.8 ( 1 نتایج)

نوشته های مشابه

4.3 4 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x