خدمات ساختمان

انواع عایق صوتی منزل کدام است | مزایا و معایب انواع عایق صوتی

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

عایق صوت یک نوع ماده یا سازه است که باعث جذب یا منعکس کردن انرژی صدا می شود و موجب می شود صدا از یک فضا به فضای دیگر نفوذ نکند. انواع عایق صوتی منزل با کاهش سطح شدت و فشار صدا، سروصدا را کم می کند و آرامش و آسایش را افزایش می دهد. عایق صوت در ساختمان سازی، صنعت، حمل و نقل و … کاربردهای زیادی دارد

ویژگی های انواع عایق صوتی منزل

عایق صوتی مناسب باید از چه ویژگی هایی برخوردار باشد تا بتواند آرامش منزل را فراهم کند؟ آیا از هر نوع عایق صوتی می توان برای منزل استفاده کرد؟ انواع عایق صوتی منزل باید دارای ویژگی های زیر باشد:

جذب صدا

عایق صوتی باید توانایی جذب انرژی صدا را داشته باشد و باعث کاهش سطح شدت و فشار صدا شود.

ضخامت

عایق صوتی باید ضخامت کافی را داشته باشد تا صدا را کاملاً منعکس یا جذب کند. هر چه ضخامت عایق صوتی بیشتر باشد، عملکرد آن بهتر است.

قابل نصب بودن

عایق صوتی باید ساده و آسان قابل نصب باشد و نیاز به حفاری یا سوراخ کردن سطح نداشته باشد. همچنین عایق صوتی باید مناسب با فضا و زیرساخت مورد نظر باشد.

قیمت

عایق صوتی باید مقرون به صرفه باشد و نسبت به کیفیت و کارایی آن، هزینه مناسبی داشته باشد.

بهترین عایق صدا برای دیوار کدام است؟

بهترین عایق صدا به نیاز، بودجه و ترجیحات شما بستگی دارد. هیچ راه حل یکسانی برای عایق صوتی دیوار وجود ندارد. با این حال، برخی از عوامل کلی که باید هنگام انتخاب دیوار عایق صدا در نظر بگیرید عبارتند از:

انتقال صدا (STC)

این معیاری است که نشان می دهد دیوار چقدر صدا را از یک طرف به طرف دیگر مسدود می کند. هرچه رتبه STC بالاتر باشد، عملکرد عایق صدا بهتر است. یک دیوار معمولی دارای رتبه بندی STC از 30 تا 40 است، به این معنی که می توان گفتار عادی را از طریق آن شنید.

حتما بخوانید:   راهکارهای طلایی برای بزرگتر نشان دادن خانه | ایده های ناب برای خانه های کوچک

یک دیوار عایق صوتی خوب باید دارای رتبه بندی STC حداقل 50 باشد، به این معنی که صدای بلند به سختی از طریق آن شنیده می شود.

ضخامت

ضخامت دیوار بر قابلیت عایق صوتی آن تأثیر می گذارد. به طور کلی، هرچه دیوار ضخیم تر باشد، عایق صدا بهتر است. با این حال، ضخامت نیز به وزن و هزینه دیوار می افزاید. بنابراین باید ضخامت دیوار را با فضای موجود و بودجه خود متعادل کنید.

تراکم

چگالی دیوار بر جذب صدا آن تأثیر می گذارد. به طور کلی، هر چه دیوار متراکم تر باشد، جذب صدا بهتر است. با این حال، تراکم همچنین وزن و هزینه را به دیوار اضافه می کند. بنابراین باید تراکم دیوار را با فضا و بودجه در دسترس خود متعادل کنید.

نصب

نصب دیوار عایق صدا بر اثربخشی و دوام آن تأثیر می گذارد. به طور کلی، نصب حرفه ای و دقیق تر، نتیجه عایق صدا بهتر است. با این حال، نصب همچنین زمان و کار را به پروژه اضافه می کند.

بنابراین، شما باید یک دیوار عایق صدا را انتخاب کنید که متناسب با سطح مهارت و در دسترس بودن شما باشد.

راهنمای خرید عایق صوتی منزل

راهنمای خرید انواع عایق صوتی منزل چیست؟ برای اینکه بتوانید انواع عایق صوتی منزل را با قیمت مناسب و متناسب برای ساختمان خود خریداری نمایید، لازم است به نکاتی که در این بخش گفته می شود، توجه کنید.

 • انتخاب عایق صوت با توجه به نیاز، بودجه و سلیقه خود. برخی از فاکتورهای مؤثر بر انتخاب عایق صوت عبارتند از: جذب صدا، ضخامت، چگالی، قابل نصب بودن و قیمت.
 • بررسی خصوصیات و کاربردهای انواع عایق صوت. برخی از انواع عایق صوت عبارتند از: فلزات، چوب، پلاستیک، الیاف، کفپوش و …
 • نصب عایق صوت با رعایت دقت و حرفه ای بودن. برخی از روش های نصب عایق صوت عبارتند از: افزودن لایه، پر کردن فضا، استفاده از چسب، استفاده از پیچ و …
 • بررسی مزایا و معایب عایق صوت. برخی از مزایای عایق صوت عبارتند از: کاهش سروصدا، افزایش آرامش، کاهش هزینه های گرمایش و سرمایش و افزایش زیبایی. برخی از معایب عایق صوت عبارتند از: افزایش هزینه های خرید و نصب، کاهش فضای موجود و انتقال صدا از راه های دیگر.

جنس عایق صوتی از چیست

جنس عایق صوتی ممکن است از مصالح و مواد مختلف باشد که دارای خصوصیات جذب یا منعکس کردن صدا هستند. برخی از جنس های رایج عایق صوت عبارتند از:

فلزات

فلزات جذب کننده خوبی هستند که انرژی صدا را به حرارت تبدیل می کنند. فلزات ضخامت و چگالی بالایی دارند که باعث افزایش وزن و هزینه انواع عایق صوتی منزل می شود.

حتما بخوانید:   سرشیر چراغ‌دار چیست و چه تفاوتی با سرشیر ال ای دی دارد؟

چوب

چوب جذب کننده خوبی است که انرژی صدا را به حرکت تبدیل می کند. چوب ضخامت و چگالی پایین تری نسبت به فلزات دارد که باعث کاهش وزن و افزایش زیبایی عایق صوت می شود.

پلاستیک

پلاستیک جذب کننده خوبی است که انرژی صدا را به ارتعاش تبدیل می کند. پلاستیک ضخامت و چگالی کمتری نسبت به فلزات و چوب دارد که باعث کاهش وزن و افزایش قابل نصب بودن عایق صوت می شود.

الیاف

الیاف جذب کننده عالی هستند که انرژی صدا را به هوا تبدیل می کنند. الیاف ضخامت و چگالی بسیار کمی دارند که باعث کاهش وزن و افزایش عایق عایق صوت می شود.

کفپوش

کفپوش جذب کننده خوبی است که انرژی صدا را به فشار تبدیل می کند. کفپوش ضخامت و چگالی متوسطی دارد که باعث کاهش سطح شدت و افزایش راحتی عایق صوت می شود.

انواع عایق صوتی

مزایا و معایب نصب انواع عایق صوتی منزل

مزایا و معایب نصب انواع عایق صوتی منزل به شرح زیر است:

مزایا

کاهش سروصدا

نصب عایق صوت بر روی دیوار باعث کاهش شدت و فشار صدا در فضا می شود و جلوگیری از نفوذ صدا از یک فضا به فضاهای دیگر را به همراه دارد. این کار آرامش و راحتی ساکنین خانه را افزایش می دهد.

کاهش هزینه های گرمایش و سرمایش

نصب انواع عایق صوتی منزل باعث افزایش عایق حرارتی دیوار می شود و جلوگیری از انتقال حرارت از یک فضا به فضاهای دیگر را به عمل می آورد. این کار کاهش مصرف انرژی در سامانه های گرمایش و سرمایش را به همراه دارد.

افزایش زیبایی

نصب عایق صوت بر روی دیوار باعث افزودن لایه یا پوشش جدید به دیوار می شود که امکان انتخاب رنگ، طرح، بافت و … را فراهم می کند. این کار زیبایی و جذابیت دیوار را افزایش می دهد.

معایب

افزایش هزینه های خرید و نصب

نصب انواع عایق صوتی منزل باعث افزایش هزینه های خرید مصالح و مواد عایق صوت و افزایش هزینه های نصب آنها می شود. این کار بودجه پروژه را افزایش می دهد.

کاهش فضای موجود

نصب انواع عایق صوتی منزل بر روی دیوار باعث افزودن ضخامت به دیوار می شود که فضای موجود در فضا را کاهش می دهد. این کار محدودیت در طراحی و چیدمان فضا را به وجود می آورد.

انتقال صدا از راه های دیگر

نصب عایق صوت بر روی دیوار باعث کاهش انتقال صدا از طریق دیوار می شود اما از انتقال صدا از طریق سقف، کف، درب و پنجره جلوگیری نمی کند. این کار کارآمدی عایق کاری صدا را کاهش می دهد.

حتما بخوانید:   معرفی شیرآلات ساختمان | ویژگی شیرآلات ساختمانی

آیا نصب عایق صوت بر روی دیوار به سلامت افراد ضرر می زند؟

به طور دقیق نمی توان در این خصوص اظهارنظر کرد. به طور کلی انواع عایق صوتی منزل نمی توانند به خودی خود آسیب زا باشند. اما در مواردی خاص و نادر نیز ممکن است باعث ایجاد آسیب در سلامت افراد شود که به دلایل زیر این اتفاق می افتد:

 • نصب عایق صوت بر روی دیوار باعث افزایش فشار هوا در فضا می شود که ممکن است به گوش و سینه افراد ضربه بزند و علائم مانند سردرد، گیجی، خستگی، تنفس سخت و … را احساس کنند.
 • انواع عایق صوتی منزل باعث افزایش حساسیت به صدا در افراد می شود که ممکن است باعث افزایش استرس، کاهش تمرکز، افزایش خشم و … شود.
 • ممکن است این محصول افزایش خطرات مانند آتش سوزی، سموم، رطوبت و … را به همراه داشته باشد.

برای پیشگیری از این ضررها، باید مراقبت های لازم را انجام داد مانند:

انتخاب عایق صوت مناسب

باید عایق صوت را با توجه به نیاز، بودجه و سلیقه خود انتخاب کرد و از عایق صوت هایی استفاده کرد که دارای کیفیت بالا، عایق بودن مناسب، ضخامت مناسب و قابل نصب بودن آسان باشند.

نصب عایق صوت حرفه ای

لازم است انواع عایق صوتی منزل را با رعایت دقت و حرفه ای نصب کرد و از نصب عایق صوت هایی خودداری کرد که نیاز به حفاری یا سوراخ کردن دیوار داشته باشند.

کنترل فشار هوا

باید فشار هوا را در فضا با استفاده از سامانه های تهویه مطبوع یا درب و پنجره های باز شونده کنترل کرد و از فشار هوای بالاتر یا پایین تر از حد مجاز خودداری نمود.

کنترل حساسیت

لازم است حساسیت به صدا را با استفاده از روش های آرامبخشی مانند ماساژ، موسیقی آرامش بخش، ورزش سبک و … کنترل کرد.

کنترل خطرات

باید خطرات را با استفاده از روش های ایمن سازی مانند کابل کشی مناسب، عایق کاری حرارتی و الکتریکی، پوشش ضدآب و ضدآتش و … کنترل کرد و از عایق صوت های سمی یا قابل اشتعال خودداری کرد.

عایق صوتی مناسب برای منزل

عوامل موثر در قیمت عایق صوتی

عوامل موثر در قیمت انواع عایق صوتی منزل به شرح زیر است:

 • نوع ماده
 • کیفیت
 • ضخامت
 • روش نصب

جمع بندی

در صورتی که به سروصدا حساس هستید، یا در مکانی شلوغ ساکن می باشید، یا براساس نیاز شغلی خود نیاز به تمرکز زیادی دارید، می توانید از انواع عایق صوتی منزل استفاده کنید تا حد امکان بتوانید از انتقال سروصدا جلوگیری کنید.

ایبک امداد با ارائه خدمات ساختمانی خود می تواند به شما در این راه کمک کند.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

انواع عایق صوتی منزل

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

انواع عایق صوتی برای ساختمان کدام است

امتیاز کاربر: 3.78 ( 3 نتایج)

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x