خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

انواع اتصالات لوله آب فاضلاب | آشنایی با اتصالات مختلف سیستم لوله کشی

انواع اتصالات لوله آب فاضلاب قطعاتی هستند که برای ارتباط دادن لوله های آب و فاضلاب به یکدیگر یا به تجهیزات مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. این اتصالات می توانند براساس جنس، شکل، کاربرد و روش نصب دسته بندی شوند.

انواع اتصالات لوله آب فاضلاب

برخی از انواع اتصالات لوله آب فاضلاب عبارتند از:

اتصالات جوشی

این نوع اتصالات برای لوله های فلزی مانند فولاد، چدن یا مس به کار می روند. در این روش، دو لوله یا لوله و اتصال با حرارت به حالت ذوب درآورده و با هم جوش داده می شوند. این روش برای تحمل فشار و دمای بالا مناسب است.

اتصالات پرسی

این نوع اتصالات برای لوله های پلاستیکی مانند لوله های پنج لایه به کار می روند. در این روش، یک حلقه فلزی روی لوله قرار داده شده و با یک دستگاه پرس، روی لوله فشار داده می شود تا با اتصال همگرا شود. این روش برای سرعت و سهولت نصب مناسب است.

اتصالات مهره ماسوره

این نوع اتصالات برای لوله های فلزی یا پلاستیکی به کار می روند. در این روش، دو قطعه دارای دنده در داخل و خارج به یک مهره دارای رزوه داخلی و خارجی متصل می شوند. این روش برای تعمیر و تغییر آسان مناسب است.

اتصالات زانویی

این نوع اتصالات برای تغییر جهت لوله آب یا فاضلاب به کار می روند. زانویی ها می توانند در زاویه ۴۵ یا ۹۰ درجه باشند و براساس جنس لوله آب یا فاضلاب، جنس خود را تغییر می دهند.

اتصالات سه راه یا چهار راه

این نوع اتصالات برای تقسیم یا تجمیع جریان آب یا فاضلاب به کار می روند. سه راه یا چهار راه ها می توانند در زاویه ۴۵ یا ۹۰ درجه باشند و براساس جنس لوله آب یا فاضلاب، جنس خود را تغییر می دهند.

اتصالات دریچه بازدید

این نوع اتصالات برای بازدید و بررسی مشکلات لوله فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرند. این اتصالات دارای یک درب قابل باز شدن هستند که از طریق آن می توان به داخل لوله دسترسی پیدا کرد.

انواع اتصالات لوله شوفاژ کدامند

اتصالات لوله شوفاژ قطعاتی هستند که برای ارتباط دادن لوله های آب گرم به رادیاتورها و شوفاژ مورد استفاده قرار می گیرند. این اتصالات می توانند براساس جنس، شکل، کاربرد و روش نصب دسته بندی شوند. برخی از انواع رایج اتصالات لوله شوفاژ عبارتند از:

اتصالات پلیمری

این نوع اتصالات برای لوله های پلیمری یک لایه یا پنج لایه به کار می روند. در این روش، دو لوله یا لوله و اتصال با استفاده از یک دستگاه پرس، روی هم فشار داده می شوند تا با هم همگرا شوند. این روش برای سرعت و سهولت نصب مناسب است.

اتصالات فلزی

این نوع اتصالات برای لوله های فلزی مانند فولاد، چدن یا مس به کار می روند. در این روش، دو لوله یا لوله و اتصال با حرارت به حالت ذوب درآورده و با هم جوش داده می شوند.

اتصالات مانیسمان

این نوع اتصالات برای لوله های فلزی بدون درز مانند مانیسمان به کار میروند. در این روش، دو لوله یا لوله و اتصال با استفاده از یک حلقه فلزی و چکش، روی هم ضربه زده می شوند تا با هم قفل شوند. این روش برای تحمل فشار و دمای بالا مناسب است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  مزایا و معایب لوله کشی آب و فاضلاب زیر سقفی

اتصالات پلیکا

این نوع اتصالات برای لوله های پلاستیکی مانند پلیکا به کار می روند. در این روش، دو لوله یا لوله و اتصال با استفاده از چسب خاص، به هم چسبانده می شوند. این روش برای سرعت و سهولت نصب مناسب است.

انواع اتصالات لوله پلیکا

اتصالات لوله پلیکا قطعاتی هستند که برای ارتباط دادن لوله های پلیکا به یکدیگر یا به تجهیزات مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. این اتصالات می توانند براساس شکل، کاربرد و روش نصب دسته بندی شوند. برخی از انواع رایج اتصالات لوله پلیکا عبارتند از:

اتصالات چسبی

این نوع اتصالات برای لوله های پلیکا به کار می روند. در این روش، دو لوله یا لوله و اتصال با استفاده از چسب خاص، به هم چسبانده می شوند. این روش برای سرعت و سهولت نصب مناسب است.

اتصالات سه راهی

این نوع اتصالات برای تقسیم یا تجمیع جریان آب یا فاضلاب به کار می روند. سه راه ها می توانند در زاویۀ ۴۵ یا ۹۰ درجه باشند و براساس جنس لوله آب یا فاضلاب، جنس خود را تغییر می دهند.

اتصالات زانویی

این نوع اتصالات برای تغییر جهت لوله آب یا فاضلاب به کار می روند. زانویی ها می توانند در زاویه ۴۵ یا ۹۰ درجه باشند و براساس جنس لوله آب یا فاضلاب، جنس خود را تغییر می دهند.

اتصالات دریچه بازدید

این نوع اتصالات برای بازدید و بررسی مشکلات لوله فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرند. این اتصالات دارای یک درب قابل باز شدن هستند که از طریق آن می توان به داخل لوله دسترسی پیدا کرد.

انواع اتصالات از لحاظ کاربرد

اتصالات را می توان بر اساس کاربرد آنها در صنایع مختلف دسته بندی کرد. برخی از انواع رایج اتصالات عبارتند از:

اتصالات صنعت نفت و گاز

این نوع اتصالات برای انتقال سیالات و گازهای فشار قوی و دمای بالا به کار می روند. این اتصالات باید مقاوم در برابر خوردگی، سایش، شکستگی و نشت باشند. برخی از این اتصالات عبارتند از فلنج، مفصل لوله، شیر، تبدیل، تی و یو

اتصالات صنعت آب و فاضلاب

این نوع اتصالات برای توزیع آب شرب، آب آتش نشانی، آب سطحی و زیرزمینی، فاضلاب و پساب به کار می روند. این اتصالات باید مقاوم در برابر رطوبت، فشار، دما و تغییر حجم باشند. برخی از این اتصالات عبارتند از زانو، سه راه، چهار راه، دریچه بازدید، سیفون

اتصالات صنعت الکترونیک

این نوع اتصالات برای مدارک الکترونیکی و قطعات الکترونیکی به کار می روند. این اتصالات باید دقیق، پایدار، قابل جداسازی و قابل تعویض باشند. برخی از این اتصالات عبارتند از پین، سوکت، کانکتور

اتصالات صنعت خودروسازی

این نوع اتصالات برای قطعات خودروهای سواری، کامیون، موتورسیکلت و دوچرخه به کار می روند. این اتصالات باید مقاوم در برابر لرزش، شوک، سایش و خوردگی باشند. برخی از این اتصالات عبارتند از پیچ و مهره، رولبرینگ، گیربکس .

زانوی لوله کشی چیست

زانوی لوله کشی یک نوع اتصال است که برای تغییر جهت جریان سیال در لوله ها به کار می رود. زانوها معمولا در زاویه های ۴۵، ۹۰ و ۱۸۰ درجه تولید و استفاده می شوند. زانوها می توانند از جنس فلز، پلاستیک، پلیمر و … باشند و براساس شکل، شعاع، روش نصب و کاربرد دسته بندی می شوند.

انواع اتصالات لوله آب فاضلاب

برخی از انواع رایج زانوی لوله کشی عبارتند از:

زانوی جوشی

این نوع زانو برای لوله های فلزی مانند فولاد، چدن یا مس به کار میروند. در این روش، دو لوله یا لوله و زانو با حرارت به حالت ذوب درآورده و با هم جوش داده می شوند. این روش برای تحمل فشار و دمای بالا مناسب است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تکنیک های لوله کشی در فرایند بازسازی ساختمان | استانداردهای لوله کشی فاضلاب

زانوی پرسی

این نوع زانو برای لوله های پلاستیکی مانند لوله های پنج لایه به کار می روند. در این روش، یک حلقه فلزی روی لوله قرار داده شده و با یک دستگاه پرس، روی لوله فشار داده میشود تا با زانو همگرا شود. این روش برای سرعت و سهولت نصب مناسب است.

زانوی مفصل لوله

این نوع زانو برای لوله های فلزی یا پلاستیکی به کار می روند. در این روش، دو قطعۀ دارای دنده در داخل و خارج به یک مفصل دارای رزوۀ داخلی و خارجی متصل می شوند. این روش برای تعمیر و تغییر آسان مناسب است.

زانوی پلیکا

این نوع زانو برای لوله های پلاستیکی مانند پلیکا به کار می روند. در این روش، دو لوله یا لوله و زانو با استفاده از چسب خاص، به هم چسبانده می شوند.

بوشن لوله کشی چیست

بوشن لوله کشی یک نوع اتصال است که برای متصل کردن دو لوله به هم به کار می رود. بوشن ها می توانند از جنس فلز، پلاستیک، پلیمر و … باشند و براساس شکل، شعاع، روش نصب و کاربرد دسته بندی می شوند.

برخی از انواع رایج بوشن لوله کشی عبارتند از:

بوشن جوشی

این نوع بوشن برای لوله های فلزی مانند فولاد، چدن یا مس به کار می روند. در این روش، دو لوله یا لوله و بوشن با حرارت به حالت ذوب درآورده و با هم جوش داده می شوند. این روش برای تحمل فشار و دمای بالا مناسب است.

بوشن پرسی

این نوع بوشن برای لوله های پلاستیکی مانند لوله های پنج لایه به کار می روند. در این روش، یک حلقه فلزی روی لوله قرار داده شده و با یک دستگاه پرس، روی لوله فشار داده می شود تا با بوشن همگرا شود. این روش برای سرعت و سهولت نصب مناسب است.

بوشن مفصل لوله

این نوع بوشن برای لوله های فلزی یا پلاستیکی به کار می روند. در این روش، دو قطعه دارای دنده در داخل و خارج به یک مفصل دارای رزوه داخلی و خارجی متصل می شوند. این روش برای تعمیر و تغییر آسان مناسب است.

بوشن پلکا

این نوع بوشن برای لوله های پلاستیکی مانند پلکا به کار می روند. در این روش، دو لوله یا لوله و بوشن با استفاده از چسب خاص، به هم چسبانده میشوند. این روش برای سرعت و سهولت نصب مناسب است.

سه راهی در اتصالات چه کاربردی دارد؟

سه راهی یک نوع اتصال است که برای تقسیم یا تجمیع جریان یک سیال در لوله ها به کار می رود. سه راهی یک قسمت کوچک لوله می باشد که در مرکز آن یک انشعاب ۹۰ درجه وجود دارد. در سیستم لوله کشی دو نوع سه راهی بکارگرفته می شود که شامل سه راهی مساوی و سه راه تبدیلی یا نامساوی هستند.

انواع اتصالات لوله آب فاضلاب

جمع بندی

در این مقاله از ایبک امداد به بررسی انواع اتصالات لوله آب فاضلاب پرداختیم و نشان دادیم که هر نوع اتصال دارای ویژگی های خاص خود است که بسته به نوع لوله آب فاضلاب، شکل، شعاع، روش نصب و کاربرد دارد.

همچنین، به بیان کاربردهای گسترده انواع اتصالات لوله آب فاضلاب در توزیع آب شرب، آب آتش نشانی، آب سطحی و زیرزمینی، فاضلاب و پساب پرداختیم.

انواع اتصالات لوله آب فاضلاب

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

انواع اتصالات لوله آب و فاضلاب کدامند

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا