مجله ساختمان

آشپزخانه یو شکل | تکنیک استفاده بهینه از متراژ

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

آشپزخانه جایی است که می‌توان در آن عطر زندگی را احساس کرد. هنر معماری امروزه تغییراتی نموده است و آشپزخانه‌ها به صورت جزیره‌ای و پیشخوان طراحی می‌شوند و دیگر به حالت پنهان نیستند. به همین علت زیبایی آشپزخانه و نحوه طراحی آن دارای اهمیت زیادی است. طراحی‌های گوناگونی در سبک خانه‌سازی امروزه برای آشپزخانه‌ها وجود دارد و یکی از پرکاربردترین و جذاب‌ترین این طراحی‌ها طراحی آشپزخانه یو شکل است. این طراحی از جمله طراحی‌های هوشمندانه محسوب می‌گردد، چون از فضای موجود بهترین استفاده ممکن انجام می‌شود.

منظور از آشپزخانه یو شکل

آشپزخانه یو شکل از جمله بهترین پلان‌ها محسوب می‌گردد. چون از سه دیوار آشپزخانه به صورت بهینه استفاده می‌شود. در آشپزخانه یو شکل با دیوار میانی، دو دیوار که موازی یکدیگر هستند، به یکدیگر متصل می‌شوند. در حقیقت این گونه از آشپزخانه‌ها دارای سه دیوار اصلی بوده و به شکل حرف یو انگلیسی است.

دو دیوار روبروی هم در این آشپزخانه می‌توانند اندازه‌های متفاوتی داشته باشند و یا با توجه به مختصات آشپزخانه هم اندازه باشند. تجهیزات مختلف آشپزخانه مانند اجاق گاز، کابینت‌ها، یخچال، سینک ظرفشویی و… ۳ دیوار آشپزخانه را پر می‌کنند. وقتی که آشپزخانه به این شکل طراحی می‌گردد، دارای گنجایش بیشتری خواهد بود و می‌توانید با اضافه کردن میز ناهارخوری یا جزیره این فضا را کامل‌تر نمایید.

آشپزخانه یو شکل

مزایای آشپزخانه یو شکل

وقتی که آشپزخانه به صورت یو شکل طراحی می‌گردد، موجب می‌شود که چندین فرد بتوانند در آشپزخانه به صورت همزمان مشغول باشند. بنابراین در صورتی که تعداد اعضای خانواده شما زیاد است و یا به صورت مرتب مهمانی برگزار می‌کنید، این مورد برای شما مزیت بزرگی محسوب خواهد شد.

با وجود گنجایش بیشتر آشپزخانه یو شکل جریان ترافیکی کمتری برای انجام همزمان چند کار در آن به وجود می‌آید و اگر در یک زمان خاص، بیشتر از یک نفر در آشپزخانه فعالیتی انجام دهند، به ندرت با یکدیگر برخورد می‌کنند و در کار یکدیگر اختلال ایجاد می‌کنند.

یکی دیگر از مزیت‌هایی که می‌توان برای آشپزخانه یو شکل نام برد، این است که سطح پیشخوان آن در مقایسه با انواع دیگر پلان آشپزخانه بیشتر خواهد بود. با توجه به اینکه سطح پیشخوان بزرگتر است، در نتیجه آماده کردن غذا در این آشپزخانه در مدت زمان کمتر و راحت‌تر انجام خواهد شد و در حین آماده کردن مواد غذایی برای قرار دادن همه مواد در کنار یکدیگر فضای کافی روی پیشخوان وجود خواهد داشت.

حتما بخوانید:   تاثیرات گچبری دیوار بر معماری داخلی

با توجه به اینکه در آشپزخانه یو شکل طراحی فضا بسیار مناسب است، کارهای روزانه به صورت کارآمدتر و در زمان کمتر انجام خواهد شد. چون پیشخوان به عنوان میز کار در آشپزخانه مورد استفاده قرار می‌گیرد و وقتی که این سطح بزرگتر باشد روند کار آسان‌تر خواهد بود.

از ویژگی‌های دیگر آشپزخانه یو شکل تعداد کابینت در پلان است. چیدمان کابینت در این آشپزخانه به گونه‌ای است که تا جایی که ممکن است از فضای موجود برای نصب کابینت استفاده می‌شود. بنابراین با نصب کابینت به اندازه کافی و استفاده بهینه از فضا برای آپارتمان‌های کوچک امروزی انتخاب بسیار مناسبی خواهد بود. در آشپزخانه یوشکل استفاده از مدل کابینت زیر پنجره برای دیواری که در طرف پنجره است، از ایده‌های جذاب برای استفاده نمودن از حداکثر فضا است.

به همین علت در آشپزخانه یو شکل می‌توان در کابینت‌ها همه لوازم به ویژه لوازم پر مصرف و کوچک را به راحتی قرار داد تا بدین ترتیب ظاهر آشپزخانه مرتب‌تر به نظر آید و دیگر آشفتگی در آن نبینید. در آشپزخانه یو شکل می‌توان با مواد اولیه گوناگون انواع سبک کابینت را پیاده‌سازی نمود.

۳ قسمت آشپزخانه شامل سینک ظرفشویی، یخچال و اجاق گاز رومیزی نقاطی هستند که بیشتر با آنها سر و کار داریم. پلان آشپزخانه یو شکل به افراد این امکان را خواهد داد که این سه نقطه اصلی را در سه طرف آشپزخانه با فاصله مناسب قرار داده و در فضایی از این مثلث قرار داشته باشند. رعایت قانون مثلث در آشپزخانه یوشکل موجب راحتی و ایمنی بیشتر در حین انجام کار خواهد شد.

وقتی که به فضای آشپزخانه یک جزیره را اضافه می‌کنید، می‌توانید این نقطه را به کانون سرگرمی و جذابیت تبدیل نمایید و جمع‌های دوستانه و صحبت‌های خانوادگی را در این نقطه انجام دهید. در حقیقت وقتی که در اطراف جزیره چند صندلی قرار می‌دهید، فرصتی را ایجاد می‌کنید که مهمانان بتوانند وقتی در حال آماده سازی غذا هستید، در کنار شما باشند.

با  اضافه کردن جزیره برای گفتگوی صمیمانه در هنگام آماده‌سازی غذا، فرصت بیشتری ایجاد خواهد کرد. بنابراین آشپزخانه یو شکل سبب می‌شود که میزبانان از مهمانان دور نباشند و فضای پخت و پز به فضای اجتماعی‌تر تبدیل شود. می‌توانید با اضافه کردن جزیره به این آشپزخانه آن را کارآمدتر و زیباتر کنید.

حتما بخوانید:   فروش موتور آسانسور | معرفی انواع موتور آسانسور

آیا چیدمان یو شکل برای آشپزخانه بد است؟

بهتر است پس از آشنا شدن با مزایای آشپزخانه یو شکل کمی از معایب آن نیز گفته شود البته معایب آشپزخانه یو شکل محدود بوده و در همه فضاها قابل مشاهده نمی‌باشند. یکی از مشکلات اصلی که امکان دارد افراد یک منزل با این آشپزخانه داشته باشند این است که امکان دارد سطح خالی کف آشپزخانه محدودتر و کوچکتر شود.

در حقیقت با توجه به اینکه از کابینت روی هر سه دیوار مجاور استفاده می‌شود، مساحت کف آشپزخانه یو شکل به صورت قابل توجهی اشغال خواهد شد. البته در آشپزخانه‌های کوچکتر این مشکل بیشتر مشاهده می‌شود و اگر متراژ آشپزخانه بزرگتر باشد، این مورد مشکل محسوب نمی‌شود.

بنابراین در صورتی که فضای آشپزخانه شما محدودتر است و می‌خواهید در کف آشپزخانه مساحت کافی داشته باشید، می‌توانید کمی از تعداد کابینت‌های زمینی و پایه را کمتر نمایید و بیشتر وسایل آشپزخانه خود را درون کابینت‌های دیواری قرار دهید. البته نباید فراموش کنید که مدل کابینت یو شکل هم برای فضاهای بزرگ و هم برای فضاهای کوچک کارایی دارد و نکته‌ای که گفته شد استثنا است.

کدام سبک برای این پلان بهتر است؟

پلان یو شکل هم در آشپزخانه‌های بزرگ و هم در آشپزخانه‌های کوچک قابل اجرا می‌باشند و با توجه به متراژ آشپزخانه می‌توان بیشترین بهره را از آن برد. این پلان را می‌توان در سبک کلاسیک، مدرن یا نئوکلاسیک را اجرا کرد و در آخر آشپزخانه‌ای با حداکثر ظرفیت و زیبا خواهید داشت. برای آشپزخانه‌های کوچکتر بهتر است که از رنگ‌های روشن استفاده کنید و در دکوراسیون‌ها از رنگ‌های تیره کمتر استفاده نمایید.

برای اینکه فضای آشپزخانه خود را بزرگتر جلوه دهید، می‌توانید از ترفندهای نورپردازی استفاده کنید. آشپزخانه‌های متراژ بزرگ در هر نوع سبک کابینت جزیره می‌تواند تکمیل کننده باشد. اگر سبک مدرن را می‌پسندید، در قسمت بالای جزیره می‌توانید به صورت موازی از سه لوستر ساده استفاده نمایید تا هم زیبایی بیشتری به محیط دهید و هم در این نقطه پرکاربرد آشپزخانه نور مناسبی داشته باشید.

انواع مدل کابینت در آشپزخانه یو شکل

  • استفاده از کابینت‌های زمینی و دیواری در هر سه ضلع که یک ضلع آن دیوار ندارد و فقط پیشخوان رو به فضای نشیمن را دارد.
  • کابینت دیواری و زمینی در دو ضلع و در ضلع دیگر کابینت کمدی از کف تا سقف نصب گردد و همه سه ضلع دارای دیوار است.
  • ضلع وسطی می‌تواند شامل پنجره، سینک، هود یا گاز باشد و ضلع‌های دیگر شامل دیوار با کابینت دیواری و زمینی باشد و به جای یکی از دیوارها می‌توان پلان پیشخوان رو به نشیمن طراحی نمود.
  • استفاده از کابینت زمینی در سه دیوار آشپزخانه یو شکل و نصب نکردن کابینت دیواری در آشپزخانه‌های کوچک، چیدمان خاصی ایجاد خواهد کرد.
  • می‌توان در فضای میانی آشپزخانه‌های بزرگ‌تر از جزیره استفاده کرد.
  • در آشپزخانه‌های یوشکل می‌توان از انواع کابینت‌های ممبران، هایگلس، ام دی اف و یا تمام چوب در رنگ‌های گوناگون مثل آبی، سبز، طوسی، مشکی و… با طرح‌های گوناگون نئوکلاسیک، کلاسیک و مدرن با روکش مات یا براق استفاده نمود.
حتما بخوانید:   ایده های دکوراسیون بهاری

نکاتی در مورد آشپزخانه یو شکل

وقتی که آشپزخانه به حالت یو شکل اجرا می‌شود، دکوراسیون خاص و طراحی زیبایی به محیط می‌بخشد. از جمله مواردی که در مورد اجرا کردن این آشپزخانه باید بدانید، این است که بهتر است عرض آشپزخانه حداقل ۲ متر باشد. اجرای این طرح تا عرض ۱۸۰ سانتی‌متر هم مشکلی به وجود نمی‌آورد، اما با توجه به اینکه فضا محدود است طرح مناسبی ایجاد نخواهد شد.

آشپزخانه یو شکل را می‌توان برای اکثر فضاها طراحی و استفاده کرد و مناسب خواهد بود. وقتی که آشپزخانه به این شکل طراحی می‌گردد، موجب سهولت در رفت و آمد خواهد شد.

اگر آشپزخانه شما دارای فضای متوسط یا کوچک‌تری است، می‌توان در یک یا دو ضلع از کابینت استفاده کرد و ضلع سوم می‌تواند به درب بالکن یا دیوار محدود شود.

آشپزخانه یو شکل

سخن تکمیلی

به صورت متداول برای طراحی و ساخت آشپزخانه‌ها از دو روش آشپزخانه یو شکل یا ال شکل استفاده می‌شود. اینکه کدام طراحی برای آشپزخانه شما استفاده شود، بستگی به متراژ و اندازه آشپزخانه دارد. اگر آشپزخانه یوشکل عریض بوده و دارای فضای کافی است، می‌توان از جزیره استفاده نمود. به این صورت آشپزخانه شما بسیار زیباتر و جذاب‌تر خواهد شد.

اما در آشپزخانه‌های کوچکتر استفاده از جزیره موجب محدودتر شدن فضا خواهد شد. پیشنهاد می‌شود در آشپزخانه‌های کوچک از کابینت‌های براق و رنگ روشن به ویژه کابینت‌های سفید استفاده کنید تا فضای شما بزرگتر نشان داده شود. وقتی که آشپزخانه به صورت یوشکل طراحی می‌گردد، موجب می‌شود که بتوانید کابینت‌های بیشتری را نصب نموده و در نتیجه از فضا استفاده بهینه‌تری نمایید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

آشپزخانه یو شکل، تکنیک استفاده بهینه از فضا

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

مزایا و معایب آشپزخانه یو شکل

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x