تعمیرات یخچال

علت برفک زدن یخچال فریزر و یخ زدگی لوله‌های پشت آن

علت برفک زدن یخچال فریزر و یخ زدگی لوله‌های پشت آن | از بین بردن برفک یخچال

برفک زدن یخچال از جمله ایراداتی می‌باشد که ممکن است هر کدام از یخچال‌ها با برندهای مختلف با آن درگیر شوند. یخ زدگی و برفک، کارایی یخچال را به طور چشمگیر کاهش می‌دهد و همچنین این مشکل بر روی عملکرد دستگاه تأثیر منفی خواهد گذاشت. باید به این موضوع توجه داشته باشید که نادیده گرفتن برفک یخچال و بی‌توجهی به آن موجب خواهد شد که نیاز به تعمیر یخچال پیدا کنید.

دلیل برفک زدن یخچال

برفک زدن یخچال به عوامل گوناگونی بستگی دارد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت:

 • یکی از دلایل عمده و اصلی که موجب می‌شود یخچال شما برفک بزند، نامناسب بودن محل قرارگیری یخچال می‌باشد. در حقیقت چنانچه یخچال در مجاورت سماور، اجاق گاز و دیگر وسایل گرمایشی قرار بگیرد، وقتی که هر بار آن را باز و بسته می‌کنید داخل آن مقدار زیادی هوای گرم درون محیط یخچال وارد می‌شود و موجب ایجاد برفک در آن می‌گردد.
 • یکی دیگر از دلایلی که موجب ایجاد برفک درون یخچال می‌شود، خراب بودن واشر یا همان لاستیک دور درب یخچال می‌باشد.
 • در صورتی که لاستیک دور درب یخچال خرابی و ایراد داشته باشد به درون محفظه یخچال هوا وارد می‌شود و در این صورت در یخچال برفک ایجاد می‌شود. بنابراین برای رفع مشکل باید لاستیک دور درب یخچال خود را در کمترین زمان ممکن عوض کنید.
 • چنانچه موارد مذکور را بررسی کردید و مشکلی وجود نداشت، اما یخچال شما همچنان برفک می‌زند، باید بدانید که ترموستات دستگاه شما دچار ایراد و نقص شده است. چنانچه متوجه شدید ترموستات یخچال ایرادی دارد لازم است که اقدامات لازم برای تعمیر و یا تعویض آن را انجام دهید. برای انجام دادن این کار حتماً از کارشناس تعمیر یخچال کمک بگیرید.

برفک یخچال

علت یخ زدن درون یخچال

در صورتی که برفک یخچال بیش از اندازه زیاد باشد و مرتب در حال زیاد شدن باشند، با هر بار که درب یخچال را باز و بسته می‌کنید، کم کم برفک‌ها به یخ تبدیل می‌شوند و در طول مدت چند روز فضای درون یخچال یخ خواهد زد. به طوری که حتی امکان دارد درب یخچال به علت یخ زدگی به سختی باز شود و یا اصلاً باز نشود. برای اینکه این مشکل را برطرف کنید برفک زدایی را باید در دو مرحله انجام دهید.

حتما بخوانید:   راهنمای استفاده از یخچال پارس | روش نصب و راه اندازی یخچال پارس

دلیل برفک زدن فریزر

در مواقعی که در اطراف درب فریزر برفک وجود داشته باشد، مانع بسته شدن درب دستگاه خواهد شد. در صورتی که دیدید در به خوبی بسته نمی‌شود، باید قبل از انجام دادن هر اقدامی بسته‌های مواد غذایی که درون قسمت فریزر یخچال قرار گرفته‌اند را مرتب کنید و اطمینان حاصل نمایید، که کشوهای قسمت فریزر به صورت صحیح در مکان خودشان قرار گرفته‌اند.

چنانچه همچنان در قسمت فریزر یخچال شاهد برفک هستید، باید لاستیک دور درب آن را بررسی نمایید و در صورتی که ایرادی داشته باشد، اقدامات لازم برای تعمیر و یا تعویض را انجام دهید. خراب بودن و ایراد داشتن لاستیک دور درب قسمت فریزر یخچال از متداول‌ترین علت‌هایی می‌باشد که موجب می‌شود قسمت فریزر یخچال برفک بزند. برای حل مشکل با کمک تعمیرکار لاستیک را عوض کنید.

یخ زدن قسمت فریزر

در مواقعی که قسمت انتهای یخچال شما ایجاد برفک می‌کند، به معنای خراب بودن دیفراست است. وقتی که دیفراست خراب می‌شود باید عوامل زیر مورد بررسی قرار بگیرند:

 • خراب بودن و ایراد داشتن هیتر
 • مشکل در برد کنترل یخچال
 • ایجاد اختلال در کارکرد سنسور یخ زدایی و…

البته امکان دارد که یخ زدن قسمت فریزر به علت گرفتگی لوله تخلیه هم باشد. برای اینکه دقیق‌تر بررسی را انجام دهید، پیشنهاد می‌شود از تعمیرکاران حرفه‌ای کمک بگیرید تا قسمت فریزر یخچال و قطعات مختلف را بررسی کند.

برای اینکه برفک‌های قسمت فریزر دیفراست را از بین ببرید، باید قبل از هر اقدامی:

 • لاستیک دور ترموستات و لاستیک دور درب یخچال را بررسی نمایید.
 • در صورتی که آسیب زدگی در این لاستیک‌ها مشاهده کردید، باید در کمترین زمان ممکن تعمیر کنید و در صورتی که قابل تعمیر نبود آن را عوض کنید.

برای اینکه برفک‌های یخچال فریزر نیمه نوفراست را از بین ببرید باید:

 • به سراغ لاستیک دور درب یخچال، تایمر و ترموستات بروید.
 • چنانچه اختلال و نقصی در هر کدام از آنها مشاهده نمودید، فوری آن را برطرف نمایید.

در فریزرهای نوفراست اولین علامتی که نشان دهنده برکت زدن یخچال است، گرم شدن دمای درون دستگاه می‌باشد. در این یخچال‌ها برفک در قسمت اپرای یخچال یا در فریزر ایجاد می‌گردد. چنانچه دستگاه شما از نوع الکترونیکی است، برای اینکه مشکل را برطرف کنید باید لاستیک درب یخچال، برد الکترونیکی، هیتر، المنت و ترمودیسک را بررسی نمایید.

حتما بخوانید:   عمر مفید یخچال خود را چگونه افزایش دهیم؟

اما در صورتی که یخچال فریزر نوفراست از نوع مکانیکی است، باید قسمت‌هایی مانند لاستیک، هیتر، المنت و تایمر دیفراست را چک کنید. در صورتی که اختلال و نقصی در هر کدام از آنها مشاهده نمودید، باید اقدامات لازم برای تعمیر و یا تعویض آنها را انجام دهید.

دلیل یخ زدن و برفک لوله‌های پشت یخچال فریزر

در مواقعی که گاز یخچال بیش از اندازه زیاد باشد، لوله‌های قسمت پشت یخچال با یخ زدگی و برفک مواجه خواهند شد. وقتی که تعمیرکار به مقدار گازی که روی کمپرسور دستگاه نوشته شده است دقت کافی نداشته باشد و مقدار گاز بیشتری را به دستگاه تزریق کند، موجب خواهد شد که لوله‌های پشت یخچال دچار یخ زدگی و برفک شوند.

به همین دلیل بهتر است که برای برای تزریق گاز یخچال از تعمیرکارانی که در این زمینه تخصص دارند کمک بگیرید. چنانچه مقدار گازی که به یخچال تزریق شود، کمتر از حد اندازه باشد، موتور دستگاه شما به صورت یکسره کار خواهد کرد.

دلایل یخ زدن مواد غذایی درون یخچال

در برخی مواقع امکان دارد که درب یخچال خود را باز کنید و با یخ زدن مواد غذایی که در آن قرار داده‌اید مواجه شوید. ممکن است که هر کسی این تجربه را داشته باشد. دلایلی که مواد غذایی درون یخچال یخ می‌زند متفاوت است که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت.

برفک یخچال

دمای یخچال نامناسب است

در مواقعی که دمای یخچال شما بیش از اندازه پایین باشد، مواد غذایی که درون یخچال قرار داده‌اید یخ خواهند زد. در صورتی که یخچال شما مشکلی نداشته باشد، فقط کافی است که دمای یخچال خود را به صورت صحیح تنظیم کنید و کمی بالا ببرید. بهترین دمای یخچال در حدود ۵ الی ۶ درجه سانتیگراد می‌باشد.

چیدمان نادرست مواد غذایی

باید سعی کنید که مواد غذایی که حساس هستند به خصوص سبزیجات و میوه‌جات را روبروی فن و یا در کنار آن قرار ندهید. چون هوایی که فن به درون یخچال وارد می‌کند، خیلی سرد می‌باشد و هنگامی که مواد غذایی در مقابل آن قرار می‌گیرند، در مدت زمان بسیار کم یخ خواهند زد. باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که دمای طبقات مختلف یخچال با هم متفاوت می‌باشد.

خرابی ترمیستور

ترمیستور یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین قطعه‌های یخچال می‌باشد که وظیفه آن کنترل دمای اطراف یخچال و همچنین هدایت کردن دمای محیط یخچال به برد کنترل می‌باشد. در صورتی که این قطعه خرابی و ایرادی داشته باشد، عملکرد و کارکرد فن مختل خواهد شد. چنانچه در عملکرد فن متوجه اختلالی شدید، احتمالاً ترمیستور ایرادی پیدا کرده است که باید آن را تعمیرکاران مورد بررسی قرار داده و در صورت لزوم تعمیر و یا تعویض آن را انجام دهند.

حتما بخوانید:   روش تعمیر یخساز یخچال الکترولوکس

خرابی دمپر

یکی دیگر از دلایل که موجب می‌شود مواد غذایی درون یخچال یخ بزند این است که دمپر یخچال شما خراب است. در صورتی که اختلال و نقصی در عملکرد این قطعه وجود داشته باشد، هوای بسیار خنک درون یخچال وارد می‌شود و این موجب خواهد شد که مواد غذایی که درون یخچال قرار داده‌اید، یخ بزنند.

نکات مهم در استفاده از یخچال فریزر

برای اینکه از یخچال فریزر خود تا مدت‌ها بدون هیچ مشکلی استفاده کنید و نیاز به عیب یابی و تعمیر پیدا نکنید، باید در حین استفاده از یخچال به نکات مهمی توجه داشته باشید. این صورت مواد غذایی شما بهتر نگهداری می‌شود و عمر مفید یخچال شما بیشتر می‌شود.

 • برای نصب و راه‌اندازی یخچال خود مکان مناسبی را در نظر بگیرید. در صورتی که محل قرارگیری یخچال مناسب نباشد، در حین استفاده با مشکلات زیادی مواجه خواهید شد.
 • غذاهایی که بسیار داغ هستند را بلافاصله درون یخچال خود قرار ندهید. اجازه دهید که دمای غذاها کمی پایین آید و سپس آنها را درون یخچال قرار دهید.
 • چیدمان مواد غذایی درون یخچال باید به صورت صحیح و اصولی انجام شود و به صورت درهم چیده نشود. وقتی که بسته‌بندی‌ها و مواد غذایی در کنار هم چیده می‌شوند، هوای سرد نمی‌تواند به راحتی جریان یابد و به موتور دستگاه فشار وارد خواهد شد.
 • همواره باید درون یخچال خود را تمیز نگه دارید و هر چند ماه یکبار به صورت کامل آن را ضدعفونی نمایید. در صورتی که برفک در یخچال شما وجود دارد حتماً آن را برف زدایی کنید. چون در صورت ضخیم و حجیم شدن برفک‌ها کارکرد یخچال شما با مشکلاتی مواجه خواهد شد.
 • به لاستیک‌های دور درب یخچال توجه کافی داشته باشید و آنها را تمیز نگه دارید و همچنین در صورت آسیب دیده بودن آنها را در کمترین زمان ممکن عوض کنید. چون اگر درب یخچال به صورت صحیح بسته نشود، در یخچال برفک‌های زیادی ایجاد خواهد شد که عملکرد دستگاه شما را مختل می‌کند. در این مواقع سرماسازی با مشکلاتی مواجه می‌شود و مواد غذایی درون یخچال تغییر مزه خواهند داد.

31

علت برفک زدن یخچال فریزر و یخ زدگی لوله‌های پشت آن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

چرا یخچال فریزر برفک می‌زند؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x