تعمیراتتعمیرات جاروبرقی

آموزش کامل تعمیر برد جارو برقی

چگونه برد جارو برقی را می توانیم تعویض و تعمیر کنیم؟

تعمیر برد جارو برقی اهمیت زیادی دارد و باید کاملا تخصصی به آن نگاه کرد. مهمترین دلیل برای تعمیر برد جاروبرقی می توان به گران بودن این قطعه و جلوگیری کردن از تعویض آن و نقش مهم آن در کنترل فعالیت و وظایف دستگاه اشاره کرد. حال در ادامه در باره نحوه تعمیر برد جارو برقی و یا تعویض آن توضیح می دهیم.

نحوه تعمیر برد جارو برقی

برد جارو برقی چیست؟

شاید با کیسه زباله، لوله خرطومی و بخش های مکانیکی جارو برقی آشنا باشید، ولی برد جارو برقی، به دلیل عمل کرد پیچیده آن  برای اکثر افراد ناشناخته است. در درون جارو برقی برد الکتریکی وجود دارد که باعث کاهش مصرف انرژی و مدیریت اطلاعات حرکتی و عمل کرد جارو برقی می شود .

بخش مهم هر برد جارو برقی، آی سی آن است که به رغم کوچک بودن، بخش های مختلف آن را مدیریت می کند .

دلایل بروز مشکل در برد جاروبرقی چیست؟

وقتی که برد جاروبرقی کار نمی کند، نشانه هایی بروز می دهد که مشابه زیر می باشد :

 1. بعد از چند دقیقه دستگاه به صورت ناگهانی خاموش می شود.
 2. کار نکردن کلید تنظیم جاروبرقی.
 3. تغییر صدای مکش و موتور در هنگام کار کردن.
 4. دور جارو برقی کم یا زیاد نمی شود.
 5. جارو برقی یک سره می شود.
 6. در هنگام روشن بودن دستگاه جرقه می زند.

اگر با مواردی این چنین رو به رو می شوید ممکن است برد جارو برقی خراب باشد . و همچنین اگر نمایشگر جاروبرقی سوخته باشد ممکن است اشکال از برد دستگاه باشد .

نکات مهم برای تعمیر برد جارو برقی

نکته مهمی که در تعمیر برد جارو برقی وجود دارد این است که با توجه به برند دستگاه، نوع طراحی برد تغییر می کند .

برد الکتریکی که در لوازم خانگی وجود دارد، مغز دستگاه می باشد؛ که وظایف تمام قطعات را کنترل کرده و اجرای برخی فرامین را صادر می کند. به همین دلیل باید عیب یابی آن جدی گرفته شود. البته خطاهای زیادی در جارو برقی به وجود می آید که دلیل آنها خرابی برد نیست . در نتیجه باید بدانید کدام نشانه دلیل خرابی برد است .

برای تعمیر جارو برقی به موارد زیر توجه کنید :

 • اگر با خاموش شدن دستگاه مواجه شدید، می بایست خازن، ولتاژ و ترایاک ها را بررسی کنید.
 • اگر جارو برقی در حال کار کردن جرقه می زند ،نقص در خازن پارازیت گر دستگاه است .این خازن وظیفه اش جذب جرقه هایی است که موقع کار رخ می دهد.
 • اگر با کاهش قدرت مکش رو به رو شدید ،پتانسیومتر آن قطعه را بررسی کنید .این قسمت با تغییر دادن جریان ترایاک ،مکش جارو برقی را زیاد می کند .
 • سرعت جارو برقی اگر ثابت می ماند و اختیار افزایش و کاهش مکش از شما گرفته شده است ،مشکل به دلیل نقص در مقاومت های محدود کننده است که به برد دستگاه وارد می شود .
 • اگر ناگهان موتور از کار افتاد برای تعمیر برد ،به قطع ارتباط بین مدارها فکر کنید .
 • حرارت بالای موتور که باعث سوزش در دست شما می شود ،ممکن است به دلیل مشکل در خنک کنندگی ترایاک و ایراد داشتن صفحه انتقال حرارت باشد .
حتما بخوانید:   مبرد چیست و مبرد R-410A چه کاربردهایی دارد؟

دلیل روشن نشدن جارو برقی

روشن نشدن جارو برقی می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که یکی از این دلایل مشکل در برد جارو برقی است .برای رفع مشکل باید تمام قطعات روی برد الکتریکی مورد بررسی قرار گیرد .ترایاک و ولتاژ بررسی شود تا بتوان مشکل را برطرف کرد .

دلیل خاموش شدن جارو برقی حین کار کردن

از دیگر مشکلاتی که با خرابی برد به وجود می آید؛ خاموش شدن ناگهانی جارو برقی حین کار می باشد .خراب شدن خازن ها و آی سی های مختلف قرار گرفته در برد ممکن است از دلایل خاموش شدن ناگهانی جارو برقی در حین کار باشد .

و خاموش شدن ناگهانی جارو برقی ممکن است به دلیل داغ شدن موتور یا قطعات دیگر موجود در برد باشد، که می تواند ناشی از فشار بیش از حد به موتور یا عبور بیش از حد ولتاژ به برد باشد .

تنظیم نشدن سرعت جاروبرقی

ممکن است تنظیم کننده سرعت دستگاه درست عمل نکند در این صورت باید برد جارو برقی را تست کنید .

برای این کار باید پتانسیومتر روی برد، جریان برق و ولتاژ ورودی روی برد را مورد بررسی قرار دهید. و ممکن است مقاومت های محدود کننده جریان و ولتاژ دچار مشکل شده و به تعمیر یا تعویض نیاز داشته باشد .

دلیل کاهش مکش جارو برقی

اگر کاهش مکش جارو برقی به دلیل پر نشدن کیسه یا گرفتگی مسیر جریان هوا نباشد، ممکن است نشانه خرابی برد باشد .

به دلیل این که پتانسیومتر از قطعاتی است که برای بالا بردن قدرت مکش دستگاه نقش مهمی دارد ،با خرابی آن مکش جارو برقی با کاهش زیادی مواجه می شود که مشکل با تعویض یا تعمیر پتانسیومتر رفع می شود .

مشکلات در نمایشگر جارو برقی

خراب شدن قطعات مختلف برد جارو برقی ممکن است موجب اشکال در اتصالات شده و همچنین ممکن است دیتای خروجی از برد الکترونیکی روی نمایشگر جارو برقی به درستی نمایش داده نشود و همین طور اتصالات بین برد و نمایشگر می تواند دچار مشکل شود .

حتما بخوانید:   روش تعمیر کردن بخارشو سانی | نمایندگی تعمیرات بخارشو سانی

نمایشگر نیز دارای خازن ها ،اتصالات و مقاومت هایی است که اگر خراب شود، نمایش اطلاعات بر روی نمایشگر با مشکل رو به رو می شود .عیب یابی صحیح برد برای رفع مشکل به وجود آمده در کارکرد جارو برقی مهم است و تعمیرات برد جارو برقی های مختلف مانند سامسونگ ،بوش ،ال جی و جارو برقی های ایرانی پارس خزر و اسنوا نیازمند تخصص و دانش کافی برای عیب یابی برد می باشد.

دلیل جرقه زدن کلید های جارو برقی

ممکن است با این مشکل برخورد کرده باشید که با زدن کلید، جرقه در جارو برقی ایجاد شود. این جرقه ها نشان دهنده این است که در خازن پارازیت گیر روی برد، خرابی به وجود آمده است. بنا بر این اگر این مشکل وجود داشت، خازن های پارازیت گیر که 3 عدد می باشند، بهتر است عوض شوند.

اگر ولتاژ ورودی به برد، بالا باشد؛ 

ولتاژ ورودی به برد باید کنترل شود تا به آن آسیب نرسد، که این کار بر عهده مقاومت های ثابت روی برد الکترونیکی است.

اگر بتا این مشکل مواجه شدید، بهتر است برای تعمیر برد مقاومت های ثابت را تعویض کنید.

تعمیرات برد جارو برقی سامسونگ

از محبوب ترین جارو برقی های موجود در بازار ،جارو برقی سامسونگ است که به ندرت دچار مشکل می شود. ولی اگر برد جارو برقی سامسونگ سوخت موارد زیر به شما در تعمیر آن کمک می کند :

 1. کاهش مکش: خرابی پتانسیومتر
 2. عدم تنظیم سرعت: مشکل در پتانسیومتر
 3. داغ شدن موتور: ترایاک
 4. روشن نشدن موتور: ترایاک ،خازن و یا پتانسیومتر
 5. جرقه زدن در هنگام فشردن کلید ها: خازن ها
 6. بالا بردن ولتاژ ورودی: نیاز به رفع اشکال مقاومت های روی برد

تعویض برد جاروبرقی

تعمیر برد جارو برقی بوش

بخشی به نام ترایاک در جارو برقی بوش وجود دارد که کار خنک سازی موتور را انجام می دهد. و در کنار آن در تنظیم ولتاژ ورودی به جارو برقی ،مقاومت ثابت می تواند موثر باشد و سرعت آن را تغییر دهد .وقتی که جارو برقی بوش با این مشکلات رو به رو شود با عوض کردن پتانسیومتر می توان مشکلاتی مثل کاهش مکش ،روشن نشدن دستگاه و عدم تنظیم سرعت را برطرف کرد .

تعمیر برد جارو برقی ال جی

یکی از پیچیده ترین مدل های موجود در بازار برد جارو برقی ال جی است .برای تعمیر کردن جارو برقی ال جی مانند تعمیر جارو برقی بوش و سامسونگ عمل کنید .همه خطاهای احتمالی را مثل مکش ،جرقه و مشکل سرعت … را مورد بررسی قرار دهید و اگر تاثیر نداشت ،برد را تعویض کنید .

تعمیر برد جارو برقی فیلیپس

بعد از مشکل در سیم جمع کن و خرابی موتور جارو برقی فیلیپس خطا در برد آن از متداول ترین خطاها در این جارو برقی است. اگر حدس زدید مشکل از برد دستگاه است با تعمیر کار تماس بگیرید .

حتما بخوانید:   نمایندگی تعمیرات جاروبرقی فلر | خدمات تعمیر جاروبرقی FELLER

تعمیرات برد جارو برقی پارس خزر

از بین برند های داخلی، پارس خزر از گذشته تا به امروز موفق عمل کرده است ،به همین دلیل طرفداران زیادی دارد. در طراحی برد جارو برقی ویژگی هایی در نظر گرفته شده که برد دستگاه را منحصر به فرد می کند .برای این که تعویض برد دستگاه هزینه زیادی دارد، در صورتی که دستگاه شما با عیب یا خطایی مواجه شد، بهتر است تعمیر شود .قطعا تعمیر برد نسبت به تعویض آن هزینه کمتری دارد .

تعمیرات برد جارو برقی زیمنس:

لوازم خانگی زیمنس مثل سایر برند ها برای برد جارو برقی های خود مدل خاصی را در نظر گرفته است. به همین دلیل تعمیر آن نیاز به آشنایی کافی با ویژگی های هر یک از قطعات روی برد دارد .هزینه زیاد برد ها و نقش بسیار مهم آنها در نحوه کار کرد آن باعث شده است تا تعمیر برد جارو برقی را به تعمیر کار حرفه ای بسپاریم .

آموزش تعویض کردن برد جارو برقی:

تعمیر کردن برد الکترونیکی جارو برقی کار غیر ممکنی نیست ولی وقتی مشکلی در آن دیده می شود ، برد اصلی تعویض می شود. علت آن این است که برد یک وسیله حساس بوده و عملکرد آن مانند مغز جارو برقی است. و این قطعه بخش های مختلفی دارد که تعمیر هر کدام از این اجزاء باعث آسیب به عملکرد برد می شود، که هزینه زیادی دارد ولی تعویض برد جارو برقی نسبت به تعمیر کردن آن به صرفه تر است برای تعویض کردن برد جارو برقی مانند زیر عمل کنید:

جدا کردن لوله و کیسه جارو برقی: در ابتدا لوله و کیسه را جدا کرده تا راحت تر بتوانید آن را باز کنید.

باز کردن رویی موتور جارو برقی: حالا در پوش اصلی را باز کرده و رویی موتور را با پیچ گوشتی باز نمایید. و تمام چیز هایی که مزاحم خارج کردن برد جارو برقی هستند بیرون بیاورید .

عکس گرفتن از اتصالات برد اصلی جارو برقی برای اطمینان : از اتصالات برد اصلی عکس بگیرید و آنها را جدا کرده با توجه به عکسی که گرفته اید آن اتصالات را به قطعه جدید وصل کنید.

جایگزینی برد جدید جارو برقی : در آخر برد جدید را جایگزین برد خراب شده کرده و جارو برقی را به همان صورتی که باز کرده اید جمع کنید.

نتیجه گیری

در این مقاله از مجله ایبک امداد به تعمیر برد الکتریکی جارو برقی و دلایل خرابی آن اشاره کردیم .و به دلیل مهم بودن و حساسیت در تعمیر این قطعه ،به این نتیجه می رسیم که تعمیر برد را به متخصص آن بسپاریم .

111111111111111111

31

آموزش کامل تعمیر برد جارو برقی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

مقاله ای کامل برای آموزش کامل تعمیر برد جارو برقی و تعویض آن

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا