تعمیرات کولر آبی

دلایل روشن نشدن و خرابی موتور کولر آبی چیست؟

یکی از مشکلات رایج در کولرهای آبی مشکلات مربوط به موتور کولر می باشد عوامل گوناگونی باعث کار نکردن موتور کولر آبی می شود که شناخت این دلایل می تواند در شناسایی علت بروز مشکل و همچنین برطرف کردن آن به شما کمک زیادی بکند. در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم شما را با دلایل روشن نشدن و خرابی موتور کولر آبی آشنا کنیم با ما همراه باشید.

دلایل کار نکردن موتور کولر آبی چیست؟

موتور کولر یکی از قطعات مهم در کولر آبی است که ممکن است به دلایل مختلفی خراب شده و روشن نشود. قبل از اینکه دلایل روشن نشدن موتور کولر آبی را بررسی کنیم باید بگوییم که اگر به هر دلیلی موتور کولر آبی شما بسوزد، دیگر قابل تعمیر نبوده و باید آن را تعویض کنید و برای تعویض موتور کولر آبی حتماً باید به تعمیرکار حرفه ای مراجعه کنید.

در ادامه می خواهیم شما را با دلایل روشن نشدن کولر آبی و همچنین خرابی موتور آن آشنا کنیم. روش های برطرف کردن این مشکل و همچنین راه های جلوگیری از آن را هم برایتان توضیح دهیم .

سوختن موتور کولر آبی به دلایل مختلف اتفاق می‌افتد که شما را با آن آشنا می کنیم:

 • قطع شدن اتصالی و جریان برق
 • تنظیم نبودن تسمه موتور
 • کار نکردن موتور به دلیل اتصال بدنه
 • قطع شدن فیوز و فاز و نول اصلی کولر
 • معیوب بودن قطعاتی مانند تسمه، خازن، فن و سیم پیچ
 • نیم سوز شدن و یا سوختن موتور

در ادامه این موارد را به طور کامل برایتان توضیح می دهیم.

موتور کولر آبی

۱- قطع شدن اتصالی و جریان برق

اگر متوجه شدید که کولر آبی بدون دلیل خاموش می شود در ابتدا باید سیم کشی کولر را بررسی کنید و از نبودن اتصال کوتاه در سیم ها مطمئن شوید. گاهی احتمال دارد با فشار دادن کلید روشن کولر آبی، فیوز هم بپرد. دلیل این مشکل می تواند خراب شدن واتر پمپ باشد. برای تست این قطعه باید آن را از اتصالات جدا کنید و جداگانه آن را بررسی کنید. اگر واتر پمپ خراب شده بود باید آن را تعویض کنید.
دلیل دیگری که باعث بروز این مشکل می شود خرابی موتور دو سرعته است. برای تست موتور دو سرعته باید مانند مورد پیش جداگانه آن را بررسی کنید. اگر متوجه اشکال و یا خرابی در موتور دو سرعته شدید آن را برطرف کنید.

حتما بخوانید:   هزینه تعمیر کولر آبی به چه چیزهایی بستگی دارد؟

۲- تنظیم نبودن تسمه موتور کولر آبی

دومین موردی که باعث کار نکردن موتور کولر آبی می شود تنظیم نبودن تسمه موتور کولر است. گاهی ممکن است تسمه به اندازه کافی محکم نباشد و نتواند کار خود را درست انجام دهد. وقتی می خواهید از سفت بودن و یا شل بودن تسمه اطمینان پیدا کنید باید به این صورت عمل کنید:

 • تسمه را به دور پولی جمع کرده و مقدار اضافه آن را اندازه بگیرید.
 • مقدار اضافه باید از یک بند انگشت نه کمتر باشد و بیشتر
 • اگر متوجه شدید که مقدار تسمه کمتر و یا بیشتر از یک بند انگشت است باید تسمه را رگلاژ کنید.

آموزش رگلاژ تسمه موتور کولر آبی

جهت رگلاژ تسمه به روش زیر عمل کنید:

 • برای رگلاژ تسمه باید پیچ های زیر دینام را باز کنید.
 • جهت شل کردن تسمه دینام را به طرف پایین بکشید.
 • ولی اگه تسمه شل بود و خواستید آن را محکم کنید باید دینام را بالا ببرید.

بعد از این کار دوباره فعالیت موتور کولر را بررسی کنید؛ در صورتی که مشکل برطرف نشده بود موارد دیگر را که در ادامه توضیح می دهیم چک کنید.

۳- اتصال بدنه دلیل کار نکردن موتور کولر آبی

احتمال دارد به دلیل اتصال بدنه، موتور کولر فعالیت نکند. دلیل این مشکل هم اختلال در مصرف کننده و یا سیم های رابط می باشد. مصرف کننده هم قطعاتی مانند واتر پمپ و موتور است .

برای رفع مشکل باید قطعات گفته شده را به طور جداگانه بررسی کنید اگر این قطعات مشکلی نداشت باید سیم های رابط را چک کنید و از سلامت سیم ها مطمئن شوید.

۴- قطع بودن فیوز و فاز نول اصلی

در کولر آبی گاهی ممکن است کار نکردن کولر شما به دلیل قطع بودن فیوز و فاز و نول باشد وقتی فاز و نول و همچنین فیوز به طور کامل قطع شود موتور و پمپ، استارت هم نمی خورند. اگر اتصالی در تجهیز باشد احتمالاً فیوز قطع می شود و یا می سوزد؛ در صورتی که فیوز خراب شده باشد باید آن را تعویض کنید. البته گاهی فاز و نول تجهیز هم قطع می‌شوند این مورد هم باید بررسی شود.
در مرحله بعدی باید ولتاژ کولر را ارزیابی کنید البته این کار را می توانید با ولت متر انجام دهید.

حتما بخوانید:   آشنایی با قطعات کولر آبی و نحوه تعمیر هر کدام از این قطعات

۵- خراب شدن قطعاتی مانند تسمه، سیم پیچ، فن و خازن

وقتی شما کلید روشن کولر را فشار می دهید ممکن است احساس کنید کولر کار می کند ولی صدایی از آن شنیده نمی شود. در این صورت باید خازن کولر را بررسی کنید. وقتی این نشانه ها دیده می‌شود ابتدا از سلامت خازن اطمینان پیدا کنید. وقتی مطمئن شدید این قطعه سالم است باید قطعات دیگر را بررسی کنید. مانند: سیم پیچ دور زیاد و دور کم، فن و تسمه.

اگر مهارتی در مورد تعمیرات کولر آبی ندارید بهتر است بررسی این قطعات را به تعمیرکار بسپارید.

۶- نیم سوز شدن و یا سوختن موتور یکی دیگر از دلایل کار نکردن موتور کولر آبی

در آخرین مرحله باید موتور را که اصلی ترین قطعه می باشد بررسی کنید موتور در کولر آبی عمر مفیدی دارد و در صورتی که عمر مفید آن تمام شود باید آن را تعویض کنید ولی گاهی مواقع، مواردی باعث می شود عمر موتور قبل از موعد تمام شود، ممکن است به دلایل مختلفی موتور نیم سوز شده و یا کاملاً بسوزد. یکی از مهمترین این موارد هم سفت بودن بیش از حد تسمه و همچنین تغییرات جوی می باشد.

برای برطرف کردن مشکل ابتدا از توازن تسمه اطمینان پیدا کنید. همانطور که در ابتدا گفتیم اگر لازم شد باید تسمه را رگلاژ کنید. دمای محیطی که کولر را در آنجا قرار داده اید بررسی کنید، اگر تجهیز در زیر نور مستقیم خورشید باشد ممکن است با زیاد شدن دما و استفاده کردن زیاد از موتور باعث نیم سوز شدن موتور شده باشید؛ در این صورت باید آن را تعویض و یا تعمیر کنید.

دلایل دیگر کار نکردن موتور آبی

به جز مواردی که در بالا اشاره کردیم، موارد جزئی دیگری هم وجود دارد که می تواند باعث کار نکردن موتور کولر آبی شما شود این موارد عبارت است از:

 • پاره شدن برزنت کولر: در صورتی که رابط برزنتی پاره شد باید محل پارگی را بدوزید و یا در صورت نیاز آن را عوض کنید. پاره شدن برزنت می تواند باعث باد گرم کولر آبی شود.
 • مسدود شدن شلنگ های آبریز: اگر متوجه شدید که شلنگ های آبریز مسدود شده است باید آن را با جوهر نمک بشویید تا رسوبات برطرف شود.
 • پاره شدن شلنگ آب: در صورت پاره شدن شلنگ آب تنها راه چاره تعویض کردن شلنگ است. البته شلنگ آب کولر را باید در سرویس دوره ای حتماً بررسی کنید.
حتما بخوانید:   نحوه تعمیر و سرویس کولر آبی سلولزی چگونه است؟

چگونه می توانیم از سوختن موتور کولر آبی خود جلوگیری کنیم؟

بهترین راه برای جلوگیری از بروز تمام مشکلات در کولرهای آبی، سرویس کولر به طور منظم است. جهت سرویس کولر آبی به روش زیر عمل کنید:

 • ابتدا باید برق کولر را قطع کنید.
 • بعد از آن موتور را بررسی کرده و روغن کاری کنید.
 • در صورتی که موتور کثیف بود آن را تمیز کنید.
 • در مرحله بعدی شلنگ ها را چک کرده و اگر شلنگ ها مسدود شده بود و یا دچار نشتی بود مشکل را برطرف کنید‌.
 • پمپ آب را چک کرده و از درست کار کردن آن اطمینان پیدا کنید.
 • پوشال ها را تعویض کنید.
 • تسمه ها را چک کنید.
 • سیم کشی کولر آبی را بررسی کنید.

در صورتی که قادر به انجام سرویس کولر آبی نیستید حتماً از سرویسکار کولر آبی کمک بگیرید و موارد بیان شده را بررسی کنید.

موتور کولر آبی

سخن پایانی

یکی از مهمترین قطعات کولر آبی، موتور کولر است که ممکن است به دلایل مختلفی خراب شده و کولر روشن نشود در این مقاله از ایبک امداد دلایل روشن نشدن موتور کولر آبی را به طور کامل برایتان توضیح دادیم.

توجه داشته باشید در صورتی که موتور کولر آبی بسوزد قابل تعمیر نبوده و باید آن را تعویض کنید. سرویس کولر آبی می تواند از بروز مشکلات جدی در کولر جلوگیری کند. توصیه می‌کنیم حتماً سالی یکبار کولر آبی خود را سرویس کنید تا عمر مفید کولر آبی شما بیشتر شده و کارایی بهتری هم داشته باشد.

اگر در مورد تعمیرات موتور کولر آبی سوالی داشتید می توانید در بخش دیدگاه ها مطرح کنید تا متخصصین ما در ایبک امداد پاسخگوی شما باشند.

00000000000999999

31

 

دلایل روشن نشدن و خرابی موتور کولر آبی چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

دلایل کار نکردن موتور کولر آبی چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا