تعمیرات کولر آبی

چرا موتور کولر آبی آتش می گیرد | نحوه پیشگیری از آتش گرفتن کولر آبی

یکی از مهمترین لوازم خانه کولرهای آبی هستند که گاهی ممکن است به دلایل مختلف دچار آتش سوزی شوند. البته دقت داشته باشید که هیچگاه موتور کولر آبی بدون دلیل آتش نمی‌گیرد و مشکلاتی مانند اتصال سیم پیچ کولر و… باعث آتش گرفتن موتور کولر می‌شود. افراد زیادی با این مشکل مواجه شده‌اند که موتور کولرشان آتش گرفته به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مقاله از ایبک امداد شما را با دلایل آتش گرفتن کولر آبی آشنا کنیم و روش‌هایی را هم بیان کنیم تا از بروز این مشکل جلوگیری کنید.

نحوه کار کولر آبی چگونه است؟

قبل از اینکه دلایل آتش گرفتن کولر آبی را با یکدیگر بررسی کنیم باید در مورد طرز کار آن اطلاعات کافی داشته باشید. در روی کولر ناودان هایی وجود دارد که باعث انتقال دادن آب به پوشال‌ها می‌شود. این کار به وسیله الکتروپمپ کولر آبی انجام می‌شود. بعد از ریختن آب در روی پوشال‌ها، پوشال مرطوب شده و هوا هم از بین آنها عبور می‌کند و به این وسیله آب پوشال هم تبخیر می‌شود. این کار باعث می‌شود هوا خنک و تمیز شده و از راه کانال به ساختمان راه پیدا کند. وقتی آب داخل پوشال تبخیر می‌شود، هوای گرمی که وارد کولر می‌شود جذب پوشال‌ها خواهد شد. هوای خنک هم به داخل کانال کولر می‌رود. به همین دلیل است که کولر آبی دارای رطوبت زیادی بوده و در نواحی مرطوب از آن استفاده نمی‌کنند.

ظرفیت‌های کولر آبی

کولرهای آبی بر اساس ظرفیتی که دارند در انواع مختلفی موجود هستند یعنی وقتی که ظرفیت هوا دهی در کولر ۳۵۰۰ فوت مکعب در دقیقه باشد به آن کولر ۳۵۰۰ می‌گویند. کولر آبی بر اساس ظرفیتی که دارد در اندازه‌های متفاوتی ساخته و طراحی می‌شوند. ظرفیت‌ کولرهای آبی ۷۰۰۰، ۴۹۰۰، ۳۵۰۰، ۲۰۰۰ و… است که حداکثر ظرفیت آن ۱۳ هزار می‌باشد. ظرفیت‌های کولر آبی بر اساس ابعاد کولر، قدرت موتور کولر آبی و همچنین پره‌ های توربین کولر تعیین می‌شود.

حتما بخوانید:   نحوه رفع پوسیدگی کف کولر آبی با انواع عایق رطوبتی کولر آبی

موتور کولر آبی

چرا موتور کولر آبی آتش می گیرد؟

ساختار کولر آبی به شکلی است که آب و سیستم داخلی کولر با یکدیگر تماس مستقیم ندارند به همین دلیل شاید باور نکنید که کولر آبی آتش می‌گیرد، ولی باید بگوییم که موتور کولر تنها قطعه‌ای در آن است که ممکن است دچار آتش سوزی شود. عواملی مثل خشکی کولر، کار کردن کولر بدون آب، خرابی تسمه پروانه، وجود موتور کم قدرت در روی کولری که ظرفیت بالا دارد و.. می‌تواند باعث آتش گرفتن کولرهای آبی شود. مهمترین دلایل آتش گرفتن کولر آبی عبارتند از:

  1. خشک شدن کامل کولر
  2. مشکلات یاتاقان یا خرابی تسمه‌های پروانه کولر آبی
  3. استفاده از موتور کم قدرت در روی کولر با ظرفیت زیاد
  4. ایراد در سیستم سیم پیچی موتور کولر آبی
  5. بدون آب کار کردن کولر

۱- خشک شدن کامل کولر

برای اینکه کولر آبی عملکرد طبیعی داشته باشد از آب باید استفاده کند. البته علاوه بر کفی کولر، پد های سلولزی و پوشال‌ها هم باید نمدار باشند. در اصل آب باعث می‌شود محفظه داخل کولر خنک شده و موتور آن داغ نشود. وقتی که کولر آبی شما آب ندارد کاملاً خشک کار می‌کند و رطوبت لازم را برای خنک کردن داخل کولر ندارد. در نتیجه سیم پیچ موتور کولر هم داغ می‌شود در این زمان اگر سیستم برقی موتور دارای اتصال نباشد و به شکل خودکار خاموش نشود ، ممکن است موتور آتش گرفته و تمام کولر هم بسوزد.

۲- مشکلات یاتاقان و یا خرابی تسمه‌ پروانه کولر

یکی دیگر از دلایلی که ممکن است باعث آتش گرفتن موتور کولر آبی شود، تسمه پروانه است. یاتاقان‌ها و تسمه پروانه در کارکرد موتور نقشه مهمی دارند و اگر در این قطعات مشکلی ایجاد شود در کار موتور هم تأثیر گذار است. خراب شدن یاتاقان‌ها و یا سفت شدن تسمه پروانه باعث می‌شود موتور در کارکرد خود با مشکل مواجه شود زیرا در این صورت فشاری که به موتور وارد می‌شود دو برابر شده و موتور داغ می‌کند و در اثر کار مداوم، موتور آتش می‌گیرد.

۳- استفاده از موتور کم قدرت در روی کولر با ظرفیت زیاد

وقتی در روی دستگاه‌های مختلف، موتورهای مختلفی استفاده می‌کنند نشان دهنده این موضوع است که اندازه و کارایی موتور‌ها با یکدیگر فرق می‌کند. در اصل باید توان و قدرت موتور بر اساس اندازه و همچنین استفاده آنها تعیین شود. به همین دلیل است که در هنگام نصب موتور در روی کولر باید در مرحله اول به ابعاد ، قدرت و ظرفیت کولر توجه کنید. مثلاً اگر کولر آبی شما بازدهی و کارایی زیادی دارد ، باید موتور آن هم با این ظرفیت و کارایی متناسب باشد.

حتما بخوانید:   کولر آبی پرتابل چیست؟ | چه ویژگی هایی دارد؟

اگر کارایی ، قدرت و ظرفیت کولر و موتور با هم متناسب نباشند باعث می‌شود کولر در کارکرد خود با مشکلاتی مواجه شود. وقتی موتور قدرت کمی داشته باشد و شما آن را در روی کولری بگذارید که ظرفیت پایینی دارد ، مشکل به وجود نمی‌آید ولی اگر موتور قدرت پایینی داشته باشد و شما آن را در کولری قرار بدهید که ظرفیت بالایی داشته و به طور مداوم هم کار می‌کند، وقتی این انرژی از طریق موتور تأمین نشود باعث اتصالی در موتور خواهد شد و در نتیجه موتور کولر آتش می‌گیرد. البته این کار باعث ایجاد مشکلات زیادی برای کولر می‌شود.

۴- ایراد در سیستم سیم پیچی موتور کولر آبی

یکی دیگر از دلایل آتش گرفتن موتور کولرهای آبی ، اتصال سیم برق و خازن های موتور است. در این صورت ممکن ست نقص فنی در سیم پیچی موتور ایجاد شده باشد. گاهی افراد تصور می‌کنند آتش گرفتن کولر آنها به دلیل آفتاب گرم و سوزان در هوای تابستان است و آن را به نداشتن سایه بان روی کولر مربوط می‌دانند. هر چند که این مورد هم بی تأثیر نیست ولی باید بگوییم که مهم ترین دلیل آتش گرفتن موتور کولر، اتصالی بین سیم‌های موتور است که به علت داغ شدن زیاد این سیم‌ها ، به وجود می‌آید.

در این زمان سیستم‌های برق جرقه زده و چون کولر روشن است باعث اتصالی برق ورودی می‌شود در نتیجه موتور کولر آبی آتش می گیرد. معمولاً کولرهای آبی را در پشت بام نصب می‌کنند به همین دلیل افراد متوجه آتش سوزی کولر نمی‌شوند و ممکن است آتش سوزی ادامه پیدا کرده تا جایی که بدنه کولر هم بسوزد. حتی گاهی ممکن است این آتش سوزی زیاد شده و باعث شود عایق پشت بام هم بسوزد.

۵- بدون آب کار کردن کولر

معمولاً مردم تصور می‌کنند بدون آب کار کردن کولر نمی‌تواند دلیل مهمی برای آتش گرفتن موتور کولر باشد ولی باید بدانید که وقتی کولر آبی شما بدون آب کار می‌کند باعث تولید باد گرم به وسیله دستگاه می‌شود. وقتی کولر رطوبت نداشته باشد دمای موتور هم زیاد خواهد شد زیرا فقط آب است که باعث خنک کردن موتور کولر آبی می‌شود و وقتی آبی وجود ندارد موتور کولر هم داغ شده و باعث آتش سوزی می‌شود.

حتما بخوانید:   نحوه جابجایی و نصب دوباره کولر آبی چگونه است؟

چگونه می‌توان از آتش گرفتن کولر آبی پیشگیری کرد؟

اگر هر قسمت از کولر آبی شما آتش بگیرد تمام بدنه آن می‌سوزد و احتمال دارد ضررهای مالی و یا حتی ضررهای جانی برایتان به وجود بیاورد. اگر شما در مورد دلایل آتش گرفتن موتور کولر آبی آگاهی لازم را داشته باشید، می‌توانید برای جلوگیری از بروز این مشکل اقدامات پیشگیرانه را انجام دهید. به جز مواردی که برایتان گفتیم اگر کولر آبی را در مکان مناسبی نصب نکنید و یا اینکه از سایبان برای کولر استفاده نکنید ممکن است تابش مستقیم نور آفتاب باعث داغ شدن موتور و ایجاد آتش سوزی شود.

برای اینکه از بروز این مشکل جلوگیری کنید بهتر است حتماً برای کولر آبی خود سایبان مناسبی در نظر بگیرید و در صورتی که برایتان امکان دارد کولر را در مکانی نصب کنید که در زیر تابش مستقیم نور آفتاب نباشد. دقت داشته باشید اگر می‌خواهید از بروز مشکلات در کولر خود جلوگیری کنید حتماً باید کولر را به طور دوره‌ای سرویس کنید، مخصوصاً قبل از استفاده دوباره و در شروع فصل گرما باید کولر به وسیله یک سرویسکار ماهر سرویس شود.

وقتی موتور وقتی کولر سرویس می‌شود سرویسکار متوجه مشکلات موتور شده و آن را عیب یابی می‌کند و اگر مشکلی وجود داشت، آن را تعمیر می‌کند. همه قسمت‌های موتور باید در هنگام سرویس، روغن کاری شوند تا خشک کار نکنند. باید یاتاقان‌ها را هم کاملاً چک کرده و تسمه پروانه را کنترل کنید تا سفت نباشد. اگر مشکلی در هر کدام از قطعات وجود داشت سریعاً آن را برطرف کنید.

پمپ آب کولر هم باید بازبینی شود و مطمئن شوید که درست کار می‌کند. به غیر از آن سیستم سیم پیچی برقی موتور هم اهمیت زیادی دارد حتماً باید آن را بررسی کنید و از سلامت آن اطمینان پیدا کنید. انجام تمام این موارد می‌تواند از آتش گرفتن کولر شما جلوگیری کند.

موتور کولر آبی

سخن پایانی

اگر می‌خواهید کولر شما عملکرد خوبی داشته و به افزایش طول عمر آن کمک کنید بهتر است حتماً کولر را به طور مرتب سرویس کنید. سرویس کولر می‌تواند حتی از آتش گرفتن آن هم پیشگیری کند. در هنگام سرویس کولر، حتماً قطعات آسیب دیده مثل یاتاقان را تعمیر و یا در صورت نیاز تعویض کنید تا با مشکل آتش گرفتن موتور کولر آبی مواجه نشوید.

31

چرا موتور کولر آبی آتش می گیرد

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نحوه پیشگیری از آتش گرفتن کولر آبی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x