خدمات ساختمان

قطع برق چه تأثیری بر لوازم برقی دارد ؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

شاید برای شما هم این اتفاق افتاده باشد که در هنگام استفاده کردن از یک وسیله برقی، ناگهان برق ساختمان قطع شده و دستگاه خاموش شود. بعضی از افراد تصور می‌کنند که قطع شدن برق نمی‌تواند تأثیری در لوازم خانگی داشته باشد، به همین دلیل لازم است شما را با تأثیرات نوسانات برق و قطعی آن بر روی لوازم برقی آشنا کنیم و راهکارهایی را برایتان بیان کنیم که تا حد زیادی بتوانید از آسیب دیدگی وسایل برقی خود در هنگام قطع برق جلوگیری کنید.

قطع برق چه تأثیری بر لوازم برقی دارد ؟

تأثیری که قطع شدن برق بر لوازم برقی دارد، بحثی کاملاً جدی بوده و نباید شما به راحتی از آن بگذرید. این موضوع باعث می شود فشار زیادی به لوازم برقی وارد شده و شما مجبور به خرید لوازم جدید شوید. بیشترین لوازم خانگی که در آشپزخانه وجود دارند و یا در منزل از آن استفاده می‌کنید مانند جاروبرقی، تلویزیون، یخچال، مخلوط کن، چرخ گوشت و… برقی بوده و در صورتی که برق دچار نوسانات شود، اختلالی که در ولتاژ لوازم برقی ایجاد می‌شود باعث خراب شدن سیستم الکتریکی مانند برد آنها خواهد شد.

مثلاً وقتی تلویزیون شما خاموش است، اگر آن را از برق نکشید نوسانات برق می‌تواند به آن آسیب بزند و یا یخچال‌های معمولی و یا حتی ساید بای ساید هم در مقابل نوسانات برق بسیار آسیب پذیر می‌باشند. یخچال ساید بای ساید به علت فعالیت زیاد کمپرسور در هنگام قطع برق دچار آسیب می‌شود.

مایکروفر، اجاق گاز برقی و… جزو لوازم برقی خانگی می‌باشند که قطع برق و یا نوسانات برق می‌تواند باعث خرابی این وسایل شود.

برق استاندارد در کشور ایران

باید بدانید که در هر کشوری برق استاندارد متفاوت است. مثلاً اگر شما بخواهید از ایران به کشور دیگری سفر کنید، نباید لوازم برقی مثل سشوار و اتوی خود را به کشور دیگر برده و در آنجا به برق بزنید زیرا برق استاندارد لوازم برقی در کشور ما ایران ۲۲۰ ولت بوده که تا حدود ۵۰ هرتز هم نوسان طبیعی می‌باشد و مشکلی در لوازم برقی ایجاد نمی‌کند، ولی قطعی برق پی در پی و همچنین اختلال در نوساناتی که با وصل برق ولتاژ بالای ۲۲۰ به وسایل وارد می‌شود، گاهی باعث خرابی و گاهی هم باعث سوختگی لوازم خواهد شد.

حتما بخوانید:   آرماتور بندی و نکات فنی اجرایی آن که باید حتما بدانید | مراحل تقویت در فونداسیون بتنی

چگونه از وسایل برقی در هنگام قطع برق محافظت کنیم؟

بهترین عملکرد برای اینکه شما از لوازم برقی خود در برابر قطع برق محافظت کنید این است که راهکاری پیدا کنید تا از خسارات ناشی از قطعی برق در لوازم برقی جلوگیری کرده باشید. رعایت نکات استاندارد در هنگام استفاده از وسایل برقی، استفاده از محافظ برق، استفاده از یوپی‌اس، استفاده از جعبه فیوز، درآوردن لوازم برقی از پریز در هنگام خاموشی وسایل و… می‌تواند عملکردهای مناسبی برای محافظت از وسایل برقی در هنگام قطع برق باشد.

قطع برق

 از محافظ برق برای لوازم برقی خانگی استفاده کنید.

محافظ برق یک وسیله است که می‌تواند در هنگام افت ولتاژ و یا افزایش ولتاژ ناگهانی، وسایل برقی را که به خود متصل هستند از جریانات برق جدا کند. کم هزینه‌ترین و بهترین راه برای اینکه شما از خراب شدن وسایل برقی خود در برابر نوسانات و قطعی برق جلوگیری کنید، استفاده از محافظ برق است. محافظ های برق، فیوزی دارند که باعث می‌شود از ولتاژ و نوسانات بیش از اندازه برق محافظت کنند. وقتی ولتاژ برق شهری افزایش پیدا کرده و یا بیش از اندازه افت کند، محافظ برق متوجه این مشکل شده و دستگاه‌هایی را که به آن وصل باشند، خاموش و یا قطع می‌کند. اگر اختلاف ولتاژ حدود ۶۰ ولت باشد این اتفاق افتاده و در زمان طولانی ممکن است وسایل برقی آسیب‌های جدی ببینند، به همین دلیل برای اینکه این تأثیرات را در لوازم برقی کم کنید، بهتر است از محافظ برق استفاده کنید.

 از جعبه فیوز استفاده کنید.

جعبه فیوز باعث می‌شود تا اندازه زیادی از آسیب دیدگی وسایل برقی جلوگیری شود. شما می‌توانید با کمک جعبه فیوز که به آن استابلایزر هم می‌گویند از آسیب‌ دیدگی جدی در وسایل برقی خود جلوگیری کنید. به جای اینکه شما برای همه وسایل برقی خود محافظ بخرید، می‌توانید از یک جعبه فیوز استفاده کنید. استابلایزر یا جعبه فیوز یکسان کننده جریان برق است و در هنگامی که برق قطع و یا وصل می‌شود، از وارد شدن ولتاژ زیاد به لوازم برقی خانگی جلوگیری می‌کند. جعبه فیوزها حجم ولتاژ 6KV و 8KV دارند که بسته به تعداد لوازم برقی، باید جعبه فیوز مناسبی را انتخاب کنید. دقت داشته باشید که باید استابلایزر را از فروشگاه‌های معتبر بخرید.

حتما بخوانید:   معرفی شیرآلات ساختمان | ویژگی شیرآلات ساختمانی

از قطع ناگهانی برق با روش GFCL جلوگیری کنید.

امروزه تکنولوژی پیشرفت زیادی کرده و به راحتی می‌توان از سوختن لوازم برقی به دلایل نوسانات برق و قطعی برق جلوگیری کرد که شما می‌توانید این روش‌ها را در خانه پیاده کنید. از این روش‌ در آشپزخانه و حمام بیشتر استفاده می‌شود و به آن GFCL می‌گویند. عملکرد آن هم به این شکل است که هر سوکت به جریان برق خارجی و در داخلی نظارت می‌کند و دارای دو دکمه می‌باشد که به کمک این دو دکمه می‌توان بر عملکرد جریان برق نظارت کرد. اگر جریان برق بیش از اندازه باشد، برق را قطع خواهد کرد تا لوازم برقی نسوزد.

استفاده از استابلایزر و ترانس چه مزایایی دارد؟

ممکن است در بعضی از مناطق نوسان ولتاژ برق بالا باشد و بعضی از دستگاه‌ها هم به این نوسان بالا حساس باشند، به همین علت شما باید از دستگاهی کمک بگیرید که از آسیب به محصولتان جلوگیری کند. دستگاه‌هایی امروزه در بازار وجود دارند که برای محافظت از وسایل خانگی درست شده‌اند. یکی از این دستگاه‌ها استابلایزر است که باعث تثبیت ولتاژ برق می‌شود. به معنای دیگر می‌توان گفت این دستگاه برق ولتاژ ضعیف و یا دارای نوسان را به راحتی تثبیت می‌کند و برقی با ولتاژ عادی و نرمال برای وسایل شما تأمین می‌کند. این دستگاه بسیار دقیق بوده و نوسانات برقی را که ضعیف باشد، شناسایی می کند.

برای جلوگیری از آسیب لوازم خانگی از UPS استفاده کنید.

شما به وسیله UPS می‌توانید به راحتی تأثیرات منفی در لوازم برقی را که به دلیل قطع برق ایجاد می‌شود، کم کرده و یا حتی از آن جلوگیری کنید. از  UPS در مکان‌های عمومی و ادارات استفاده می‌کنند. در هنگامی که برق قطع می‌شود، این دستگاه برای خاموشی وسایل برقی از ذخیره خود استفاده می‌کند و شما در هنگامی که برق قطع است، فرصت می‌کنید که لوازم برقی خود را خاموش کرده و از وارد شدن ولتاژ‌های زیاد که برای وسایل برقی تان ضرر دارد، جلوگیری کنید. استفاده از این وسیله کمک می‌کند تا مشکلاتی که از قطع جریان برق ایجاد می‌شود، کاهش پیدا کرده و از وسایل برقی شما محافظت شود. UPSها دارای انواع مختلفی هستند که قدرت این وسیله در مدار و باتری مورد استفاده با هم فرق می‌کند. یکی از UPSها، UPS مدار آنلاین است.

حتما بخوانید:   تغییر دکوراسیون خانه در زمستان با استفاده از نکات کلیدی

هنگام خاموش بودن لوازم برقی، دوشاخه آنها را از پریز برق جدا کنید.

باید توجه داشته باشید که شما می‌توانید در هنگامی که وسیله برقی تان خاموش است، با جدا کردن دو شاخه آنها از پریز برق، از خطراتی که ممکن است قطع برق برای لوازم برقی شما داشته باشد، جلوگیری کنید. البته لازم نیست که تمام لوازم برقی را از پریز در بیاورید. بعضی از وسایل برقی مانند یخچال باید همیشه به برق باشند زیرا مواد غذایی را در آن نگهداری می‌کنیم، پس نباید آنها را از پریز در بیاوریم. این وسایل در صورت خاموش شدن می‌توانند باعث فاسد شدن مواد غذایی شوند، ولی وسایلی مانند ماشین ظرفشویی، تلویزیون، ماشین لباسشویی، مایکروفر، اتو، سشوار، جاروبرقی و… که فقط وقت نیاز آنها را روشن می‌کنیم، باید در صورت خاموش بودن دستگاه، دو شاخه آنها را از پریز جدا کنید، زیرا با اینکار نه تنها از خراب شدن آنها جلوگیری خواهید کرد بلکه در مصرف برق هم صرفه‌جویی می‌کنید.

چگونه می‌توان از خسارات ناشی از نوسانات برق و قطع برق جلوگیری کرد؟

اگر شما در جایی زندگی می‌کنید که زیاد احتمال رعد و برق وجود دارد، بهتر است که از برقگیر در ساختمان خود استفاده کنید. از برقگیر برای محافظت از آسیب دیدگی لوازم برقی به دلیل تغییر جریان داخلی و یا ولتاژ زیاد عوامل خارجی، استفاده می‌کنند. برقگیر جریانی که در وسایل برقی وجود دارد را به زمین وصل کرده و جریان اضافه را به زمین منتقل می‌کند.

قطع برق

سخن پایانی

دلایل زیادی می‌تواند باعث سوختن لوازم برقی به دلیل قطع برق باشد. اگر شما تجربه کافی را در این زمینه ندارید توصیه می‌کنیم که به یک متخصص برق مراجعه کنید و جعبه فیوز، خطوط برق ورودی و محافظ را به شکل دقیق نصب کنید. زیرا وسایل برقی محدودیت‌های ولتاژی دارند که باید به آنها توجه شود. در صورت عدم توجه به محدودیت‌های ولتاژی ، ممکن است وسایل برقی شما آسیب دیده و خراب شوند و یا گاهی هم بسوزند.

 

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

قطع برق چه تأثیری بر لوازم برقی دارد ؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چگونه از وسایل برقی در هنگام قطع برق محافظت کنیم؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x