تعمیرات پکیج و آب گرمکن

میله یون پکیج چیست | بررسی و نحوه عملکرد و تعویض آن

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

یکی از قطعات بسیار مهم در پکیج که باعث روشن شدن پکیج می شود میله یون است. این قطعه اهمیت بسیار زیادی در پکیج دارد. چنانچه میله یون عملکرد مناسب و خوبی نداشته باشد پکیج روشن نخواهد شد. به همین علت در این مقاله از ایبک امداد، قصد داریم به نحوه تعمیر یا تعویض میله یون پکیج بپردازیم:

میله یون پکیج چیست؟

یکی از قطعات مهم در سیستم گرمایش ساختمان میله یون می باشد که جنس آن از فولاد تنبر بوده و عملکردی مانند ترموکوپل دارد. میله یون ایجاد شعله در دستگاه پکیج را کنترل و بررسی می کند، تا از کارکرد مناسب پکیج و خاموش نشدن شعله اطمینان حاصل کند. مقاومت و حساسیت الکترود یون خیلی بیشتر از ترموکوپل می باشد.‌ اگر شعله در پکیج بدرستی ایجاد نشود، این قطعه ایجاد شعله را تشخیص نداده و پکیج خاموش خواهد شد.

عملکرد میله یون پکیج چگونه است؟

عملکرد میله یون مانند پیچ تنظیم شعله در آبگرمکن می باشد.

 • پس از تشکیل شدن شعله در دستگاه هوای بین مشعل و میله یون یونیزه می شود. مولکول های یونیزه شده بواسطه قطب های مخالف ایجاد و توسط مشعل و میله یون جذب می شوند و در نهایت الکتریسیته ایجاد خواهد شد و جریان الکتریسیته موجب مداوم سوختن شعله می شود.
 • میله یون روی مشعل یا برنر نزدیک به الکترود جرقه زن‌ قرار گرفته است و فاصله آن با مشعل حدود ۷ تا ۹ میلی متر می باشد. با تشکیل شدن شعله حرارت در نوک میله یون زیاد شده و جریانی معادل چند میکرو آمپر را به برد ارسال کرده تا برد از تشخیص شعله بواسطه میله یون خبردار شده و دستور مداوم بودن شعله را صادر کند.

میله یون

کاربرد الکترود یون در پکیج چگونه است؟

کاربرد اصلی الکترود یون تشخیص شعله در پکیج می باشد و سوختن صحیح و درست شعله را کنترل خواهد کرد.

 • این قطعه به واسطه جریان متناوبی که بین بدنه مشعل و میله یون ایجاد می کند، شعله را تشخیص می دهد.
 • نقش میله یون در ایجاد احتراق دستگاه و روشن ماندن پکیج بسیار مهم و ضروری است. همچنین خراب شدن این قطعه باعث عدم تشکیل شعله، خاموش و روشن شدن پکیج خواهد شد.
حتما بخوانید:   فلومتر و فلوسوئیچ پکیج چه عملکردی دارند؟ | انواع مختلف فلومتر و فلوسوئیچ

در ادامه نحوه عیب یابی و نحوه تعمیر یا تعویض میله یون موارد مهمی را برایتان بیان می کنیم:

علائم تعویض الکترود یون پکیج

معمولاً در حالت عادی بعد از عملکرد جرقه زن با گرم‌ شدن نوک میله یون شعله گرم شده به شکل پایدار و ثابت برقرار خواهد شد. اگر غیر از این باشد نشانه خرابی میله یون بوده که حتماً باید بررسی شود.

شما می توانید با مشاهده نشانه هایی که در ادامه به آنها می پردازیم سالم بودن یا خرابی میله یون را به راحتی تشخیص دهید:

 • مشخص ترین علامت خرابی میله یون خاموش شدن پکیج می باشد. البته ممکن است خرابی پرشر هوا، نقص در دودکش، کاهش آب در مدار گرمایشی و نوسان فشار گاز باعث خاموش شدن پکیج شوند. ولی در بیشتر موارد دلیل اصلی آن خرابی میله یون می باشد.
 • یکی دیگر از نشانه های خرابی این قطعه می توان به گرم نبودن آب پکیج اشاره کرد. در اینصورت شعله دائم خاموش و روشن می شود و شما شاهد سرد و گرم شدن ناگهانی آب خواهید بود.
 • یک نشانه دیگر که خرابی میله یون را گزارش می دهد فن پکیج است. فن به صورت دائم روشن خواهد بود، ولی پکیج روشن نمی شود. در این شرایط متوجه خواهید شد که میله یون دچار خرابی شده است.
 • اگر میله یون خراب شده باشد، جرقه زن قطع نکرده ولی شعله با جرقه زن قطع خواهد شد.

تست میله یون پکیج چگونه است؟

چنانچه هر کدام از این علائم را مشاهده کردید باید اقدام به برطرف کردن مشکل میله یون کنید. ابتدا باید جرقه زن را بررسی کنید:

 1. نحوه اتصال میله یون را بخوبی بررسی کنید چون این قطعه نباید در قسمت اتصال، نوک و قسمت سرامیکی متصل به بدنه پکیج شود.
 2. تست میله یون در فاصله آن از مشعل نیز یک مرحله دیگر از مواردی است که باید بررسی کنید. میله یون در حالت استاندارد باید در فاصله ۱۰ میلی متری سطح مشعل قرار داشته باشد، البته اگر میله یون و یون جرقه زن در یک میله قرار گرفته باشند فاصله میله در حالت استاندارد تا مشعل ۳ میلی متر می باشد.
 3. چنانچه در هنگام بررسی میله یون متوجه شدید این فاصله استاندارد نیست، بهتر است ابتدا برای تعمیر میله یون، مجدد فاصله را تنظیم کنید. توجه داشته باشید میله یون نباید با بدنه هیچگونه اتصالی داشته باشد. در اکثر مواقع این مشکل پکیج با تنظیم مجدد فاصله، برطرف می شود و نیازی نیست میله یون را تعویض کرد.
حتما بخوانید:   دلایل خاموش شدن پکیج پس از چند ثانیه

روش تعمیر میله یون

اگر با تنظیم مجدد فاصله میله یون با برنر همچنان مشکل مداومت شعله یا تشکیل آن وجود داشت باید این قطعه تعمیر شود.

نحوه تعمیر میله یون بسیار آسان می باشد اصلاً نگران نباشید. پکیج را خاموش کنید تا میله یون کاملاً سرد شود. از یک سمباده نرم استفاده کرده و میله یون را بخوبی تمیز کنید. چون بیشتر مواقع دلیل خرابی این قطعه جمع شدن  رسوبات و جرم حاصل از سوختن می باشد.

نحوه تعویض کردن یون الکترود پکیج

چنانچه بعد از تمیز کردن میله یون مشکل همچنان وجود داشته باشد دستگاه ارور خطا می دهد.

 1. خطای e۱ در پکیج به این معنا می باشد که تشکیل شعله با مشکل مواجه شده است.
 2. در این حالت اگر با انجام اقداماتی مانند، سمباده زدن و تنظیم فاصله میله یون نتوانستید مشکل را برطرف کنید، باید الکترون آنرا تعویض کرد.
 3. قبل از تعویض میله یون باید این قطعه را خریداری کرده و آماده داشته باشید.

جهت تعویض میله یون باید اقدامات مهم زیر را انجام دهید:

 1. ابتدا پکیج را خاموش کرده و تا سرد شدن مشعل صبر کنید.
 2. میله یون که هم اندازه میله قبلی باشد را از بازار تهیه کنید.
 3. قسمت زیرین محفظه احتراق دارای یک سوراخ کوچک مخصوص میله یون می باشد. باید میله را از داخل  حفره عبور داده تا نوک میله نزدیک سطح برنر شود.
 4. فاصله بین میله تا سطح مشعل را بخوبی تنظیم کنید. این فاصله باید حدود ۱۰ میلی متر باشد.
 5. به میله یون یک سیم بلند وصل شده است که در انتهای آن یک اتصال به شکل فیش قرار دارد.
 6. برای نصب میله یون سر فیش را  روی برد وصل کنید.
 7. پکیج را روشن کرده و در حالت آب مصرفی قرار دهید بعد از آن یکی از شیر های آب گرم را باز کنید تا عملکرد میله یون را بخوبی تست کنید. اگر مراحل تعویض این قطعه بخوبی انجام شده باشد، پس از باز شدن شیر آب جرقه زن عمل خواهد کرد و با تشخیص شعله به واسطه میله یون پکیج روشن خواهد شد.

نحوه نگهداری و مراقبت از پکیج

بهترین راهکار برای افزایش طول عمر سیستم گرمایشی نگهداری صحیح از پکیج دیواری می باشد. با افزایش قیمت وسایل گرمایشی بهتر است در نگهداری و مراقبت از آنها دقت بیشتری انجام شود تا بتوان سال‌های طولانی از آن استفاده کرد.

کنترل فشار دستگاه پکیج

باید بصورت روزانه فشار پکیج دیواری را کنترل کنید. فشار پکیج یک و نیم بار می باشد. پایین رفتن فشار و نوسان داشتن آن تا حدود سه بار نشانه عدم تنظیم فشار پکیج می باشد. پایین بودن فشار پکیج را می توانید با باز کردن شیر پرکن، فشار را به حالت نرمال و طبیعی برگردانید.

حتما بخوانید:   عوامل تاثیرگذار در گرم نشدن آب پکیج | ارائه راهکار جهت رفع این مشکل
بررسی دودکش پکیج

برای حفظ ایمنی و نگهداری پکیج دیواری باید از سلامت دودکش اطمینان پیدا کنید زیرا از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. بهتر است در دودکش از کلاهک های استاندارد و ایمنی استفاده کنید تا مواد سمی و آلاینده ها در فضا پخش نشوند. بهتر است هر چند وقت یکبار از عدم گرفتگی دودکش اطمینان پیدا کنید تا سلامت و امنیت شما حفظ شود.

انجام رسوب گیری

رسوب گیری یکی از مهمترین اقدامات جهت نگهداری از دستگاه پکیج دیواری شما محسوب می شود. از عوامل اساسی خرابی و مشکلات پکیج ها رسوب گرفتگی را می توان نام برد. بسیاری از املاح و ذرات ریز در آب موجود می باشد که بعد از گذشت مدت زمانی باعث ایجاد رسوب در قطعات پکیج، مانند مبدل و پمپ خواهد شد.

سرویس های فصلی و منظم پکیج

یکی دیگر از اصول بسیار مهم جهت افزایش طول عمر پکیج دیواری شما، انجام دادن سرویس های فصلی دستگاه بطور منظم می باشد.

 • فرآیند سرویس پکیج دیواری قبل از شروع سرما در کارکرد دستگاه تاثیر زیادی خواهد داشت.
 • پکیج های دیواری قطعات بسیار حساسی دارند. قرار گرفتن این قطعات در معرض آب و رطوبت به تدریج زمینه خرابی دستگاه پکیج شما را فراهم می کند.
 • برای جلوگیری از بروز مشکل در قطعات دستگاه به خصوص در فصول سرد سال سرویس های دوره ای پکیج دیواری کمک زیادی به شما خواهد کرد.
 • بهتر است برای سرویس پکیج دیواری از سرویسکار ماهر کمک بگیرید.
بررسی فیلتر های پکیچ

برای استفاده بهینه از پکیج دیواری خود بهتر است فیلترهای آب و صافی پکیج  را بخوبی مورد بررسی قرار دهید، تا ناخالصی ها، سنگریزه و شن که در فیلتر ها جمع  شده را تمیز کنید. کثیفی فیلتر آب باعث می شود عملکرد پکیج کم شود. بهتر است بصورت دوره‌ای فیلترها را هر سه ماه یکبار بخوبی بررسی کرده تا مسدود نشده باشد.

میله یون

نتیجه گیری

در این مقاله با میله یون و عملکرد آن همچنین از نحوه عیب یابی و تعویض میله یون آشنا شدید. توجه داشته باشید سرویس های دوره ای پکیج از بروز مشکلات زیادی در دستگاه جلوگیری خواهد کرد. می توانید سوالات و نظرات خود را در زمینه این مقاله با قسمت پشتیبانی ایبک امداد مطرح کنید، تا کارشناسان ما در مجموعه ایبک امداد پاسخگوی سوالات و نکته نظرات شما باشند.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

میله یون پکیج چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

تست میله یون پکیج چگونه است؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x