پزشکی

روماتیسم کودکان چیست | علائم روماتیسم کودکان

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

یکی از بیماری هایی که ممکن است در سنین کودکی فرزند شما به آن دچار شود روماتیسم کودکان است. روماتیسم کودکان علائم زیادی دارد که در صورت آشنا بودن با آنها می توانید از وقوع و یا پیشرفت بیماری جلوگیری کنید. باید بدانید که این بیماری به هیچ وجه ارثی نیست.

روماتیسم کودکان چیست؟

یکی از بیماری هایی که احتمال ابتلاء کودکان در آن زیاد است، روماتیسم کودکان است. روماتیسم کودکان عفونت های گلویی بوده که به وسیله باکتری به اسم استرپتوکوک به وجود می‌آید. این عفونت را می توانیم به دسته های زیادی تقسیم بندی کنیم که فقط نوع A آن باعث به وجود آمدن تب روماتیسمی در کودک می شود. تب روماتیسمی به طور معمول در کودکان دانش آموز دیده می شود ولی تمام این کودکان به تب مبتلا نمی شوند و قلب آنها هم مورد حمله بیماری قرار نمی گیرد، به همین دلیل است که شما باید به علائم دیگری هم توجه کنید تا بتوانید این بیماری را تشخیص دهید.

اولین علامت بیماری روماتیسم کودکان این است که کودک دچار تورم مفصل های اصلی بدن می شود. دقت کنید که بعد از مدتی ممکن است کودک به التهاب قلب هم دچار شود و این باعث آسیب دیدگی سلول های کاردیف قلب کودک می شود. اگر این بیماری در کودک کنترل نشود، ممکن است عملکرد قلب او ضعیف شود و این باعث خواهد شد فرد دچار التهاب مغز شود. علاوه بر آن مشکلات دیگری مانند راش پوستی هم در کودک مشاهده خواهید کرد.

روماتیسم کودکان

بیماری روماتیسم کودکان یک بیماری شایع

تعداد کودکانی که به این بیماری مبتلا هستند در کشورهای مختلف جهان با یکدیگر فرق می کند. طبق مطالعاتی که دانشمندان انجام داده اند، متوجه شدند که معمولاً در کشورهای گرمسیری کودکان بیشتری به بیماری روماتیسم کودکان مبتلا شدند ولی بعد از اینکه درمان با آنتی بیوتیک شروع شد، خطر مبتلا شدن به این بیماری کم شد. افرادی که از آنتی بیوتیک برای درمان استفاده می کنند به بیماری روماتیسم کودکان دچار نخواهند شد.

البته در این کشورها با این که درمان آنتی بیوتیک انجام شده ولی بعضی از کودکان از آنتی بیوتیک استفاده نکرده و به همین دلیل در سن ۵ تا ۱۵ سالگی به بیماری روماتیسمی کودکان مبتلا شدند که گاهی هم دیده شده که در این میان، کودکانی دچار بیماری قلبی می شوند. درصد مبتلا شدن کودکان به این بیماری در کشورهای مختلف، متفاوت بوده و نمی توانیم درصد خاصی را برای آن ذکر کنیم.

کشورهایی هستند که حتی یک کودک مبتلا به بیماری روماتیسم هم در آنجا دیده نشده است و برعکس، کشورهایی هم هستند که تعداد مبتلایان به بیماری روماتیسم کودکان در آنجا حدوداً در هر ۱۰۰ هزار نفر ۴۰ نفر می باشد.

دلایل روماتیسم کودکان چیست؟

همانطور که ابتدا هم گفتیم روماتیسم کودکان به وسیله عفونت گلو به وجود می آید. به دلیل پاسخ های غیر طبیعی سلول ایمنی بدن در برابر عفونت گلو، کودک دچار روماتیسم می‌شود. دقت کنید که این بیماری از گلو درد شروع می‌شود و ممکن است درد خفیف باشد، ولی به مرور زیاد می شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  اضطراب جدایی در کودکان چیست و چه علائمی دارد؟

توصیه می کنیم وقتی علائم اولیه را مشاهده کردید حتماً درمان را شروع کنید. به وسیله آنتی بیوتیک می توان به راحتی روماتیسم کودکان را درمان کرد. آنتی بیوتیک باعث می شود از عفونت های جدید در کودک جلوگیری شود و می توان آن را یک داروی پیشگیرانه محسوب کرد. اگر برای کودک از آنتی بیوتیک استفاده نکنید ممکن است عفونت جدیدی به وجود بیاید و حال بیمار وخیم تر شود.

آیا روماتیسم کودکان ارثی است؟

شاید سؤال کنید که آیا این بیماری ارثی است یا خیر؟ باید بگوییم که روماتیسم به هیچ وجه ارثی نبوده و نمی تواند به شکل مستقیم از والدین به کودک انتقال پیدا کند. طبق مطالعات انجام شده کودکانی که به این بیماری دچار شده‌اند، والدین آنها هیچ سابقه ای از روماتیسم را نداشتند. به این نکته مهم توجه کنید که روماتیسم کودکان ممکن است از فاکتورهای ژنتیکی ناشی شود و این باعث می شود احتمال انتقال پیدا کردن عفونت استرپتوکوکی به شکل فرد به فرد افزایش پیدا کند. این بیماری به هیچ وجه از مادر به کودک انتقال پیدا نمی کند ولی عفونت استرپتوکوکی احتمال دارد از راه تنفسی و یا بزاق دهان به فرد دیگری منتقل شود. به همین دلیل اشخاصی که دچار این بیماری شدند، باید قرنطینه شوند تا خطر مبتلا شدن دیگران کاهش پیدا کند. تماس جنسی هم می‌تواند باعث انتقال این بیماری شود.

دلایل مبتلا شدن کودکان به بیماری روماتیسم چیست؟

بسیاری از والدین سوال می کنند که چرا کودک آنها به بیماری روماتیسم مبتلا شده است و چگونه می توانند تشخیص دهند که کودک آنها دچار بیماری شده یا خیر؟ در پاسخ به این والدین باید بگوییم یکی از دلایلی که باعث به وجود آمدن روماتیسم در کودکان خواهد شد شرایط محیط است. گرم بودن هوا در بروز این بیماری بسیار دخیل است. گونه های استرپتوکوک هم می تواند فاکتور مهمی باشد. نمی‌توان به طور دقیق گفت که چه کسانی به این بیماری مبتلا می شوند ولی اگر فرد مورد حمله استرپتوکوک قرار بگیرد احتمال مبتلا شدن به بیماری روماتیسمی افزایش پیدا می کند. برای اینکه از این بیماری جلوگیری کنید بهتر است سریعاً به وسیله پزشک بیماری تشخیص داده شود.

نکته مهم: در صورتی که علائم این بیماری را مشاهده کردید حتماً به پزشک مراجعه کنید زیرا پزشک بیماری را تشخیص داده و به وسیله آنتی بیوتیک مناسب از ایجاد آن، پیشگیری می کند.

آیا روماتیسم کودکان می تواند عفونی باشد؟

والدینی که کودکان آنها به روماتیسم مبتلا شده اند، سؤال می کنند آیا روماتیسم عفونی است یا خیر؟ باید بگوییم که روماتیسم به هیچ وجه عفونی نیست، ولی فارنژیت استرپتوکوکی یک بیماری عفونی بوده و به دلیل عفونت شیوع پیدا می کند. باید دقت کنید که استرپتوکوکی ممکن است از شخصی به شخص دیگر منتقل شود و به همین دلیل است که باید مراقب باشید و به این افراد نزدیک نشوید. در مکان های شلوغ امکان منتقل شدن این عفونت بیشتر است و در مکان هایی هم که بسیار گرم باشند این بیماری شیوع بیشتری دارد. به همین دلیل در سالن های ورزشی، بازار، مدرسه و مکان های شلوغ باید بیشتر مراقب باشید تا به وسیله افراد بیمار، به استرپتوکوکی مبتلا نشوید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  مضرات نوشیدن آب یخ

یکی از راه هایی که می توانید از مبتلا شدن کودکان خود به روماتیسم جلوگیری کنید این است که کودکان را به شستن دست و صورت تشویق کنید. شستن دست ها می تواند از مبتلا شدن به این بیماری جلوگیری کند.

بیماری روماتیسم کودکان چه علائمی دارد؟

روماتیسم کودکان علائم زیادی دارد که در افراد مختلف با یکدیگر فرق می کند ولی بعضی از علائم آن منحصر به فرد بوده و معمولاً در تمام افراد دیده می شود. بیماری روماتیسم در کودکان به دلیل فارنژیت استرپتوکوکی که به وسیله آنتی بیوتیک درمان نشده است، شایع می شود و مهمترین علائم آن هم عبارتند از:

  • قرمز شدن کام
  • درد گلو
  • تب
  •  سردرد
  • التهاب لوزه ها
  • و….

افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند ترشحات چرکی هم دارند. دقت کنید که علائم گفته شده، ممکن است در کودکان کمتر دیده شود ولی شما باید در صورت مشاهده علائم، سریعاً به پزشک مراجعه کنید. این بیماری بعد از تمام شدن علائم، ممکن است دو هفته بدون علامت باشد.

بیماری آرتریت چیست؟

بیماری آرتریت باعث می‌شود مفاصل بزرگ بدن، ملتهب شوند. البته همه مفاصل به شکل همزمان ملتهب نمی شوند ولی آرتریت از یک مفصل به مفصل های دیگر حرکت می‌کند و ممکن است همزمان چند مفصل را درگیر کند. معمولاً مفصل های دست و گردن کمتر درگیر این بیماری می شوند.

در بعضی از افراد احتمال دارد التهاب مفصلی ایجاد نشود ولی فرد احساس دردهای شدیدی می کند. دقت کنید که التهاب مفصلی را می توان به راحتی کنترل کرد. داروهای ضد التهابی که در بازار وجود دارند به کاهش التهاب مفصلی کمک می کنند. آسپرین اصلی ترین داروی ضد التهاب بوده و برای کاهش این التهابات استفاده می شود.

روماتیسم کودکان

چه بیماری هایی به روماتیسم کودکان شباهت دارند؟

بیماری های دیگری هم وجود دارند که مانند بیماری روماتیسم کودکان هستند و فقط به وسیله پزشک می توان این بیماری ها را تشخیص داد. یک نوع بیماری است که معمولاً بعد از استرپتوکوک به وجود می آید و علائم آن هم مانند علائم روماتیسم کودکان است. دقت کنید اگر علائم بیماری را مشاهده کردید حتماً باید از آنتی بیوتیک مناسب استفاده کنید.

یکی دیگر از بیماری هایی که به روماتیسم کودکان شباهت دارد، آرتریت ایدیوپاتیک جوانان است. به این نکته باید دقت کنید که در این بیماری، التهاب و درد مفاصل بیشتر از ۶ هفته طول می کشد. یکی دیگر از بیماری هایی که به روماتیسم کودکان شباهت دارد بیماری لایم است. البته بیماری های مادرزادی هم وجود دارند که علائم آنها مانند روماتیسم کودکان است.

تست آزمایشگاهی چه تأثیری در تشخیص تب روماتیسمی دارد؟

اگر علائم روماتیسم کودکان را مشاهده کردید حتماً باید تست های آزمایشگاهی انجام دهید زیرا بعد از انجام تست مشخص می شود که از چه راهی می توانیم بیماری را درمان کنیم. همانطور که گفتیم روماتیسم کودکان علائم مختلفی دارد و فقط به وسیله آزمایش می توان نوع بیماری را تشخیص داد. بعضی از تست ها باعث پیشگیری می شوند پس حتماً برای سلامتی فرزند خود باید هر چند وقت یکبار، تست آزمایشگاهی انجام بدهید.

 

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

روماتیسم کودکان چیست ؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چه بیماری هایی به روماتیسم کودکان شباهت دارند؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا