خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

دلیل کندی مکش در لوله فاضلاب چیست | گرفتگی لوله فاضلاب

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

گاهی دیده می‌شود که لوله فاضلاب مکش کمی داشته و آب به راحتی از لوله پایین نمی رود در این صورت باید حتماً وضعیت را بررسی کنید تا مشکل لوله فاضلاب معلوم شود. احتمالاً گرفتگی در لوله ایجاد شده که باعث سرعت کم تخلیه آب می شود در این مقاله از ایبک امداد می‌خواهیم برای شما دلایل کندی مکش در لوله فاضلاب را به طور کامل توضیح داده و شما را با آن آشنا کنیم تا در صورت نیاز بتوانید مشکل را برطرف کنید.

کندی عبور فاضلاب از لوله

لوله فاضلاب به شکلی است که احتمال گرفتگی در آن زیاد است به صورتی که گاهی دیده می شود لوله فاضلاب بعد از باز کردن، دوباره مسدود می شود در این هنگام باید یک فکر جدی برای برطرف کردن این مشکل کنید تا دیگر با گرفتگی های مداوم لوله فاضلاب روبرو نشوید.
در ادامه می خواهیم دلایل مکش آرام و سرعت کم وارد شدن آب به داخل لوله را بررسی کنیم. معمولاً این اتفاق در کفشورها و سینک های ظرفشویی بیشتر به وجود می آید، گاهی ممکن است در هنگام حمام متوجه شدید که کفشوی حمام به راحتی آب را عبور نداده و آب آرام آرام پایین می رود و شما برای استحمام باید شیر آب را بسته تا آب ها تخلیه شود و دوباره شیر را باز کنید. هنگامی که زمان زیادی برای تخلیه آب صرف می شود در این صورت حتماً مشکلی در لوله به وجود آمده که باید رفع شود گرفتگی لوله فاضلاب یکی از این مشکلات است.

گرفتگی لوله دلیل کندی مکش لوله فاضلاب

مشکل کندی مکش در لوله فاضلاب را باید کاملاً جدی بگیرید و آن را برطرف کنید زیرا ممکن است گرفتگی در لوله ها زیاد شود و شما را با مشکلات جدی روبرو کند به همین دلیل تا گرفتگی زیاد نشده باید مشکل را برطرف کرد.
کندی مکش لوله فاضلاب در چاه توالت، دستشویی، حمام، سینک ظرفشویی و…. نشانه گرفتگی لوله می باشد.

معمولاً مشکل کندی مکش به دلیل گرفتگی لوله فاضلاب است که می‌تواند به علت وارد شدن اشیاء و یا آشغال ها به داخل لوله ایجاد شده باشد. در صورتی که اشیائی وارد لوله شده باشد می‌تواند در سیفون و یا اولین خمیدگی گیر کرده و لوله را مسدود کند.

کندی مکش در لوله

دلایل کندی مکش در لوله فاضلاب کف شوی حمام، سیفون توالت و سینک ظرفشویی

در مورد کندی مکش در لوله فاضلاب کف شوی حمام باید بگوییم که وارد شدن تیغ، صابون و مو و… می تواند باعث گرفتگی کف شوی حمام شود. گاهی ممکن است برگ درختان، خاک، سنگ و غیره باعث گرفتگی لوله فاضلاب حیاط شود.

در مورد گرفتگی توالت هم بیشترین دلیلی که باعث گرفتگی لوله فاضلاب توالت می شود فضولات باقیمانده در سیفون است در صورتی بعد از استفاده از توالت؛ به مقدار لازم آب در کاسه توالت نریزید فضولات در سیفون باقی مانده و کم کم زیاد می‌شود و می‌تواند باعث کندی مکش لوله فاضلاب و همچنین گرفتگی لوله شود. بعضی از افراد عادت دارند دستمال توالت استفاده شده و یا وسایل بهداشتی دیگر را در داخل چاه توالت بیندازند و این می‌تواند باعث گرفتگی های شدید در لوله فاضلاب توالت شود.

در مورد گرفتگی سینک ظرفشویی هم موادی مانند تفاله چای، پسماندهای غذایی، روغن و چربی، نان و….. باعث گرفتگی های شدید در سینک ظرفشویی می شوند این مواد در سیفون گیر کرده و به مرور باعث مسدود شدن عبور راه آب خواهد شد و به همین دلیل شما شاهد کندی جریان آب در داخل لوله فاضلاب می شوید.
در صورتی که اولین نشانه گرفتگی را مشاهده کردید باید حتماً برای رفع آن اقدام کنید زیرا ممکن است گرفتگی بیشتر شده و آب به هیچ وجه پایین نرود و این می تواند برای شما بسیار مشکل ساز شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تعویض رایزر آب گرم و سرد در ساختمان | لوله رایزر ساختمان چیست؟

روش پیشگیری از گرفتگی های لوله فاضلاب

وقتی با گرفتگی لوله فاضلاب روبرو می شوید اولین فکری که به ذهن شما خطور می کند مراجعه به لوله بازکن است، شاید بهتر باشد قبل از اینکه فکر درمان باشید به فکر پیشگیری باشید! قبل از اینکه گرفتگی ایجاد شود از ایجاد آن جلوگیری کنید مواردی هستند که می‌توانند باعث گرفتگی های شدید در لوله فاضلاب شوند شما می توانید با رعایت کردن موارد بسیار ساده از این گرفتگی ها جلوگیری کنید.

همانطور که گفتیم دلایل مهمی که می تواند باعث گرفتگی لوله های فاضلاب شود وارد شدن اشیا و اجسام درشت به داخل لوله است. برای برطرف کردن گرفتگی های لوله فاضلاب سه راه وجود دارد که عبارتند از:

 • رفع گرفتگی لوله فاضلاب با روش های خانگی
 • رفع گرفتگی لوله فاضلاب با محلول های لوله بازکنی و یا اسید
 • برطرف کردن گرفتگی فاضلاب به وسیله دستگاه های لوله بازکنی

در صورتی که گرفتگی لوله شدید نباشد خودتان می توانید با روش های خانگی گرفتگی را برطرف کنید استفاده از این روش ها هزینه ی کمتری هم دارد.
ولی اگر گرفتگی ها شدید باشد استفاده از روش های خانگی کارساز نبوده و باید از روش های دیگر لوله بازکنی استفاده کنید.

روش های خانگی لوله بازکنی

در ادامه مطالب می خواهیم چند روش خانگی برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب را آموزش دهیم تا بتوانید در صورت نیاز خودتان مشکل گرفتگی لوله را برطرف کنید:

 • استفاده از آب گرم و مواد شوینده
 • استفاده از آویز فلزی
 • استفاده از سرکه و جوش شیرین
 • جاروبرقی تر و خشک
  آب گرم
 • تمیز کردن لوله
 • جوش شیرین و نمک
 • سرکه جوش شیرین و آب پرفشار

۱- شستن لوله با مواد شوینده و آب گرم برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب

در این روش باید مقداری پودر شوینده را در آب داغ حل کنید کفی که تولید می شود می تواند لوله فاضلاب را بشوید. محلول را در داخل لوله ریخته تا گرفتگی ها را شسته و به داخل چاه ببرد در آخر کار یک ظرف آب داغ را هم داخل لوله بریزید.

۲- استفاده از آویز فلزی برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب

یک روش ساده و قدیمی برای برطرف کردن گرفتگی لوله فاضلاب استفاده از آویز فلزی لباس است. یک آویز فلزی لباس را کاملاً صاف کند و سر آن را مانند قلاب کرده میله را داخل لوله کنید و تا جایی که امکان دارد در لوله فرو کنید وقتی به گرفتگی برخورد کردید آن را چرخانده و موادی که در داخل لوله وجود دارد را بیرون بکشید در آخر لوله را با آب گرم بشویید.

۳- استفاده کردن از سرکه و جوش شیرین برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب

یک سوم لیوان سرکه را با یک سوم لیوان جوش شیرین کاملاً مخلوط کنید و داخل لوله بریزید بعد از نیم ساعت بدلیل واکنش شیمیایی سرکه و جوش شیرین، گرفتگی برطرف می شود. اگر مشکل برطرف نشد، می توانید مقدار بیشتری از این دو ماده را در داخل لوله بریزید ترکیب جوش شیرین و سرکه، چربی، روغن و موهای بلند را که به لوله چسبیده از بین خواهد برد و لوله را پاکسازی می کند.

۴- استفاده از جاروبرقی تر و خشک برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب

اگر در منزل جارو برقی تر و خشک دارید با استفاده از آن می تواند به راحتی گرفتگی لوله فاضلاب را رفع کنید. لوله جاروبرقی را داخل چاه فاضلاب کنید سپس اطراف لوله را با پارچه کاملاً بپوشانید و جاروبرقی را در روی قدرت زیاد تنظیم کنید تا مواد داخل فاضلاب را بمکد به این ترتیب لوله باز خواهد شد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  رفع بوی بد فاضلاب پشت بام | راهکار های ساده رفع بوی فاضلاب

۵- استفاده از آب گرم برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب

در صورتی که لوله فاضلاب مسدود شده بود اولین روش که باید از آن استفاده کنید آب گرم است، آب گرم می‌تواند به راحتی چربی ها و گرفتگی ها را شسته و با خود ببرد برای این منظور یک سطل آب گرم آماده کنید و داخل چاه بریزید. بهتر است آب را در چند مرحله داخل چاه بریزید تا کم کم مشکل برطرف شود یکی از مؤثرترین و کم هزینه ترین راه ها برای رفع گرفتگی لوله فاضلاب، آب گرم است در صورت لزوم می توانید مانند روش اول که گفتیم مقداری مواد شوینده هم داخل چاه ریخته و سپس آب گرم را هم روی آن بریزید.

۶- لوله را کاملاً تمیز کنید.

شاید فکر کنید تمیز کردن لوله کار سختی می باشد ولی یک روش راحت برای تمیز کردن لوله وجود دارد که خودتان می توانید به راحتی آن را انجام دهید. لوله U شکل که در زیر سینک ظرفشویی قرار دارد باعث می‌شود مواد غذایی، تفاله چای و…. در داخل آن گیر کرده و باعث کندی مکش در لوله فاضلاب شود تمیز کردن لوله می تواند در رفع گرفتگی لوله فاضلاب مؤثر باشد. برای این کار باید یک ظرف را در زیر لوله قرار دهید و به وسیله آچار، لوله زیر ظرفشویی را باز کنید. تمام فضولاتی که در داخل لوله است خالی کرده و لوله را بشویید و دوباره در جای خود قرار دهید.

۷- رفع گرفتگی لوله فاضلاب با جوش شیرین و نمک

جهت باز کردن گرفتگی لوله فاضلاب می‌توانید از جوش شیرین و نمک هم استفاده کنید برای این کار مقدار مساوی جوش شیرین و نمک را در داخل لوله بریزید و ۲۰ دقیقه صبر کنید سپس کمی آب گرم هم در داخل لوله بریزید.
محلول جوش شیرین، آب گرم و نمک باعث واکنش شیمیایی می شود و می تواند گرفتگی های لوله را به راحتی برطرف کند. حتی اگر با گرفتگی لوله فاضلاب هم روبرو نبودید می توانید این کار را هر هفته انجام دهید تا لوله ها کاملاً شسته شود.

۷- رفع گرفتگی لوله فاضلاب به وسیله سرکه، جوش شیرین و آب پرفشار

در صورتی که گرفتگی لوله در قسمت سینک ظرفشویی و یا حمام بود می توانید به مقدار مساوی جوش شیرین و سرکه را داخل لوله بریزید و حدود یک ساعت صبر کنید بعد از آن درپوش وان را گذاشته و داخل وان و یا سینک را از آب پر کنید حالا درپوش را بردارید تا آب با فشار زیاد وارد لوله شود این کار باعث شسته شدن لوله شده و گرفتگی را برطرف می کند.

کندی مکش در لوله

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد شما را با دلایل کندی مکش در لوله فاضلاب آشنا کردیم همانطور که گفتیم مهمترین دلیل این مشکل می تواند گرفتگی لوله فاضلاب باشد البته دقت داشته باشید در صورتی که چاه فاضلاب پر شده باشد هم ممکن است شما شاهد کندی مکش در لوله فاضلاب باشید.

اگر با روش های خانگی مشکل گرفتگی لوله فاضلاب برطرف نشد باید با شرکت های لوله بازکنی تماس بگیرید. بعضی از افراد در هنگام گرفتگی لوله فاضلاب به سراغ اسید ها می روند توصیه می کنیم به هیچ وجه از اسید برای باز کردن گرفتگی لوله فاضلاب استفاده نکنید زیرا ممکن است به لوله و اتصالات آن آسیب جدی بزند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

دلیل کندی مکش در لوله فاضلاب چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش های خانگی لوله بازکنی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا