حیوانات

برای نگهداری از بچه گربه، چه اقداماتی را باید انجام دهیم؟

مراقبت از بچه گربه، تجربه ای بی نظیر بوده و اگر شما تصمیم به این کار گرفته اید و یا می خواهید از حیوانی مراقبت کنید، باید بدانید بچه گربه در اوایل زندگی نیاز به توجه و مراقبت ویژه ای دارد و فقط در هنگامی می تواند بزرگ شده و رشد کند، که شما بتوانید نیازهای ضروری او را به راحتی برطرف کنید. شما وظیفه دارید در صورت نگهداری از بچه گربه، مراقب باشید تا او در سلامت کامل و بهترین شرایط زندگی کند.

چگونه می توان از بچه گربه مراقبت کرد؟

اگر تصمیم گرفتید که از بچه گربه ای مراقبت کنید و تجربه ای هم در این مورد ندارید، به هیچ وجه نگران نباشید، در اینجا می خواهیم توصیه های اساسی و مهم را به شما ارائه بدهیم تا بدانید چطور می توانید از بچه گربه مراقبت کنید. در ابتدا باید بدانید که وسایل بچه گربه را باید در کجا گذاشته و در کدام قسمت از منزل آنها را جای داد؟ این نکته بسیار اهمیت دارد و شما با دانستن آن می توانید رابطه خوبی با بچه گربه برقرار کنید.

بچه گربه

۱- خرید ظرف غذا

اولین قدمی که باید بردارید، خریدن وسایل برای آب و غذای گربه است. حتماً ظرف غذا و آب بچه گربه و همچنین ظرف خاک او باید مجزا باشد. زیرا گربه ها اگر متوجه شوند که کسی نزدیک ظرف آب و یا غذای آنها می آید، غذا نمی خورند. اگر شما چند بچه گربه در منزل دارید باید برای هر کدام ظرف مجزایی آماده کنید. ظرف آب را باید در جایی بگذارید که گربه به راحتی به آن دسترسی داشته و شما هم بتوانید به طور منظم آب ظرف را عوض کنید.

توصیه می‌کنیم از یک ظرف با کیفیت استفاده کنید که ضد زنگ هم باشد مانند استیل، آب گربه باید از ظرف غذا و خاک او دور باشد البته حتی اگر شما چند بچه گربه هم در خانه دارید، باز هم باید ظرف آب و خاک آنها را از هم دور بگذارید.

۲- ظرف خاک

بهترین جا برای قرار گیری ظرف خاک گربه، در حمام یا دستشویی است ولی می توانید در بالکن یا حیاط هم ظرف خاک گربه را قرار دهید. اگر چند گربه در خانه دارید حتماً برای هر کدام یک ظرف خاک مجزا آماده کنید. حداقل هفته ای دو بار هم ظرف خاک را تمیز کنید.

حتما بخوانید:   روش شستشو حیوانات خانگی | نظافت حیوانات خانگی

۳- اسکرچر

انواع مختلفی از اسکرچر در بازار وجود دارد که شما می توانید یکی از آنها را بخرید تا گربه به وسایل منزل چنگ نزند.

۴- مکان استراحت

جایی که برای خواب و استراحت گربه در نظر می گیرید باید آرام بوده و در مکان پر رفت و آمد نباشد تا بتوانند به راحتی استراحت کنند. دقت داشته باشید که استراحت برای تربیت پذیری و رشد ذهنی بچه گربه بسیار ضرورت دارد. اگر در خانه دورهمی و یا مهمانی دارید، و یا محیط خانه برای بچه گربه استرس زا است، ممکن است گربه شما به دنبال پناهگاهی برای خود بگردد. می توانید به وسیله جعبه برای او، جایی در یک محیط آرام و امن برای استراحت قرار دهید، تا هر زمان که خواست، به آنجا برود.

چقدر طول خواهد کشید تا گربه به خانه جدید عادت کند؟

توجه کنید که فقط مراقبت از بچه گربه کافی نبوده و او نیاز به توجه خاص دارد. باید این نکته را بدانید که چقدر زمان طول می کشد تا گربه به خانه جدید عادت کند. روزهای اول برای صاحب خانه و حتی خود بچه گربه هم ممکن است اضطراب آور باشد. خانواده از بچه گربه انتظار بازیگوشی دارند ولی باید این را بدانند که بچه گربه را از خواهر برادرها و مهمتر از همه، مادر خود جدا کرده اند و بچه گربه وارد خانه ای شده که از آن شناختی ندارد. و این موقعیت می تواند برای بچه گربه ترسناک باشد و شاید نخواهد از زیر تخت و یا مبل، بیرون بیاید. باید با او با مهربانی و صبوری رفتار کنید. خجالت کشیدن و اطمینان نداشتن بچه گربه در ابتدای ورود، کاملاً طبیعی است و برای این منظور کمی غذا در جایی که بچه گربه پنهان شده قرار دهید و با اسباب بازی اعتماد بچه گربه را جلب کنید و سعی کنید او را بیرون بیاورید.

وقتی می خواهید با بچه گربه صحبت کنید و یا او را صدا کنید، باید لحن مهربانی داشته و آرام صحبت کنید. اگر متوجه شدید که بیرون نمی آید به خواسته او احترام گذاشته و ابتدا تلاشی برای بیرون آوردن نکنید. شاید شب اول بچه گربه نتواند به راحتی در جای خود بخوابد، وقتی صاحب خانه آرام و ساکت شود، او هم تلاش می کند که محیط را بگردد  و با گوشه و کنار خانه آشنا شود.

حتما بخوانید:   اتانازی حیوانات چیست | روش اتانازی حیوانات

آوردن بچه گربه به خانه تجربه جدیدی است، هرچند که تمام گربه ها شخصیت و رفتار یکسان با یکدیگر ندارند و مدت عادت کردن به خانه، در آنها متفاوت است، ولی به طور کلی باید بگوییم حدوداً یک ماه تا چهار ماه، زمان می برد تا گربه به خانه جدید کاملاً عادت کند.

چگونه می توان به بچه گربه غذا داد؟

برای اینکه بخواهید با مراقبت از بچه گربه آشنا شوید ابتدا باید به غذا دادن به بچه گربه توجه کنید. بهترین غذایی که می تواند برای بچه گربه مناسب باشد، شیر مادر او است. در اصل شیر مادر برای بچه گربه، بهترین غذای مغذی می‌باشد زیرا پادتن های ضروری برای بدن گربه، در بدن مادر وجود دارد که می‌تواند باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شود .

اگر گربه ای که می خواهید نگهداری کنید یک ماهه هست، باید ابتدا پیش دامپزشک بروید تا شیر خشک مناسبی را به شما معرفی کند. توصیه می کنیم هیچ گاه گربه را از مادر جدا نکنید، مگر اینکه واقعاً مجبور باشید و یا بچه گربه مادر نداشته باشد.

گربه ها به مراقبت مادر نیاز دارند تا بتوانند سالم بمانند. بچه گربه از سن دو ماهگی غذا خوردن را شروع می‌کند و باید آرام آرام این کار را شروع کرد. به صورتی که هر روز مقدار بسیار کمی از غذاهای نرم و تر را به بچه گربه بدهید. مخصوصاً غذاهایی که برای برای بچه گربه، فرموله شده باشد.

بعد از آن می توان غذای خشک را در مقداری آب خیس کرده و یا اینکه آن را بدون زدن پیاز و نمک در آب بجوشانید و در آخر هم باید کاملاً غذاهای خشک به او بدهید. برای تغذیه درست و مقدار غذایی که گربه باید در روز بخورد، بهتر است با دامپزشک مشورت کنید زیرا مقدار غذا، برای گربه ها متفاوت است در صورتی که گربه مادر داشته باشد و شما می خواهید او را به منزل برده و از او نگهداری کنید، بهتر است بعد از سه ماهگی بچه گربه اینکار را بکنید، زیرا در آن زمان بچه گربه به صورت کامل از شیر مادر گرفته شده و غذا می خورد و بدن او هم ایمن تر می باشد و در این سن گربه، رفتارهای اجتماعی مانند غذا خوردن و دستشویی کردن را از مادر خود آموخته است و می تواند به نظافت خود هم رسیدگی بکند.

بچه گربه در این سن می داند که چگونه با گربه های دیگر ارتباط برقرار کرده و یا چگونه در هنگام دستشویی در خاک، خود را نظافت کند و به راحتی می تواند غذاهای جامد و خشک بخورد.

حتما بخوانید:   آیا حیوانات خانگی ناقل کرونا هستند | انتقال بیماری کرونا

به بچه گربه غذای خانگی بدهیم یا پلت؟

هر کدام از این غذاها را که به بچه گربه بدهید معایب و مزایای خاصی دارد و شما باید یکی از آنها را که مناسب تر است، انتخاب کنید. بر طبق تحقیقات بعضی از پلت ها دارای فرمولاسیونی هستند که تمام مواد غذایی را که گربه به آن نیاز دارد، در آن وجود دارد ولی پیدا کردن پلت مناسب که مورد علاقه گربه باشد، کار سختی است. دقت داشته باشید که باید پلت با سن بچه گربه مناسب باشد. غذاهای خانگی از غذاهای صنعتی ارزان تر بوده و مفید تر هستند ولی باز هم باید در هنگام خرید از دامپزشک سوال کنید که برای سلامتی بچه گربه مشکلی به وجود نیاید، علاوه بر این می توانید از مکمل های غذایی هم استفاده کنید تا بدن بچه گربه با کمبود مواد مغذی روبرو نشود.

دقت داشته باشید که داروهای ضد انگل را فراموش نکنید. موضوع مهم دیگری که باید در مورد رژیم غذایی گربه در نظر بگیرید این است که تغییر دادن رژیم غذایی گربه، می تواند باعث مشکلات گوارشی شود. اگر تغییر غذا ناگهانی باشد باعث استفراغ و اسهال خواهد شد. برای مراقبت درست از بچه گربه باید حتماً بسیار دقت کنید.

بچه گربه

چگونه بچه گربه را اجتماعی کنیم؟

همانطور که گفتیم بهترین سن برای مراقبت از بچه گربه، سه ماهگی می باشد زیرا تا سه ماهگی دیگر بچه گربه تمام نکات زندگی مانند اجتماعی شدن را از مادر خود آموخته است ولی اگر در سن قبل از سه ماهگی شما مجبور شدید که گربه ای را به سرپرستی بگیرید، باید اجتماعی کردن را به او بیاموزید. بچه گربه در این سن یاد می‌گیرد که چگونه با حیوانات خانگی و انسان های دیگر ارتباط برقرار کند.

دلیل وجود رفتارهای نامناسب گربه، می تواند اجتماعی کردن نادرست او باشد که باعث رفتارهایی مانند ترس و خشونت خواهد شد. اجتماعی کردن بچه گربه کاری سخت و دشواری است و شاید گاهی غیر ممکن به نظر برسد. شما باید به محض اینکه بچه گربه را به خانه آوردید، اجتماعی کردن گربه را هم شروع کنید. او باید ماهیت صدا، اشیا و حتی افراد مختلف در خانه بشناسد تا بتواند با حیوانات دیگر ارتباط برقرار کند.

31

برای نگهداری از بچه گربه، چه اقداماتی را باید انجام دهیم؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چگونه می توان به بچه گربه غذا داد؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x