خدمات نظافتی

راهنمای جامع تمیز کردن حمام؛ چیزی از قلم نمی‌افتد

راهنمای جامع تمیز کردن حمام؛ چیزی از قلم نمی‌افتد، تمیز کردن تمام قسمت های حمام

شما می‌توانید برای پیشگیری از ایجاد کپک و جمع شدن کثیفی ها، فضای حمام خود را حداقل هر یک تا دو هفته یک بار تمیز کنید. مدت زمان تمیز کاری شما بستگی به چند بار دوش را پاک کردن، شیرهای آب را ضد عفونی کردن و کف را جارو کردن، دارد. شما می‌توانید روزانه با انجام کارهای کوچک و راحت فضای تمیز تری داشته باشید. برای مثال: دسته شیر آب را پاک کنید، هرگونه مایع و یا کثیفی که روی آینه وجود دارد را پاک کنید و آینه را تمیز نگه دارید.

نظافت و تمیز کردن حمام کار راحت و آسانی نیست و نیاز به تلاش و زمان زیادی دارد. از بین بردن موها، اثر رطوبت و جرم دوش و… از کارهای نامطلوب و ناخوشایندی هستند که هر روز نمی‌توان آنها را انجام داد و به آنها رسیدگی کرد.

برای تمیز کردن حمام شما می‌توانید از ترکیبات خانگی و طبیعی و یا از سفید کننده ها و تمیز کننده ها استفاده کنید.

اگر فرزند کوچک و یا حیوان خانگی در منزل خود دارید، بهتر است از سفید کننده های شیمیایی برای تمیز کردن حمام استفاده نکنید. البته شما اگر تهویه حمامتان درست باشد و به خوبی کار کند و پنجره ها را باز بگذارید، می توانید از سفید کننده های شیمیایی استفاده کنید. استفاده از این محصولات بسیار راحت و آسان است. شما طبق دستورالعمل گفته شده روی خود محصول می‌توانید از آن استفاده کنید.

اگر شما می‌خواهید از ترکیبات خانگی و طبیعی استفاده کنید، بهتر است اطلاعات لازم در مورد ترکیب و ویژگی هر موادی که استفاده می‌کنید را داشته باشید.

تمیز کردن حمام

چگونه با سرکه و نمک حمام را برق بیندازیم؟

یک فنجان سرکه سفید، یک فنجان نمک و یک فنجان آب را با هم مخلوط کنید و دو قاشق محلول تمیز کننده را به آن اضافه کنید. محلول را به خوبی مخلوط کنید و از آن برای تمیز کردن حمام استفاده کنید. البته شما می‌توانید نمک را از این محلول حذف کنید و محلول را در یک بطری اسپری بریزید و بطری را خوب تکان دهید و بر روی قسمت های مختلف حمام اسپری کنید.

از جوش شیرین چگونه استفاده کنیم؟

جوش شیرین جرم و لکه آب را از کاشی ها به خوبی پاک می‌کند. این روش مانع از چسبیدن انگل به کاشی های چرب می‌شود.

شما می‌توانید با استفاده از خمیر جوش شیرین به آسانی دوغاب کاشی کاری حمام را تمیز کنید. برای انجام این کار مقدار مساوی آب و جوش شیرین را باهم مخلوط کنید و آن را روی دوغاب های کاشی بمالید. یک دقیقه صبر کنید و بعد با برس، کاشی ها را تمیز کنید.

آیا می توانیم با آب لیمو حمام را تمیز کنیم؟

در جواب این سوال ما باید به شما بگوییم بله؛ شما می‌توانید با آبلیمو به خوبی حمام را تمیز کنید. آبلیموی خالص را در یک بطری اسپری بریزید و آن را روی قسمت های مختلف حمام اسپری کنید. لیمو برای پاک کردن رسوبات و لکه های زنگ زده شیرآلات بسیار خوب است. برای آنکه رسوبات و لکه های زنگ زده شیرآلات را پاک کنید، مقداری نمک را روی لکه بریزید و لیمو را هم از وسط نصف کنید. لیمو را روی لکه زنگ زدگی و نمک بمالید. طوری بمالید که آب لیمو خارج شود. پس از آن شیر را شسته و با یک دستمال کاملاً خشک کنید. البته شما می‌توانید به جای نمک از جوش شیرین هم استفاده کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهکارهای مفید برای برق انداختن سینک ظرفشویی

چه قسمت هایی در حمام باید تمیز شود؟

  •  آینه حمام باید تمیز شود.
  • شیشه، دوش، وان و پرده باید تمیز شود.
  • تمیز کردن کف حمام اجباری است.
  • دوغاب کاشی کاری حمام را باید تمیز کنید.

چه لوازمی برای نظافت حمام الزامی است؟

در صورتی که برای نظافت حمام لوازم مورد نیاز را در دسترس خود قرار دهید، کار برای شما راحت‌تر خواهد بود و می‌توانید تمیزکاری حمام را در مدت زمان بسیار کمتر انجام دهید:

  1.  برس سفت
  2.  محصولات تمیز کننده
  3.  وایتکس
  4. بخار شوی
  5. دستکش پلاستیکی
  6. بطری اسپری

چگونه دوغاب کاشی حمام را تمیز کنیم؟

در دکوراسیون های داخلی از سرامیک و کاشی استفاده می‌شود. کاشی ها بخش اصلی و اساسی حمام هستند. برای کاشی های حمام از دوغاب استفاده می‌کنند که این دوغاب بین سرامیک و کاشی ها به مرور زمان و در اثر رطوبت ممکن است کثیف، زرد یا تیره شود. با توجه نکردن به دوغاب ها ممکن است حمام شما کثیف تر از آنچه که هست به نظر برسد.

دوغاب خاکستری و سفید به آسانی لکه می‌‌شود و باعث می‌شود یک محیط با وجود تمیز بودن کثیف و زشت به نظر برسد. خود کاشی ها و سرامیک ها هر چند وقت یکبار نیاز به کمی رسیدگی دارند.

سه چهارم لیوان سفید کننده را در ۳ لیتر آب بریزید. دستکش پلاستیکی را دستتان کنید و برس ضخیم را در محلولی که آماده کردید فرو کنید. برس را روی دوغاب های تیره و زرد شده بکشید و آنقدر این کار را ادامه دهید تا همه قسمت ها تمیز شود؛ سپس چند دقیقه صبر کنید تا محلول روی دوغاب بماند و اثر خود را بگذارد، آخرین کار این است که دیوار را بشویید و کاملاً خشک کنید.

دوغاب کاشی و سرامیک حمام وقتی رنگ خود را از دست میدهند مکانی برای رشد ویروس و باکتری ها می شوند. اگر شما نمی‌خواهید با زرد شدن دوغاب حمام رو به رو شوید، باید هر هفته به وسیله برس ضخیم دیوار حمام را تمیز کنید.

تمیز کاری حمام

نظافت کف حمام

کف حمام به خاطر آنکه رطوبت بیشتری دارد در معرض آلودگی قرار دارد. پس به همین دلیل باید شما به طور مرتب کف حمام را تمیز کنید.

سفید کننده را با آب ترکیب کنید و به کف حمام بریزید. به وسیله تی محلول را به همه قسمت های کف حمام ببرید، اگر لکه ها سخت و قدیمی هستند بهتر است از تمیز کننده غلیظ استفاده کنید. بعد از آن که به وسیله تی کف را تمیز کردید و محلول را به همه جا رساندید، مدتی به محلول اجازه دهید تا اثر خود را بر روی کاشی ها بگذارد و خوب کاشی ها ضدعفونی شوند. سپس کف حمام را کاملا آبکشی و خشک کنید. شما می‌توانید با دستمال، تی و یا بخارشوی کف حمام را خشک کنید.

آسان ترین روش تمیز کردن حمام

یک روش آسانی وجود دارد که شما به راحتی می‌توانید کف، سقف و دیوارهای حمام را تمیز کنید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تمیزکاری منزل در کمتر از ۱۵ دقیقه | مرتب کردن منزل

تمیز کنند را با مقداری آب مخلوط کنید، سپس به وسیله اسپری محلول را روی دیوار، کف و سقف حمام اسپری کنید. آبگرم حمام را باز کرده و مدتی آن را باز بگذارید تا همه جا بخار کند. آب را ببندید و از حمام خارج شوید و در حمام را ببندید. ۲۰ دقیقه صبر کنید و بعد به حمام رفته و به وسیله یک دستمال و یا تی همه جا را پاک کنید.

محلول سفید کننده برای تمیز کردن حمام می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. حتماً دقت کنید که از این محلول های شیمیایی گازهای آسیب دهنده و خطرناک آزاد می‌شود. وقتی که شما از سفید کننده های شیمیایی استفاده می‌کنید باید هواکش را روشن و پنجره ها را باز کنید. برای کسانی که مشکل تنفسی و یا باردار هستند استفاده از محلول سفید کننده شیمیایی پیشنهاد نمی‌شود و بهتر است که استفاده نکنند.

شیشه، وان، دوش و پرده حمام را چگونه پاکیزه کنیم؟

یک پاکت پلاستیکی را بردارید و آن را از سرکه سفید پر کنید. سردوش را داخل آن گذاشته و در پلاستیک را ببندید. حداقل یک روز بگذارید سر دوش در سرکه بماند و سرکه اثر خود را روی دوش بگذارد. روز بعد پلاستیک را باز کرده و سردوش را هم خوب بشویید و خشک کنید.

وان را پر از آب داغ کنید و کمی مایع تمیز کننده و یا مایع سفید کننده در آن بریزید یک روز صبر کنید و بعد آن را خالی کنید، به بهترین شکل ممکن آن را بشویید و خشک کنید. جوش شیرین و سرکه سفید دوتا از محصولات طبیعی است که با استفاده از آنها می توان به خوبی در و دیوار های شیشه‌ای حمام را تمیز کرد.

پرده های حمام را باز کنید و در ماشین لباسشویی بیندازید.

تمیز کردن حمام

تمیز کردن هواکش

زمانی که شما می‌خواهید هواکش حمام را پاکیزه و تمیز می‌کنید، اول باید با کمک یک جاروبرقی گرد و خاک آن را بگیرید و بعد با دستمال آغشته به صابون و آب روی هواکش را تمیز کنید البته شما باید حتماً توجه کنید که آب به قسمت‌های داخل هواکش نفوذ نکند.

چگونه قارچ حمام را از بین ببریم؟

برای آن که قارچ حمام را از بین ببریم یک قسمت هیدروژن پراکسید با دو قسمت آب را داخل بطری اسپری ترکیب کنید. به قسمت هایی که آلوده است و یا دارای قارچ است محلول را اسپری کنید، حداقل یک ساعت و یا بیشتر صبر کنید و سپس آن را بشویید و آن قسمت را به خوبی خشک کنید. شما می‌توانید با یک دستمال و یا تی به خوبی آن قسمت را خشک کنید تا دیگر قارچ ایجاد نشود.

نوشابه سیاه را برای نظافت به دیواره حمام بریزید. آن را به سمت لکه ها و کثیفی ها جریان دهید. حداقل به مدت یک ساعت نوشابه بر روی دیوار باقی بماند. اسیدی که در نوشابه موجود است، لکه ها را ازبین می‌برد. البته هرچقدر زمان بیشتری نوشابه بماند، تاثیر آن بیشتر است. شما می‌توانید روی دیوار را برس بکشید. اگر همچنان لکه سخت باشد و از بین نرود، از تمیز کننده که حاوی اسید کلریدریک استفاده کنید و لکه ها را کاملا پاک کنید.

راهنمای جامع تمیز کردن حمام؛ چیزی از قلم نمی افتد

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

راهنمای تمیز کردن حمام

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا