مجله لوازم خانگی

فرق بین سماور برقی چای‌ساز و کتری برقی در چیست؟

فرق بین سماور برقی، چای‌ساز و کتری برقی در چیست؟ | ویژگی‌های کتری برقی، چای‌ساز و سماور برقی

یکی از نوشیدنی‌های گرم پرطرفدار از گذشته تاکنون بین مردم جهان و ایرانیان چای می‌باشد. در گذشته برای دم کردن چای بیشتر از سماور استفاده می‌کردند. ولی امروزه می‌توان با استفاده از وسایلی مانند کتری برقی، چای‌ساز و سماور برقی با سرعت بیشتر می‌توان چای دلچسب آماده کرد.

درست کردن چای با این وسایل بهترین گزینه در مهمانی‌ها و… می‌باشد. چون می‌توان به سرعت نوشیدنی گرم را با استفاده از آنها تهیه کرد. در صورتی که در انتخاب این وسایل دقت کافی نداشته باشید، ممکن است در حین استفاده با مشکلات روبرو شوید و یا وسایلی که تهیه نمودید، نتواند نیاز شما را برطرف نماید.

تفاوت کتری برقی، چای‌ساز و سماور برقی

برای اینکه تفاوت کتری برقی،چای ساز و سماور برقی را بدانید، بهتر است که در ابتدا با نحوه عملکرد هر کدام از این دستگاه‌ها و قطعات مختلف آنها آشنایی کافی داشته باشید. بنابراین در ادامه هر کدام از آنها را مورد بررسی قرار می‌دهیم. سپس تفاوت چای ساز و سماور برقی، تفاوت کتری برقی و چای‌ساز و همچنین فرق چای‌ساز و سماور برقی را توضیح می‌دهیم.

کتری برقی

ویژگی‌های سماور برقی

یکی از وسایل قدیمی برای دم کردن چای سماور می‌باشد. در گذشته از سماورهای نفتی، زغالی و… استفاده می‌کردند. اما امروزه سماورهای گازی و برقی جایگزین گردیده است. جنس سماورها مختلف می‌باشد و ممکن است جنس آنها از استیل، نقره، برنج، طلا و مس باشد. سایز و اندازه‌های سماورها نیز متفاوت می‌باشند.

سماور برقی با استفاده از المنتی که در قسمت زیر آن وجود دارد آب را گرم کرده و می‌جوشاند. پس از جوشیدن آب و دم کردن چایی، قوری روی آن قرار می‌گیرد و این قوری با استفاده از بخار آب گرم می‌شود. بدین ترتیب چای شما دم خواهد کشید.

برای افرادی که در طول روز فقط چند بار چای دم می‌کنند، استفاده از سماور برقی مناسب خواهد بود. چون دمای اتاق آنها به دلیل روشن بودن دائمی سماور بالا نخواهد رفت.

در مورد چای ساز

چای‌ساز نیز برای کار کردن به برق نیاز دارد و با جریان الکتریکی آب را گرم کرده و چای را دم می‌کند. به طور کلی چای سازها دارای دو بخش هستند. یک قسمت برای دم کردن چای و یک بخش برای جوشاندن آب کاربرد دارد.

حتما بخوانید:   بهترین اتو بخار موجود در بازار | راهنمای خرید اتو بخار

در چای سازها المنتی قرار داده شده است که وقتی دکمه راه‌اندازی فشار داده می‌شود، آب را گرم می‌کند و پس از اینکه دمای آب بالا رفته و آب به نقطه جوش می‌رسد، به طور خودکار این دستگاه خاموش می‌گردد. وقتی که آب جوشید، فقط باید داخل قوری کمی چای خشک ریخته و آب جوش موجود در کتری را در آن بریزید. سپس دستگاه خود را در محل مخصوص خود قرار دهید. پس از گذشت چند دقیقه چای شما آماده خواهد بود. دستگاه‌های چای‌ساز در برندها و مدل‌های مختلف در بازار موجود می‌باشند.

چای ساز

معرفی کتری برقی

در چند سال اخیر کتری برقی هم جزو ابزار برقی می‌باشد که طرفداران زیادی پیدا کرده است. این وسیله در اکثر مواقع برای جوشاندن آب مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین اگر شما نیاز به دستگاهی دارید که فقط آب جوش به شما تحویل دهد و بیشتر از نوشیدنی‌هایی مانند نسکافه، هات چاکلت، قهوه و چای آماده استفاده می‌نمایید، این وسیله برای شما مناسب خواهد بود.

این دستگاه نیز با استفاده از المنت آب را می‌جوشاند. در حال حاضر برندهای گوناگونی اقدام به تولید کتری برقی کرده‌اند. بنابراین در هنگام تهیه کردن کتری برقی حتماً باید به کیفیت و برند آن توجه کافی داشته باشید. جنس بدنه کتری برقی معمولاً از پلاستیک، شیشه و فلز است.

تفاوت چای ساز، سماور برقی و کتری برقی

در مورد هر کدام از این دستگاه‌ها توضیحاتی داده شد، تا بیشتر با آنها آشنا شوید. برای انتخاب راحت‌تر، بهتر است که تفاوت کتری برقی، چای‌ساز و سماور برقی را از لحاظ ویژگی‌های گوناگون بدانید. بنابراین به مقایسه این سه دستگاه از نظر ویژگی‌های مختلف می‌پردازیم:

ظرفیت دستگاه‌ها

در هنگام بررسی کردن تفاوت این سه دستگاه یکی از ویژگی‌های بسیار مهم ظرفیت آنها می‌باشد. از بین آنها تفاوت کتری برقی و چای‌ساز بسیار کم است. یعنی ظرفیت چای سازهایی که در بازار وجود دارند بین یک و نیم الی ۳ لیتر می‌باشد. کتری برقی‌ها ظرفیتی بین نیم تا ۳ لیتر ظرفیت دارند.

ولی فرق بین چای‌ساز و سماور برقی بیشتر است. یعنی ظرفیت سماورها تا حدود ۱۰ لیتر و حتی بیشتر نیز می‌باشد. اگر مصرف روزانه چای و آب جوش شما زیاد است، باید تفاوت چای‌ساز و سماور برقی را دانسته و سماور برقی را انتخاب نمایید.

حتما بخوانید:   راهنمای تعمیر چرخ گوشت هانوور Hannover

سرعت دستگاه‌ها

امروزه با توجه به اینکه اکثر افراد با کمبود وقت مواجه هستند، یکی از مهم‌ترین فاکتورها سرعت عمل دستگاه‌ها می‌باشد. از لحاظ سرعت عمل نیز تفاوت کتری برقی و چای‌ساز بسیار ناچیز است. چون هر دو دارای ظرفیت تقریباً مشابهی هستند. ولی اگر ظرفیت یکی از آنها کمتر باشد، سرعت جوشیدن آب در آن دستگاه بیشتر خواهد بود.

ولی تفاوت چای‌ساز و سماور برقی چشمگیر و بیشتر است. چون ظرفیت سماور برقی در مقایسه با چای ساز چند برابر است. بنابراین آب در سماور برقی دیرتر خواهد جوشید.

چنانچه سرعت جوشیدن آب برای شما دارای اهمیت زیادی است، باید از بین این سه دستگاه کتری برقی با ظرفیت کمتر یا چای‌ساز را انتخاب نمایید.

کیفیت چای

یکی از فاکتورهای بسیار مهم که باید در فرق کتری برقی، چای ساز و سماور برقی به آن توجه شود، کیفیت چای است که با استفاده از این دستگاه‌ها تهیه می‌شود. برخی از کاربران در هنگام تهیه کردن دستگاه می‌خواهند بدانند که مزه چای در چای‌ساز بهتر است یا سماور برقی؟

در جواب این سوال باید گفته شود که جوش آمدن آب در سماور برقی در مدت بیشتری انجام می‌شود و دم کشیدن چای نیز در آن به زمان بیشتری نیاز دارد. در نتیجه چایی که با استفاده از سماور برقی تهیه می‌شود، خوشمزه‌تر خواهد بود. ولی باید بدانید که تفاوت مزه چای که با کتری برقی و چای‌ساز درست می‌شود، ناچیز بوده و تفاوت زیادی ندارند. اما به صورت کلی چای که در سماور گازی و برقی درست می‌شود، از انواع و کتری برقی دلنشین‌تر است.

مصرف انرژی

اگر بخواهیم این سه دستگاه را از لحاظ مصرف انرژی با یکدیگر مقایسه کنیم، باید بگوییم که کتری برقی، چای‌ساز و سماور برقی هر سه برق مصرف دارند. پیش از آنکه آنها را تهیه کنید، باید به مقدار مصرف برق هر کدام توجه کافی داشته باشید. اگر مصرف برق هر یک در حدود ۱۸۰ الی ۲۲۰ ولت بود، آن را می‌توانید تهیه کنید.

اما سوال این است که مصرف کدام یک از این سه دستگاه بیشتر است؟ در جواب باید گفته شود که می‌توانید چای ساز و کتری برقی را پس از تهیه کردن چای خاموش کرده و از برق بکشید تا بیهوده مصرف برق نداشته باشید، اما در سماور برقی چون دارای ظرفیت بیشتری است و مدام به برق متصل است، مصرف برق بیشتر خواهد بود.

همچنین کتری برقی و چای ساز آب را در مدت زمان بسیار کمتری گرم کرده و می‌جوشانند. اما سماور برقی برای این کار به مدت زمان بیشتری نیاز دارد.

حتما بخوانید:   خدمات نمایندگی تعمیر جاروشارژی ناسا الکتریک در تهران

در نتیجه از لحاظ مصرف انرژی تفاوت چای‌ساز و کتری برقی جزئی می‌باشد، ولی سماور برقی دارای مصرف برق بیشتری است. در هنگام خریدن دستگاه‌ها باید به برچسب انرژی که روی آنها وجود دارد توجه کنید و ولتاژ مصرفی آنها را ببینید تا بتوانید دستگاه کم مصرف‌تری را انتخاب کرده و خریداری نمایید.

تنظیم دما

در صورتی که تنظیم دما برای شما مهم است، باید دستگاهی را انتخاب نمایید که بتوانید دمای آن را به راحتی تنظیم نمایید. در کتری برقی و چای‌ساز امکان تنظیم دما وجود دارد. ولی سماور برقی دارای این قابلیت نیست و فقط می‌توانید المنت آن را با دکمه، روشن و خاموش کنید.

ولی در کتری برقی و چای‌ساز می‌توانید دمای مورد نظر خود را تنظیم نمایید. وقتی دما به اندازه تنظیم شده رسید، دستگاه به طور اتوماتیک قطع می‌شود و اگر دما دوباره کمتر شد، مجدد راه اندازی خواهد شد.

سلامت نوشیدنی و چای

کتری برقی و چای‌ساز معمولاً جنسی از استیل ضد زنگ، شیشه و پلاستیک دارند. اما سماورهای برقی از جنس مس، نقره و استیل می‌باشند. اگر بخواهیم سلامت چای و نوشیدنی را در این دستگاه با یکدیگر مقایسه نماییم، باید بگوییم که سماورهای برقی نوشیدنی سالم‌تری تهیه می‌کنند.

ولی به طور کلی کتری‌های برقی و چای‌سازها با جنس استیل ضد زنگ و شیشه نیز مضر نمی‌باشند. اما اگر جنس دستگاه از پلاستیک باشد، پس از گذشت زمان، مواد شیمیایی موجود در آن به آب پس داده می‌شود و ممکن است که بیماری‌های خاصی را ایجاد کند.

کتری برقی

سخن تکمیلی

امروزه از وسایل مختلفی برای درست کردن چای استفاده می‌شود که از جمله آنها می‌توان به چای‌ساز، کتری برقی و سماور برقی اشاره کرد. هر کدام از این دستگاه‌ها دارای قابلیت ها و ویژگی‌های خاصی می‌باشند که در هنگام تهیه کردن باید به آنها توجه کافی شود. در صورتی که در مورد این دستگاه‌ها اطلاعات کافی نداشته باشید و بدون آشنایی یکی از آنها را انتخاب و تهیه کنید، ممکن است در حین استفاده با مشکلاتی مواجه گردید و یا نیازهای شما به طور کامل برآورده نشود.

بنابراین باید به جنس و کیفیت، سرعت عمل، ظرفیت و دیگر عوامل توجه کافی داشته باشید، تا بتوانید انتخاب بهتر و مناسب‌تری از بین آنها داشته باشید.

31

فرق بین سماور برقی، چای ساز و کتری برقی در چیست؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی تفاوت سماور برقی، چای‌ساز و کتری برقی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x