خانواده

آیا انقضای محصولات شوینده مهم است؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

تاریخ انقضای محصولات شوینده و همچنین طریقه دور ریختن موادی که تاریخ آنها گذشته است، دارای اهمیت زیادی می‌باشد. اگر به مواد شوینده دقت نمایید، متوجه می‌شوید که روی اکثر آنها تاریخ انقضا چاپ گردیده است. اما بیشتر افراد به تاریخ انقضای چاپ شده روی محصولات شوینده توجهی نمی‌کنند.

پیشنهاد می‌شود در مواقعی که می‌خواهید از محصولات شوینده‌ای که در کابینت خود دارید استفاده نمایید، حتماً تاریخ انقضا و یا تاریخ تولیدی که روی بطری شوینده‌ها چاپ شده است را مورد بررسی قرار دهید. در صورتی که از تاریخ تولید آنها مدت زمان بسیاری گذشته است، باید آن را به صورت اصولی دور بریزید.

آیا محصولات شوینده منقضی می‌شوند؟

اگر بخواهیم به صورت خلاصه به این سوال پاسخ دهیم که آیا محصولات شوینده نیز منقضی می‌شوند؟ باید بگوییم که بله. این محصولات هم منقضی می‌گردند. مانند محصولات دیگری که در فروشگاه‌ها وجود دارند، محصولات شوینده نیز تاریخ انقضا دارند و منقضی می‌شوند.

حتی در مواقعی که در محصولات شوینده مواد نگهدارنده وجود دارد بدین معنا نخواهد بود که برای همیشه دوام آورده و منقضی نمی‌شوند. منقضی شدن محصولات شوینده سبب می‌شود که در نحوه عملکرد آنزیم‌ها و یا همچنین در تغییر میزان اسید آن موثر باشد. بنابراین وقتی که محصولات شوینده منقضی می‌شوند، عملکرد ضعیف‌تری خواهند داشت.

آیا استفاده از محصولات شوینده منقضی ایمن است؟

معمولاً مایع ظرفشویی و یا اسپری پاک کننده سطوح تاریخ گذشته و منقضی شده به سطوحی که با آنها تمیز می‌شوند، آسیبی نمی‌رسانند. ولی به سرعت و به راحتی نیز تمیز نمی‌شوند. در این شرایط امکان دارد مجبور شوید از مقدار بیشتری محصولات شوینده استفاده کنید و یا برای این کار وقت بیشتری صرف نمایید. بنابراین در هنگام استفاده از محصولات شوینده بهتر است که به تاریخ انقضای محصولات دقت نمایید.

محصولات شوینده

مدت زمان ماندگاری محصولات شوینده

راحت‌ترین کار برای اطلاع یافتن از انقضای محصولات شوینده این است که تاریخی که روی جعبه یا بطری محصولات چاپ شده است را مورد بررسی قرار دهید. در صورتی که تاریخ انقضا روی محصول درج نگردیده است، به احتمال زیاد روی محصول تاریخ تولید چاپ گردیده است. برای تعیین اینکه آیا محصول مورد نظر منقضی شده است یا خیر، می‌توانید از راهنمای زیر کمک بگیرید.

  • سفید کننده: وقتی که شوینده‌های سفید کننده را باز می‌کنید، ماندگاری آنها شگفت آور است. اما پس از گذشت ۶ ماه معمولاً تأثیرگذاری آنها کمتر خواهد بود.
  • اسپری پاک کننده چندمنظوره: دوام و ماندگاری اسپری‌های پاک کننده چند منظوره معمولاً در حدود دو سال است.
  • مواد شوینده ظروف: محصولات شوینده‌ای که برای ظروف مورد استفاده قرار می‌گیرند، ماندگاری در حدود ۱۲ تا ۱۸ ماه دارند.
  • مواد شوینده لباس: پس از باز کردن درب این محصولات معمولاً ماندگاری آنها بین ۶ الی ۱۲ ماه خواهد بود.
  • اسپری ضد عفونی کننده: میزان ماندگاری اسپری‌های ضدعفونی کننده معمولاً پس از تاریخ تولید در حدود ۲ سال می‌باشد.
  • ضد عفونی کننده دست: روی بطری‌های محصولات ضدعفونی کننده دست، تاریخ انقضا را بررسی نمایید. بیشترین ماندگاری آنها به مدت ۲ الی ۳ سال خواهد بود.
حتما بخوانید:   چرا باید به فکر تفکیک زباله باشیم؟ | نحوه تفکیک زباله

کمک به ماندگاری بیشتر مواد

تاریخ انقضای محصولات شوینده به افراد اطلاع می‌دهد که مدت زمان نگهداری و ماندگاری در شرایط معمولی چقدر است. در صورتی که ضدعفونی کننده دست خود را در زیر نور مستقیم آفتاب و یا در اتومبیل نگهداری نمایید، احتمال دارد که سریع‌تر منقضی شود و قبل از اینکه به تاریخ انقضا برسد، دارایی آن کاهش یافته و یا به صورت کامل بی‌اثر شود.

به این نکته توجه داشته باشید که نگهداری محصولات شوینده در مکان مناسب دارای اهمیت زیادی می‌باشد. حتماً در منزل خود محیط و مکانی را به دور از دسترس کودکان برای نگهداری این محصولات در نظر بگیرید.

طریقه دور ریختن محصولات شوینده منقضی شده

در برخی مواقع امکان دارد که از داخل کابینت محصولات شوینده که ‌مدت‌ها قبل قرار داده بودید را پیدا کنید. در این مواقع باید تاریخ انقضای آن را مورد بررسی قرار دهید. در صورتی که از تاریخ آن گذشته است، می‌توانید آن را از بین ببرید.

برای این کار در صورت کم بودن محصولات شوینده، می‌توانید آنها را با کمک آب رقیق نموده و در سینک ظرفشویی بریزید. اما در صورتی که محصولات شما مقادیر بیشتری دارد، در ابتدا ببینید که آیا نحوه دفع روی ظرف محصول آمده است یا خیر. در غیر این صورت برای از بین بردن آن می‌توانید با مراکز دفع زباله‌های خطرناک تماس بگیرید.

به این نکته توجه نمایید که بعضی از مواد شوینده نباید به هیچ عنوان با یکدیگر ترکیب شوند. این نکته در هنگام دفع آنها نیز صادق خواهد بود. ریختن چند ماده و محصولات شیمیایی در سینک ظرفشویی به صورت همزمان، موجب می‌شود که گاز سمی تولید شده و سلامت شما به خطر بیفتد.

حتما بخوانید:   انواع کاربرد لاک پاک کن در خانه | استفاده از لاک پاک کن

توجه به تاریخ انقضای محصولات شوینده بسیار حائز اهمیت است و افراد را در برابر بیماری‌ها ایمن خواهد کرد. ابتلا به حساسیت پوستی از جمله عوارض استفاده از محصولات تاریخ گذشته می‌باشد.

آیا شامپو تاریخ انقضا دارد؟

طبق قانون تولید محصولات مراقبت از پوست و آرایشی یا محصولات مراقبت از مو لازم نیست که برچسب محصول دارای تاریخ انقضا باشد. اکثر آنها شامل دوره پس از باز کردن هستند که به صورت کلی مدت زمانی را می‌گوید که افراد انتظار دارند یک محصول برای استفاده به خطر باشد یا آنطور که باید کارایی مناسب داشته باشد.

برای اینکه بتوانید دوره پس از باز کردن شامپو را بدانید، به پشت بطری توجه کنید. اگر محصول دارای تاریخ انقضا باشد، نمادی را خواهید دید که به نظر می‌آید یک ظرف کوچک دربسته است.

در صورتی که شامپوی مورد نظر دارای تاریخ انقضا نیست, برای حاصل کردن از قابل استفاده بودن آن می‌توانید به نشانه‌های زیر توجه نمایید:

  • شامپو بوی نامطبوعی دارد.
  • لخته لخته شده است.
  • بی‌رنگ به نظر می‌آید.
  • نسبت به گذشته کارایی مناسبی ندارد.

برای اینکه میزان ماندگاری شامپو بیشتر باشد و اطمینان داشته باشید که شامپو قبل از تاریخ توصیه شده از دست نخواهید داد، پس از هر بار استفاده باید درب آن را با دقت ببندید.

شامپویی هنوز باز نشده است را بهتر است که از نور مستقیم خورشید و یا گرما به دور نگهدارید.

بطری شامپو باید در محیطی خنک و تاریک نگهداری گردد.

بهتر است شامپو در معرض قطرات آب یا محصولات دیگری که امکان دارد محصولات را آلوده کنند قرار ندهید.

در زمان تهیه شامپو باید توجه کنید که محصولات فاقد سولفات و ارگانیک امکان دارد که دارای ماندگاری کمتری باشند.

همه محصولات شوینده‌ای که در بازار وجود دارند از مواد شیمیایی ساخته می‌شوند و با گذشت زمان کم کم ساختار خود را از دست می‌دهند و کارایی قبل را نخواهند داشت شامپوی تاریخ گذشته نیز به موهای شما ضررهای جبران ناپذیری را وارد خواهد کرد.

محصولات شوینده

آیا بعد از تاریخ انقضا می‌توان از مایع ظرفشویی استفاده کرد؟

مایع ظرفشویی نیز مانند مواد شوینده دیگر دارای تاریخ انقضا می‌باشد که شرکت تولید کننده روی محصولات چاپ می‌کند. این محصولات دارای مواد نگهدارنده می‌باشند ولی آنها هم طول عمر معینی دارند و پس از آن تجزیه شده و در نتیجه بر طریقه عملکرد آنزیم‌هایی که در این محصول بهداشتی وجود دارد، تاثیر گذاشته و یا میزان ph آن را تغییر خواهد داد.

حتما بخوانید:   این اشتباهات استفاده از لوازم خانگی برقی را تکرار نکنید

به همین علت توصیه می‌شود در مواقعی که مایع ظرفشویی خریداری می‌کنید، بهتر است که به تاریخ مصرف آن توجه کافی داشته باشد و در صورتی که متوجه شده تاریخ مصرف منقضی شده است از آن استفاده نکنید.

بهترین موقع مصرف مایع ظرفشویی در بازه زمانی می‌باشد که توسط شرکت تولید کننده روی محصول درج گردیده است در برخی مواقع امکان دارد که روی محصولات بهداشتی تاریخ انقضا مشخص نباشد و تاریخ ساخت روی محصول درج شده باشد.

به صورت کلی می‌توان اینگونه گفت که بهترین موقع مصرف مایع ظرفشویی تقریباً یک سال تا هجده ماه پس از تولید آن می‌باشد. بنابراین حتی در صورتی که تاریخ انقضا و یا زمان بهینه مصرف محصول را روی برچسب پیدا نکردید، بهتر است که پس از گذشت یک و نیم سال از تولید محصول مورد نظر از آن استفاده نکنید.

از جمله مهم‌ترین دلایلی که توصیه می‌شود از مایع ظرفشویی و محصولات شوینده منقضی شده استفاده نکنید، می‌توان به مواردی مانند عدم شستشوی درست ظروف، کاهش اثربخشی مایع ظرفشویی، ایجاد تحریک و حساسیت پوست، باقی گذاشتن یک لایه غیر قابل شستشو روی ظروف و… اشاره کرد.

در مواقعی که از مایع ظرفشویی و محصولات شوینده منقضی شده استفاده می‌کنید، برای شستن ظروف مقدار بیشتری از آنها را استفاده می‌کنید، اما باز هم متوجه می‌شوید که ظروف شما مانند قبل به خوبی تمیز نمی‌شوند. لکه‌ها، چربی‌ها و باقیمانده مواد غذایی به خوبی پاک نمی‌شوند. در حقیقت مواد تشکیل دهنده محصولات شوینده پس از اتمام تاریخ مصرف اثر خود را از دست می‌دهند.

سخن تکمیلی

تاریخ انقضای محصولات شوینده از موضوعات بسیار مهمی است که اکثر افراد توجه کافی به آن ندارند. هر کدام از مواد و وسایلی که در خانه استفاده می‌شوند، دارای عمر مفید مشخصی می‌باشند و روزی تاریخ انقضای آنها فرا می‌رسد.

وقتی که تاریخ انقضای محصولات شوینده فرا می‌رسد این مواد دیگر کارایی قبل را نخواهند داشت و اثربخشی آنها بسیار کاهش پیدا می‌کند. بنابراین باید به تاریخی که روی محصولات درج شده است توجه نمایید و سعی کنید در این بازه زمانی آنها را مورد استفاده قرار دهید. اگر محصولات شما منقضی شده باشند ممکن است حساسیت‌های پوستی ایجاد کنند

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

آیا انقضای محصولات شوینده مهم است؟ | زمان مصرف محصولات شوینده

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

اهمیت توجه به تاریخ انقضای محصولات شوینده

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x