خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

آموزش روش برطرف کردن نشتی لوله پلیکا

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

لوله پلیکا از مهم‌ ترین و اصلی‌ ترین محصولاتی است که در صنایع آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می‌ گیرد. لوله پلیکا هزینه تولید پایینی دارد و در واقع با لوله پلیمری چدنی و فلزی دارای رقابت می‌ باشد. در دنیای صنعتی و مدرن امروز جمع آوری نمودن و تصفیه فاضلاب یک امر بسیار مهم می‌ باشد و با توجه به محدودیت داشتن منابع مالی باید این کار با تلاش زیادی انجام شود تا بتواند در هزینه‌ ها مدیریت نماید. برطرف کردن نشتی لوله‌ پلیکا می تواند از بروز صدمات جدی تر خودداری کند.

رفع نشتی آب از لوله پلیکا

شبکه فاضلاب باید طوری طراحی و نصب گردد و عملکرد آن باید طوری باشد که هزینه پیش بینی نشده آن در طولانی مدت را بتوان توجیه کرد. هزینه نگهداری کردن از سیستم یکی از عوامل اساسی در هزینه‌ های کلی سیستم می‌ باشد که می‌ تواند شامل تعمیر و نگهداری و تعمیرات اضطراری باشد که مورد اول از قبل برنامه‌ ریزی شده است و در مورد دوم مواردی هستند که پیش‌بینی نشده‌ اند. زمانی که سیستم فاضلاب دارای استحکام کافی باشد از نفوذ ریشه ممانعت خواهد کرد و لوله فاضلاب با مشکلی مواجه نمی‌ شود. در واقع در این شرایط مشکل اساسی دیگر که همان نشتی آب می‌ باشد نیز وجود نخواهد داشت. به گزارش یکی از سرپرستان شبکه فاضلاب یکی از شهرهای آمریکا نشتی‌ های شدیدی چندین سال قبل باعث شد که کارشناسان تصمیم بگیرند از لوله PVC برای سیستم فاضلاب استفاده کنند. به نظر او لوله PVC می‌ توانست تا حد زیادی نشتی و مشکلات مربوط به آن را در شبکه فاضلاب کاهش دهد و در نتیجه همین اعتماد بود که طی سالیان اخیر فقط از لوله PVC برای سیستم فاضلاب استفاده شده است.

دلایل اصلی نشتی لوله PVC

از مهمترین دلایل نشتی لوله PVC می‌ توانیم موارد زیر را نام ببریم.آموزش روش برطرف کردن نشتی لوله پلیکا

 • تحت فشار قرار دادن تبدیل برنجی در سیستم لوله کشی پلاستیکی
 • ایجاد روزنه و سوراخ در لوله پلاستیکی در اثر قرار دادن آن زیر خاک‌ هایی که حاوی سنگریزه هستند.
 • بار دینامیکی که بر اثر عبور خودروها روی لوله‌ ها ایجاد می‌ شود.
 • یخ زدن لوله‌ ها
 • شکستن لوله‌ها در اثر حرارت
 • گرم نشدن لوله‌ ها به اندازه کافی
حتما بخوانید:   نحوه برطرف کردن گرفتگی های لوله فاضلاب حمام

اگر روی لوله‌ها به اندازه کافی با شن پوشانده نشود و یا در عمق کمی لوله‌ ها قرار داده شوند باعث ایجاد نشتی و یا پیچ خوردن لوله پلاستیکی می‌ شود. در این صورت چنانچه از لوله آبی که زیر خاک قرار داده شده است نشتی وجود نداشته باشد اما تاب خوردگی و له شدگی در لوله‌ ها نمایان خواهد شد و فشار و جریان آب نیز به این خاطر کاهش پیدا خواهد کرد. همانطور که در بالا اشاره شد یکی دیگر از موارد ایجاد نشتی در لوله PVC یخ زدن لوله‌ ها می‌ باشد. معمولاً لوله پلاستیکی مقاومت کمتری نسبت به لوله فلزی در مقابل یخ زدگی دارد و چنانچه لوله فاضلاب و یا منبع دارای آب باشد و در دمای خیلی پایینی قرار گیرد احتمال ترکیدگی و ترک خوردن آن نیز وجود دارد. قرار گرفتن لوله پلاستیکی در حرارت و گرمای زیاد نیز می‌ تواند باعث بروز تغییراتی در پلاستیک و یا PVC شود. گرمای زیاد باعث شکننده شدن لوله می‌ شود و احتمال ترک خوردن و نشتی آب از آن افزایش پیدا می‌ کند. چنانچه لوله پلاستیکی به اندازه کافی گرم نشود هنگام اتصال ممکن است ترک برداشته و دچار نشتی شود.

روش نشتی یابی در لوله‌ های پلیکا

قبل از آنکه اقدام به برطرف کردن نشتی لوله پلیکا شود ابتدا باید فرایند نشتی یابی به صورت اصولی و دقیق انجام شود. با مشخص شدن محل دقیق نشتی می‌ توان مراحل رفع و برطرف کردن نشتی را به درستی انجام داد. فرایند نشتی یابی در لوله پلیکا در دو مرحله انجام می‌ شود.

 • مرحله اول، بازرسی

بازرسی در واقع یک اصطلاح جهت گوش دادن به منبع صدای نشتی آب می‌ باشد و این در صورتی انجام می‌ شود که شواهد دیگری مثل جاری شدن آب وجود نداشته باشد. فلکه شیر و خطوط سرویس از محل‌ هایی هستند که احتمال شنیدن صدا در آنجا بیشتر است. به علت آنکه شدت صدای آب داخل دیواره لوله از صدای جریان آن در خاک بیشتر است، بنابراین پیشنهاد می‌ کنیم که ابتدا از فلکه شیر و نشانگرها بازرسی را شروع کنید. وقتی که به محل نشتی نزدیک‌ تر شوید صدا بلندتر خواهد شد. در مرحله بعد باید محل دقیق نشتی را پیدا کنید.

 • مرحله دوم، پیدا کردن محل دقیق نشتی

در این مرحله لازم است با روش‌ های مختلفی که وجود دارد محل دقیق نشتی و ترکیدگی لوله را پیدا کنید.آموزش روش برطرف کردن نشتی لوله پلیکا در واقع محل دقیق نشتی به کمک دستگاه نشتی یاب آکوستیک پیدا می‌ شود و به نقطه ای اطلاق می‌ گردد که صدای نشتی آب در آنجا از سایر نقاط بیشتر باشد.

حتما بخوانید:   تعویض رایزر آب گرم و سرد در ساختمان | لوله رایزر ساختمان چیست؟

انواع روش‌ های مختلف رفع نشتی لوله‌ ها

روش‌ های مختلفی برای رفع نشتی در لوله‌ ها توصیه شده است که یکی از بهترین آنها استفاده از نوار و خمیر اپوکسی می‌ باشد. با این روش می‌ توان نشتی لوله PVC را برطرف کرد. در همین راستا می‌ خواهیم به شرح مراحل مختلف رفع نشتی آب از لوله پلیکا به کمک خمیر اپوکسی و نوار فایبرگلاس بپردازیم.

 • مرحله اول، قطع کردن آب

وقتی که آب جریان دارد می توانید همه نقاطی که نشتی دارد را کاملاً مشخص کنید. پس از آن از یک ماژیک استفاده کنید و نقاط را به درستی علامت بزنید. در مرحله بعد باید آب را قطع کرده و اقدام به رفع نشتی در لوله پلیکا نمایید. تمام نشتی‌ ها را با دقت بگیرید و مطمئن شوید که هیچ کدام از قلم نیفتاده است.

 • مرحله دوم، آزاد کردن فشار

در مرحله دوم باید برای تخلیه کردن آبی که داخل لوله‌ ها وجود دارد شیر را باز نمایید. در حین برطرف کردن نشتی نباید هیچ آبی داخل لوله‌ ها وجود داشته باشد. یک لگن یا قابلمه زیر محل نشتی قرار دهید تا از آب گرفتن منزل و همچنین صدمه رسیدن به دیگر وسایل جلوگیری شود.

 • مرحله سوم، استفاده از خمیر اپوکسی اطراف محل نشتی

در این مرحله باید خمیر اپوکسی را در محلی که نشتی در آنجا رخ داده است قرار دهید و به لوله بفشارید تا به اندازه ۵ سانتیمتر از خمیر در اطراف نقطه نشتی پخش شود و محدوده را کاملا بپوشاند. پس از آن ۱۰ دقیقه منتظر بمانید تا خمیر سفت شود.

 • مرحله چهارم، استفاده از نوار فایبرگلاس روی نقطه نشتی

نوار فایبرگلاس را ۵ تا ۱۰ ثانیه داخل آب قرار دهید تا نرم شود. سپس آن را اطراف نقطه نشتی به صورت کامل بپیچید و آن را کاملاً مهر و موم کنید. چنانچه باز هم مشاهده کردید که نشتی وجود دارد چسب بیشتری استفاده کنید. دقت کنید که در انجام این مراحل حتماً باید از دستکش نیز استفاده کنید. در آخر کمی صبر کنید که چسبندگی به صورت کامل بین لوله و نوار برقرار شود. مدت زمان انتظار جهت باز کردن شیر آب به دمای آن بستگی دارد. کمترین زمان ۲۰ دقیقه و بیشترین زمان ۱۸۰ دقیقه می‌ باشد.

روش قدیمی برای رفع نشتی لوله پلیکا

روش‌ هایی که در بالا گفته شد امروزه انجام می‌ گیرد اما روش های قدیمی نیز وجود دارد که برای برطرف کردن نشتی در لوله پلیکا به کار گرفته می‌ شد.

 • نوار فایبرگلاس
حتما بخوانید:   وال هنگ چیست و نکات سرویس بهداشتی و کاسه توالت توکار

معمولا امروزه بسیاری از تکنسین‌ های تاسیساتی جهت رفع نشتی آب از لوله پلیکا، نوار فایبرگلاس به کار می‌ برند. برای آنکه از نوار فایبرگلاس استفاده کنید حتماً باید آن را داخل آب قرار دهید تا کمی نرم شود. سپس آن را اطراف نقطه نشتی و یا ترک چند دور بپیچانید تا کاملا محدوده را بگیرد. برای آنکه نوار فایبرگلاس کاملاً سفت شود ۴۰ دقیقه زمان نیاز می‌ باشد. اگر چه این روش به نظر می‌ رسد که برای رفع نشتی لوله پلیکا مناسب است ولی روش مطمئنی در دراز مدت به شمار نمی‌ آید.

 • نوار چسب لاستیکی

یکی دیگر از روش‌ های قدیمی برای رفع نشتی آب از لوله پلیکا استفاده از نوار چسب پلاستیکی می‌ باشد که می‌ توانید آن را دور نقطه نشتی لوله بپوشانید. از مزایای استفاده از نوار چسب این است که می‌ توان آن را چندین دور و روی شکاف لوله پیچاند. با این حال این روش برای محل‌ هایی که تنگ هستند به علت آنکه فضای لازم جهت پیچیدن چسب وجود ندارد راه حل مناسبی به شمار نمی‌ آید.

 • چسب آب بندی

در سیستم لوله کشی قدیمی فلزی برای آنکه نشتی را از بین ببرند، از چسب آب بندی استفاده می‌ کردند.آموزش روش برطرف کردن نشتی لوله پلیکا امروزه هم استفاده از این چسب برای تعمیر کردن دائمی مشکل نشتی و یا شکستن لوله بسیار متداول می‌ باشد. چسب آب بندی را می‌ توان روی انواع لوله‌ های فلزی، پلاستیکی، چوبی، پلیمری و … استفاده کرد و برای آن نیازی به عملیات جوشکاری، برش کاری و یا تعویض نمی‌ باشد. استفاده کردن از چسب آب بندی روی هر جسمی علاوه بر آنکه آن را عایق می‌ کند مقاومتش را نیز در برابر ضربه، فشار و له شدگی افزایش می‌ دهد.

سخن پایانی

لوله پلیکا در شکل‌ ها، اندازه‌ ها و ابعاد مختلفی در بازار وجود دارند که در سیستم فاضلاب از آنها استفاده می‌ شود. چنانچه نشتی و ترک روی لوله پلیکا ایجاد شود می‌ تواند عملکرد سیستم فاضلاب را دچار اختلال نماید. بنابراین باید هر چه سریعتر نسبت به رفع نشتی و برطرف کردن مشکل اقدام شود. چنانچه شما نیز با این مشکل مواجه شده‌ اید و می‌ خواهید نشتی لوله پلیکا ساختمان خود را برطرف کنید می‌ توانید از سرویسکاران و تکنسین‌ های ماهر ایبک امداد کمک بگیرید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

آموزش روش برطرف کردن نشتی لوله پلیکا

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

آموزش روش برطرف کردن نشتی لوله پلیکا، روش نشتی یابی لوله پلیکا

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x