خودرو

آشنایی با نحوه تعمیر بوق خودرو | چگونه بوق خراب خودرو را تعمیر کنیم؟

روش های عیب یابی و تعمیر بوق انواع خودرو | طریقه متوقف کردن بوق ممتد

یکی از ابزارهای کاربردی در خودرو بوق است که موجبات ایمنی در رانندگی را فراهم می کند. البته فرهنگ استفاده از این ابزار بسیار مهم است و در بسیاری از مواقع ایرانی ها تمایل دارند از بوق برای سلام کردن یا علامت دادن استفاده کنند. در صورتی که استفاده درست و بهینه از بوق نشود، ممکن است خطرات جبران ناپذیری با خود به همراه داشته باشد و یا ممکن است در اثر استفاده زیاد خراب شود. در این صورت نیاز به تعمیر بوق خودرو خواهید داشت.

تعمیر بوق خودرو

یکی از اجزای بسیار مهم در خودرو  بوق آن است که باید عملکرد درستی داشته باشد. در صورتی که با خرابی این قطعه مواجه شده اید، لازم است نسبت به تعمیر آن اقدام کنید. خرابی بوق دلایل زیادی دارد و جهت تعمیر بوق خودرو ابتدا لازم است جعبه فیوز آن را باز کنید و رله و فیوز سیستم را مورد بررسی قرار دهید. عمده مشکلات بوق خودرو مربوط به همین بخش است.

به چه علت بوق خودرو به صورت ممتد کار می کند؟

 در مواردی که سوئیچ بوق خراب شود یا در رله اتصال کوتاه ایجاد گردد، بوق به صورت ممتد کار می کند.

قطع کردن باتری خودرو می ‌تواند در تعمیر بوق خودرو کمک کند. البته برای این کار حتما نکات ایمنی جهت جدا کردن اتصالات باتری خودرو را رعایت کنید.

چنانچه مشکل کار کردن بوق خودرو به صورت ممتد حل نشد، لازم است آن را تعویض کنید. در این صورت نیز اگر نتوانستید بوق را تعمیر کنید، باید از یک تعمیرکار متخصص کمک بگیرید.

به چه علت بوق خودرو کار نمی کند؟

سیستم بوق خودرو به این شکل است که با فشار دادن سوئیچ جریان برق از طریق رله به بوق منتقل می شود. حال در این بین هر یک از قطعات دچار مشکل شوند باعث می ‌شوند که بوق خودرو کار نکند. از جمله دلایل عدم عملکرد بوق خودرو عبارتند از:

  • خرابی رله
  • قطعی برق و یا پارگی کابل
  • خرابی سوئیچ بوق
حتما بخوانید:   راهنمای خرید یخچال مسافرتی | انواع مختلف یخچال مسافرتی

رفع خرابی بوق خودرو

در صورتی که با خرابی بوق خودرو مواجه شدید، اولین کاری که باید انجام دهید بررسی وضعیت جریان برق ماشین است. باید اطمینان حاصل کنید که جریان برق در سیستم خودرو برقرار است و رله آن را به بوق منتقل می کند.

چنانچه مشکلی در جریان برق خودرو وجود نداشت، دلیل کار نکردن بوق خودرو می تواند به خاطر خرابی رله باشد. در بسیاری از موارد با تعویض رله مشکل رفع می شود.

رله یک قطعه مکعبی شکل بسیار کوچک است که در قسمت زیرین جعبه فیوز و در میان شکاف آن قرار دارد. با استفاده از دفترچه راهنمای خودرو می توانید به راحتی رله را تعویض کنید.

بعد از اینکه رله را تعویض کردید، بوق خودرو را تست کنید. در صورتی که همچنان بوق خودرو کار نمی کند، ممکن است خرابی در سیستم سیم کشی آن وجود داشته باشد. البته نفوذ نم و باران به داخل سیستم بوق نیز می تواند دلیل دیگری بر عدم کارکرد درست بوق باشد.

تعمیر بوق خودرو
Closeup photo of annoyed woman driving car and honking

فشار دادن فرمان و چرخاندن آن به چپ و راست یکی دیگر از روش‌ های تعمیر بوق خودرو است.

قطع کردن موقت فیوز خودرو نیز می تواند در حل مشکل بوق ماشین تاثیر گذار باشد. با استفاده از دفترچه راهنمای خودروی خود می توانید جایگاه جعبه فیوز را پیدا کنید. سپس باید بدانید که کدام یک از فیوزها متعلق به سیستم بوق می باشد. در نهایت با پیدا کردن فیوز مورد نظر آن را از جای خود خارج نموده و سپس متصل کنید. در برخی مواقع شاهد بوده ایم که با این کار مشکل کار نکردن بوق خودرو رفع شده است.

جدا کردن باتری راه حل دیگری جهت تعمیر بوق خودرو می باشد. در بسیاری از موارد با جدا کردن باتری مشکل رفع شده است.

در نهایت اگر با همه راه حل های ارائه شده مشکل رفع نشد، پیشنهاد می کنیم بوق خودرو را قطع کنید. برای این کار لازم است ابتدا کاپوت ماشین را باز نموده و باتری را قطع کنید. در قسمت زیر کاپوت بوق را بیابید و اتصالات و سیم کشی های آن را جدا کنید. سر سیم های لخت را با استفاده از چسب های نواری ببندید و ماشین را به یک مرکز تعمیر تخصصی منتقل کنید.

حتما بخوانید:   زمان تعویض لنت خودرو چه موقعی است؟

متوقف کردن بوق ممتد

هنگامی که با بوق ممتد خودرو مواجه می شوید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که آرامش خود را حفظ کنید و دچار استرس نشوید. در چنین شرایطی لازم است خودرو را به یک مکان آرام و خلوت منتقل کنید تا بتوانید در آرامش کامل جعبه فیوز اتومبیل را پیدا کنید.

  • بهترین راهکار جهت قطع نمودن بوق ممتد خودرو این است که فیوز یا رله بوق خودرو را قطع کنید. این کار باعث می شود که عملکرد بوق از کار بیفتد و بتوانید در آرامش کامل مشکل را رفع کنید.
  • البته اگر نتوانستید فیوز یا رله را پیدا کنید، بهتر است فیوز اصلی اتومبیل را قطع کنید.
  • یا برق خودرو را از باتری جدا کنید.

 حال که توانستید بوق خودرو را به صورت موقتی قطع کنید با استفاده از مراحل زیر می ‌توانید مشکل آن را رفع نموده و اقدام به تعمیر بوق خودرو کنید.

  • ابتدا باید جعبه فیوز بوق ماشین را پیدا کنید و به مدار آن دسترسی پیدا کنید. معمولاً در خودروی پراید جعبه فیوز در قسمت زیر فرمان و در سمت چپ راننده قرار دارد. در خودروهای دیگر نیز جعبه فیوز عمدتاً زیر داشبورد، کاپوت و … می باشد.
  • در مرحله بعد باید سرپوش جعبه فیوز را باز کنید و فیوز مورد نظر را پیدا نمایید. بعد پیدا کردن فیوز بوق ماشین باید آن را از جای خود خارج نمایید. بسیاری از فیوز خودروها به راحتی با دست جدا می شوند. اما اگر با دست نتوانستید آن را جدا کنید، باید در همان جعبه فیوز به دنبال آچار یا انبردست بگردید.
  • در صورتی که فیوز یا رله بوق به درستی از جای خود خارج شوند، دیگر صدای بوق ممتد را نخواهید شنید. اگر فیوز یدک به همراه دارید می توانید آن را جایگزین نموده و دوباره از بوق استفاده کنید.

چه عواملی موجب خرابی بوق خودرو می‌ شوند؟

عمدتاً خرابی های رایج بوق خودرو در یکی از قطعات زیر می باشد:

فیوز

مانند دیگر سیستم های برقی سیستم بوق خودرو نیز دارای فیوز است. در صورتی که مدار فیوز بوق بیش از حد بار شود، ممکن است قطع گردد یا مشکل دیگری برای آن ایجاد شود. در واقع فیوز خود را فدای بوق می کند و از آسیب جدی به آن جلوگیری به عمل می آورد.

حتما بخوانید:   روش های موثر در کاهش مصرف بنزین خودرو | بهترین راه کاهش سوخت ماشین

رله

قطعه دیگری که در هنگام تعمیر بوق خودرو باید به آن توجه نمود، رله آن می باشد. رله بوق وظیفه انتقال نیرو به خود سیستم را دارد. در صورتی که این قطعه دچار خرابی شود، عملکرد بوق را با مشکل مواجه می‌ کند. به این صورت که هنگام فشار دادن دکمه بوق صدای کلیک از رله شنیده خواهد شد.

سوئیچ بوق

معمولاً سوئیچ بوق در بخش مرکزی فرمان ماشین قرار دارد. در صورتی که سوئیچ بوق را فشار دهید، برق به آن متصل می شود و بوق را فعال می کند. البته ناگفته نماند که کیسه هوای راننده نیز در همین قسمت قرار دارد. بنابراین در صورت خرابی، تعمیر بوق خودرو یک کار بسیار حساس است .

سیم کشی

 در صورتی که سیم کشی سیستم بوق دچار مشکل شود، عملکرد آن با مانع مواجه خواهد شد. عواملی همچون خوردگی، شل شدن، شکستگی، فرسودگی و … در اتصالات و سیم های بوق باعث می شود که این سیستم با مشکل مواجه گردد.

بوق

از آنجایی که بوق خودرو در قسمت جلوی ماشین جای دارد و در معرض تغییرات آب و هوایی، ضربه های مختلف و موارد دیگر قرار می گیرد، ممکن است آسیب ببیند و صدایی از آن خارج نشود یا اینکه صدای آن قدرت کمتری داشته باشد.

تعمیر بوق خودرو

جمع بندی

در این مقاله از ایبک امداد گفتیم که بوق یکی از ابزارهای مهم خودرو است که در صورت خرابی باید اقدام به تعمیر آن نمایید. در صورتی که فرصت کافی جهت تعمیر بوق خودرو را ندارید، می توانید از مجموعه تخصصی ایبک امداد جهت عیب یابی آن استفاده نمایید.

با استفاده از خدمات مجموعه ایبک امداد نیازی به انتقال خودرو به تعمیرگاه ندارید. و  مشکل خودروی شما در محلتان رفع خواهد شد. البته علاوه بر تعمیر بوق خدمات دیگری همچون پنچرگیری، شستشوی خودرو و بسیاری از موارد دیگر در مجموعه ایبک امداد قابل ارائه است. برای استفاده از خدمات این مجموعه می توانید با شماره های مندرج در صفحه تماس بگیرید.

31

تعمیر بوق خودرو

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

تعمیر تخصصی بوق خودرو

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x