خودرو

سنسور دریچه گاز چیست؟ | عوامل و علائم خرابی سنسور دریچه گاز

سنسور دریچه گاز چیست؟ | عوامل و علائم خرابی سنسور دریچه گاز، انواع سنسور دریچه گاز در خودروها

سنسور دریچه گاز از جمله از اجزای بسیار مهم در خودروهای انژکتوری می باشد، که در اتومبیل ها عملیات گاز خوردن را انجام می دهد. به همین علت بهتر است که اطلاعات کافی در مورد سنسور دریچه گاز و علائم و عوامل خرابی سنسور دریچه گاز را بدانید. در این صورت به سالم ماندن خودروی خود کمک خواهید کرد.

سنسور دریچه گاز

سنسور دریچه گاز یک حسگر است، که نزدیک استپر و روی دریچه گاز بسته می شود. این سنسور وظیفه دارد وقتی پدال گاز اتومبیل فشار داده می شود به اندازه ای که پولکی دریچه گاز باز می شود به همان اندازه سنسور دریچه گاز باز می‌شود. به بیان دیگر می توان اینگونه گفت، که سنسور دریچه گاز از جمله عوامل مهم در تنظیم کردن میزان پاشش سوخت انژکتور ها می باشد.

در اتومبیل های انژکتوری همان اندازه که ایسیو مقدار سوخت را تنظیم می‌کند که سنسور موقعیت دریچه گاز دستور می‌دهد. وقتی پدال گاز فشار داده می‌شود، میزان باز شدن دریچه هوا را حس کرده و وقتی پدال بیشتر فشار داده می‌شود به کنترل یونیت های خودرو یا ایسیو فرمان افزایش سوخت را می فرستد.

در اتومبیل های داخلی معمولاً حسگر دریچه هوا به دو دسته زیمنس و ساژم تقسیم می گردند. ساختار این دو نوع حسگر با یکدیگر متفاوت بوده و اتومبیل هایی که ایسیو ساژم دارند، باید دریچه گاز ساژم داشته باشند. دریچه هوا به سرویس تمیزکاری نیاز ندارد. طراحی و نوع ساخت این حسگر به گونه ای می باشد، که الکترونیکی بوده و عمر آن نسبت به سنسور های دیگر بیشتر است.

حسگر دریچه هوا سه پایه دارد که یک پایه اطلاعات و دوپایه برای برق می باشد. در پراید چهار مدل گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد، اما در اتومبیل هایی مانند ۴۰۵، سمند و پژو پارس از دو مدل ساژم و شاخک دار استفاده می شود. به طور کلی در بیشتر خودروهای داخلی نوع سنسور دریچه گاز از نوع شاخک دار است. این سنسور در مقایسه با مدل های دیگر خرابی کمتری دارد.

حتما بخوانید:   جارو فندکی خودرو چیست؟ | بررسی مزایای جارو فندکی خودرو

سنسور دریچه گاز با توجه به نوع ایسیو یا همان نوع کامپیوتر بر روی اتومبیل نصب می گردند. برای هر مدل از ایسیو  باید مدل مخصوص در خودرو استفاده شود. چنانچه مدل دیگری نصب شود، جوابگو نبوده و مشکلات زیادی را به دنبال خواهد داشت.

سنسور دریچه گاز

نحوه عملکرد سنسور دریچه گاز

وقتی که سوئیچ خودرو باز می شود، اطلاعاتی از پین ۱ و پین اتصال منفی برای سنسور دریچه گاز ارسال خواهد شد. وقتی که اتومبیل روشن می‌شود و پدال گاز فشار داده می‌شود، مقاومت متغیر مقدار باز شدن دریچه گاز را با استفاده از پولکی به ولتاژ تبدیل خواهد کرد. این ولتاژ با استفاده از پین ۲ برای ایسیو اتومبیل ارسال می شود. حسگر دریچه گاز در میزان استفاده از سوخت و مصرف آن تأثیرگذار می باشد.

وقتی که به خودرو گاز داده می‌شود، وضعیت بسته و باز بودن ولتاژ و زاویه سنسور تغییر خواهد کرد. در این حالت ایسیو مقدار هوایی که به منیفولد وارد می شود را با استفاده از سنسور فشار و دمای هوای ورودی اندازه می گیرد و به این ترتیب مقدار پاشش سوخت را تنظیم می‌کند.

نشانه های خراب بودن سنسور دریچه گاز اتومبیل

از جمله علائم بسیار مهم خراب بودن سنسور دریچه گاز در خودرو های متفاوت مانند ۲۰۶، ۴۰۵ و… عبارت هستند از:

  • اتومبیل گاز نمی‌خورد.
  • خودرو به صورت غیر طبیعی دود می کند.
  • در دور های بالا خودرو نوسان دارد.
  • در دورهای پایین دور موتور بالا می ماند.
  • وقتی گاز داده می شود خودرو خاموش می‌شود.
  • هنگام خلاص بودن خودرو، دور موتور پایین نمی آید.
  • وقتی خودرو گرم است دور موتور بالا است.
  • وقتی موتور سرد است دور موتور پایین است.
  • خودرو شتاب خوبی ندارد.
  • مصرف سوخت خودرو افزایش یافته است.

دور موتور بالا می‌ماند

یکی از علائم شایعی که نشان می دهد این سنسور خراب است این می باشد، که وقتی خودروی شما در حالت خلاص است گاز می‌خورد. بیشتر افراد وقتی که خودروی آنها بدون دلیل گاز می خورد، استپر موتور را عوض می‌کنند. اما این مشکل می تواند به دلیل خرابی حسگر دریچه گاز باشد.

گاز اضافه خوردن خودرو

وقتی که دنده را عوض می کنید یا در حالت درجا، ممکن است که موتور خودروی شما گاز اضافه بخورد، که از جمله علائم خراب بودن حسگر دریچه گاز می باشد. سنسور دریچه هوا در حالت سکون در مواقعی که راننده گاز نمی دهد، باید سنسور دریچه هوا به ایسیو حالت بدون زاویه را اطلاع دهد. تشخیص دادن حالت درجا وظیفه این سنسور می باشد. چنانچه سنسور دریچه هوا ایرادی داشته باشد، به ایسیو زاویه درست را ارسال نکرده و خودرو در این شرایط خود به خود گاز می خورد.

حتما بخوانید:   بهترین ترفندها برای رفع بوی بد داخل ماشین | روش‌ های از بین بردن بوی بد ماشین

کات آف موتور اتومبیل

وقتی ایسیو گاز خوردن موتور اتومبیل را محدود تر می کند، به این حالت کات آف گفته می‌شود که در این شرایط اجازه گاز خوردن بیش از اندازه معین را نخواهد داد. سوخت ارسالی در حالت کات آف قطع شده و در نتیجه فرمان پاشش قطع می گردد. در صورتی که سنسور گاز ایرادی داشته باشد، مقدار مخلوط هوا و سوخت به هم ریخته و موتور اتومبیل کاف آت را زودتر از حالت عادی انجام می‌دهد.

کپ کردن اتوموبیل

وقتی پدال گاز فشار داده می شود، دریچه گاز باز می شود، اما اتومبیل گاز نمی‌خورد. دیر گاز خوردن یا گاز نخوردن اتومبیل کپ کردن آن می باشد. در این حالت نسبت مخلوط سوخت و هوا و جرقه به هم می‌خورد. از جمله دلایل مهم کپ کردن اتومبیل، دستور نادرست سنسور دریچه گاز است. مشکل الکترونیکی سنسور هوا و تنظیم نبودن آن موجب کپ کردن اتومبیل خواهد شد.

مصرف سوخت افزایش می یابد

افزایش میزان مصرف سوخت خودرو از جمله مشکلاتی است که رانندگان با آن مواجه می شوند. از آن جایی که قیمت سوخت افزایش یافته است، تولیدکنندگان به رانندگان خودروها همواره در پی راهکارهایی برای کم کردن مصرف سوخت هستند. تولید کنندگان خودرو ها با طراحی و ساخت قطعه های جدید سعی می کنند، که مصرف سوخت را کاهش دهند، اما در صورتی که حس‌گرها عملکرد درستی نداشته باشند، به انژکتورها دستور اشتباه ارسال کرده و این انژکتورها که پاشش سوخت را برعهده دارند، میزان بیشتری سوخت را مصرف خواهند کرد.

در اتومبیل های کاربراتور با پیچ تنظیم مخصوص و یا به صورت دستی نسبت میزان سوخت به هوا تنظیم میشد، ولی در اتومبیل های انژکتوری حسگرها هر لحظه نسبت سوخت به هوا را تنظیم می کنند. با توجه به اینکه حسگرها وظیفه تنظیم نسبت سوخت به اکسیژن را بر عهده دارند اگر زاویه دریچه گاز را درست تشخیص ندهند، مقدار مخلوط سوخت به اکسیژن به هم خواهد خورد و در نتیجه به درون محفظه احتراق سوخت بیشتری ارسال می‌شود. این مورد علاوه بر اینکه موجب مصرف بیشتر سوخت می‌شود موجب خواهد شد، که از اگزوز دود سیاه بیرون آید.

شتاب خودرو کاهش پیدا کرده است

وقتی حسگر دریچه گاز ایراد و خرابی دارد، می‌تواند موجب شود، که شتاب خودرو افت پیدا کند. در مواقعی که حسگر به صورت صحیح عمل نمی کند موجب کاهش سوخت رسانی و کمبود سوخت در حالت نیاز بیشتر به سوخت خواهد شد. این حالت در شتاب اولیه، شتاب گیری مجدد و سربالایی ها بیشتر حائز اهمیت بوده و دیده می شود.

حتما بخوانید:   مزایا و معایب دکمه ای کردن یا کیلس (Keyless) استارت ماشین

هنگام سرد بودن خودرو خاموش می‌شود

در مواقعی که موتور خودرو سرد است و شما در خودرو پدال گاز را فشار داده و گاز می دهید، خودروی شما خاموش می شود. در این حالت به احتمال زیاد سنسور دریچه گاز مشکل دارد و باید آن را مورد بررسی قرار دهید.

سنسور دریچه گاز

گاز خوردن با تأخیر

در صورتی که ولتاژ سنسور هوا از حد استاندارد کمتر باشد، خودرو با تأخیر گاز خواهد خورد. چون مدتی طول می‌کشد، که ولتاژ به حد نصاب برسد و برای گاز خوردن شرایط مناسبی را پیدا کند.

تشخیص خرابی سنسور دریچه گاز

برای اینکه تشخیص دهید سنسور دریچه گاز مشکل و ایرادی دارد یا خیر، تنها راهکار این است، که از دستگاه دیاگ استفاده کنید. چنانچه به دستگاه دیاگ دسترسی ندارید، پیشنهاد می شود که بررسی، عیب یابی و تعمیر حسگر دریچه گاز اتومبیل خود را به افرادی که در زمینه تعمیر خودرو تخصص و تجربه کافی دارند بسپارید.

اما چنانچه در منزل خود این دستگاه را دارید و در مورد قطعات مختلف خودرو اطلاعات مناسبی دارید، می توانید با استفاده از آن سنسور دریچه گاز خودرو را بررسی کرده و نسبت به عیب یابی و تعمیر آن اقدامات لازم را انجام دهید.

ولتاژ استاندارد برای دریچه گاز بین ۴۰۰ الی ۶۰۰ می باشد. در صورتی که ولتاژ از این عدد کمتر باشد، خودرو دیرتر گاز می‌خورد. در صورتی که ولتاژ بین ۱۰۰۰ تا ۳۳۰۰ باشد، احتمال خراب بودن سنسور هوا زیاد است.

سخن تکمیلی

از جمله اجزای مهم در هر اتومبیل سنسور دریچه گاز می‌باشد و عملیات گاز خوردن آن را انجام می دهد. همچنین سنسور با میزان مصرف سوخت ارتباط مستقیمی داشته و در صورت ایراد پیدا کردن موجب افزایش مصرف سوخت نیز می‌شود. هنگامی که هر کدام از علائم خرابی سنسور دریچه گاز مانند گاز خوردن زیاد خودرو، مصرف سوخت بالا، بالا ماندن دور موتور خاموش شدن خودرو و… را مشاهده کردید اتومبیل خود را به تعمیرکاران نشان دهید، تا در زمان مناسب اقدامات لازم انجام شده و از آسیب های بیشتر جلوگیری شود.

31

سنسور دریچه گاز چیست؟ | عوامل و علائم خرابی سنسور دریچه گاز

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی عوامل و علائم خرابی سنسور دریچه گاز

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x