مجله لوازم خانگی

نحوه تمیز کردن سرخ کن | هر آنچه در مورد تمیز کردن سرخ کن باید بدانید

نحوه تمیز کردن سرخ کن | هر آنچه در مورد تمیز کردن سرخ کن باید بدانید

برای همه ما روزانه چندین بار اتفاق می افتد که نیاز به سرخ کردن موادغذایی متفاوت داشته باشیم و برای سرخ کردن راه حل های مختلفی در جلوی پای ما قرار دارد . یکی از راه حل ها در این زمینه استفاده از سرخ کن ها می باشد که سریع تر و با کیفیت تر می توانند مواد غذایی سرخ شده را در اختیار ما قرار دهند. روش سرخ کردن با تابه نیز وجود دارد که کیفیت و تمیزی سرخ کن ها را ندارد. بنابراین توصیه می شود تا با انتخاب یک سرخ کن مناسب کار سرخ کردن را برعهده سرخ کن مناسب خود بگذارید.

حال چالشی که در این زمینه وجود دارد این است که سرخ کن ها هنگام سرخ کردن مواد غذایی مختلف همراه با بوی گاهی نامطبوع در پیرامون شما هستند همچنین داخل سرخ کن باید مرتبا تمیز شود تا بوی نامطبوع حاصل از سرخ کردن مواد غذایی مختلف در سرخ کن به ماده تازه گذاشته در سرخ کن منتقل نشود.

چرا باید سرخ کن را تمیز کرد:

تمیز کردن سرخ کن هم مانند کلیه وسایل خانگی در آشپزخانه باید به صورت مداوم انجام شود تا بتواند بیشترین کارایی را به شما عرضه کند. اما به طور کلی علل ای که باید به صورت مداوم سرخ کن را تمیز کرد در موارد زیر خلاصه می شود:

 • دلیل اول اینکه باید سرخ کن را نیز به صورت مداوم تمیز کرد این است که این کار سبب می شود تا عمر و طول زمان استفاده از سرخ کن افزایش یابد.
 • دلیل دوم اینکه باید سرخ کن را به صورت مداوم تمیز کرد این است که این کار باعث افزایش عملکرد و کیفیت سرخ کن در هنگام استفاده شما از آن می شود.
 • دلیل سومی که باید سرخ کن را به صورت مداوم تمیز کرد این است که این کار باعث می شود تا بوی کمتری در هر بار استفاده از سرخ کن در محیط پیرامون سرخ کن پخش شود.

به طور کلی شاید بیشترین مزیت تمیز کردن سرخ کن ها افزایش طول عمر آن ها باشد و اگر شما می خواهید تا از سرخ کن تان زمان بیشتری را استفاده کنید حتما به تمیز کردن آن توجه کافی داشته باشید.سرخ کن بدون روغن فیلیپس مدل HD920021 سفید 2

چه زمانی باید سرخ کن را تمیز کرد:

تعیین زمان مناسب برای تمیز کردن سرخ کن خیلی وابسته به میزان استفاده ما از سرخ کن می باشد. اما برای پیدا کردن اطلاعات کافی در مورد زمان های مورد نیاز برای تمیز کردن سرخ کن کافی است که به دفترچه راهنمای سرخ کن مراجعه کرد و اطلاعات لازم در این مورد را به دست آورید.

اگر شما جز افرادی هستید که از سرخ کن تان به ندرت استفاده می کنید تمیز کردن آن چند روز یک بار کفایت می کند ولی اگر شما جز افرادی هستید که از سرخ کن موجود در آشپزخانه تان به صورت مداوم و هفته ای چندین بار استفاده می کنید بهتر است که به صورت روزانه آن را تمیز کنید و در حین تمیز کردن سعی کنید که دستگاه را کامل بشویید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  خدمات تعمیر چای ساز بوش BOSCH | عیب یابی و تعمیر

مراحل تمیز کردن سرخ کن در آشپزخانه :

برای آنکه بتوانید با روش های اصولی بدون آسیب به سرخ کن آن را تمیز کنید و بشویید کافی است تا مراحل زیر را در این باره دنبال کنید:

 • ابتدا سرخ کن را کامل از برق بکشید و اتصال برق آن را قطع کنید. اگر قبل از تمیز کردن سرخ کن  در حال استفاده از آن بوده اید یعنی سرخ کن شما داغ است بهتر است ابتدا آن را از برق بکشید و بعد از آن به سرخ کن زمان بدهید تا کامل خنک شود و بعد از آن اقدام به تمیز کردن و شست و شو سرخ کن تان بدهید.
 • اجازه دهید تا محفظه روغن سرخ کن شما خنک شود و بعد از آن اقدام به تمیزکردن سرخ کن تان بکنید. اگر محفظه سرخ کن شما داغ باشد و داخل آن آب بریزید تا آن را بشویید این کار باعث می شود تا محفظه آتش بگیرد پس در حین شست و شو سرخ کن حتما موارد ذکر شده را رعایت کنید تا مانع از آسیب ها و خسارات احتمالی شوید.
 • اگر در محفظه روغن سرخ کن شما روغن وجود دارد حتما آن را خالی کنید و بعد از آن اقدام به شست و شو سرخ کن کنید.اگر شما جز افرادی هستید که از سرخ کن تان زیاد استفاده می کنید حتما در هربار استفاده اگر روغن شما هنوز قابلیت استفاده دارد آن را در بسته قرار دهید و در جای خنک نگه دارید تا بتوانید دوباره از آن استفاده کنید.
 • حال ممکن است زمانی که شما از سرخ کن تان استفاده می کنید مقداری روغن به بدنه آن هم ریخته شود و بدنه سرخ کن هم کثیف شود. شما بنا به استفاده خود باید سعی کنید که هر چند وقت یک بار بدنه سرخ کن را هم تمیز کنید علت این کار هم این است که روغن ریخته شده بر روی بدنه سرخ کن اگر تمیز نشود باعث می شود زمانی که سرخ کن داغ می شود این روغن بوی نامطبوعی را ایجاد کند.اگر روغن بر روی بدنه سرخ کن شما ریخته سعی کنید با یک اسفنج مرطوب به آرامی مواد ریخته شده بر روی سرخ کن را پاک کنید و اگر این مواد غذایی برروی سرخ کن چسبیده اند با کاردک یا لیسک مخصوص آن را تمیز کنید.
 • در سرخ کن برای انجام عمل سرخ کردن المنت های حرارتی وجود دارد که باید هر چند وقت یک بار آن ها را نیز تمیز کنید تا هم عمر مفید المنت ها و هم عمر مفید استفاده از سرخ کن افزایش یابد.برای تمیز کردن المنت ها در سرخ کن از دستمال کاغذی استفاده کنید.
 • قدم بعدی در مراحل تمیز کردن سرخ کن این است که سبد مخصوص سرخ کردن مواد غذایی در سرخ کن را تمیز کنید. برای این کار ابتدا مقداری آب داغ با چند قطره مایع ظرفشویی آماده کنید و سبد سرخ کن را داخل آن قرار دهید و مدتی اجازه دهید تا سبد سرخ کن داخل مواد قرار بگیرد بعد از آن سرخ کن را از داخل مواد خارج کرده و با یک فرچه تمیز سعی کنید که آن را تمیز کنید.اگر سبد سرخ کن باز هم تمیز نشد مخلوطی از آب و جوش شیرین را به صورت خمیری آماده کنید و سبد سرخ کن را مدتی داخل آن قرار دهید و بعد از آن دوباره آن را بشویید.
 • بعد از آن با موارد گفته شده در بالا سبد سرخ کن را هم تمیز کردید حال نوبت به تمیز کردن فیلتر سرخ کن می باشد که در برخی از مدل های سرخ کن این فیلتر قابلیت جدا شدن از سرخ کن را دارد و شما به راحتی می توانید آن را از سرخ کن جدا کنید و آن را با مواد شوینده مناسب بشویید. ولی اگر فیلتر شما قابلیت جداسازی از سرخ کن را ندارد سعی کنید با یک دستمال مرطوب و چند قطره مایع ظرفشویی فیلتر سرخ کن را تمیز کنید و در نهایت با یک دستمال خشک اثر روغن باقی مانده در فیلتر سرخ کن را کاملا پاک کنید.اگر فیلتر استفاده شده در سرخ کن از نوع بوگیر ذغالی باشد باید آن را تعویض کنید و با شست و شو مشکل حل نمی شود.How fryers work without oil 7
 • سینی سرخ کن هم مانند سبد آن در ترکیبی از آب داغ و مایع ظرفشویی قرار دهید و آن ها را خوب بشویید اگر ماده روغنی از روی سینی آن پاک نشد می توانید از سرکه برای تمیز کردن آن استفاده کنید بدین صورت که به درصد یک به ۱۰ با اّب سرکه را برای تمیز کردن سینی سرخ کن اضافه کنید. به این صورت که اگر میزان سرکه ½ می باشد شما ۱ لیتر آب اضافه کنید.
 • در انتها بعد از انجام کلیه کار های گفته شده سینی و سبد و قسمت بیرونی سرخ کن را کاملا خشک کنید و برای خشک شدن قسمت داخلی اجازه دهید تا در معرض هوای آزاد کاملا خشک شود.تا آب به قسمت های الکتریکی سرخ کن وارد نشود و باعث آسیب به سرخ کن شما نشود.
پیشنهاد آی‌بک امداد :  چیدمان کتابخانه با استفاده از 15 ایده مختلف جهت دگرگونی فضا

علل سرریز شدن روغن از سرخ کن چیست:

علل ریختن و سرریز شدن روغن در سرخ کن می تواند دو علت داشته باشد که به شرح زیر است:

 • استفاده از غذاهای پر آب در سرخ کن برای سرخ کردن
 • استفاده از نمک برای سرخ کردن مواد غذایی

روش از بین بردن بوی بد حاصل از سرخ کن در فضای خانه :

 • باز کردن پنجره ها و درب ها و استفاده از تهویه آشپزخانه اولین راه حل در این زمینه می باشد.
 • درب سایر اتاق را ببندید تا بوی بد به داخل آن ها نفوذ نکند.
 • مخلوط دارچین، کره و شکر را فر با دمای ۲۰۰ درجه بگذارید و اجازه دهید تا بوی خوب فضای خانه شما را عطرآگین کند.
 • همچنین اگر هنوز بوی بد در خانه شما می پیچید مخلوطی از سرکه و آب را بر روی گاز بجوشانید و اجازه دهید تا بوی آن فضای خانه را پر کند.

در این مقاله تلاش شد تا شما را با نحوه تمیز کردن سرخ کن و نکات کلیدی در این زمینه آشنا کنیم ولی در صورت وجود هر گونه سوال و نیاز به تعمیر سرخ کن می توانید سوالت خود را با کارشناسان ما در ایبک امداد در میان بگذارید.

نحوه تمیز کردن سرخ کن

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نحوه تمیز کردن سرخ کن | هر آنچه در مورد تمیز کردن سرخ کن باید بدانید

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا