خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

چگونه انفجار چاه توالت اتفاق می افتد | چه مواردی باعث انفجار چاه توالت می شود؟

تمام ساختمان ها، هر کاربردی که داشته باشند، چه ساختمان های تجاری و چه ساختمان های مسکونی، دارای چاه فاضلاب توالت می باشند. چاه یکی از نیازهای هر خانه ای است امروزه در موارد زیادی شاهد ترکیدن چاه فاضلاب و همچنین انفجار آن بوده ایم که می تواند در اثر رعایت نکردن نکات ایمنی و همچنین بی احتیاطی افراد به وجود بیاید.

در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم در مورد انفجار چاه توالت مطالب مهمی را بیان کنیم تا بتوانید با رعایت نکات مهم از این فاجعه جلوگیری کنید.

منظور از گاز توالت چیست؟

گاز توالت تشکیل شده از ترکیب گازهای معدنی و بو می باشد؛ که با عملکرد غیر هوازی، باکتری هایی که نیاز به اکسیژن ندارند در روی لجن فاضلاب ایجاد می شود. گاز توالت از آمونیاک، سولفید هیدروژن، متان، دی اکسید کربن، هیدروژن و نیتروژن تشکیل شده است.

انفجار چاه توالت

گاز فاضلاب چیست؟

چاه فاضلاب توالت یکی از نیازهای ضروری مکان های تجاری، مسکونی و…. می باشد. پنج نوع گاز در چاه وجود دارد. گاز های دستشویی شامل گاز هیدروژن سولفوره، گازکربنیک، گاز متان، گاز آمونیاک و گاز مونوکسید کربن می باشد. عوامل زیادی می‌تواند باعث گازدار شدن چاه فاضلاب شود که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فاسد شدن اجساد و لاشه حیوانات
 • افتادن زغال هایی که از سوختن چوب ناشی می شود در انتهای چاه
 • وجود رطوبت و حرارت در چاه
 • وجود خاک هایی که تولید کننده گازهای سمی می باشند.
 •  تمام چاه های فاضلاب، گازهای سمی آمونیاک و هیدروژن سولفید دارد.

گازهای سمی در فاضلاب توالت بسیار خطرناک بوده و قابل انفجار و اشتعال می باشند بنابراین باید مواد مشتعل کننده مثل سیگار، چراغ برق و…. به داخل چاه یا حتی نزدیک چاه توالت، خودداری کنید.

چگونه می توانیم گاز چاه فاضلاب را از بین ببریم؟

امروزه با تحقیق و پژوهش و همچنین فنون جدید در این زمینه، محققان به این نتیجه رسیدند که برای از بین بردن گاز چاه فاضلاب باید از یک لوله پلیکای پلاستیکی استفاده کنند برای این منظور باید یک سر لوله را در داخل چاه فاضلاب نصب کرده و سر دیگر لوله را هم در بالای پشت بام قرار دهند به این وسیله تمام گازهای داخل چاه و بوها به فضای بیرون هدایت خواهند شد این کار می‌تواند از خطرات ناشی از انفجار در چاه فاضلاب جلوگیری کند و خطرات را به حداقل برساند.

حتما بخوانید:   رفع نم دیوار توالت و حمام با بهترین روش، بدون تخریب

انفجار چاه فاضلاب چگونه اتفاق می افتد؟

معمولاً افرادی که تخصص و آگاهی در زمینه تخلیه چاه فاضلاب ندارند برای باز کردن درب چاه، از جوش کاربید و یا سنگ فرز استفاده می کنند جرقه هایی که از برخورد جوش کاربیت و یا سنگ فرز با درب فلزی چاه به وجود می آید و باعث انفجار شدید در داخل چاه خواهد شد. خطراتی که گاز فاضلاب برای اهالی ساختمان دارد در مرحله اول انفجاری است که برایتان توضیح دادیم چگونه به وجود خواهد آمد و این انفجار می تواند حتی یک ساختمان چندین طبقه را هم از بین ببرد.

خطر گاز چاه فاضلاب در درجه دوم، پخش شدن بوی بد و مسموم کننده است که باعث حالت تهوع، استفراغ، سرگیجه و گاهی هم باعث فوت اشخاص می شود. دلیل دیگری که می‌تواند باعث انفجار در چاه فاضلاب شود انداختن ته سیگار و یا جرقه هایی است که از ابزارهای الکتریکی تولید می شود این جرقه ها در چاه فاضلاب باعث انفجار در چاه خواهد شد.

چگونه می توانیم چاه های گازدار را شناسایی کنیم؟

چاه های فاضلاب با توجه به موادی که در آن انبار شده است دارای گاز های خطرناک و سمی می باشند حالا اگر شما می خواهید چاه های گازدار را شناسایی کنید باید به روش زیر عمل کنید:

 • استفاده کردن از دستگاه گاز سنج می تواند شما را از گازدار بودن چاه فاضلاب مطمئن کند.
 • در صورتی که چاه دارای گاز باشد در عمق صد متری چراغ فانوس خاموش خواهد شد.
 • از چاه بوی زننده مانند سیر یا گوگرد به مشام می رسد.

با توجه به مطالبی که گفتیم در نظر داشته باشید در صورتی که مشکلی پیش آمد هیچگاه امدادگران نباید بدون ماسک جهت لایروبی، وارد چاه شوند و باید به طور کامل نکات ایمنی را رعایت کنند اگر مصدومی در چاه فاضلاب زنده بماند احتمالاً به دلیل وجود محدوده گازدار در قسمت وسط چاه می باشد و نمی تواند دلیل نبودن گاز در فاضلاب باشد.

حتما بخوانید:   رفع گرفتگی لوله فاضلاب حمام و دستشویی | بازکردن گرفتگی دستشویی

راه تشخیص گاز چاه فاضلاب منزل چیست؟

یکی از راه های تشخیص وجود گاز در داخل چاه فاضلاب منزل مسکونی، داشتن سرگیجه و بوی بد در منزل و یا حتی در اطراف چاه فاضلاب است. یکی از دلایل وجود این گاز می تواند نبودن راهی برای تخلیه گاز و یا همان هواکش درون چاه فاضلاب باشد؛ که باعث جمع شدن گاز شده و به ناچار گاز از راه فاضلاب به فضا پخش می شود.

گاز ها بر اثر نبودن راه خروجی از لوله ها وارد منزل شده و می‌توانند جان افراد خانواده را به خطر بیاندازد یکی از راه های کم کردن خطرات گاز چاه فاضلاب، لوله ای است که یک سر آن به چاه وصل بوده و سر دیگر آن به بالاترین نقطه ساختمان هدایت می شود به این وسیله می توانید گازهای خطرناک را از فاضلاب خارج کنید.

چرا در چاه توالت انفجار رخ می دهد؟

همانطور که گفتیم اکثر چاه های فاضلاب دارای گازهای خطرناک و سمی می باشند که معمولاً رنگ و بو ندارند و در صورتی که کسی آن را استنشاق کند باعث گاز گرفتگی و مسمومیت خواهد شد. یکی از اتفاقات خطرناکی که ممکن است برای چاه فاضلاب توالت رخ بدهد، انفجار چاه دستشویی است. این انفجار می تواند به دلیل وجود گاز های خطرناک و سمی در داخل چاه باشد مانند گاز دی اکسید کربن، اتان، منوکسید کربن، متان، سولفید هیدروژن و آمونیاک.

این گازها قابل اشتعال بوده و اگر در اثر بی احتیاطی چراغ، سیگار، آتش و…. را نزدیک چاه توالت کنید ممکن است باعث انفجار چاه شود و خسارات زیادی را به همراه داشته باشد. مهمترین علت انفجار در چاه، گازهای قابل اشتعال است که در اکثر چاه ها وجود دارد که می تواند با قرار گرفتن در مجاورت آتش و یا جرقه در داخل چاه به وجود بیاید.

نکته مهم: در صورتی که مواد شیمیایی را به داخل چاه فاضلاب بریزید ممکن است باعث انفجار در چاه توالت شود.

باز کردن چاه فاضلاب با استفاده از کاربیت

استفاده از سنگ کاربیت برای باز کردن چاه فاضلاب می تواند یکی از عوامل مهم انفجار چاه فاضلاب باشد. ریختن سنگ کاربید در چاه فاضلاب باعث انفجار خواهد شد توصیه می کنیم به هیچ وجه برای باز کردن چاه فاضلاب توالت از کاربیت استفاده نکنید. ریختن کاربیت در چاه بسیار خطرناک است زیرا وقتی کاربیت با آب و گاز داخل فاضلاب ترکیب می‌شود، بسیار قابل اشتعال بوده و باعث انفجار خواهد شد. استفاده از کاربیت برای چاه فاضلاب به هیچ وجه کار ایمنی نبوده و سالیانه افراد زیادی به این دلیل جان خود را از دست می دهند. توصیه می کنیم جهت جلوگیری از بروز این خطرات، برای تخلیه چاه فاضلاب، حتماً از متخصصین لوله بازکنی کمک بگیرید.

حتما بخوانید:   انواع گرفتگی لوله فاضلاب و رفع آن

برای جلوگیری از انفجار چاه فاضلاب توالت چه نکات ایمنی را باید رعایت کنیم؟

همانطور که می‌دانید دلیل انفجار می تواند گازهای قابل اشتعال و سمی باشد که در مجاورت مواد شیمیایی و یا مواد قابل اشتعال قرار می گیرد. در ادامه می خواهیم بعضی از نکات ایمنی را برایتان نام ببریم تا به وسیله رعایت این نکات، از انفجار فاضلاب توالت جلوگیری کنید:

 •  در هنگام باز کردن روی چاه فاضلاب توالت، رعایت نکات ایمنی ضروری می باشد.
 • هیچگاه در مجاورت چاه فاضلاب آتش روشن نکنید.
 •  سیگار را در داخل چاه فاضلاب و حتی نزدیکی آن نیندازید زیرا ممکن است باعث انفجارهای شدید شود.
 • از چراغ های برقی در داخل چاه فاضلاب توالت استفاده نکنید.
 • از انداختن مواد شیمیایی به داخل چاه فاضلاب خودداری کنید.
 • و…..

به طور کلی می توان گفت که در هنگام تخلیه چاه و همچنین باز کردن روی چاه فاضلاب باید حتماً نکات ایمنی را رعایت کنید تا از انفجار چاه فاضلاب جلوگیری کرده باشید.

انفجار چاه توالت

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد برای شما دلایل انفجار چاه توالت را بیان کردیم و گفتیم که برای جلوگیری از خطرات ناشی از گاز چاه فاضلاب باید حتماً یک خروجی در آن قرار بگیرد تا گاز های فاضلاب از چاه تخلیه شوند نکته مهم دیگری که باید برای جلوگیری از خطر انفجار گاز فاضلاب به آن توجه کنید عدم تخلیه چاه فاضلاب به وسیله افراد ناشی می باشد. در صورت نیاز به تخلیه چاه، حتماً با شرکت های معتبر لوله بازکنی تماس بگیرید تا از بروز مشکلات جدی جلوگیری کرده باشید.

00000000000999999

31

 

چگونه انفجار چاه توالت اتفاق می افتد

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

برای جلوگیری از انفجار چاه فاضلاب توالت چه نکات ایمنی را باید رعایت کنیم؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا