مجله لوازم خانگی

طریقه صحیح نگهداری فرش اضافه | افزایش طول عمر فرش

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

برای ایرانیان در دکوراسیون داخلی فرش از جمله عناصر محسوب می‌شود. معمولاً افراد یک یا چند فرش اضافه دارند که امکان دارد در نگهداری آنها با مشکلاتی مواجه شوند. طریقه نگهداری درست فرش اضافه در منزل سخت و طولانی نیست. برای اینکه به صورت صحیح و اصولی بتوانید فرش اضافه را نگهداری کنید، باید مراحلی را دنبال نمایید تا فرش شما بدون آسیب دیدگی و به صورت تمیز محافظت شود.

فرش را در ابتدا به صورت کامل تمیز کنید و اطمینان حاصل نمایید که بید یا حشره دیگر در آن وجود ندارد. سپس آن را به صورت محکم لوله نمایید و در پارچه محافظ پیچیده و در محل خشک بگذارید.

مراحل نگهداری فرش اضافه

برای اینکه بتوانید با نحوه نگهداری فرش اضافه و جزئیات آن به صورت کامل آشنا شوید و اطلاعات کامل‌تری در مورد نگهداری آنها بدانید، باید طبق مراحل زیر پیش بروید:

فرش را تمیز کنید

برای اینکه فرایند نگهداری فرش اضافه را آغاز کنید، در ابتدا فرش خود را جارو کشیده و تمام گرد و غبار و ذرات میکروسکوپی را از روی سطح فرش خود به خوبی پاک کنید. برای این کار از دستگاهی استفاده کنید که مکش خوبی داشته باشد.

برای بعضی از فرش‌های ارزشمند باید از مکش جاروبرقی مراقب باشید تا به بافت ظریف آن آسیبی وارد نشود. پس از اتمام جارو کشیدن، فرش را با توجه به مشخصات آن مورد شستشو قرار دهید. با توجه به جنس و بافت فرش نحوه شستشوی آنها با یکدیگر متفاوت خواهد بود.

فرش را از بید، شب‌پره و حشرات دیگر محافظت کنید

برای نگهداری فرش اضافه در زیرزمین، انباری، گاراژ یا اتاق زیر شیروانی برای محافظت از آن نیاز است که در برابر حشرات، پروانه، بید و… تمهیداتی را بیندیشید. بهترین راهکار این است که از اسپری یا پودر دفع کننده حشرات که به بافت فرش شما آسیبی وارد نمی‌کند، استفاده نمایید. همچنین مکان مناسبی را برای نگهداری فرش اضافه در منزل خود در نظر بگیرید که عاری از موش و دیگر جانوران باشد.

حتما بخوانید:   تعمیر مخلوط‌کن میگل Migel | نمایندگی تعمیرات مخلوط‌کن میگل

نگهداری و محافظت از قالی لوله شده در برابر حشرات کار دشواری می‌باشد. برای این کار بهترین راهکار استفاده از ماده‌ای به اسم نفتالین می‌باشد که فرش شما را برای مدت زیادی در امان نگه می‌دارد.

فرش را محکم لوله کنید

برای نگهداری فرش اضافه به هیچ عنوان آن را تا نکنید. چون این کار موجب می‌شود که ترک و چین در بافت فرش ایجاد شود و فرش شما آسیب ببیند. به جای اینکه فرش را تا کنید، آن را به حالت استوانه و یکنواخت به صورت محکم لوله نمایید. باید بدانید که نگهداری فرش اضافه به صورت لوله شده نسبت به فرش تا شده به فضای کمتری نیاز دارد. پرز فرش‌ها بسیار ظریف هستند، بدین معنا که شما باید فرش را به گونه‌ای بغلتانید که پرز به طرف داخل باشد.

نگهداری فرش اضافه

فرش را در محافظ پارچه‌ای بپیچید

وقتی که قالی در پارچه پیچیده می‌شود، حمل و نقل آن راحت‌تر و ساده‌تر خواهد بود چون چه برای فرش به عنوان محافظ عمل خواهد کرد. این لایه محافظ از نفوذ حشرات، آلودگی و گرد و غبار به فرش جلوگیری می‌کند. برای بسته‌بندی فرش خود به هیچ عنوان از روکش پلاستیکی استفاده نکنید. چون فرش نمی‌تواند تنفس کند و وقتی به فرش هوای تازه نمی‌رسد، روی فرش کپک ایجاد می‌شود.

  • فرش لوله شده را روی پارچه‌ای گذاشته و پارچه را به خوبی به دور آن بپیچید.
  • در این مرحله به دور پارچه‌ای که قرار دادید، چسب نواری و یا طناب بپیچید تا پارچه شما باز نشود.

فرش را در محیط خنک و خشک نگه دارید

برای نگهداری از فرش اضافه آن را در مکانی به دور از سطح زمین و عناصر مضر نگهداری نمایید. همچنین روی فرش لوله شده نباید لوازم سنگین قرار دهید. چون موجب می‌شود که در فرش شکاف ایجاد شود و تغییر شکل دهد. بنابراین توصیه می‌گردد برای نگه‌داری فرش اضافه آنها را در مکان‌های خنک، خشک و بالاتر از سطح زمین قرار دهید.

  • برای اینکه از کپک زدن فرش خود جلوگیری نمایید از رطوبت گیر یا فن استفاده نمایید.
  • با کمک پرده نور پنجره‌ها را کنترل کنید تا مانع از رنگ پریدگی و پوسیدگی فرش شود.
  • برای نگهداری فرش اضافه آن را روی سطحی مرتفع قرار دهید. وقتی فرش روی زمین قرار می‌گیرد، رطوبت به آن نفوذ می‌کند و برای رشد کپک و حشرات موذی بستری مناسب فراهم می‌گردد.

فرش را هر چند وقت یکبار پهن کرده و بررسی نمایید

حداقل هر ماه یک بار فرش اضافه خود را پهن کرده و اطمینان حاصل نمایید که مدرکی برای وجود کپک یا حشرات در آن وجود ندارد. همچنین محل نگهداری فرش اضافه را جاروبرقی کشیده و گرد و غبار و حشرات آن را در صورت وجود از بین ببرید. وقتی که به صورت مرتب فرش خود را مورد بررسی قرار می‌دهید از آسیب ندیدن آن خیالتان راحت خواهد بود.

حتما بخوانید:   نمایندگی تعمیرات لوازم خانگی پاکشوما | خدمات تعمیر لوازم خانگی PAKSHOMA

راهکارهایی برای افزایش طول عمر فرش

امروزه با توجه به صعودی بودن و تورم قیمت اجناس همه به فکر نگهداری اصولی و درست و همچنین استفاده طولانی‌تر از وسایل خود هستند. فرش‌ها از جمله وسایل مهمی می‌باشند که با توجه به تاریخچه فرش دست بافت، می‌توان پی برد که این فرش‌ها از سال‌های طولانی در خانه‌های ایرانی وجود داشته اند. برای اینکه طول عمر فرش‌های خود را بیشتر کنید، باید برخی از نکات ساده و مهم را رعایت نمایید.

فرش

جارو کردن و شستشوی فرش

فرش‌ها بیشتر در معرض آلودگی و گرد و غبار قرار می‌گیرند. وقتی که به تار و پود فرش گرد و غبار نفوذ می‌کند، موجب می‌شود که کدر شده و نیاز به شستشو پیدا کنند. در زمان گذشته برای پاک کردن گرد و غبار از روی فرش‌ها، به طور پیوسته و محکم با استفاده از چوب روی آنها ضربه می‌زدند.

در صورتی که جاروکشی به صورت منظم انجام نشود، شما نیز باید این ضربه‌ها را به فرش خود وارد کنید، که قطعاً موجب کم شدن عمر آنها خواهد شد. توصیه می‌شود در طول هفته حداقل دو بار با جاروبرقی که دارای مکش مناسبی است، گرد و غبار آن را پاک کنید. همچنین نگهداری فرش اضافه نیز باید قبل از لوله کردن آنها را به صورت صحیح جارو بزنید.

شستشوی فرش در زمان مناسب و به طور صحیح دارای اهمیت زیادی می‌باشد. شستشوی فرش‌ها با توجه به رنگ، جنس و میزان آلودگی آنها و انتخاب شوینده استاندارد و مناسب در افزایش طول عمر فرش تأثیر زیادی خواهد داشت.

لکه‌بری به موقع فرش

یکی دیگر از نکات با اهمیت برای بیشتر شدن طول عمر فرش، لکه بری به موقع است. فرش‌ها همیشه با مواد مختلف مانند چای، شربت و یا غذا لکه می‌شوند. شیوه صحیح لکه بری فرش با توجه به نوع لکه و انجام سریع آن بسیار حائز اهمیت است. هر چه لکه‌ها را زودتر تمیز کنید، راحت‌تر پاک خواهند شد و در این صورت به شستشوی تمام سطح فرش نیازی نخواهد بود.

اما اگر این کار به موقع انجام نشود، لکه‌ها به تار و پود آن نفوذ کرده و امکان ثابت شدن آنها بیشتر خواهد بود. اگر از روش درستی برای لکه‌بری فرش‌ها استفاده نشود، خسارت زیادی به آنها وارد می‌شود. بنابراین اگر در مورد این موضوع اطلاعات کافی ندارید، بهتر است از افراد متخصص در قالیشویی‌ها کمک بگیرید. آنها با توجه به نوع لکه از شوینده و حلال مناسب استفاده خواهند کرد. پس از تمیز کردن لکه می‌توانید برای نگهداری فرش اضافه آن را محکم لوله کنید.

حتما بخوانید:   راهنمای تعمیر مخلوط کن زومیت zoomit | نمایندگی تعمیرات مخلوط کن زومیت

میزان رطوبت منزل خود را کنترل کنید

در صورتی که میزان رطوبت در منزل شما زیادتر باشد، به مرور موجب پوسیدگی وسایل منزل شما خواهد شد. هرچه میزان رطوبت بیشتر باشد، فرش زودتر پوسیده می‌شود. به صورت کلی فرش در مناطق خشک و گرم در مقایسه با مناطق شرجی و مرطوب طول عمر بیشتری خواهند داشت.

بنابراین برای نگهداری از فرش اضافه باید بدانید که کنترل میزان رطوبت منزل با استفاده از عایق‌بندی مناسب حائز اهمیت است. باید بدانید که خسارتی که به فرش شما به علت رطوبت وارد می‌شود، در اکثر مواقع جبران ناپذیر است.

نصب پرده برای نگهداری از فرش اضافه

وقتی که نور خورشید به صورت مستقیم بر روی فرش بتابد، در مدت زمان بسیار کمتر کهنه شده و تغییر رنگ خواهد داد. بنابراین باید برای افزایش طول عمر فرش خود نصب پرده را جدی بگیرید و در صورتی که در مناطقی هستید که مدام نور خورشید می‌تابد، از روفرشی استفاده کنید تا فرش شما تغییر رنگ ندهد و دو رنگ نشود. با نصب پرده بر روی پنجره می‌توان میزان نور خورشید را کنترل کرد.

سخن تکمیلی

برخی از مراقبت‌های راحت و ساده موجب می‌شود که طول عمر فرش شما بیشتر شود. امروزه در اکثر خانه‌ها فرش اضافه وجود دارد. برای نگهداری فرش اضافه باید به برخی نکات دقت داشته باشید تا به فرش شما آسیبی وارد نشود.

برای نگهداری صحیح و اصولی، در ابتدا فرش خود را با استفاده از جاروبرقی که مکش خوبی دارد، جارو کنید و اطمینان حاصل کنید که تمام ذرات و گرد و غبار را پاک نمودید. در صورتی که لکه روی فرش وجود دارد، بهتر است که لکه بری فرش را انجام دهید، تا به تار و پود فرش نفوذ نکند. سپس آن را به صورت محکم لوله کرده و به دور آن پارچه مناسبی بپیچید. برای اینکه پارچه باز نشود، می‌توانید از طناب یا چسب استفاده کنید. حالا فرش را بر روی سطحی بالاتر از سطح زمین قرار دهید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

طریقه صحیح نگهداری فرش اضافه | افزایش طول عمر فرش

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

راهنمای نگهداری فرش اضافه در خانه

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x