خدمات پرستاری و مراقبتی

پرستاری از افراد مبتلا به زوال عقل و آلزایمر | وظایف پرستار سالمند

چگونه می توان پرستاری مورد اعتماد و دلسوز انتخاب کرد؟

پرستار سالمند مبتلا به زوال عقل باید تجربه بسیار بالایی داشته باشد و بتواند تمامی تغییرا جسمی و ذهنی بیمار را تشخیص دهد. زوال عقل نوعی بیماری مغزی است که به سرعت پیشرفت می کند و باعث می شود سالمندان نتوانند یک زندگی مستقل و سالم را تجربه کنند. پرستاران افراد مبتلا به زوال عقل وظایف متنوع و گسترده ای دارند که در این مقاله از ایبک امداد به صورت جامع و کامل آن را بیان می کنیم.

زوال عقل چیست؟

پیری با مشکلات زیادی همراه است که یکی از آنها فراموشی گاه به گاه می باشد. اما برخی از افراد در سنین پیری به صورت کلی حافظه خود را از دست می دهند. به گونه ای که مغز عملکردهای ذهنی درستی نخواهد داشت.

در این صورت به اصطلاح می ‌گویند که زوال عقل ایجاد شده است. از جمله تبعات ایجاد زوال عقل ایجاد اختلال در توانایی حافظه، حل مسئله، تفکر و زبان است و در اجرای فعالیت روزانه خود به مشکل برمی خورد بنابراین می‌ توان گفت زوال عقل طیف وسیعی از بیماری ها را در بر می گیرد و به طور کلی به تغییرات غیر طبیعی در عملکرد مغز گفته می شود.

زوال عقل باعث می شود بیمار نمی تواند یک زندگی مستقل را تجربه نماید و همواره نیاز به کمک یک پرستار دارد.

علائم برگشت زوال عقل

برخی از بیماری ها همچون آلزایمر و زوال عقل درمان خاصی ندارند و دانشمندان نتوانسته اند در این خصوص به نتیجه مثبتی برسند.

اما برخی از بیماری ها و مشکلات همچون کمبود ویتامین، افسردگی، تیروئید، تداخلات دارویی و … می توانند باعث بروز زوال عقل برگشت پذیر شوند.

البته با درمان به موقع می توانید تا حد زیادی از علائم و نشانه های این بیماری کم کنید و حافظه و تفکر سالمند را بهبود ببخشید.

دلایل بروز زوال عقل چیست؟

آسیب های وارده به سلول های مغز باعث ایجاد زوال عقل می شود. در پی ایجاد این آسیب سلول های مغزی توانایی برقراری ارتباط عادی با دیگران را ندارد و این وضعیت بر عملکرد و رفتار و احساسات بیمار تاثیر می گذارد.

حتما بخوانید:   یک پرستار خوب و حرفه ای کودک چه ویژگی هایی دارد؟

بیماری آلزایمر یکی از بیماری های مربوط به گروه زوال عقلی می باشد که باعث آسیب به ناحیه هیپوکامپ در مغز می شود و رفته رفته بیمار حافظه خود را از دست می دهد.

 زوال عقل یک بیماری پیشرونده است به این معنی که به مرور زمان پیشرفت بیشتری می کند و با گذشت زمان بدتر می شود.

افرادی که علائم اولیه زوال عقل را دارند، باید سریعاً در جهت درمان آن اقدام نمایند و در صورتی که وضعیت بدتر شد، فرد نیاز به یک پرستار و مراقب دارد.

استخدام یک پرستار سالمند که مهارت بالایی در زمینه مراقبت از افراد آلزایمری را دارد، اولین کاری است که باید انجام دهید. توجه داشته باشید که افراد مبتلا به زوال عقل نیاز به مراقبت بسیار زیادی دارند.

بنابراین اگر شما یا سایر اعضای خانواده تجربه و مهارت کافی را ندارید، این مسئولیت می‌ تواند برای شما نیز خطرناک و استرس زا باشد.

در واقع مراقبت از سالمند مبتلا به آلزایمر و زوال عقل بسیار پیچیده و مشکل است در این شرایط توصیه می شود حتما از یک پرستار سالمند با تجربه کمک بگیرید.

پرستار سالمند مبتلا به زوال عقل

وظایف اصلی پرستار سالمند مبتلا به زوال عقل چیست؟

کسی که به عنوان پرستار سالمند مبتلا به زوال عقل استخدام می کنید، باید تخصص و مهارت کافی را در جهت تشخیص علائم این بیماری داشته باشد. به این صورت که قبل از ایجاد طغیان های خشم آشفتگی بیمار را پیش بینی نماید و رفتار درستی در خصوص مواجهه با آن انجام دهد.

در حقیقت یک پرستار سالمند مبتلا به زوال عقل می داند که چگونه قبل از ایجاد مشکل در سالمند وی را آرام نماید.

پرستار سالمند مبتلا به آلزایمر تمامی مراقبت های لازم را از سالمند به عمل می آورد. از جمله مسئولیت ها و وظایف پرستاران سالمند می توان به موارد زیر اشاره کرد :

کمک به جابه جایی سالمند

در حال حاضر بیماری زوال عقل با انجام آزمایشات و تست های مختلف قابل تشخیص نیست. اما  پزشک می تواند با ارزیابی و بررسی سابقه پزشکی بیمار معاینه فیزیکی و سابقه ارثی وجود بیماری آلزایمر اطمینان حاصل نماید.

در این صورت هرگونه تغییر محسوس در رفتار سالمند باید بررسی شود، این بیماری توسط متخصصان اعصاب و روان تشخیص داده می شود.

 اگر در خانه سالمندی دارید و متوجه بروز تغییرات در رفتار او شده اید، لازم است سریعا جهت ارزیابی و معاینه به پزشک مراجعه نمایید. در این شرایط وظیفه انتقال سالمند به مطب پزشک را می توانید به پرستار واگذار کنید. و همچنین سایر مراجعات سالمند به مطب پزشک را با پرستاری که برای وی استخدام می کنید هماهنگ نمایید.

حتما بخوانید:   تأثیرات طلاق والدین بر کودک چیست | چگونه می توان به کودک کمک کرد؟

 یادآوری داروها

داروهای مربوط به بیماری زوال عقل و آلزایمر که توسط پزشک تجویز می شوند، حتماً باید سر ساعت و در زمان مشخصی مصرف شود تا بتواند تاثیری در بهبود شرایط سالمند داشته باشد.

عدم رعایت قوانین مربوط به مصرف داروها می تواند منجر به بیماری های خاصی و یا حتی مرگ سالمند شود. در این شرایط یک پرستار می تواند با یک برنامه ریزی در ساعاتی که خود در خانه سالمند حضور دارد، داروها را به سالمند یادآوری کند.

توجه داشته باشید که دارو درمانی باعث جلوگیری از پیشرفت بیماری می شود، بنابراین حتماً لازم است آن را به طور مرتب و مطابق با دستور پزشک مصرف نمایید.

برنامه منظم روزانه

برنامه منظم روزانه به این صورت است که سالمند از صبح که بیدار می شود، تا شب هنگام خواب یک الگوی زندگی خاصی را پشت سر می گذارد. این برنامه ‌ریزی‌ ها باعث می شود که سالمند بداند قرار است چه اتفاقاتی در روز برایش رخ دهد و چه کارهایی باید انجام دهد؟

در نتیجه بیماران مبتلا به زوال عقل کارهای مربوط به خود را به صورت روزانه انجام می دهند و احساس افسردگی و سرخوردگی نمی کنند. در همین راستا پرستار سالمند مبتلا به آلزایمر و زوال عقل، برنامه‌ ریزی‌ هایی را برای زندگی روزمره سالمند انجام می دهد و به گونه ای بر آن نظارت دارد که سالمند بتواند به تنهایی از پس کارهایش بر بیاید.

دانشمندان بر این باورند که اختصاص دادن زمان های مشخصی جهت غذا خوردن، حمام کردن و نظافت سالمند بسیار مهم است. مثلاً اگر سالمندی عادت به حمام کردن در صبح دارد، این کار به صورت روزانه می تواند بر فعالیت مغز وی تاثیر گذار باشد.

البته قبل از حمام لازم است پرستار امنیت سالمند را فراهم کند به گونه ای که بتواند به تنهایی حمام کند و مشکلی برای او ایجاد نشود و امنیتش به خطر نیفتد.

پیشگیری از گم شدن و سرگردانی سالمند

افرادی که بیماری زوال عقل دارند و در عین حال قدرت راه رفتن و تحرک نیز دارند، بعد از خروج از خانه ممکن است گم شوند و نتوانند راه خانه خود را پیدا کنند. گیجی و سردرگمی از علائم شایع زوال عقل است و این مسئله بسیار خطرناک می باشد.

حتما بخوانید:   انواع تمرینات تنفسی برای کودکان | مزایای تمرینات تنفسی

چرا که ممکن است آسیب های جدی روحی و جسمی برای سالمندان ایجاد کند. در چنین شرایطی یک پرستار متخصص و مجرب می تواند برای جلوگیری از سرگردانی و گم شدن سالمند نقش بسیار مهمی داشته باشند. مثلاً اجرای برنامه های روتین روزانه این احتمال را در سالمند کاهش می دهد که نتواند راه خانه خود را پیدا کند. پیاده روی هر روزه با سالمند نیز می تواند کمک بزرگی در جهت عدم پیشرفت بیماری داشته باشد.

حفظ ایمنی سالمند

یکی از مهم ترین وظایف پرستار سالمند مبتلا به زوال عقل، حفظ ایمنی و سلامت سالمند است. طبیعی است که افراد مبتلا به آلزایمر بسیاری از چیزها را فراموش کنند. مثلاً ممکن است اجاق گاز را روشن کند و فراموش کند که آن را خاموش نماید. در این صورت خطر آتش سوزی و گاز گرفتگی برای سالمند وجود دارد.

اما یک پرستار می تواند به صورت تمام وقت و نظارت کامل در امور خانه، امنیت سالمند را فراهم کند. حضور سالمند در وسیله نقلیه نیز به تنهایی می تواند باعث ایجاد مشکلاتی شود که جان خود و دیگران را به خطر بیندازد. بنابراین همراهی یک پرستار صبور و مهربان می تواند زندگی لذت بخش تری برای سالمند ایجاد کند.

پرستار سالمند مبتلا به زوال عقل

نتیجه گیری

در این مقاله وظایف پرستار را به طور کامل شرح داده ایم و حتماً با خواندن آن به اهمیت وجود یک پرستار برای سالمند پی برده اید. اما توجه داشته باشید که پرستاری را انتخاب نمایید که مورد اعتماد باشد برای این کار می ‌توانید از مراکز پرستاری ایبک امداد کمک بگیرید.

این مجموعه با داشتن مجوز رسمی و پرسنلی صبور و متخصص و با تجربه به صورت شبانه روزی در خدمت شما عزیزان می باشد. پرسنل با تجربه این مرکز به عنوان پرستار سالمند، پرستار بیمار و پرستار کودک تمامی اصول و استاندارد های مراقبتی را آموزش می بینند.

همواره به صورت تخصصی وظایف مربوط به شغل پرستاری و مراقبت از سالمند را به نحو احسن انجام می دهند. آرامش و آسایش شما و عزیزانتان در اولویت ما قرار دارد.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های مندرج در صفحه تماس بگیرید و یا سوالات خود را در قسمت دیدگاه های پایین همین صفحه مطرح نمایید.

98989

31

پرستار سالمند مبتلا به زوال عقل

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

پرستار سالمند مبتلا به زوال عقل و آلزایمر

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا