خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

روش استفاده از پمپ و ماشین تخلیه چاه فاضلاب | نحوه کار پمپ تخلیه

گاهی اوقات به دلایل مختلف مانند پر شدن چاه فاضلاب و یا به علت طراحی اشتباه چاه، ممکن است چاه نیاز به تخلیه پیدا کند یکی از راه های مورد استفاده برای تخلیه چاه پمپ و ماشین تخلیه چاه فاضلاب می باشد در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم شما را با روش کار پمپ و ماشین تخلیه چاه فاضلاب آشنا کنیم با ما همراه باشید.

تخلیه چاه فاضلاب

با وجود اینکه در بیشتر شهرها، ساختمان ها به شبکه های فاضلاب شهری متصل شده اند ولی باز هم ساختمان هایی هستند که نیاز به تخلیه چاه فاضلاب پیدا می کنند و این می تواند به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد گاهی بدلیل طراحی اشتباه چاه و یا پر شدن چاه، نیاز می شود که چاه را تخلیه کنید این کار را می توان به وسیله ماشین تخلیه چاه فاضلاب انجام داد شرکت های زیادی وجود دارند که این خدمات را به مشتریان ارائه می دهند و می توانند برای تخلیه چاه و یا حفر چاه جدید به شما کمک کنند.

یکی از راه های تخلیه کردن چاه فاضلاب استفاده از پمپ و ماشین تخلیه چاه می باشد در بسیاری از موارد می توانید از این روش برای تخلیه چاه استفاده کنید به این صورت که پمپ مواد داخل چاه را مکیده و نیازی به فرو کردن فاضلاب به داخل چاه نیست از این روش می توان برای تخلیه چاه تمام ساختمان های مسکونی و تجاری با چاه های فاضلاب مختلف و انواع بناها با سپتیک، استفاده کرد

در ادامه می خواهیم شما را با روش کار پمپ و ماشین تخلیه چاه فاضلاب آشنا کنیم.

ماشین تخلیه چاه

استفاده از پمپ برای تخلیه چاه فاضلاب

آسان ترین و بهترین روش برای تخلیه کردن چاه استفاده از پمپ تخلیه چاه فاضلاب می باشد برای این کار شرکت های تخلیه چاه از پمپ و ماشین های مخصوص برای تخلیه چاه استفاده می کنند در قدیم از پمپ های معمولی استفاده می شد و سختی های زیادی برای تخلیه کننده وجود داشت ولی با این حال باز هم تخلیه خوب انجام نمی گرفت و همچنین زمان زیادی برای این کار صرف می شد ولی امروزه با استفاده از پمپ های جدید و همچنین پمپ ساکشن این کار با سرعت انجام می گیرد با پیشرفت علم شرکت های تخلیه هم از تکنولوژی های روز استفاده کرده و در سرمایه، سرعت و انرژی صرفه جویی می کنند.

حتما بخوانید:   دلایل بوی بد فاضلاب در آپارتمان | روش های رفع بوی بد فاضلاب

 

مزایای استفاده از پمپ و ماشین تخلیه چاه فاضلاب

امروزه برای خالی کردن چاه فاضلاب از پمپ های مخصوص استفاده می کنند و دیگر نیازی نیست که پمپ وارد لوله و چاه شود روش دیگری که برای تخلیه چاه از آن استفاده می شود کفکش می باشد در هنگام استفاده از کفکش ها و همچنین پمپ های عادی ، فاضلاب از لوله خارج شده و در بیرون از فضا ریخته خواهد شد.

یکی از مزیت های مهم روش های جدید و استفاده از پمپ و ماشین تخلیه چاه، سرعت در کار و صرفه جویی در زمان می باشد و این مورد باعث شده بسیاری از افراد اقدام به خرید پمپ کرده و برای تخلیه چاه از آن استفاده کند قدرت مکندگی این پمپ ها بسیار بالا بوده و به راحتی می‌توانند فاضلاب را مکیده و داخل ماشین بریزند که این کار در گذشته به سختی انجام می شد.

روش کار پمپ و ماشین تخلیه چاه

برای تخلیه چاه با استفاده از پمپ باید لوله ها را به داخل چاه بیندازند تا پمپ ها مواد داخل چاه فاضلاب را تخلیه کنند پمپ ها می توانند در برابر فشار منفی چاه درست عمل کرده و با قدرت زیادی که دارند تمام لجن ها و فضولات داخل چاه را بیرون بکشند و با سرعت زیاد چاه را تمیز کنند روش کار پمپ و ماشین تخلیه چاه فاضلاب به این شکل است که لوله ها در محل قرار می گیرند و با سرعت بسیار زیادی پمپ تخلیه، چاه را تخلیه می کند.

روش کار پمپ های تخلیه و ماشین تخلیه چاه

شرکت هایی که کار تخلیه چاه به وسیله پمپ را انجام می دهند به صورت مشابه کار می کنند و از پمپ های جدید قدرتمند ساکشن استفاده می کنند روش کار این پمپ ها و همچنین ماشین تخلیه چاه فاضلاب باعث بالا رفتن سرعت کار شده و پمپ ها می توانند به راحتی تمام مواد داخل چاه را مکیده و فاضلاب را به داخل تانکر و ماشین تخلیه چاه بریزند.

به طور کلی می‌توان گفت روش کار پمپ و ماشین تخلیه چاه فاضلاب به دو روش انجام می شود روش اول از ساکشن و در روش دوم از لجن کش استفاده می شود ماشین های تخلیه هم وزن بالایی داشته و تا چند تن نسبت به مواد داخل فاضلاب و لجن ها، وزن دارند.

حتما بخوانید:   نحوه بازسازی کردن لوله کشی آب ساختمان

ماشین های لایروبی چاه فاضلاب هم کار کرد زیادی در تخلیه چاه دارند ضایعات و لجن هایی که در چاه وجود دارد به دو روش حمل و دفع می کنند روش اول استفاده از ماشین و بشکه های حمل است که از جهت بهداشتی دارای کیفیت مناسبی می باشد و در روش دوم هم از گونی جهت حمل فضولات استفاده می شود توصیه می‌کنیم از این روش برای مکان های مسکونی، تجاری و یا اداری استفاده نکنید زیرا باعث بروز مشکلات بهداشتی خواهد شد.

معرفی انواع پمپ های تخلیه چاه

وقتی شما نام پمپ به گوشتان می رسد شاید پمپ های معمولی که برای آب استفاده می شود در ذهنتان تصور شود ولی برای پمپاژ آب هایی که غلظت آنها زیاد است و در آنها مواد جامد معلق وجود دارد پمپ های مخصوصی درست کردند که از آنها برای تخلیه چاه فاضلاب استفاده زیادی می شود.

پمپ هایی که شرکت های خدماتی جهت تخلیه چاه فاضلاب از آن به صورت مکانیزه استفاده می کنند عبارتند از:

 • پمپ های لجن کش
 • پمپ های کف کش
 • پمپ های مکنده یا ساکشن
 •  پمپ های دنده ای

هر کدام از این پمپ ها که نام بردیم کاربرد خاصی داشته و مزایای مخصوص به خود را هم دارند در ادامه می خواهیم شما را با این پمپ ها آشنا کنیم.

پمپ های لجن کش

از پمپ های لجن کش جهت انتقال آب هایی که با لجن های فاضلاب ترکیب شده و همچنین آب هایی که دارای موادی مانند قطعات لاستیکی، پارچه و گونی باشند، استفاده می شود‌ اهمیت استفاده از این پمپ ها در تخلیه چاه مکانیزه و همچنین لایروبی چاه می باشد و همچنین برای انتقال لجن ها از چاه فاضلاب به داخل ماشین تخلیه چاه از آن استفاده می شود و به نام های پمپ گل کش، لجن کش فاضلابی و پمپ غلیظ کش معروف هستند.

انواع پمپ های لجن کش

پمپ های لجن کش به دو صورت متحرک و ثابت تولید شده و سیستم خنک کننده آن هم به دو شکل روغنی و آبی می باشد. انواع پمپ های لجن کش عبارتند از:

 • پمپ لجن کش فلوتر دار
 • پمپ لجن کش ساده
 • پمپ لجن کش مواد قابل انفجار
 • پمپ لجن کش بادی
 • پمپ لجن کش خازن بیرونی
 • پمپ لجن کش خاظر درونی

کاربرد پمپ های لجن کش

پمپ های لجن کش به جز استفاده در تخلیه چاه فاضلاب در موارد دیگری هم کاربرد دارند که در ادامه شما را با آن آشنا می کنیم:

 • استفاده از پمپ های لجن کش برای تخلیه چاه فاضلاب
 • استفاده از پمپ های لجن کش جهت پمپاژ و تخلیه کردن آب هایی که دارای مواد جامد و الیاف بلند می باشند.
 • استفاده از پمپ های لجن کش جهت پمپاژ کردن خمیر کاغذ
 • استفاده از پمپ های لجن کش برای فاضلاب های صنعتی
 • استفاده برای انواع مختلف آب های آلوده
 • مورد استفاده در صنعت فولاد
 • استفاده از پمپ های لجن کش جهت انتقال سیالات خورنده که حاوی گاز می باشند.
حتما بخوانید:   چرا شناور توالت فرنگی به درستی کار نمی‌کند؟

پمپ های کف کش تخلیه چاه

پمپ های کف کش تخلیه چاه می‌توانند آب های دارای املاح، آب های معمولی، ذرات ریز ماسه داخل آب، گل‌ و لای همراه با آب و همچنین لجن های داخل آب را با قدرت زیادی پمپاژ کنند انرژی مکانیکی این پمپ به وسیله موتور داخل آن تأمین می شود جنس این پمپ مانند پمپ های دیگر از مواد پلیمری، استیل، چدن و…. می باشد و پروانه های آن هم از جنس پلاستیک فشرده، استیل، برنج، چدن و… هستند.

در این پمپ فشار سیالات خروجی به جنس پروانه پمپ بستگی دارد این پمپ دارای موتور گریز از مبدا و همچنین شفت عمودی است. درپوش های پمپ کف کش از جنس داکتیل می‌باشد و برای اینکه از زنگ زدگی جلوگیری شود پیچ های پمپ کف کش و همچنین شفت عمودی را از جنس فولاد ضد زنگ می سازند.

موارد کاربردی پمپ کف کش

برای پمپ کردن آب هایی که PH آنها بالا است از پمپ کف کش بدنه استیل و یا بدنه پلاستیک استفاده می کنند موارد کاربردی این پمپ عبارت است از:

 • تخلیه آب و پساب های کارخانه ها
 • تخلیه استخر ها و آب انبارها
 • تخلیه چاه به وسیله پمپ کف کش
 • پر کردن آب از داخل حوضچه و تانکرها
 •  استفاده از پمپ کف کش در موارد خانگی
 • استفاده از پمپ کف کش در فواره های پارک ها و….

ماشین تخلیه چاه

نتیجه گیری

در این مقاله از ایبک امداد تلاش کردیم تا شما را با نحوه کار پمپ ها و همچنین ماشین تخلیه چاه فاضلاب آشنا کنیم استفاده از پمپ های تخلیه چاه فاضلاب توانسته کار تخلیه چاه را برای افراد راحت کند زیرا استفاده از این پمپ ها نسبت به روش‌های قدیمی دارای سرعت و قدرت بیشتری می باشد و از مزایای بیشتری هم برخوردار است.

111111111111111111

31

روش استفاده از پمپ و ماشین تخلیه چاه فاضلاب

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

انواع پمپ های لجن کش

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا