تعمیرات ساختمان

بازسازی کردن خانه قدیمی و کلنگی

بازسازی کردن خانه کلنگی یکی از هیجان انگیز ترین کارهایی می باشد که ممکن است خانواده ها مخصوصاً زوج های جوان انجام دهند زیرا می توانند محیط جدیدی برای زندگی خود فراهم کنند. اما هنگامی که به بازسازی کردن منزل کلنگی خود فکر می کنید حتماً باید مسائل مهمی را مد نظر قرار دهید. بازسازی کردن خانه کلنگی پروژه‌ای است که برای بیشتر افراد فقط یک بار قابل اجرا می باشد زیرا هزینه های مربوط به آن زیاد است. تهیه چک لیست از موارد ضروری می باشد که باید قبل از بازسازی آن را تهیه کرد. چک لیست می‌تواند شامل لوازم مورد نیاز، برنامه زمانی و همکاری با کارشناسان باشد.

نکات مهم جهت بازسازی کردن خانه های قدیمی و کلنگی

خرید یک خانه کلنگی این مزیت را برای شما ایجاد می‌کند که به دلخواه خودتان فضایی لوکس و شیک درست کنید. اما برای موفق شدن در این کار لازم است نکات مهمی را مورد توجه قرار دهید.

ارزیابی میزان خسارت قبل از بازسازی کردن خانه کلنگی

قبل از آنکه کار را شروع کنید باید میزان خسارتی که قبل از بازسازی کردن خانه ممکن است وارد شود را ارزیابی کنید که در ادامه به آن می پردازیم.

آسیب و رطوبت

رطوبت ممکن است میزان زیادی خسارت به خانه شما وارد کرده باشد. همچنین باعث خیس شدن کف و دیوار خانه خواهد شد و علاوه بر آن در پوسیده شدن قطعات چوبی و خوردگی لوله ها نیز بسیار تاثیرگذار است. رطوبت می تواند بستر مناسبی جهت رشد کپک به وجود آورد.

آسیب حشرات

همه عناصر چوبی از قبیل کمد، درب و … را باید از نظر پوسیدگی و یا موریانه مورد ارزیابی قرار دهید. اگر آسیب دیده بودند، باید همه قطعات چوبی کاملا تعویض شود.

آسیب ساختاری

ساختار کلی خانه باید از نظر ریزش سقف، ترک، خراب شدن دیوار، عایق بندی و … مورد بررسی قرار گیرد و عدم توجه به این موضوع می‌تواند مشکلات زیادی در آینده برای خانه شما ایجاد کند.

بررسی سیم کشی و لوله کشی خانه کلنگی

یکی دیگر از موارد مهمی که باید قبل از آغاز بازسازی خانه انجام دهید این است که وضعیت سیم کشی و لوله کشی را مورد بررسی قرار دهید. بر اساس زمان ساخت خانه و اینکه آیا تا به حال بازسازی در آن انجام شده و یا خیر، ممکن است سیم کشی و لوله کشی خانه نیاز به تعویض و بررسی داشته باشد.

حتما بخوانید:   روش تعمیر پارکت لمینت | دلایل خراب شدن پارکت

لوله کشی قدیمی

چنانچه فشار آب خانه شما کم باشد و یا آب دچار کدری شده باشد، باید نسبت به سرویس آب گرم و تعویض لوله کشی اقدام کنید. زنگ زدگی، بیشتر در لوله های مسی قدیمی وجود دارد و با گذشت زمان ممکن است باعث ترکیدن لوله و مشکلات بسیار بیشتری شود.بازسازی کردن خانه قدیمی و کلنگی بنابراین بهتر است مشکلات جزئی که در لوله کشی ساختمان وجود دارد را برطرف کنید و برای انجام این کار باید حتما از یک متخصص کمک بخواهید.

سیم کشی قدیمی

به احتمال زیاد جعبه برق نخستین جایی است که باید مورد بررسی قرار گیرد. انجام این کار می‌تواند خطر آتش سوزی را به حداقل برساند. پس از آن باید کلیدهای برق را بررسی کنید و از سالم بودن آنها مطمئن شوید. اگر خودتان در انجام این کار مهارتی ندارید، بهتر است از یک متخصص برق بخواهید تا هرگونه خرابی و نقص را در سیم کشی ساختمان شما رفع کند.

ارزیابی پنجره ها و سقف خانه

یکی از مهمترین مواردی که در ظاهر ساختمان شما تاثیر گذار است پنجره ها و سقف خانه می باشد. انجام تغییرات لازم در پنجره ها و سقف می تواند باعث تغییر و تحول زیادی در خانه کلنگی شما شود. بنابراین قبل از آغاز بازسازی خانه باید دو بخش زیر را مورد ارزیابی قرار دهید.

  • پنجره ها: چنانچه پنجره های خانه شما در وضعیت خوبی می باشند، فقط به نوسازی آنها اقدام کنید اما اگر می خواهید در مصرف انرژی صرفه جویی کنید و یا اینکه پنجره های ساختمان قابل بازسازی نمی باشد، بهتر است آن را با پنجره های مدرن دوجداره عوض کنید. دقت کنید پنجره هایی که جایگزینی می کنید از نظر ظاهر به بقیه بخش های خانه شبیه باشد تا طراحی منزل شما دارای سبکی یکنواخت شود.
  • سقف کاذب: اگر سقف خانه شما دچار رطوبت، نشتی و یا کپک شده است پس حتما نیاز به سقف جدیدی دارد. برای انجام این کار می‌توانید از سقف کاذب کمک بگیرید و پس از آن با انجام یک نورپردازی جذاب، زیبایی خانه خود را چند برابر کنید.

حفظ تزیینات و عناصر قدیمی خانه

خانه های قدیمی معمولاً دارای ظاهر منحصر به فردی هستند و برخی از افراد دوست دارند که تا جایی که امکان دارد برخی از عناصر آن را حفظ کنند.

  • حفظ ویژگی اصلی خانه با رنگ آمیزی کردن خانه: بخش های معماری تاریخی منزل خود را با رنگ کردن برجسته کنید.
  • ترکیب سبک جدید و قدیم: ترکیب سبک‌های گوناگون می تواند باعث ایجاد ویژگی های منحصر به فرد و جالبی در ساختمان شما شود. سبک تاریخی خانه با ترکیب ویژگی‌های مدرن باعث ایجاد ظاهری خاص و متفاوت در محیط زندگی شما خواهد شد.
حتما بخوانید:   راهنمای انتخاب بهترین نوع رنگ ساختمان | نقاشی اصولی ساختمان

سیستم تهویه خانه قدیمی را بررسی کنید

یکی از مواردی که بررسی کردن آن بسیار مهم است، این است که آیا منزل کلنگی شما دارای سیستم تهویه و یا سیستم سرمایشی و گرمایشی می باشد یا خیر. چنانچه دو یا سه دهه پیش افرادی در خانه فعلی شما زندگی می‌کرده‌اند، احتمالاً سیستم گرمایشی و سرمایشی آن هنوز قابل استفاده می باشد.بازسازی کردن خانه قدیمی و کلنگی تعمیر کردن این سیستم نسبت به نصب سرویس جدید هزینه بسیار کمتری خواهد داشت. جهت تعمیر و یا تعویض کردن کولر گازی، کولر آبی، پکیج، آبگرمکن، شوفاژ و یا … می توانید با متخصصین ایبک امداد در تماس باشید.

چک لیست موارد مربوط به بازسازی خانه کلنگی

بازسازی کردن خانه کلنگی می‌تواند فرایندی طولانی شود و به زمان زیادی نیاز دارد. بنابراین باید چک لیستی از انجام کارها تهیه کنید تا بدانید که پروژه شامل چه مراحلی می شود.

  • گام اول: پس از خرید ملک لازم است برنامه ریزی جهت بازسازی صورت گیرد. بخش هایی که به نوسازی احتیاج دارند باید مشخص گردند. از آن قسمت ها عکس بگیرید و موارد مربوط به آن را یادداشت کنید. برای کارهای خود اولویت بندی قرار دهید و بدانید که کدام کارها را باید زودتر انجام دهید. به طور معمول پیشنهاد می شود امور ساختاری مثل تخریب، کف سازی، کاشی کاری و … ابتدای کار انجام شود و رنگ آمیزی دیوارها به آخر کار موکول شود.
  • گام دوم: هر قسمت از یک خانه کلنگی نیاز به بررسی توسط متخصص مربوط به خود را دارد. بنابراین سعی کنید از کارشناسانی کمک بگیرید که کیفیت کار آنها و سابقه کارشان زیاد باشد. همچنین می توانید از آنها قیمت را هم استعلام بگیرید و در نهایت و با توجه به بودجه خود برای هر بخش مبلغی را در نظر بگیرید.
  • گام سوم: زمان شروع پروژه بازسازی را مشخص کنید. با در نظر گرفتن اینکه فرایند بازسازی فرایندی زمان‌ بر و پیچیده می باشد، بهتر است همه موارد مربوط به آن و زمان شروع و پایان پروژه کاملاً مشخص شود تا در حین انجام کار با مشکلی مواجه نشوید.
  • گام چهارم: هماهنگ بودن با همه متخصصین کار از جمله برق کار، لوله کش، کابینت ساز، نقاش و … بسیار مهم است. از هماهنگ بودن متخصصین با یکدیگر نیز مطمئن شوید و همه کارها را از نظر برنامه ریزی و هزینه چک کنید.
  • گام پنجم: پس از آن که کارهای اولیه انجام شد نوبت به فرایند خرید می رسد. در این مرحله با در نظر گرفتن بودجه ای که دارید باید لوازم مورد نیاز خود را تهیه کنید. محصولات مختلف باید از نظر مشخصات و برند مورد بررسی قرار گیرند تا بتوانید بهترین انتخاب را انجام دهید. همچنین می توانید در این زمینه با متخصصین مربوطه مشورت کنید و از آنها راجع به کیفیت محصولات بپرسید. گاهی نیز متخصصین خرید تجهیزات و وسایل را خودشان بر عهده می گیرند.
حتما بخوانید:   نکات بازسازی ساختمان | نکات حقوقی بازسازی ساختمان

مراحل انجام بازسازی خانه قدیمی

بازسازی کردن خانه قدیمی و یا هر خانه دیگری باید طی مراحل صورت گیرد و باید همه موارد اولویت بندی شده و پشت سر هم انجام شوند. قبل از پایان یک مرحله نمی توان مرحله جدید را شروع کرد. به طور کلی عملیات بازسازی خانه کلنگی را می‌توان در سه مرحله زیر دسته بندی کرد:

تخریب خانه کلنگی

با توجه به مواردی که قرار است بازسازی در آنجا انجام شود، تخریب نیز متفاوت می باشد. ممکن است بخواهید دیواری را حذف کنید و یا سقف را خراب کنید. در این موارد حتما باید از متخصص کمک بخواهید. گاهی نیز ممکن است بازسازی را به صورت کلی انجام دهید و تغییر کفپوش‌ها، نقاشی دیوار، کاشی کاری حمام، کاشی کاری سرویس بهداشتی و … را نیز انجام دهید. تعویض درب ها و پنجره ها، سقف سازی، سیستم روشنایی و طراحی دکوراسیون داخلی هم بخشی از بازسازی کلی هستند.

زیرسازی منزل کلنگی

این مرحله همه عناصر پشت پرده را شامل می شود. هر چیزی که به ساختار خانه قدیمی و زیر سازی آن مربوط می شود در این مرحله قرار می گیرد. بازسازی کردن خانه قدیمی و کلنگیزیرسازی شامل تخریب دیوار، سقف، کاشی کاری، کفپوش و … می باشد. هدف از تخریب این موارد بررسی لوله کشی، سیم کشی برق، عایق بندی و تهویه مطبوع بخش‌های مختلف ساختمان قدیمی می باشد. چنانچه لوله دچار نشتی شده باشد و یا سیمی بهتر اتصالی کرده باشد، در این مرحله باید تعویض شود.

امور مربوط به تزئینات ساختمان

پس از پایان یافتن تخریب و مرحله زیرسازی کارهای مربوط به تزیینات ساختمان شروع می شود. این مرحله می تواند شامل نقاشی ساختمان، کاشی کاری، کفپوش، نصب سینک، نصب کابینت در آشپزخانه، نصب شیرآلات، نورپردازی، نصب درب ها و پنجره ها و در نهایت تعویض مبلمان و یا دیگر لوازم منزل است. در واقع می توان گفت این مرحله مورد علاقه بیشتر افراد خانواده می باشد.

سخن پایانی

همکاری با کارشناسان واجد شرایط در زمینه بازسازی خانه های کلنگی می‌تواند کیفیت انجام پروژه را تا حدود زیادی افزایش دهد. مرکز خدماتی ایبک امداد با بهره گرفتن از بهترین کارشناسان با تجربه، آماده ارائه خدمات به شما کاربران عزیز در زمینه بازسازی خانه کلنگی می باشد.

31

بازسازی کردن خانه قدیمی و کلنگی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

بازسازی کردن خانه قدیمی و کلنگی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x