خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

تعویض رایزر آب گرم و سرد در ساختمان | لوله رایزر ساختمان چیست؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیر یخچال، تلویزیون 021

آیا تاکنون کلمه رایزر را شنیده اید؟ رایزر لوله ای است که به شکل عمود بالا رفته و در تمامی طبقات ساختمان به شکل مشترک استفاده می شود. لوله رایزر به لوله آب ساختمان مربوط می شود. در این مقاله از ایبک امداد تصمیم داریم به نحوه تعویض رایزر آب گرم و سرد بپردازیم:

لوله رایزر ساختمان چیست؟

رایزر به معنی بالا رونده می باشد در ساختمان لوله اصلی می باشد که به شکل عمود در ساختمان به سمت بالا می رود و اینگونه در تمامی طبقات ساختمان دیده می شود و حتی بین واحدهای ساختمان به شکل مشترک استفاده می شود.

 • لوله رایزر در واقع لوله آب اصلی است که از کنتور اصلی به ساختمان وارد شده و بعد از ورود به موتورخانه یا پارکینگ در ساختمان، بالا رفته و میان واحد ها پخش می شود.
 • در کل می تواند این لوله مربوط به آب سرد ساختمان باشد. همچنین می تواند مربوط به گرمایش، لوله آب گرم، لوله برق ساختمان یا لوله فاضلاب باشد، که تقریباً هر یک به همین روش در ساختمان نصب و اجرا می شود.
 • در تأسیسات لوله کشی های ساختمان به لوله هایی رایزر گفته می‌شود که جهت فاضلاب، گاز، برق ساختمان، لوله کشی آب، شوفاژ، آتش نشانی به شکل کاملاً عمود نصب می شوند. ممکن است قسمتی از این لوله های اصلی هم به شکل افقی نصب شوند.
 • امکان دارد در یک ساختمان لوله های زیادی وجود داشته باشند که مسیر آنها بصورت عمودی باشد ولی معمولاً لوله های اصلی عمودی در سیستم لوله کشی های گاز، آب، گرمایش و فاضلاب از آن استفاده می شود. اندازه لوله رایزر از دیگر لوله ها در ساختمان بیشتر است و هر کدام وظایف خاصی دارند.
 • برای حفظ ظاهر و مرتب بودن ساختمان معمولاً لوله های رایزر در داکت و کنار ستون های ساختمان به شکل توکار نصب می شوند.
 • رایزر ساختمان را نباید از محوطه بین آپارتمان عبور دهید، فقط در شرایط خاص می توانید کنار یک ستون آنرا قرار دهید.

تعویض رایزر

کاربرد های رایزر ساختمان

اصولاً اندازه لوله های رایزر از دیگر لوله در ساختمان بیشتر بوده و هر کدام وظایف خاصی به عهده دارند. در تأسیسات برق یک ساختمان امکان دارد، چند رایزر کابل فشار ضعیف، رایزر فشار قوی، رایزر سیم کشی تلفن و همچنین دیتا داشته باشید. توزیع اصولی و مناسب انرژی الکتریکی بین مصرف کننده از وظایف یک رایزر می باشد، که هنگام طراحی نقشه کشی تأسیسات یک ساختمان معین می شود.

به علت کاربرد و اهمیت رایزر در یک ساختمان باید ابتدا بهترین جنس را جهت نصب رایزر در نظر بگیرید، به همراه شرایط استاندارد و همچنین دقت کامل در استحکام و ثابت ماندن رایزر در جای خود که می تواند موجب افزایش طول عمر مفید رایزر در ساختمان شما شود. در اجرای رایزر بست کاری بسیار مهم می باشد.

انواع مختلف رایزر ساختمان

هر ساختمان معمولاً دارای رایزر آب سرد و گرم مصرفی، رایزر لوله کشی گرمایشی، لوله کشی های گاز، سیستم های سرمایشی، رایزر تأسیسات برق ساختمان و سیم کشی های ساختمان است. در ساختمان هایی که گرمایش آنها از نوع پکیج دیواری می باشد، رایزر لوله کشی شوفاژ وجود ندارد.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  چگونه با مایع نشتی گیر لوله فاضلاب میتوان نشتی را برطرف کرد؟
لوله رایزر سیستم فاضلاب ساختمان

در سیستم لوله کشی فاضلاب رایزر وظیفه انتقال دادن پساب و فاضلاب طبقات را به لوله فاضلاب اگو شهری یا چاه را به عهده دارد.

 1. در یک ساختمان بسته به مقدار مساحت، ممکن است یک یا چند رایزر فاضلاب وجود داشته باشد.
 2. محل نصب رایزر به نقشه لوله کشی فاضلاب بستگی دارد. معمولاً در واحد ها رایزر فاضلاب در نزدیکی حمام و دستشویی قرار گرفته است. فاصله زیاد لوله های فاضلاب غیر استاندارد بوده و می تواند برای لوله های فاضلاب مشکل ایجاد کند . معمولاً جنس لوله های رایزر فاضلاب با لوله های داخلی یکی است. بهترین لوله های پلیکا، پوش فیت، چدن و پلی اتیلن می باشند.
 3. وجود فاصله بین رایزر فاضلاب با  لوله های دیگر در ساختمان مخصوصاً لوله گاز و کابل های برق ساختمان الزامی است. وجود رایزر آب باران و فاضلاب در هر ساختمان لازم می باشد.
لوله رایزر آب ساختمان

لوله رایزر آب ساختمان یکی از مهم ترین قسمت های تأسیسات در یک ساختمان می باشد. چون تغذیه تمامی شیرآلات آب و دستگاه هایی مانند آبگرمکن و پکیج به عهده رایزر یا لوله آب اصلی است. بطور معمول قطورترین لوله آب در یک ساختمان لوله رایزر می باشد که در بعضی از ساختمان ها امکان دارد، به چند لوله رایزر کوچک تقسیم شوند.

دلایل تعویض رایزر آب سرد و گرم چیست؟

اکنون این سوال پیش می آید چرا باید رایزر را تعویض کرد؟ در گذشته بیشتر لوله ها گالوانیزه فلزی بودند و به عنوان آب مصرفی از لوله های درزدار یا جوشی مانیسمان جهت انتقال آب گرم به داخل ساختمان مورد استفاده قرار می گرفت ولی لوله های گالوانیزه که به علت بهداشتی بودن به عنوان رایزر مصرفی استفاده می شدند به مرور زمان دچار نشتی و یا پوسیدگی می شد. از آنجایی که آب مصرفی دارای املاح مختلف و حجم زیادی از سخت می باشد به مرور زمان لوله رایزر دچار رسوب و جرم شده در نتیجه قطر لوله رایزر کم شده و فشار آب ساختمانی هم کم می شود.

این دلایل نیاز به تعویض رایزر را در ساختمان به شما نشان می دهد ولی توجه داشته باشید گاهی امکان دارد لوله عمر مفید خود را از دست داده و ترکیدگی زمان تعویض آن را نشان دهد.

دلایلی که نیاز به تعویض رایزر آب گرم و سرد را اعلام می کنند به شرح زیر می باشد:

 1. به دلیل تجمع رسوبات و جرم گرفتگی لوله رایزر مسدود شده است.
 2. به علت طول عمر زیاد لوله رایزر دچار ترکیدگی شده است.
 3. خوردگی لوله به علت پوسیدگی رایزر
 4. محل اتصالات رایزر جدا شده و نشتی بروز کرده است.

نحوه تعویض رایزر آب گرم و سرد ساختمان

تعویض رایزر آب گرم و سرد به دو عامل بستگی دارد:

 1. نوع رایزر استفاده شده در ساختمان
 2. مکان و روش اجرای رایزر ساختمان

ساخت رایزر را به دو روش می توان انجام داد. می توانید آنرا درون داکت قرار دهید. در دومین حالت رایزر ابتدا در ساختمان اجرا می شود بعد از آن روی دیوار چیده و سپس گچ کاری انجام می شود.

اگر اجرای رایزر آب گرم و سرد در ساختمان به وسیله ای داکت انجام شده باشد، به دو روش باید عمل کرد.

تعویض رایزر آب گرم و سرد در داکت اگر فضای زیادی داشته باشد

می توانید بدون اینکه رایزر قبلی را بردارید نسبت به نصب جدید اقدام کنید.

باید ابتدا رایزر جدید را در داخل همان داکت نصب کنید و بعد از آن رایزر قبلی را از سیستم حذف کنید. انشعاب برای هر طبقه و واحد های ساختمان به لوله رایزر جدید وصل شده و جریان آب به لوله جدید رایزر متصل می شود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش استفاده از پمپ و ماشین تخلیه چاه فاضلاب | نحوه کار پمپ تخلیه
نحوه تعویض رایزر آب گرم و سرد در صورت نبودن فضای کافی در داکت

چنانچه فضای داکت بزرگ نباشد که بتوانید رایزر جدید را کنار قبلی نصب کنید، لازم می باشد ابتدا آب ساختمان و ساکنین را با هماهنگی قطع کنید.

 1.  امکان دارد تعویض لوله رایزر مدت یک یا دو روز طول بکشد و ساختمان بدون آب بمانند تا بتوانید لوله رایزر قدیمی را کامل خارج کنید چون قبلی باید بریده شود و فضا در داخل داکت کم است.
 2. ابتدا باید رایزر قبلی را برش داده و خارج کنید تا بتوانید برای لوله جدید فضا جایگذاری ایجاد کنید.
 3. در ادامه لوله جدید رایزر را داخل کشیده و عملیات انشعاب گیری اتصال لوله جدید رایزر به تمام طبقات و واحد ها انجام می شود.

بهترین لوله برای جایگزین لوله رایزر آب گرم و سرد

احتمالاً در این لحظه سوالی به ذهن شما خواهد رسید آن هم جنس لوله رایزر به هنگام تعویض آن می باشد.

 1. جنس لوله به هنگام تعویض رایزر آب گرم و سرد باید با توجه حساسیتی که روی آب مصرفی شما وجود دارد، از لوله های آذین جهت رایزر آب سرد استفاده کنید.
 2. رایزر آب گرم باید از لوله های نیوپایپ استفاده کنید.
 3. ولی به دلیل اینکه هزینه اتصالات لوله های نیوپایپ سایز ۴۰ بسیار زیاد است باز هم می‌توانید از لوله آذین جهت رایزر آب گرم استفاده کنید.
 4. در انتخاب قطر لوله برای رایزر آب گرم و سرد حتماً باید به تعداد طبقات ساختمان توجه داشته باشید. به طور کلی سایز لوله ۳۲، ۴۰ و ۵۰ می باشد.
 5. حتماً توجه داشته باشید لوله ای که به عنوان رایزر در نظر می گیرید در دوام و طول عمر رایزر بسیار تأثیر گذار می باشد.
 6. همانگونه که گفتیم لوله آذین به عنوان رایزر آب گرم و سرد مصرفی بسیار مناسب است. ولی به میزان کیفیت لوله دقت کامل داشته باشید زیرا بارها دیده اید که لوله های بی کیفیت، سریع موجب ترکیدگی لوله رایزر ساختمان شده و همچنین هزینه های اضافی برای تعویض آن صرف شده است.

تعویض رایزر

خلاصه مطالب

در این قسمت از مقاله تعویض رایزر آب گرم و سرد به صورت خلاصه مطالب مهم را برای یادآوری با شما مرور خواهیم کرد:

 1. در سیستم لوله کشی آب ساختمان رایزر به عنوان شاهرگ اصلی شناخته می شود.
 2. رایزر آب گرم و سرد ساختمان را به تمام انشعابات و واحدها پمپاژ می کند.
 3. چنانچه لوله رایزر اصلی ساختمان دچار مشکلاتی مانند گرفتگی، ترکیدگی و نشتی شود، سیستم آبرسانی به داخل تمام واحدها با اختلال‌ مواجه می شود.
 4. اگر لوله رایزر به موتور خانه هم متصل باشد، آب گرم مصرفی و سیستم گرمایش از دسترس ساکنین ساختمان خارج خواهد شد.

نتیجه گیری

در این مقاله شما با لوله رایزر و نحوه قرارگیری آن در سیستم آبرسانی ساختمان آشنایی پیدا کردید. سلامت لوله های رایزر در تأمین آسایش ساکنین ساختمان تأثیر بسزایی دارد. هنگام بروز مشکلاتی مانند گرفتگی، ترکیدگی و نشتی لوله رایزر باید سریع اقدام به تعویض لوله های رایزر کنید. چنانچه سوالی در این زمینه داشتید می توانید با قسمت پشتیبانی مطرح کنید تا متخصصان ما در مجموعه ایبک امداد پاسخگوی سوالات شما در کوتاه ترین زمان ممکن باشند.

تعمیر یخچال شبانه روزی

31

تعویض رایزر آب گرم و سرد در ساختمان

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

لوله رایزر ساختمان چیست؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا