خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

شیر یک طرفه فاضلاب | کاربرد و مزایای استفاده از شیر یکطرفه

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

شیر یک طرفه فاضلاب یک نوع شیر است که به لوله های فاضلاب ساختمان وصل می شود و جلوگیری می کند از اینکه آب فاضلاب به داخل ساختمان برگردد. این شیر باعث می شود که حیوانات موذی مانند موش و سوسک وارد لوله های فاضلاب نشوند و همچنین از بوی بد و عفونت ناشی از آب فاضلاب جلوگیری کند. بنابراین به عنوان یکی از اجزای اصلی در سیستم لوله کشی ساختمان شناخته می شود. حال سوال اینجاست که شیر یک طرفه آب فاضلاب باید از چه جنسی باشد؟ این سوالی است که در این مطلب به آن پاسخ داده ایم.

نصب شیر یک طرفه فاضلاب

شیر یک طرفه فاضلاب معمولاً در آخرین نقطه اتصال لوله های فاضلاب ساختمان به لوله های فاضلاب شهری یا اگو نصب می شود. برای نصب این شیر، باید نوع و سایز مناسب را با توجه به نوع و جنس لوله، نوع و ضخامت رسوب و شرایط عملکرد انتخاب کنید.

سپس شیر را با استفاده از پوش فیت، پلیکا یا پیچ و مهره به لوله وصل کنید. همچنین باید یک دریچه بازدید بر روی شیر قرار دهید تا هر زمان بتوانید شیر را بررسی کنید.

انواع شیر یک طرفه فاضلاب

شیرهای یک طرفه فاضلاب به انواع مختلفی تقسیم بندی می شوند که براساس کارایی و کاربردی که دارند، عبارتند از:

شیر یکطرفه سوپاپی فاضلاب

شیر یکطرفه سوپاپی دارای دیسک فنردار یک نوع شیر است که با استفاده از یک دیسک متحرک و یک فنر، از اینکه آب فاضلاب به داخل ساختمان یا سیستم ثانویه برگردد، جلوگیری می کند. این شیر باعث میشود که حیوانات موذی و بوی بد وارد لوله های فاضلاب نشوند و همچنین از خوردگی و گرفتگی لوله ها جلوگیری کند.

برای نصب شیر یکطرفه سوپاپی دارای دیسک فنردار، باید نوع و سایز مناسب را با توجه به نوع و جنس لوله، نوع و ضخامت رسوب و شرایط عملکرد انتخاب کنید. سپس شیر را با استفاده از پوش فیت، پلیکا یا پیچ و مهره به لوله وصل کنید. همچنین باید یک دریچه بازدید بر روی شیر قرار دهید تا هر زمان بتوانید شیر را بررسی کنید.

حتما بخوانید:   دلایل سیاهی کاسه توالت چیست | چگونه می توان آن را از بین برد؟

قیمت شیر یکطرفه سوپاپی دارای دیسک فنردار بستگی به نوع، جنس، سایز و کیفیت شیر دارد.

شیر یک طرفه لولایی فاضلاب

عملکرد شیر یک طرفه لولایی به این صورت است که از ورود آب فاضلاب به داخل ساختمان یا سیستم ثانویه جلوگیری می کند.

شیر یک طرفه لولایی دارای ساده ترین طراحی بوده و از بدنه، سرپوش و یک دیسک (یا دو دیسک) که به لولا متصل شده ساخته شده است. دیسک به صورت عمودی در مرکز شیر با پین به بدنه لولا می شوند و فقط در یک طرف تغییر جهت می دهند. در اثر فشار سیال دیسک بالا می رود و سیال از دریچه ورودی رد می شود.

شیرهای یکطرفه فشاری

از انواع شیرهای یکطرفه فشاری می توان شیر 1 طرفه پیستونی و شیر 1 طرفه کروی را نام برد. شیر 1 طرفه پیستونی دارای یک پیستون است که با فشار سیال به سمت بالا حرکت می کند و جریان را اجازه می دهد. در صورت برگشت سیال، پیستون به سمت پایین می آید و جریان را مسدود می کند.

شیر 1 طرفه کروی دارای یک توپ است که با فشار سیال به سمت جانب حرکت می کند و جریان را اجازه می دهد. در صورت برگشت سیال، توپ به سمت محور محافظ حرکت می کند و جریان را مسدود می کند.

قيمت شير يك طرفه فشاري بستگي به نوع، جنس، سايز و كيفيت شير دارد.

شیر یکطرفه پیستونی

شیر یکطرفه پیستونی از نظر شکل داخلی شبیه شیرفلکه ای می باشد که جریان باعث فشار پیستون به طرف بالا و انتقال جریان شده که جهت عکس آن پیستون به طرف پایین آمده و مانع از برگشت سیال به طرف ورودی می شود.

این نوع شیر دارای بازده بالا، سرعت باز و بسته شدن سریع، قابل نصب در هر جهت و قابل تعمیر می باشد.

شیر یکطرفه کره ای

شیر یکطرفه کره ای در دو نوع کره ای افقی و عمودی وجود دارد. در نوع عمودی مسیر جریان مستقیم است و این شیر بیشتر در جاهایی که قطع جریان به صورت فوری لازم باشد بکار می رود.

حتما بخوانید:   آموزش رفع گرفتگی لوله فاضلاب حمام

در صورت فشار سیال، توپ به سمت جانب حرکت می کند و جریان را اجازه می دهد. در صورت برگشت سیال، توپ به سمت محور محافظ حرکت می کند و جریان را مسدود می کند.

در نوع افقی، توپ به صورت قائم در محفظه شیر قرار دارد و با فشار سیال به سمت بالا حرکت می کند. در صورت برگشت سیال، توپ به دلیل نیروی جاذبه به سمت پایین حرکت می کند.

شیر یکطرفه فاضلاب

تفاوت شیر یکطرفه قفل دار و بدون قفل

تفاوت شیر یک طرفه قفل دار و بدون قفل این است که شیر قفل دار دارای یک قفل مکانیکی است که با فشار سیال به سمت بالا حرکت میکند و جریان را اجازه میدهد. در صورت برگشت سیال، قفل به سمت پایین حرکت میکند و جریان را مسدود میکند. این نوع شیر برای جلوگیری از ورود فاضلاب شبکه شهری یا سایر آپارتمانها به داخل ساختمان مناسب است

شیر بدون قفل دارای یک دریچه است که با فشار سیال به سمت بالا حرکت میکند و جریان را اجازه می دهد. در صورت برگشت سیال، دریچه به سمت پایین حرکت میکند و جریان را مسدود میکند. این نوع شیر برای خروج فاضلاب از ساختمان به فاضلاب شهری یا چاه فاضلاب مناسب است.

مزایا و معایب شیر یکطرفه فاضلاب

شیر یکطرفه فاضلاب مزایا و معایب مختلفی دارد که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

مزایای شیر یک طرفه فاضلاب عبارتند از:

  • سادگی طراحی و سهولت نصب و تعمیر
  • قابل نصب در هر جهت
  • قابل تعمیر
  • بازده بالا و افت فشار کم
  • مقاوم در برابر خوردگی و اسید و باز

معایب شیر یک طرفه فاضلاب عبارتند از:

  • قیمت بالاتر نسبت به بعضی از شیرهای دیگر
  • نیاز به گشتاور بالا برای باز و بسته کردن
  • امکان ایجاد نشتی در جریان
  • خطر خرابی در زیرزمین

نحوه نصب شیر یکطرفه فاضلاب

نحوه نصب شیر یک طرفه فاضلاب به این صورت است:

ابتدا باید نوع و سایز شیر یک طرفه مناسب را با توجه به نوع و جنس لوله، نوع و ضخامت رسوب و شرایط عملکرد انتخاب کنید.

سپس باید لوله فاضلاب را در محلی که قصد دارید شیر یک طرفه را نصب کنید، برش دهید. اگر لوله از جنس پی وی سی باشد، میتوانید از کاتر پی وی سی استفاده کنید. اگر لوله از جنس فلزی باشد، می توانید از دستگاه های برش لوله فلزی استفاده کنید.

سپس باید شیر یک طرفه فاضلاب را در جهت درست آن بر روی نقطه بریده شده از لوله قرار داده و با کمک فیتینگ مناسب آن را به سر لوله دیگر متصل کنید. اگر لوله از جنس پی وی سی باشد، باید قبل از آغشته کردن لوله به بتونه و چسب پی وی سی، محل برش خورده لوله را سمباده کشی کنید.

حتما بخوانید:   لایروبی چاه چیست و چه زمانی به لایروبی چاه نیاز داریم؟

همچنین باید یک دریچه بازدید بر روی شیر قرار دهید تا هر زمان بتوانید شیر را بررسی کنید.

علائم خرابی شیر یک طرفه فاضلاب

بعضی از علائم خرابی شیر یک طرفه فاضلاب عبارتند از:

نشتی سیال از محل آب بندی شیر یک طرفه

این نشتی ممکن است باعث آسیب رسیدن به دستگاه های الکترونیکی، کفپوش ها، دیوار ها و سایر تجهیزات در نزدیکی شیر شود. برای رفع این مشکل، باید شیر را باز کرده و آب بند را تعویض کنید

یکسره کار کردن پمپ در صورت استفاده از آن در سیستم پمپ آب

این مشکل نشان دهنده این است که شیر یک طرفه به درستی بسته نمی شود و جریان سیال به عقب باز می گردد. برای رفع این مشکل، باید شیر را باز کرده و دسک یا توپ را تعویض کنید.

حرکت سیالات در خلاف جهت اصلی

این مشکل نشان دهنده این است که شیر یک طرفه به درستی باز نمی شود و جریان سیال را محدود می کند. برای رفع این مشکل، باید شیر را باز کرده و دسک یا توپ را تمیز کنید.

برای پیدا کردن علائم خرابی شیر یک طرفه فاضلاب، باید به صورت دوره ای شیر را بازدید کنید و در صورت لزوم آن را تعمیر یا تعویض کنید. همچنین باید از نصب شیر ۱۰۰ ميلی متری پلی اتيلن استفاده کنید که دارای قفل مکانيكی است.

شیر یکطرفه فاضلاب

جمع بندی

گفتیم که شیر یک طرفه فاضلاب وسیله ای است برای سیستم لوله کشی و رعایت بهداشت ساختمان و جلوگیری از مشکلاتی که در آینده احتمال رخ دادن آن وجود دارد. بنابراین یک ابزار ضروری حین لوله کشی به حساب می آید.

اگر قصد دارید ساختمان خود را به صورت اصولی و مطابق با استاندارد لوله کشی کنید، پیشنهاد ما استفاده از شیر یک طرفه فاضلاب در سیستم لوله کشی است. این خدمتی است که ایبک امداد می تواند بصورت اصولی و مطابق با استاندارد برای ساختمان شما انجام دهد.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

شیر یک طرفه فاضلاب

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

عملکرد شیر یک طرفه فاضلاب

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x