خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

معرفی انواع دریچه فاضلاب | کاربردهای اصلی دریچه بازدید فاضلاب

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

انواع دریچه بازدید فاضلاب یک نوع اتصال لوله کشی است که برای دسترسی به بخش های مختلف سیستم فاضلاب یک ساختمان جهت رفع مشکلات احتمالی مانند گرفتگی یا خرابی و تمیزکردن مجاری استفاده می شود. این دریچه دسترسی به بخش هایی از لوله ها، سیفون ها و زانوها را ایجاد می کند. این دریچه بازدید از شکافت یا خرابی کل سیستم فاضلاب در مواقع اضطراری جلوگیری می کند.

انواع دریچه فاضلاب

انواع دریچه فاضلاب بسته به جنس، شکل، قطر، روش نصب و کاربرد آنها متفاوت هستند. برخی از این انواع عبارتند از:

دریچه فاضلاب چدنی

دریچه ای که بدنه و درب آن از جنس چدن است. این نوع دریچه مقاوم در برابر فشار، خوردگی و ضربه است. معمولاً در سطح خاک یا زیر آسفالت نصب می شود و برای ترافیک سنگین مناسب است.

دریچه فاضلاب چدن و درب بتنی

دریچه ای که بدنه آن از جنس چدن و درب آن از جنس بتن است. این نوع دریچه سبکتر و ارزانتر از دریچه چدنی است. معمولاً در پارکینگ ها، حصارک ها، پاسگاه های پمپ و … نصب می شود و برای ترافیک سبک مناسب است.

دریچه فاضلاب کامپوزیت

دریچه ای که بدنه و درب آن از جنس کامپوزیت (مخلوط پلاستیک و الیاف) است. این نوع دریچه سبک، ضد خوردگی، ضد حرارت و ضد الکترومغناطیس است. معمولاً در منطقه های دارای رطوبت، شور، حرارت و تابش خورشید نصب می شود و برای ترافيك سبك مناسب است.

دريچه بازديد فاضلاب مخلوط از مواد نانو و سيمان

دريچه بازديدی كە بدنه و درب آن از جنس مخلوطی از نانوذرات (ذرات كە قطر آن ها كمتر از يك نانومتر يعنی يك ميلياردي متر است) و سيمان است. اين نوع دريچه بازديد دارای وزن كم، مقاومت بالا، ضد خوردگی، ضد آب و ضد حرارت است.

معمولاً در مناطق دارای شرايط سخت اقليمی نصب می شود و برای ترافيك سبك و متوسط مناسب است.

حتما بخوانید:   10راه آسان و سریع بازکردن لوله فاضلاب و حمام

انواع دریچه فاضلاب

دریچه فاضلاب پلاستیکی

دریچه ای که بدنه و درب آن از جنس پلاستیک است. این نوع دریچه سبک، ارزان، ضد خوردگی و قابل بازیافت است. معمولاً در داخل ساختمان ها، توالت ها، حمام ها و … نصب می شود و برای ترافیک بدون خودرو مناسب است.

دریچه فاضلاب کاملا بتنی

دریچه ای که بدنه و درب آن از جنس بتن است. این نوع دریچه سنگین، مقاوم، با دوام و قابل تعمیر است. معمولاً در منطقه های دارای خاک لخت و رسی نصب میشود و برای ترافیک سنگین مناسب است.

دریچه پلیمر منهول

دریچه ای که بدنه و درب آن از جنس پلیمر (ماده ای که از تکرار چندین یا هزاران گروه مولکولی به دست می آید) است. این نوع دریچه سبک، قابل شکل دهی، ضد خوردگی و ضد جذب رطوبت است. معمولاً در منطقه های دارای شوری، اسیدیته و باکتری نصب می شود و برای ترافيک سبک مناسب است.

دریچه بازدید شیر فلکه آب و شوفاژ

دریچه بازدید شیر فلکه آب و شوفاژ یک نوع دریچه بازدید است که برای دسترسی به شیرآلات تنظیم جریان آب و گرمایش در سیستم های تاسیساتی مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع دریچه بازدید امکان باز و بست کردن آب گرم و سرد را فراهم می کند و همچنین امکان تعمیر و تعویض شیرآلات را در صورت خرابی یا نشت دارد.

دریچه بازدید شیر فلکه آب و شوفاژ معمولاً از جنس پلاستیک، چوب، کناف، فلز یا کامپوزیت ساخته می شود. این دریچه دارای یک قاب یا فریم است که بر روی دیوار یا سقف نصب می شود و یک درب متحرک است که با استفاده از قفل، دستگیره، پین، مگنت و … باز و بسته می شود. این درب معمولاً هم رنگ با دیوار یا سقف است تا با آن هماهنگ باشد.

دریچه بازدید فن کویل

دریچه بازدید فن کویل یک نوع دریچه بازدید است که برای دسترسی به دستگاه فن کویل که برای گرمایش و سرمایش هوا در ساختمان ها استفاده می شود، نصب می گردد. این دریچه امکان باز و بست کردن جریان هوا را فراهم می کند و همچنین امکان تعمیر و تعویض فن کویل را در صورت خرابی یا نشت دارد.

دریچه بازدید فن کویل معمولاً از جنس پلاستیک، چوب، کناف، فلز یا کامپوزیت ساخته می شود. این دریچه دارای یک قاب یا فریم است که بر روی دیوار یا سقف نصب می شود و یک درب متحرک است که با استفاده از قفل، دستگیره، پین، مگنت و … باز و بسته می شود. این درب معمولاً هم رنگ با دیوار یا سقف است تا با آن هماهنگ باشد.

حتما بخوانید:   تخلیه و لایروبی سپتیک تانک به وسیله شرکت های تخلیه چاه

برای نصب درست دریچه بازدید فن کویل باید به موارد زیر توجه کرد:

 • اندازه گیری درست و اصولی با تمام جزئیات طول و عرض حفره محل نصب دریچه
 • قناس نبودن فریم و یکسان بودن راستای قاب حفره با راستای دیوار یا سقف
 • استفاده از درب کشویی در صورت وجود مانع جلوی حفره نصب
 • آبند کردن حفره نصب برای جلوگیری از نشت آب
 • تثبیت قوی فریم بر روی دیوار یا سقف با استفاده از پروان، پلاگ، چسب و …

کاربردهای اصلی دریچه بازدید فاضلاب

دریچه بازدید فاضلاب یک اتصال لوله است که برای بازدید و بررسی مشکلات لوله فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از کاربردهای اصلی آن عبارتند از:

 • رفع گرفتگی لوله ها، سیفون ها و زانوها با استفاده از فنر لوله بازکنی یا تخلیه چاه با تانکر
 • جلوگیری از پس زدن فاضلاب به بخش های بالاتر ساختمان و ورود آن به منزل
 • تمیز کردن لوله ها و چاه های فاضلاب
 • دسترسی به شی خارجی که در لوله افتاده باشد
 • برای نصب دریچه بازدید فاضلاب، باید مکان های مناسب را شناسایی کرد.

انواع دریچه فاضلاب

انواع دریچه بازدید تاسیسات

دریچه بازدید تاسیسات یک دری است که برای دسترسی و بازبینی بخش های مختلف تاسیسات ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. این دریچه ها ممکن است برای محافظت، تهویه، زیبایی و یا تعمیر و نگهداری تاسیسات کاربرد داشته باشند. برخی از انواع دریچه بازدید تاسیسات عبارتند از:

دریچه بازدید آلومینیومی

این نوع دریچه با فریم و بدنه از جنس آلومینیوم با رنگ کورهای الکترواستاتیک ساخته می شود. این دریچه ها مقاوم در برابر رطوبت و خوردگی هستند و به راحتی نصب و باز و بسته می شوند. این دریچه ها معمولا برای دسترسی به تابلوهای برق، شیرآلات آب، فن کوئل ها، رایزر ها و سایر تاسیسات الکتریکی و مکانیکی استفاده می شوند.

دریچه بازدید آهنی

این نوع دریچه با فریم و بدنه از جنس ورق روغنی و گالوانیزه با رنگ کوره ای الکترواستاتیک ساخته می شود. این دریچه ها نسبت به درجه حرارت و فشار بالا مقاوم هستند و برای دسترسی به فلکه های آب، شیر فلکه ها، تجهیزات ضد حریق، لوله های فاضلاب و سایر تاسیسات مکانیکی مناسب هستند.

حتما بخوانید:   محلول رفع بوی بد فاضلاب /رفع بوی چاه فاضلاب آپارتمان

دریچه بازدید چوبی (MDF)

این نوع دریچه با فرام و بدنه از جنس MDF با روکش پلی یورتان ساخته میشود. این دریچه ها قابل رنگ آمیزی شده و به صورت سفارش ساخت محصول مطابق با فضای محل نصب قابل رنگ آمیزی شده و به صورت سفارش ساخت محصول مطابق با فضای محل نصب قابل تولید هستند.

این دریچه ها برای دسترس به تاسيسات الكترونيكی، شبكه كامپيوتری، جعبه تقسيم برق، عبور كابل هاي برق، آنتن مركزي، مودم بی سيم و سيستم های تلفن داخلی مناسب هستند.

انواع دریچه فاضلاب

نکات لازم برای نصب انواع دریچه فاضلاب

برای نصب و استفاده از انواع دریچه فاضلاب بهتر است به این نکات توجه شود:

 • محل نصب انواع دریچه فاضلاب بسیار مهم است. در حین نصب به دسترسی آسان به دریچه در مواقع ضروری دقت شود.
 • برای جلوگیری از نشت دریچه، باید حین نصب آن روی لوله های فاضلاب، به دقت آب بندی انجام شود. همچنین برای جلوگیری از نشت گاز فاضلاب به داخل ساختمان، باید از واشر، پیچ و مهره مناسب نیز استفاده شود.
 • جهت دهانه دریچه بازدید فاضلاب حائز اهمیت است. دهانه انواع دریچه فاضلاب لازم است تقریبا 2 اینچ بالاتر از کف آن قرار گیرد تا امکان تمیز نمودن لوله ها به سادگی صورت گیرد.
 • قطر لوله منتهی به دریچه بازدید با قطر لوله فاضلاب مرتبط است. برای لوله های فاضلاب تا قطر 4 اینچ، لوله منتهی به دریچه بازدید باید برابر با همان قطر لوله فاضلاب باشد و برای لوله فاضلاب با قطر بیشتر از 4 اینچ، قطر لوله منتهی به دریچه بازدید باید حداقل 4 اینچ و یا بیشتر باشد.
 • در صورتی که احتمال یخ زدن آب در لوله وجود داشته باشد لازم است از دریچه بازدید در برابر یخ زدگی محافظت شود.
 • استفاده از این دریچه در فضاهای تهیه مواد خوراکی مانند نانوایی، قصابی و … مجاز نیست.

جمع بندی

در این مقاله از ایبک امداد به بررسی انواع دریچه فاضلاب پرداختیم و نشان دادیم که هر نوع دریچه بازدید فاضلاب دارای ویژگی های خاص خود است که بستگی به نوع تاسیسات، شرایط محل نصب، هزینه تولید و نگهداری و سایر عوامل دارد. چنانچه قصد نصب و راه اندازی انواع دریچه فاضلاب را دارید، می توانید از شرکت تخصصی خدماتی ایبک امداد در این خصوص کمک بگیرید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

انواع دریچه فاضلاب

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

انواع دریچه فاضلاب

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x