خدمات پرستاری و مراقبتی

عوارض باد کولر گازی و کولر آبی برای بدن انسان

کولر گازی و کولر آبی هر دو از پر کاربردترین لوازم سرمایشی می‌ باشند که در مناطق مختلف با آب و هوای گوناگون کاربرد دارد. کولر گازی بیشتر در جنوب و شمال کشور به علت رطوبت و شرجی زیادی که دارد و کولر آبی بیشتر در مناطق کم رطوبت و خشک مورد استفاده قرار می‌ گیرد. حتماً شما هم با نشستن در مقابل دچار عوارض باد کولر آبی و گازی شده‌ اید. همانطور که می‌ دانید استفاده بیش از حد از کولر گازی و آبی می‌ تواند تاثیرات بدی روی بدن داشته باشد.

مهمترین عوارضی که کولر گازی برای بدن انسان دارد

کارکرد کولر گازی با کولر آبی متفاوت می‌ باشد. کولر گازی به هیچ عنوان موجب افزایش رطوبت محیط نمی‌ شود و سیستم آن شبیه به یخچال است. یعنی هوای گرم را از فضای بیرون گرفته و به هوای خنک تبدیل می‌ کند و در محیط داخلی انتشار می‌ دهد. عوارضی که در بدن انسان به علت ماندن بیش از حد زیر باد کولر گازی ایجاد می‌ شود عبارتند از:

دهیدراته شدن بدن

همانطور که گفتیم کولر گازی رطوبت را به صورت کامل از محیط می‌ گیرد و هوا را به شدت خشک می‌ کند. هر چقدر که از دمای پایین‌ تر کولر استفاده کنید هوا هم به همان نسبت خشک‌ تر می‌ شود. قرار گرفتن دائم در معرض باد کولر گازی باعث می‌ شود که رطوبت بدن انسان هم کاهش پیدا کند و با کمبود آب مواجه گردد. احتمال کم آب شدن بدن یکی از مهمترین عوارضی است که کولر گازی در بدن انسان ایجاد می‌ کند و به علت آنکه محیط بسیار خنک شده بدن تشنگی و گرما را احساس نمی‌ کند و به همین خاطر با کم آبی مواجه می‌ شود.

سر درد یکی دیگر از عوارض کولر گازی

یکی دیگر از مشکلات متداول بعد از استفاده مداوم از کولر گازی ایجاد سر درد می‌ باشد. معمولا این مشکل برای بسیاری از افراد رخ می‌ دهد.عوارض باد کولر گازی و کولر آبی برای بدن انسان ایجاد سر درد علل مختلفی دارد که یکی از آنها گرم بودن بدن و مواجه شدن با باد سرد می‌ باشد. یعنی به صورت ناگهانی حرارت بدن انسان تغییر پیدا کرده و از گرما به سرما تبدیل می‌ شود. یکی دیگر از دلایل کم آب بودن و خشک بودن بیش از حد بدن کولر گازی می‌ باشد که از مهم‌ترین دلایل ایجاد سر درد است به خصوص افرادی که سر دردهای میگرنی دارند بیشتر با این مشکل مواجه می‌ گردند بنابراین باید سعی کنید که به صورت طولانی مدت مقابل باد کولر گازی قرار نگیرید. آب به اندازه کافی بنوشید و همچنین دمای محیط را خیلی سرد نکنید.

خشکی چشم یکی دیگر از عوارض کولر گازی

از دیگر عوارضی که کولر گازی برای بدن انسان ایجاد می‌ کند خشکی چشم است. از خشکی چشم به عنوان درد خاموش نام برده می‌ شود و این مشکل از متداول‌ ترین مشکلات در معرض باد کولر قرار گرفتن است. خیلی از افراد هم مشکل خشکی چشم را دارند و با قرار گرفتن در برابر باد کولر خشکی چشم آنها چند برابر می‌ شود بنابراین چنانچه شما هم با این مشکل روبرو هستید در معرض باد کولر گازی قرار نگیرید و مراقب چشمان خود باشید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نکات مهم در مورد ایمنی کودک در خانه و وظایف پرستاری

عدم تحمل هوای گرم

به طور معمول بدن انسان بعد از قرار گرفتن به مدت طولانی در شرایط سرما به آن دما عادت کرده و دیگر تحمل گرما را نخواهد داشت. بر طبق تحقیقاتی که انجام شده افرادی که طولانی مدت در محیط سرد قرار می‌ گیرند و پس از آن به محیط گرم می‌ روند دچار استرس می‌ گردند. تغییر دمای بدن انسان به صورت ناگهانی می‌ تواند مشکلات زیادی برای سلامتی آنها ایجاد کند به همین خاطر هرگز به صورت مداوم نباید در معرض باد سرد کولر قرار بگیرید.

احساس بی‌ حالی

استراحت کردن و خوابیدن زیر باد کولر گازی می‌ تواند بدن را بی حال و سست کند. تحقیقات ثابت کرده چنانچه در محیط کاری سیستم سرمایشی مانند کولر گازی به صورت مداوم روشن باشد راندمان کار کارمندان به صورت قابل توجهی کاهش خواهد یافت. جهت جلوگیری از بی‌ حال شدن بهتر است که کولر گازی روی درجات پایین تنظیم شود. همچنین بهتر است که یک پنجره باز باشد تا هوا تهویه گردد.

کولر آبی و عوارض آن برای بدن انسان

همانطور که می‌ دانید کولر آبی دارای قطعات مختلفی می باشد و سیستم کارکرد آن به کمک واسط تبخیری و همچنین ایجاد رطوبت در فضا می‌ باشد. واسط تبخیری در کولر آبی همان پوشال‌ ها هستند. کولر آبی یک سیستم سرمایشی با مزایا و معایب فراوان می‌ باشد.عوارض باد کولر گازی و کولر آبی برای بدن انسان بعضی از این معایب به صورت مستقیم باعث ایجاد عوارضی روی بدن انسان شده و می‌ توانند حتی حالت بیماری را هم در افراد ایجاد کنند. مهمترین عوارضی که استفاده بیش از حد از کولر آبی می‌ تواند در بدن انسان به جا بگذارد عبارتند از:

بروز مشکلات تنفسی

همانطور که گفتیم سیستم کولر آبی بر اساس واسط تبخیری می‌ باشد که این واسطه تبخیری پوشال‌ ها هستند که باید برای کارکرد درست به صورت مداوم مرطوب و خیس باشند. محیط خیس و مرطوب می‌ تواند محل مناسبی برای تجمع ویروس‌ ها و قارچ‌ ها ایجاد کند. در نهایت این قارچ‌ ها و ویروس‌ ها به فضا منتقل شده و می‌ توانند سیستم تنفسی افراد را درگیر کنند. حتی این مسئله می‌ تواند موجب بروز مشکلات بیشتری مثل ذات الریه شود. از بهترین اقداماتی که می‌ توان جهت جلوگیری از بروز مشکلات تنفسی به علت استفاده از کولر آبی انجام داد تعویض سالیانه پوشال‌ های کولر می‌ باشد.

دردهای عضلانی و خشکی پوست

همانطور که گفتیم کولر آبی رطوبت بالایی در محیط ایجاد می‌ کند و این رطوبت می‌ تواند برای افرادی که دچار بیماری روماتیسم و یا شکستگی استخوان هستند بسیار مضر باشد. حتی برای افراد سالم نیز می‌ تواند با گذشت زمان ایجاد دردهای عضلانی نماید. هوای سرد برای پوست و مو نیز مضر بوده و می‌ تواند باعث خشکی پوست و شکنندگی موها شود. برای آنکه کمتر با این مشکلات مواجه شوید می‌ توانید کولر آبی خود را در مکانی قرار دهید که باد آن به طور مستقیم با شما برخورد نداشته باشد.

انتقال آلودگی به فضای داخلی

معمولا کولر آبی را روی بالکن، حیاط، پشت بام و در فضای باز قرار می‌ دهند و به همین خاطر میزان زیادی خاک و گرد و غبار و همچنین آلودگی محیط توسط کولر جذب شده و به فضای داخلی انتقال داده می‌ شود. این آلودگی از طریق باد کولر به فضای داخلی راه پیدا می‌ کند و با گذشت زمان می‌ تواند موجب بیماری‌ های مختلفی مثل آسم، آلرژی، سرفه و … شود. اگر کولر شما فیلتر آنتی باکتریال دارد می‌ تواند تا حد زیادی از نفوذ آلودگی و گرد و غبار به محیط جلوگیری کند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  روش های مفید برای جلوگیری از پرخوری در سالمندان

خستگی بدن و بروز سر درد

افرادی که به صورت مداوم در معرض باد کولر آبی قرار دارند بعد از مدتی دچار خستگی زیاد و درد در بدن می‌ شوند. بسیاری از این مشکلات بعد از خارج شدن از فضا و قرار گیری در معرض هوای آزاد به طور کامل از بین می‌ رود به همین خاطر توصیه می‌ کنیم که هرگز به صورت مداوم و به مدت طولانی در معرض باد کولر آبی قرار نگیرید. چنانچه محیط کار شما به گونه‌ ای است که دائماً در معرض باد کولر آبی می‌ باشید بهتر است که هر چند ساعت یک بار به خارج از محیط رفته و در هوای آزاد قرار بگیرید.

کولر آبی و درد کلیه

همانطور که گفتیم قرارگیری مداوم در معرض کولر آبی می‌ تواند باعث بیماری‌ هایی مثل بدن درد‌، دردهای عضلانی، آرتروز، سردرد، کلیه درد، فشار خون پایین و … شود و این بیماری‌ ها را تشدید کند. شاید برای شما هم پیش آمده که زیر بار کولر خوابیده‌ اید و پس از آن دچار درد کلیه و درد کمر شده‌ اید. دردهای عضلانی و همچنین درد پا وقتی که در معرض باد کولر آبی قرار بگیرد شدیدتر می‌ شود. مخصوصاً این موضوع برای بیمارانی که دچار دردهای استخوانی و مشکلات مربوط به آن هستند بیشتر است.

نکته مهم: با سرویس به موقع کولر آبی و کولر گازی خود می‌ توانید بسیاری از عوارض مربوط به این سیستم‌ های سرمایشی را کاهش دهید.

کولر گازی بهتر است یا کولر آبی؟

در پاسخ این سوال می‌ توانیم بگوییم که هر کدام از این سیستم‌ های سرمایشی در شرایط آب و هوایی مختلفی کارایی دارند و برای محیط‌ های گوناگونی مناسب هستند.عوارض باد کولر گازی و کولر آبی برای بدن انسان به عنوان مثال هوای شرجی و گرم کولر آبی نمی‌ تواند پاسخگوی آن محیط باشد ولی در کل می‌ توانیم بگوییم استفاده کردن از کولر گازی و آبی باید به اندازه درست باشد تا برای سلامتی انسان مشکلاتی ایجاد نکند.

جمع‌ بندی

روشن ماندن کولر گازی و آبی به مدت طولانی برای بدن انسان می‌ تواند بسیار مضر باشد. همچنین بهتر است که پس از روشن کردن کولر آن را روی درجات پایین‌ تری تنظیم کنید. از نشستن و خوابیدن زیر باد کولر به صورت مستقیم اجتناب کنید. بهتر است کولر گازی هر نیم ساعت یک بار خاموش شود تا مشکلات مربوط به دهیدراته کردن بدن پیش نیاید. در کل زیان‌ و ضررهای کولر گازی و آبی بسیار زیاد است و چنانچه دوست ندارید که به بدن شما آسیبی وارد شود بهتر است از این سیستم‌ های سرمایشی بیش از حد استفاده نکنید.

عوارض باد کولر گازی و کولر آبی برای بدن انسان

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

عوارض باد کولر گازی و کولر آبی برای بدن انسان، کولر گازی بهتر است یا کولر آبی؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا