خدمات شستشو

روش صحیح و اصولی پاک کردن لکه جوهر | چگونه لکه جوهر را از روی لباس پاک کنیم؟

نکات مهم و کلیدی در خصوص پاک کردن لکه جوهر از روی پارچه

پاک کردن لکه حاصل از جوهر، نیازمند مهارت و تخصص خاصی می باشد تا به صورت کلی بتوان این لکه را از بین برد. معمولا اکثر افراد برای یک بار تجربه کثیف شدن لباس توسط جوهر را دارند. از بین بردن این لکه ممکن است کمی سخت باشد. بعضی از افراد تصور می کنند که لکه جوهر هیچوقت پاک نمی شود، اما این باور اشتباه است. نحوه پاک کردن لکه جوهر بسیار ساده و راحت می باشد. زیرا با ساده ترین مواد می توان این لکه را از بین برد. جوهر به دلیل رنگ بسیار قوی که دارد، ممکن است سخت پاک شود. اما با روش هایی که در ادامه شرح داده می شود به راحتی می توان از وجود این لکه آسوده خاطر شد.

نحوه پاک کردن لکه جوهر

برای پاک کردن لکه جوهر باید ابتدا نوع جوهر شناسایی شود تا در کمترین زمان ممکن بتوان از وجود این لکه راحت شد. معمولا برخی از جوهرها با آب به راحتی پاک می شوند. اما ممکن است برخی از جوهرها به شکل دائمی بر سطح بمانند و پاک نشوند.

البته نگران پاک کردن این رنگ نباشید. زیرا با روش های قابل استفاده، کاملا تضمینی می توان این لکه ها را از بین برد. شما با شناخت نوع جوهر خیلی راحت می توانید لکه حاصل از آن را پاک کنید.

توجه داشته باشید روش هایی که برای پاک کردن لکه جوهر پیشنهاد شده هیچ آسیبی به لباس، فرش، موکت، پرده، مبل و… وارد نمی کند. نمونه هایی از روش های موجود برای از بین بردن لکه جوهر به شرح زیر است:

استفاده از مایع لباسشویی

هنگامی که شما نوع جوهر را مشخص کردید، می توانید به از بین بردن آن اقدام کنید. به عنوان مثال اگر جوهر موردنظر بر پایه آب باشد، کار شما بسیار راحت می باشد. زیرا آب را به همراه مقداری مایع لباسشویی ترکیب می کنید و در سطح موردنظر آن را می کشید و از این طریق بسیار راحت از وجود لکه آسوده خاطر می شوید.

برای انجام این روش نیاز به دو تکه پارچه دارید، که یکی از آن ها را بر زیر لکه موردنظر قرار دهید و دیگری را بر روی آن بگذارید. بعد از قرار دادن پارچه در زیر و رو لکه، با آب و مایع لباسشویی محل موردنظر را به خوبی بشویید. بعد از گذشت چند دقیقه به طور کامل مشاهده می کنید که آثاری از وجود لکه جوهر نمی باشد و لکه کاملا از بین رفته است.

استفاده از آبلیمو

در گذشته معمولا آبلیمو را به عنوان یک سفید کننده می شناختند. زیرا قدرت پاک کنندگی بسیار بالایی دارد. با استفاده از آبلیمو، سخت ترین لکه ها، از جمله لکه جوهر به راحتی و در چند دقیقه از بین می رود. برای انجام این روش یک پارچه تمیز آغشته به آبلیمو، را در سطح موردنظر به خوبی بکشید تا در کمترین زمان ممکن لکه حاصل از این ماده به راحتی از بین رود.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  نحوه تمیز کردن لکه شکلات از روی لباس، مبلمان، فرش و موکت

استفاده از الکل

در صورتی که شما متوجه نوع جوهر شده اید می توانید اقدامات لازم را انجام دهید. به صورت کلی اگر جوهر حاصل بر پایه آب باشد به راحتی از بین می رود در غیر اینصورت ممکن است سخت تر پاک شود. برای پاک کردن لکه جوهری که دائمی می باشد، استفاده از الکل بسیار موثر است. زیرا با داشتن ترکیب قوی، در کوتاه ترین زمان این لکه را پاک می کند.

در این روش، یک پارچه آغشته به الکل را بر روی لکه حاصل از جوهر چندین بار بکشید تا به مرور زمان متوجه از بین رفتن لکه شوید. این روش برای پاک کردن لکه جوهر دائمی بسیار کارآمد است. همچنین بعد از انجام این روش حتما سطح موردنظر را با شوینده دیگر بشویید و ضدعفونی کنید. زیرا وجود الکل سبب ایجاد حساسیت هایی خواهد شد.

نحوه پاک کردن لکه جوهر

استفاده از اسپری مو

اسپری مو به دلیل داشتن الکل نیز برای پاک کردن لکه های قوی مثل لکه جوهر موثر بخش است. شما برای لکه حاصل از جوهر دائمی و آبی می توانید از این روش استفاده کنید. زیرا در هر صورت به از بین بردن لکه به شما کمک شایانی می کند.

برای انجام این کار یک پارچه تمیز را در زیر لکه قرار دهید و سپس اسپری مو را در محیط موردنظر اسپری کنید که در این صورت متوجه می شوید که لکه جوهر به پارچه زیر منتقل شده است. استفاده از این روش هم از امنیت خوبی برخوردار است و هم اینکه در از بین بردن لکه بسیار موثر عمل می کند.

استفاده از لاک پاک کن

یکی دیگر از راه حل های پیشنهادی برای از بین بردن لکه جوهر، استفاده از لاک پاک کن می باشد. معمولا لاک پاک کن به دلیل داشتن استون می تواند سخت ترین لکه ها مثل لاک را پاک کند. البته استفاده از این روش برای از بین بردن جوهر، ممکن است به پارچه آسیب شدیدی وارد کند  که در این صورت باید احتیاط کرد.

قبل از انجام این کار بهتر است بر قسمت کوچکی از پارچه  لاک پاک کن را بریزید، اگر مشکلی پیش نیامد می توانید از این روش استفاده کنید. لاک پاک کن به دلیل ترکیب قوی استون بسیار سریع لکه ها را از بین می برد.

استفاده از شیر

یکی از ساده ترین روش های موجود برای از بین بردن لکه های حاصل از جوهر، استفاده از شیر می باشد. که در این روش کافی است مقداری شیر را بر روی سطح موردنظر قرار دهید و با یک پارچه تمیز بر روی آن بکشید. بعد از چند دقیقه مشاهده خواهید کرد که لکه جوهر به طور کامل محو شده است.

شیر به دلیل داشتن اسید لاکتوز خیلی سریع لکه ها را می تواند از بین ببرد. این روش هم برای جوهرهای دائمی و هم جوهرهایی که بر پایه آب می باشند، مناسب است.

استفاده از خمیر اصلاح

یکی دیگر از روش های پیشنهادی برای از بین بردن لکه جوهر، استفاده از خمیر اصلاح می باشد که به حالت فوم بوده و ژله ای نباشد. با قرار دادن مقداری از خمیر اصلاح بر روی سطح موردنظر می توانید شاهد از بین رفتن لکه شوید. بعد از قرار دادن خمیر اصلاح، اجازه دهید نیم ساعت این خمیر بر روی لکه بماند و سپس آن را با آب سرد به آرامی بشویید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  بهترین روش های شست و شوی شلوار جین به صورت دستی و ماشینی

استفاده از نشاسته ذرت

در صورت ایجاد لکه توسط جوهر بر روی فرش می توانید از نشاسته ذرت به همراه شیر استفاده کنید. این ترکیب قوی نقش به سزایی در پاک کنندگی لکه ها از جمله جوهر دارد. ترکیب شیر و نشاسته ذرت را بر سطح موردنظر بمالید تا به صورت کامل لکه از بین برود.

همچنین می توانید به مدت نیم ساعت این ترکیب را بر روی سطح قرار دهید و سپس آن را آبکشی کرده و توسط سشوار آن را خشک کنید. این روش هم تضمینی بوده و هم اینکه هیچ خطری را ایجاد نخواهد کرد با این حال خیال شما از جانب پاک شدن لکه آسوده خاطر خواهد شد.

استفاده از نمک

در مواقعی که جوهر بر روی سطح ریخته شود و هنوز مرطوب باشد می توان با استفاده از نمک، جوهر را به طور کامل برطرف کرد. این روش به این صورت می باشد که شما ابتدا قسمت موردنظر را با نمک کاملا بپوشانید و سپس توسط یک پارچه بر روی نمک ها ضربه بزنید. این کار را چندین بار تکرار کنید تا جوهر در نمک حل شود و به صورت کلی از بین برود.

نحوه پاک کردن لکه جوهر

رعایت نکات لازم برای از بین بردن لکه جوهر

در صورتی که متوجه ریخته شدن جوهر بر روی پارچه و یا درون کیف خود شده اید، باید سریعا در جهت از بین بردن آن اقدام کنید. زیرا پاک کردن جوهری که تازه ریخته شده بسیار راحت تر از جوهری است که خشک شده باشد. با این وجود نتیجه بهتری از نابودی لکه جوهر خواهید گرفت.

  • برای پاک کردن لکه جوهر از روی لباس، تنها شستن آن اصلا موثر نمی باشد. زیرا علاوه بر پخش شدن جوهر در سطح های دیگر، می تواند سبب تثبیت لکه شده و به راحتی از بین نرود.
  • قبل از انجام روش های فوق، بهتر است نوع پارچه را مشخص کنید. زیرا ممکن است موادی که شامل اسید و ترکیب های قوی می باشند به پارچه آسیب برسانند.
  • به صورت کامل از پاک شدن جوهر مطمئن شوید. زیرا ممکن است اگر همان ابتدا آن را تمیز و پاک نکنید بعدها دیگر پاک کردن آن غیرممکن گردد.

نتیجه گیری

لکه حاصل از جوهر بسیار قوی و ماندگار می باشد که برای پاک کردن این لکه باید هر چه سریعتر اقدام کنید. روش های متعددی برای پاک کردن لکه وجود دارد که شما باید از راحت ترین و تضمینی ترین روش برای نابودی این لکه استفاده کنید.

برای پاک کردن هر نوع لکه از جمله جوهر باید از مهارت و تخصص خوبی برخوردار باشید تا بتوانید هرچه سریعتر لکه را از بین ببرید. نحوه پاک کردن لکه جوهر از طریق روش های فوق کاملا تضمینی و مطمئن می باشد. در پایان اگر سوال یا نظری دارید، می توانید در قسمت دیدگاه ها مطرح کنید.

نحوه پاک کردن لکه جوهر

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش های اصولی پاک کردن لکه جوهر

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا