خدمات ساختمان

تایل سقفی چیست | روش اجرای انواع تایل سقفی

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

سقف یکی از عناصر مهم معماری است که نه تنها نقش حفاظتی و عایقی دارد، بلکه می تواند بر زیبایی و جذابیت فضای داخلی تاثیر بگذارد. برای این منظور، از انواع متریال ها و روش ها برای پوشش سقف استفاده می شود که یکی از آنها تایل سقفی است. تایل سقفی نوعی سقف کاذب است که در دو نوع طرح دار و ساده تولید می شود. در ادامه این مقاله، قصد داریم انواع تایل سقفی را معرفی کنیم.

تایل سقفی چیست

تایل سقفی نوعی سقف کاذب است که از مصالح ساختمانی سبک وزنی ساخته شده و برای پوشش سقف استفاده می شود. تایل سقفی معمولا در یک شبکه آلومینیومی یا فولادی قرار می گیرد و عایق حرارتی را ارائه می دهد. اما معمولا برای بهبود زیبایی در فضا طراحی می شود.

کاربرد انواع تایل سقفی

مزایای انواع تایل سقفی

تایل سقفی دارای مزایای زیادی است که از جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سبکی و نصب آسان
  • پنهان سازی تاسیسات و سقف اصلی
  • کاهش مصرف انرژی و افزایش راندمان حرارتی
  • قابلیت تعویض و تعمیر سریع
  • تنوع جنس، رنگ، طرح و ابعاد
  • امکان تعبیه نور مخفی و نورپردازی

انواع تایل سقفی

انواع مختلفی از تایل سقفی وجود دارد که بر اساس جنس، شکل و کاربرد آنها می توان آنها را دسته بندی کرد. برخی از انواع تایل سقفی عبارتند از:

تایل سقفی ساده و PVC

این نوع تایل سقفی از پلی وینیل کلراید (PVC) ساخته شده و دارای سطح صاف و براق است. این تایل ها ضد آب هستند و برای سقف هایی که در معرض رطوبت هستند مناسب هستند. همچنین این تایل ها در رنگ ها و طرح های مختلفی موجود هستند.

تایل سقفی آلومینیومی و آرمسترانگ

این نوع تایل سقفی از صفحات آلومینیومی با کیفیت بالا ساخته شده و دارای سطح بافت دار و فلزی است. این تایل ها مقاوم در برابر زنگ زدگی و خوردگی هستند و برای سقف هایی که نیاز به زیبایی و جلوه دارند مناسب هستند. همچنین این تایل ها در اندازه ها و مشخصات، رنگ ها و الگوهای متنوعی موجود هستند.

حتما بخوانید:   رنگ آمیزی خانه قدیمی چگونه انجام می شود؟ | انواع رنگ ساختمان

تایل سقفی گچی

این نوع تایل سقفی از تخته های گچی با کیفیت بالا و غیر قابل احتراق ساخته شده و عاری از هرگونه مواد مضر هستند. این تایل ها دارای سطح وینیلی در قسمت جلویی و فویل فلزی در پشت آنها هستند.

همچنین این تایل ها در طرح ها و رنگ های مختلفی موجود هستند و برای سقف هایی که نیاز به عایق صوتی و حرارتی دارند مناسب هستند.

تفاوت سقف کناف و تایل سقفی

سقف کناف و تایل سقفی، دو نوع از سقف های کاذب هستند که برای پوشش سقف اصلی و ایجاد زیبایی و عایقی در فضاهای داخلی استفاده می شوند.

این دو نوع سقف، تفاوت هایی در مواد، روش نصب، طراحی و کاربرد دارند که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

مواد

سقف کناف از تخته های گچی با کیفیت بالا و غیر قابل احتراق ساخته شده است که عاری از هرگونه مواد مضر هستند. سقف کناف دارای سطح وینیلی در قسمت جلویی و فویل فلزی در پشت آنها است.

تایل سقفی از مصالح ساختمانی سبک وزنی ساخته شده است که می توانند از الیاف معدنی، فایبرگلاس، پلی وینیل کلراید (PVC)، آلومینیوم و … باشند.

روش نصب

سقف کناف به صورت پیوسته و بدون فاصله اجرا می شود. برای نصب سقف کناف، ابتدا یک شبکه از پروفیل های فلزی در زیر سقف اصلی نصب می شود و سپس تخته های گچی به آنها متصل می شوند.

تایل سقفی به صورت قطعات جدا و با فاصله اجرا می شود. برای نصب تایل سقفی، ابتدا یک شبکه از پروفیل های آلومینیومی یا فولادی در زیر سقف اصلی نصب می شود و سپس تایل های سقفی در خانه های شبکه قرار می گیرند.

طراحی

سقف کناف دارای طرح های متنوعی است که می توانند ساده، طرح دار، سه بعدی و … باشند. سقف کناف می تواند با استفاده از نور مخفی، نورپردازی، رنگ، کاغذ دیواری و … زیبایی خود را افزایش دهد.

انواع تایل سقفی نیز دارای طرح های متنوعی است که می توانند ساده، بافت دار، فلزی، چوبی، سنگی و … باشند. تایل سقفی نیز می تواند با استفاده از نور مخفی، نورپردازی، رنگ و … زیبایی خود را افزایش دهد.

حتما بخوانید:   تعمیرات آهنگری در بازسازی داخلی و بیرونی ساختمان

کاربرد

سقف کناف برای سقف هایی که نیاز به عایق صوتی و حرارتی دارند مناسب است. سقف کناف می تواند در فضاهای مسکونی، تجاری، اداری، آموزشی، درمانی و … استفاده شود.

انواع تایل سقفی برای سقف هایی که نیاز به زیبایی و جلوه دارند مناسب می باشند. انواع تایل سقفی می تواند در فضاهای مسکونی، تجاری، اداری، هتل، بیمارستان، فروشگاه و … استفاده شوند.

روش اجرای انواع تایل سقفی

روش اجرای تایل سقفی بستگی به نوع و اندازه تایل سقفی دارد. اما به طور کلی، مراحل زیر را می توان برای اجرای انواع تایل سقفی دنبال کرد:

ابتدا باید ارتفاع مورد نظر برای تایل سقفی را با استفاده از متر لیزری یا ابزارهای دیگری مشخص کرده و خط ترازی را دور تا دور فضا ایجاد کنید.

سپس باید نبشی گالوانیزه یا آلومینیومی را در اطراف سقف نصب کنید. این نبشی ها به عنوان حاشیه  تایل سقف عمل می کنند و تایل های سقفی را حمایت می کنند.

بعد از آن باید شبکه ای از پروفیل های فلزی را در زیر سقف اصلی نصب کنید. این پروفیل ها می توانند از جنس آلومینیوم یا فولاد باشند و به صورت موازی یا قائم به هم قرار می گیرند.

این پروفیل ها به عنوان بستر تایل های سقفی عمل می کنند و باید با استفاده از سیم یا زنجیر به سقف اصلی متصل شوند.

سپس باید تایل های سقفی را در خانه های شبکه قرار دهید. تایل های سقفی می توانند از جنس گچی، آلومینیومی، PVC، UPVC، الیاف معدنی و … باشند و در اندازه ها و طرح های مختلفی موجود هستند.

انواع تایل های سقفی باید به صورت محکم و مرتب در شبکه قرار گیرند و از هرگونه تغییر شکل و انحراف جلوگیری شود.

نحوه نگهداری از انواع سقف تایلی

نگهداری از سقف تایلی بستگی به نوع و جنس تایل سقفی دارد. اما به طور کلی، می توان چند نکته را برای نگهداری از انواع تایل سقفی در نظر گرفت:

عدم استفاده از آب زیاد

برای تمیز کردن سقف تایلی، می توان از جاروبرقی، اسفنج، دستمال مرطوب یا محلول پاک کننده استفاده کرد. اما باید دقت کرد که از آب زیادی استفاده نکنید و سقف تایلی را خشک نگه دارید. آب می تواند باعث خرابی و تغییر شکل تایل سقفی شود.

تمیز کردن دوره ای

برای جلوگیری از تجمع گرد و خاک و کثیفی سقف تایلی، می توان به صورت دوره ای سقف تایلی را باز کرده و تهویه کرد. این کار می تواند باعث افزایش عمر و کیفیت انواع تایل سقفی شود.

حتما بخوانید:   انتخاب فرش مناسب برای ورودی خانه

تعمیر و تعویض تایل سقفی

برای تعمیر و تعویض انواع تایل سقفی ، می توان از ابزارهای ساده مانند چاقو، پیچ گوشتی، انبردست و … استفاده کرد. اما باید دقت کرد که تایل سقفی را به آرامی و مرتب باز و بسته کنید و از شکستن و خم شدن آنها جلوگیری کنید.

حفظ زیبایی

برای حفظ زیبایی و جلوه سقف تایلی، می توان از رنگ، کاغذ دیواری، نور مخفی و نورپردازی استفاده کرد. اما باید دقت کرد که از مواد و روش های مناسب با جنس تایل سقفی استفاده کنید و از آسیب رساندن به سطح تایل سقفی بپرهیزید.

تعمیر کردن انواع تایل سقفی

تعمیر انواع تایل سقفی بستگی به نوع و جنس تایل سقفی دارد. اما به طور کلی، می توان چند نکته را برای تعمیر تایل سقفی در نظر گرفت:

برای تعمیر تایل سقفی که دچار شکستگی، ترک، خمیدگی یا سوراخ شده است، می توان از چسب، گچ، ملات، رنگ، کاغذ دیواری یا تایل جدید استفاده کرد. اما باید دقت کرد که مواد و روش های مناسب با جنس تایل سقفی استفاده شود و از آسیب رساندن به سطح تایل سقفی بپرهیزید.

برای تعمیر تایل سقفی که دچار لکه، کثیفی، رنگ پریدگی یا زنگ زدگی شده است، می توان از جاروبرقی، اسفنج، دستمال مرطوب، محلول پاک کننده، رنگ، الکل یا اسید استفاده کرد. اما باید دقت کرد که از آب زیادی استفاده نکنید و سقف تایلی را خشک نگه دارید.

برای تعمیر تایل سقفی که دچار انحراف، افتادگی، شل شدن یا جابه جایی شده است، همانطور که قبلا گفتیم می توان از ابزارهای ساده مانند چاقو، پیچ گوشتی، انبردست و … استفاده کرد. اما باید دقت کرد که تایل سقفی را به آرامی و مرتب باز و بسته کنید و از شکستن و خم شدن آنها جلوگیری کنید.

مزایای انواع تایل سقفی

نتیجه گیری

در این مقاله از آی بک امداد، به معرفی انواع تایل سقفی پرداختیم امیدواریم این مقاله برای شما مفید و جالب بوده باشد و بتوانید از آن برای انتخاب و اجرای تایل سقفی مناسب برای فضای خود استفاده کنید. 

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

انواع تایل سقفی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

کاربرد انواع تایل سقفی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x