خودرو

ایموبلایزر چیست و چگونه می توان آن را از کار انداخت؟

یکی از سیستم های پیشرفته ضد سرقت در بیشتر خودرو های مدرن، سیستم ایموبلایزر می باشد. این سیستم به شکلی طراحی شده است که تا ECU در خودرو باز نشود، ماشین شما استارت نخواهد خورد. اتومبیل های مدرن به سیستم پیشرفته ای مجهز می باشند که بعضی از این سیستم ها دارای طراحی پیچیده ای هستند. سیستم ایموبلایزر هم  جزو این سیستم های پیچیده بوده که در خودروهای مدرن و امروزی به کار گرفته می‌شود و البته بعضی از خودروهای مدرن داخلی هم از این سیستم برخوردارند. این سیستم امنیتی طوری طراحی شده است که سرقت کردن خودرو را برای سارقین غیر ممکن و سخت می‌کند.

ایموبلایزر چیست؟

ایموبلایزر یک سوئیچ است که خودروهای مدرن دارای به آن مجهز هستند و عملکرد آن به این شکل است که قفل نرم افزاری را در روی کامپیوتر ماشین کار می گذارند تا در صورت لزوم، از روشن شدن موتور ماشین جلوگیری کند و تا این قفل را باز نکنید، موتور استارت نخورده و روشن هم نمی شود. سوئیچ این خودروهای مدرن کد هایی دارد که این کد ها با این سیستم امنیتی یعنی ایموبلایزر، منطبق می شود. وقتی که شما سوئیچ ماشین را می چرخانید در صورتی که کد ها با همدیگر هم خوانی داشته باشند، ماشین شما روشن خواهد شد. در اصل باید بگوییم که ایموبلایزر سیستم امنیتی می باشد که فقط با سوئیچی روشن می شود که با کدها همخوانی دارد، آنگاه اجازه خواهد داد که موتور ماشین روشن شود.

ایموبلایزر

قسمت های مختلف ایموبلایزر

این سیستم ایمنی از قسمت های زیر تشکیل می شود:

 • حافظه سوئیچ
 • برد موجود در سوئیچ ماشین
 • قفل نرم افزاری که در کامپیوتر ماشین موجود است.
 • ایموبلایزر که آن را در زیر فرمان اتومبیل نصب کردند.

ایموبلایزر چگونه عمل می کند؟

وقتی که خودرو تولید می شود در روی سوئیچ آن، کد مخصوصی می گذارند که این کد با سیستم ضد سرقت خودرو همخوانی دارد. وقتی که سوئیچ خودرو چرخانده می شود، اطلاعات سوئیچ پردازش شده و اگر این اطلاعات درست بود، ماشین شما روشن خواهد شد و در صورتی که کد با اطلاعات هم خوانی نداشته نباشد، ماشین فقط استارت می خورد ولی روشن نمی شود.

در زمان های گذشته، هنگامی که ماشین را به مشتری تحویل می‌دادند این کدها را هم تحویل داده ولی امروزه فقط اگر مشتری درخواست کند، این کدهای امنیتی را با سوئیچ تحویل خریدار می دهند.

روش کدخوانی سوئیچ چگونه است؟

بعد از اینکه شما سوئیچ را باز می کنید سیستم کنترل تجهیزات یا UCH به وسیله میدان مغناطیسی تولید می شود و به وسیله ترانسپاندر به چیپ اعلام کرده و کدی را که ثبت شده است، درخواست می کنند. چیپ هم برای UCH کد مربوطه را ارسال خواهد کرد و اگر کدها درست باشد، موتور خودرو از کامپیوتر اجازه گرفته و روشن می شود. این اطلاعات به وسیله ترانسپاندر بین سوئیچ با چیپ، جابجا می شود.

ترانسپاندر چیست؟

بعد از اینکه شما سوئیچ خودرو را در جای خود گذاشتید، کد امنیتی، به وسیله آنتی مخصوص، دریافت خواهد شد که به آن ترانسپاندر می گویند.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  زمان عوض کردن شمع خودرو | آموزش تعویض شمع و وایر خودرو

ایموبلایزر چه اقدامات ایمنی را انجام می دهد؟

اقدامات مهمی را که سیستم ایمنی ایموبلایزر انجام می دهد عبارتند از:

 1. جرقه شمع ها قطع می شود.
 2. بعد از این که سوئیچ را در روی خودرو می‌اندازید، برق مثبت قطع خواهد شد.
 3. از پاشش سوخت جلوگیری می شود.
 4. برق انژکتور ها و همچنین برق پمپ بنزین قطع می شود.

چراغ هشدار ایموبلایزر چه معنی دارد؟

چراغ هشدار ایموبلایزر نشان دهنده موارد زیر است:

 1. اگر چراغ دائم روشن بود یعنی سیستم ایموبلایزر خراب شده است و یا کد ایمنی پریده است.
 2. اگر چراغ ایموبلایزر خاموش بود یعنی ایموبلایزر اتومبیل غیر فعال است.
 3. در صورتی که چراغ، ۴ چشمک در یک ثانیه می زند و یا چشمک های سریع می زند، یعنی ایموبلایزر فعال است و سوئیچ هم باز می باشد.
 4. اگر چراغ در هر ثانیه یک چشمک بزند یعنی ایموبلایزر فعال است و سوئیچ بسته است.

از کار انداختن ایموبلایزر

وقتی در زمان اضطراری به سوییچ خودروی خود دسترسی ندارید، برای روشن کردن اتومبیل، تنها راه این است که ایموبلایزر را از کار بیندازید. روشن کردن ماشینی که سوئیچ آن در دسترس نیست کار سختی بوده ولی یادگیری این موضوع می‌تواند برای هنگامی که سوئیچ را در خانه جا گذاشته و یا گم کرده اید، به شما کمک زیادی بکند. سوئیچ های اتومبیل به طور کلی انواع مختلفی داشته که می‌توانیم به نوع سوئیچ کنترل از راه دور، سوئیچ نوع معمولی، سوئیچ دارای ایموبلایزر، سوئیچ اثر انگشتی و یا حتی سوئیچ مانند یک برنامه یا اپلیکیشن در روی گوشی همراه، اشاره کنیم. این تنوع سوئیچ به شما این امکان را خواهد داد که متناسب با شرایط موجود، سوئیچ بهتر و مناسب تر را برای خود انتخاب کنید.

با پیشرفت فناوری و تکنولوژی دنیا، صاحبان اتومبیل می‌توانند برای زیاد کردن امنیت و ایمنی خودرو، از سیستم های ضد سرقت اتومبیل استفاده کنند. دزدگیر ها و ایموبلایزر دو تا از مهم ترین سیستم های ایمنی هستند.

امروزه بیشتر مردم برای اینکه ایمنی و امنیت ماشین خود را در مقابل سرقت تضمین کنند، سیستم ایموبلایزر را در ماشین راه اندازی می کنند. اگر این سیستم فعال باشد قفل نرم افزاری در اتومبیل ایجاد می‌شود که حتی به وسیله سوئیچ هم نمی توان ماشین را استارت زد. در این صورت تنها وقتی شما می توانید ماشین را روشن کنید که ایموبلایزر را غیر فعال کرده باشید. کلید هایی که به این سیستم مجهز هستند دو قطعه به نام چیپ حافظه و برد الکتریکی دارند. وقتی شما کلید را در سوئیچ چیپ حافظه قرار می دهید، حافظه در داخل آن فعال می شود، بطوریکه کد از طریقه سوئیچ ماشین، وارد سیستم خواهد شد. اگر کدها درست نباشد ارتباط سیگنال در اتومبیل قطع شده و باعث قطع شدن باک بنزین و برق موتور می شود.

یکی از نشانه هایی که می توانید متوجه فعال بودن ایموبلایزر شوید، چراغ چشمک زن آن است. از موتور استارت، سیستم جرقه و همچنین سیستم سوخت رسانی به وسیله ایموبلایزر در ماشینی که به این سیستم مجهز باشند، محافظت خواهد شد.

چگونه سیستم ایموبلایزر را از کار بیندازیم؟

همانطور که در ابتدا گفتیم تا هنگامی که ایموبلایزر را از کار نیندازید خودروی شما روشن نخواهد شد. برای از کار انداختن ایموبلایزر، باید سوئیچی که بطور کامل از جهت فیزیکی با سوئیچ اصلی مطابقت داشته باشد به همراه کدهای ذخیره شده که با کدهای فرستاده شده از ریموت یکسان باشد، لازم و ضروری است.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  راهنمای جامع مراقبت از گیربکس اتوماتیک | 5 نکته مهم در مورد نگهداری گیربکس

وقتی یک اتصال القایی را بین سیستم ایموبلایزر و سوئیچ برقرار می کنید، باعث از کار افتادن سیستم ایموبلایزر خواهد شد و شما می توانید بدون سوئیچ اتومبیل را روشن کنید. البته بعضی از سیستم های پیشرفته ایموبلایزر، با هر بار باز و بسته کردن درب های اتومبیل، کد امنیتی آن هم تغییر خواهد کرد و به دنبال آن نیز کد ها با ریموت مخصوصی هماهنگ خواهند شد. بطور کلی می‌توان گفت که قفل مرکزی به وسیله سیستم ایموبلایزر کنترل می شود.

وقتی که شما سوئیچ ماشین را گم کرده و یا آن را فراموش کردید و می خواهید اتومبیلی را که سیستم ایموبلایزر دارد بدون سوئیچ روشن کنید، می توانید به راحتی با اپراتور شرکت سازنده اتومبیل خود تماس گرفته و اطلاعات لازم را برای روشن کردن ماشین دریافت کنید.

استفاده همزمان از دزدگیر و ایموبلایزر

برای اینکه ایمنی خودرو شما بالاتر برود، می توانید از سیستم دزدگیر و ایموبلایزر به طور همزمان استفاده کنید. به وسیله فعال کردن دزدگیر در هنگام لزوم، صدای آژیر خطر هم فعال می شود. زیرا سیستم دزدگیر به کمک سنسورهای فشارهوا، حرکت و ضربه می تواند سرقت چرخ ها و یا بازشدن درب اتومبیل را به وسیله صدای آژیر به شما اطلاع بدهد.

به این نکته مهم توجه کنید که اگر می خواهید از این دو سیستم در اتومبیل خود همزمان استفاده کنید، باید حتماً این دو سیستم با هم همخوانی داشته باشند تا باعث ایجاد مشکلات برقی برای خودرو نشود. حتماً برای فعال و یا غیر فعال کردن هر کدام از این سیستم ها باید با متخصص مربوطه مشورت کنید.

چگونه می توانیم بدون سوئیچ ماشین را روشن کنیم؟

برای روشن کردن خودرو بدون سوئیچ بهترین و سریعترین راه این است که از سیم هایی که به باتری متصل می شود، استفاده کنید. چهار تا سیم وجود دارد و در بین آن ها یک سیم سفید رنگ دیده خواهد شد که وظیفه دارد به پشت سوئیچ برق برساند. برای افتراق این سیم با سیم دیگر، باید هر کدام از سیم ها را به شکل جداگانه به بدنه اتومبیل تماس بدهید و اگر جرقه های بین سیم و بدنه به وجود آمد، می توانید سیم برق رسان را در آنجا پیدا کنید.

بعد از اینکه سیم اول را پیدا کردید حالا می توانید به کمک واکنش سیم های دیگر با آن، کارکرد سیم های پمپ بنزین، استارت و سیم مربوط به ضبط را هم پیدا کنید. اگر شما به دلیلی خواستید بدون سوئیچ خودرو خودتان را روشن کنید، بعد از اینکه کارکرد تمام سیم ها را مشخص کردید، باید سیم استارت را از بقیه جدا کرده و ابتدا سه سیم دیگر را به هم متصل کنید. بعد از آن هم ، سیم ها را به سیم مربوط به استارت وصل کنید.

ایموبلایزر

سخن پایانی

گاهی امکان دارد صاحب خودرو سوئیچ خود را گم کرده و یا فراموش کرده باشد، در این صورت می توانید طبق مراحلی که برایتان گفتیم ماشین خود را بدون سوئیچ روشن کنید.

ایموبلایزر چیست و چگونه می توان آن را از کار انداخت؟

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چگونه می توانیم بدون سوئیچ ماشین را روشن کنیم؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا