خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

۱۱ روش کاربردی برای رفع گرفتگی توالت فرنگی با خمیر دندان، نوار بهداشتی و صابون

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

گرفتگی به وسیله اشیاء جزو متداول‌ترین گرفتگی‌های سرویس بهداشتی است و روش رفع آن هم به نوع گرفتگی آن بستگی دارد. نوع اول آن مربوط به داخل توالت بوده و گرفتگی بعدی هم که کمتر پیش می‌آید، به لوله‌کشی‌های فاضلاب توالت مربوط می‌شود.

افتادن اشیائی مثل خمیر دندان و یا صابون در چاه فاضلاب، و یا گرفتگی‌های توالت فرنگی به وسیله نوار بهداشتی، مدفوع، مو و دستمال کاغذی باعث می‌شود که رسوبات جمع شده و یک توده بزرگ تشکیل شود و این به مرور باعث گرفتگی توالت فرنگی و یا حتی توالت‌های ایرانی خواهد شد.

دلایلی که می‌توانند در این گرفتگی تأثیر داشته باشند مواردی مانند سایز لوله، استفاده کردن از بوگیرهای زاویه دار برای توالت، شتر گلویی، اتصالات لوله و… می‌باشد. یکی از موارد مهمی که باعث گرفتگی توالت‌های فرهنگی می‌شود نصب و یا اجرای غیر استاندارد لوله کشی فاضلاب این توالت‌ها است ولی به هر حال ممکن است حتی اگر تمام استانداردها هم در نصب و اجرای لوله کشی رعایت شود، باز هم به دلیل سقوط و افتادن اجسام داخل توالت فرنگی، باعث گرفتگی لوله فاضلاب شوید.

گرفتگی فاضلاب توالت فرنگی

محفظه توالت‌های فرنگی به دلیل سیفونی بودن شکل توالت‌های فرنگی و همچنین کوچکی محل عبور جامدات، زیاد دچار گرفتگی می‌شوند زیرا به طور معمول سایز لوله کشی برای توالت فرنگی حدوداً ۱۰ سانتی‌متر قطر دارد و بیشتر از یک زانویی هم ندارد و این باعث می‌شود خروج اشیاء از داخل لوله فاضلاب به راحتی انجام نگیرد.

البته اگر توالت فرنگی در روی سیفون توالت های ایرانی کار گذاشته شوند، باعث گرفتگی لوله‌ فاضلاب خواهند شد. شتر گلویی در توالت‌های ایرانی باعث می شود احتمال گرفتگی در توالت‌های فرنگی به وسیله اشیاء افزایش پیدا کند، به همین دلیل توصیه می‌کنیم که اگر می‌خواهید توالت ایرانی را به فرنگی تبدیل کنید، حتماً ابتدا شتر گلویی را حذف کنید تا فاضلاب به سهولت خارج شود.

یکی دیگر از عواملی که باعث گرفتگی توالت‌های فرهنگی می‌شود شستن کف سرویس‌های بهداشتی است. با شستشو شما باعث می‌شوید ذرات جامد در روی کف وارد توالت شده و در سه راهی اتصال به فرنگی تجمع پیدا کند.

گرفتگی توالت فرنگی

 

روش برطرف کردن گرفتگی توالت‌های فرنگی با اشیاء

گرفتگی با قطعات و یا پیچ درب توالت فرنگی، خمیر دندان، مسواک، نایلون‌های پلاستیکی، صابون، روزنامه، مدفوع، نوار بهداشتی، مو، دستمال‌های کاغذی و توالت، اسباب بازی کودکان، کلید و سوئیچ و یا حتی مصالح ساختمانی جزو مواردی هستند که باعث انسداد توالت‌های فرنگی و ایرانی می‌شوند.

حتما بخوانید:   فاکتورهای اصلی و مؤثر بر لوله بازکنی | خدمات دستگاه های لوله بازکنی

وقتی توالت فرنگی به وسیله اشیاء دچار گرفتگی می‌شود شاید بهترین کار این باشد که توالت فرنگی را کنده و شی مورد نظر را از آن در بیاورید و دوباره توالت فرنگی را نصب کنید. البته این روش تنها روش درآوردن اشیاء از داخل توالت فرنگی نیست و می‌توان به وسیله فنر زدن هم گرفتگی توالت‌های فرنگی را رفع کرد.

استفاده کردن از فنرهای لوله بازکنی و دستگاه های ژنراتور هم برای اینکار مفید است، البته با دور موتور و قدرت مناسب با نوع توالت فرنگی، باید استفاده شود و دقت داشته باشید برای باز کردن توالت‌های فرنگی به وسیله فنر لوله بازکنی و دستگاه ژنراتور، باید ملاحظات ایمنی را مد نظر داشته باشید.

یکی دیگر از روش‌هایی که می‌توان برای باز کردن توالت‌های فرنگی از آن استفاده کرد، دستگاه پمپ تراکم هوا است که معمولاً به علت احتمال آسیب دیدگی ساختمان و کثیف کاری، از این روش کمتر استفاده می کنند. در اصل می‌توان گفت آخرین راه برای باز کردن لوله فاضلاب توالت فرنگی، استفاده از دستگاه پمپ تراکم هوا می‌باشد.

بعضی‌ها برای رفع گرفتگی‌های توالت فرنگی از اسید استفاده می‌کنند ولی توصیه می‌کنیم این راه را کلاً فراموش کنید، زیرا استفاده از اسید گاهی اوقات برای مکان‌هایی که چربی در آنجا انباشته شده مثل آشپزخانه، مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از اسیدها مخصوصاً اسیدهایی که قوی‌تر هستند برای لوله‌کشی‌های ساختمان ضرر دارد و احتمال دارد مجبور شوید برای جبران خسارت، هزینه‌های زیادی را هم پرداخت کنید.

شاید بعضی از افراد به شما استفاده از جوش شیرین را برای برطرف کردن گرفتگی‌های توالت فرنگی، توصیه کنند ولی باید بگوییم که استفاده از جوش شیرین برای این منظور به هیچ وجه مناسب نیست. فقط برای وقتی که صابون در چاه افتاده باشد می‌توانید از جوش شیرین استفاده کنید.

گرفتگی‌های چاه توالت

معمولاً گرفتگی‌های چاه توالت به علت افتادن بعضی از اجسام در داخل توالت‌های فرنگی و یا ایرانی صورت می‌گیرد و یا ممکن است لوله‌های فاضلاب به تدریج دچار رسوب گرفتگی شده و باریک شوند. این می‌تواند باعث گرفتگی چاه توالت شود. در ادامه می‌خواهیم شما را با دلایل گرفتگی چاه‌های توالت آشنا کنیم.

 • گرفتگی چاه‌های توالت فرنگی با اشیاء
 • گرفتگی چاه های توالت فرنگی با مدفوع
 • گرفتگی‌های توالت فرنگی به وسیله نوار بهداشتی
 • گرفتگی‌های توالت فرنگی با صابون
 • گرفتگی توالت ایرانی با صابون
 • گرفتگی‌های توالت به وسیله مو
 • گرفتگی‌های توالت فرنگی به وسیله افتادن خمیر دندان

گرفتگی‌های توالت فرنگی به وسیله نوار بهداشتی

یکی از گرفتگی‌هایی که بسیار هم رایج است، گرفتگی توالت فرنگی به وسیله نوار بهداشتی است زیرا متأسفانه بعضی از خانم‌ها مخصوصاً وقتی در جایی مهمان هستند، به علت حجب و حیایی که دارند از انداختن نوارهای بهداشتی در داخل سطل آشغال خودداری کرده و آن را در چاه توالت می‌اندازند و نمی‌دانند که چه دردسری برای صاحبخانه درست می‌کنند.

نوار بهداشتی شبیه به پارچه بوده و نه تنها حجیم است بلکه ذرات آب را به خود جذب کرده و حجم آن افزایش پیدا می‌کند و کم کم تبدیل به یک توده سخت می‌شود. این توده از دفع فاضلاب در توالت فرنگی، جلوگیری خواهد کرد اگر آن را از داخل توالت خارج نکنید شاید به مرور دفع شود ولی اگر دفع نشود، مطمئناً سیستم تخلیه‌ای فرنگی مختل شده و آب بالا می‌زند.

حتما بخوانید:   آشنایی با چربی گیر فاضلاب رستوران | فواید استفاده از چربی گیر

بهترین روش هم برای اینکه گرفتگی‌های توالت فرنگی به وسیله اشیائی مثل نوار بهداشتی برطرف کنید، استفاده از بعضی ابزارآلات است که با کمک آنها می توانید نوار بهداشتی را از داخل کاسه توالت خارج کنید و یا اینکه از دستگاه فنرزنی استفاده کرده و یا توالت فرنگی را باز کنید و بعد از خارج کردن نوار بهداشتی دوباره آن را در جای خود نصب کنید.

گرفتگی توالت فرنگی به وسیله صابون

یکی دیگر از گرفتگی‌های شایع در توالت‌های فرنگی، گرفتگی به وسیله صابون است. اگر نسبت به افتادن صابون در توالت، سهل انگاری کرده و بی‌اعتنا باشید، ممکن است صابون در شتر گلویی و یا دهانه خروجی گیر کند و به مرور ذرات جامد دیگر و یا مو به دور آن بچسبد و این باعث گرفتگی لوله فاضلاب توالت فرنگی خواهد شد. هرچند که احتمال دارد خود صابون هم باعث گرفتگی فاضلاب شود ولی معمولاً هسته اولیه مسدود کننده را، صابون تشکیل می‌دهد. شاید این گرفتگی در ابتدا و یا حتی انتهای خروجی ایجاد شود و با حرکت کردن دفع شود، ولی معمولاً با استفاده از فنرهای مخصوص و ابزار لوله بازکنی می‌توانید گرفتگی را برطرف کنید.

گرفتگی توالت فرنگی به وسیله خمیر دندان

وقتی خمیر دندان در توالت فرنگی و یا چاه دستشویی می‌افتد اگر آن را خارج نکنید، مسلماً ذرات ریز مدفوع به آن چسبیده و ایجاد توده بزرگ می‌کند. این توده به مرور باعث خواهد شد خروج فاضلاب کاهش پیدا کند و لوله دچار گرفتگی شود.

گرفتگی توالت‌های ایرانی و فرنگی با مو

گرفتگی توالت‌ها به وسیله مو به تنهایی امکان ندارد، مگر اینکه مو به مقدار زیادی وارد دستشویی ایرانی و فرنگی شده باشد. معمولاً گرفتگی‌هایی که به وسیله مو اتفاق می‌افتند وقتی است که یک جسم خارجی هم در فاضلاب لوله گیر کرده باشد و مو به دور آن می‌پیچد. این مورد به مرور باعث انسداد توالت ایرانی و فرنگی خواهد شد.

گرفتگی‌ توالت‌های فرنگی به وسیله مدفوع

یکی از موارد شایع برای گرفتگی توالت‌ها، گرفتگی با مدفوع است. اگر توالت‌ها به صورت استاندارد نصب شده باشند به هیچ وجه به وسیله مدفوع دچار گرفتگی نمی‌شود زیرا توالت جایی برای دفع فضولات انسانی می‌باشد و برای این هم طراحی شده و نصب دقیق و مناسب آن در کنار تجهیزات جانبی، می‌تواند باعث آسایش ساکنین شده و مشکلی ایجاد نکند و حتی نوع مدفوع هم عامل گرفتگی محسوب نمی‌شود پس اگر مدفوع باعث گرفتگی توالت شد باید به دنبال پیدا کردن عامل دیگری مانند افتادن اشیاء در توالت ایرانی و یا فرنگی باشید و یا ممکن است تجهیزات توالت استاندارد نباشد.

حتما بخوانید:   راهنمای تمیز کردن و ضد عفونی توالت فرنگی

باز کردن توالت‌های ایرانی و فرنگی

اگر به هر دلیلی توالت ایرانی و فرنگی شما دچار گرفتگی شد با این ۱۱ روش می‌توانید مشکل را برطرف کنید:

 1. برطرف کردن گرفتگی توالت‌های فرنگی با سلفون
 2. استفاده کردن از فشار آب
 3. رفع گرفتگی توالت‌های فرنگی به وسیله تلمبه دستی
 4. رفع گرفتگی توالت‌های فرنگی به وسیله چوب لباسی
 5. برطرف کردن گرفتگی توالت به وسیله اسیدهای ضعیف و یا قوی
 6. استفاده از جوش شیرین برای رفع گرفتگی توالت.
 7. استفاده از مواد نفتی مانند گازوئیل برای گرفتگی با سیمان
 8. رفع گرفتگی‌های توالت فرنگی به وسیله آچار مشکل گشا
 9. استفاده از فنر‌های برقی و دستی برای باز کردن توالت‌های ایرانی و فرنگی
 10. استفاده از دستگاه‌های تراکم هوا
 11. باز کردن و نصب دوباره توالت فرنگی

در ادامه مقاله، شما را با چند نمونه از این روش‌ها آشنا می‌کنیم.

برطرف کردن گرفتگی با سلفون

یکی از روش‌های سریع برای اینکه گرفتگی‌های جزئی را در توالت فرنگی رفع کنید، استفاده از سلفون است. برای این منظور باید کاسه توالت را به وسیله سلفون پوشانده و آن را با چسب محکم کنید. حالا به سلفون فشار ملایمی وارد کنید. اگر گرفتگی جزئی بوده و به وسیله دستمال کاغذی و یا مو ایجاد شده باشد توالت به راحتی باز می‌شود ولی البته به این نکته هم توجه داشته باشید که اگر محل نصب دچار نشتی باشد این روش تأثیری ندارد.

رفع گرفتگی توالت به وسیله فشار آب

اگر متوجه گرفتگی توالت فرنگی و یا حتی ایرانی شدید، می‌توانید از فشار آب فراوان مخصوصاً آب گرم برای رفع گرفتگی استفاده کنید. البته این روش برای گرفتگی‌های جزئی مناسب است. می توانید یک سطل را پر از آب کرده و شلنگ آب را هم باز کنید تا اثر بیشتری داشته باشد حالا سطل آب را به صورت یکباره در چاه فاضلاب خالی کنید.

گرفتگی توالت فرنگی

استفاده از اسید برای رفع گرفتگی‌های توالت فرنگی و ایرانی

امروزه استفاده از اسید برای رفع گرفتگی‌های توالت، بسیار پرطرفدار شده ولی ما این راه را به شما توصیه نمی‌کنیم زیرا روشی پرخطر بوده و ممکن است به تجهیزات سرویس‌های بهداشتی و همچنین به خودتان آسیب برسانید. اگر هم تصمیم گرفتید که از اسید برای رفع گرفتگی توالت استفاده کنید، باید از اسیدهای ضعیف برای این منظور استفاده کرد زیرا اسید قوی باعث خوردگی لوله‌ها و از بین رفتن اتصالات آن می‌شود و حتی ممکن است به کاسه توالت هم آسیب بزند. البته غیر از آن، اسید قوی ممکن است با پاشیدن بر روی پوست شما، خطرات بسیاری برای سلامتی‌تان ایجاد کند.

اگر با انجام مواردی که در این مقاله برایتان بیان کردیم، موفق به رفع گرفتگی لوله فاضلاب توالت ایرانی و فرنگی نشدید، توصیه می‌کنیم حتماً به شرکت‌های خدمات لوله بازکنی مراجعه کنید تا به وسیله دستگاه‌های مخصوص مشکل شما برطرف شود.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

۱۱ روش کاربردی برای رفع گرفتگی توالت فرنگی با خمیر دندان، نوار بهداشتی و صابون

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

روش برطرف کردن گرفتگی توالت‌های فرنگی با اشیاء

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x