خدمات پرستاری و مراقبتی

مراقبت از سالمند مبتلا به آلزایمر به وسیله پرستار سالمند

برای اشخاصی که دچار بیماری آلزایمر هستند آشپزی مزایای فراوانی دارد ولی اگر فرد علائم مخصوصی از این بیماری را تجربه کند ممکن است آشپزی بدون نظارت و آمادگی برای او خطرآفرین هم باشد. در این مقاله از مجله ایبک می خواهیم مطالبی را در مورد مراقبت از سالمند مبتلا به آلزایمر به وسیله پرستار سالمند و همچنین روش هایی برای ایجاد فضای امن و لذت بخش برای سالمندانی که مبتلا به آلزایمر هستند، بیان کنیم.

پرستار سالمند مبتلا به آلزایمر

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای سالمندان به وجود بیاید، بیماری آلزایمر است که باعث اختلال در حافظه شخص سالمند شده و می‌تواند باعث شود که سالمند بسیاری از چیزها را فراموش کرده و یا حتی افراد نزدیک خود را هم نشناسد. نگهداری از سالمندانی که دچار این بیماری هستند، شاید کمی سخت بوده و نیاز به صبر و تحمل زیادی دارد. برای نگهداری این اشخاص نیاز به مراقبت شبانه روزی می باشد و گاهی لازم است برای نگهداری از سالمندان از خدمات پرستاری استفاده کنید. با استفاده از خدمات پرستاری علاوه بر مراقبت تخصصی و اصولی از سالمند، امکان استفاده از زمان را هم در طول روز دارید.

پرستار سالمند با مشکلات بیماری سالمندان آشنا بوده و می‌تواند به خوبی و همچنین با تخصص و آگاهی از سالمند شما نگهداری کند.

آلزایمر چیست؟

آلزایمر یک اختلال عملکردی مغز می باشد که به تدریج باعث از بین رفتن توانایی ذهنی بیمار خواهد شد. حدوداً یک هشتم افرادی که بالای ۶۰ سال دارند به آلزایمر مبتلا می باشند. این بیماری سالمند را از انجام کارهای روزمره خود ناتوان می کند تا جایی که برای انجام امور شخصی به پرستار نیاز دارد.

بیماری آلزایمر با نشانه هایی مثل توهم، تکرار کلمات، بی قراری، هذیان و… خود را نشان خواهد داد. همانطور که می دانید آلزایمر درمان نداشته و گاهی در مراحل پیشرفته باعث مرگ سالمند می شود. خانواده ها در این مواقع می توانند کمک زیادی به سالمند کرده و آلزایمر را کنترل کنند. البته بعضی از افراد هیچ اطلاعی در مورد این بیماری نداشته و با آن آشنا نمی باشند در این صورت بهتر است یک پرستار سالمند خوب استخدام کنند تا پرستار بتواند با آشنایی با مشکلات سالمند، از او نگهداری کند.

حتما بخوانید:   چه زمانی باید پرستار سالمند بگیریم | مزایای گرفتن پرستار سالمند

مراقبت از سالمند

از کجا متوجه شویم که سالمند آلزایمر گرفته است؟

اگر مشکوک هستید که سالمند شما به آلزایمر مبتلا شده یا نه؟ باید حتماً با نشانه‌های آلزایمر آشنا بوده و آنها را در سالمند خود جستجو کنید. مثلاً ممکن است سالمند بارها یک سوال و یا یک جمله را تکرار کند و یا حتی در مکان هایی که با آن آشنایی دارد، گم شود. مکالمات، قرار ها و رویدادها را فراموش کرده و همچنین وسایل را در جای خود نگذارد و حتی ممکن است اسم اعضای خانواده خود را هم فراموش کند. در این صورت باید با مشاهده علائم ذکر شده حتماً به پزشک مراجعه کنید:

 •  اختلال در حرف زدن
 • تغییر شخصیت در شخص سالمند
 • تغییر حالت و رفتار شخص
 • نامشخص بودن مکان و زمان برای سالمند
 •  فراموش کردن جای وسایل
 • ناامید شدن
 • از دست دادن انگیزه های شخصی

مراقبت از سالمند بیمار آلزایمری به وسیله پرستار

با توجه به وضعیت سالمندی که دچار بیماری آلزایمر شده، می توانید تشخیص دهید که بیمار به درمان بیشتری نیاز داشته و حتماً باید درمان او به وسیله پزشک پیگیری شود. در صورتی که نسبت به این موضوع مهم بی توجه و سهل انگار باشید باعث خواهد شد که دچار عواقبی مانند آسیب دیدگی فرد بیمار و یا حتی آسیب دیدن افراد خانواده شوید.

از طرفی خانواده ها در مورد بیماری آلزایمر اطلاعات کافی نداشته و نمی دانند که چگونه باید از این بیمارها مراقبت کرد و یا حتی اگر اطلاعات لازم را هم داشته باشند، ممکن است زمان کافی برای مراقبت از بیمار نداشته باشند. در این صورت بهتر است یک پرستار سالمند استخدام کنید.

مهارت های پرستار بیمار سالمند

شاید بپرسید که پرستار بیمار سالمند چه مهارت هایی دارد؟ پرستارانی که برای نگهداری سالمند آلزایمری آموزش دیده اند همگی در زمینه این بیماری تخصص و تجربه بالایی داشته و می‌توانند به راحتی از این بیماران پرستاری کنند. این پرستاران دوره های مخصوصی برای مراقبت و نگهداری از سالمند آلزایمری گذراندند و با بیماری و مراحل پیشرفت آن به طور کامل آشنا هستند.

پرستار می‌تواند در کنار سالمند بوده و به او در انجام امور روزانه کمک کند. همچنین پرستار سعی می کند استرس این بیماری را در سالمند کنترل کرده و از قرار گرفتن سالمند در محیط های استرس زا جلوگیری کند.

وظایف پرستار سالمند آلزایمری

مراقبت از سالمندی که بیماری آلزایمر دارد باید به وسیله پرستاری انجام شود که با شرایط بیمار کاملاً آشنا بوده و بتواند در زمینه های مختلف به او کمک کند. پرستاری که برای بیمار سالمند اعزام می شود خدمات مختلفی ارائه می دهد البته با توجه به اینکه سالمند آلزایمری نیاز به توجه و مراقبت بیشتری دارد باید خدمات بیشتری دریافت کند. خدماتی که پرستار باید برای این بیماران انجام دهد عبارتند از:

 1. تعویض لباس
 2. استحمام و نظافت سالمند آلزایمری
 3.  توجه کردن به آراستگی ظاهری بیمار آلزایمری
 4. کمک کردن به خانواده بیمار برای درک بیماری
 5. برنامه مناسب غذایی و همچنین غذا دادن به سالمند
 6.  کمک به بیمار در رفتن به سرویس بهداشتی
 7. پر کردن اوقات فراغت بیمار
 8. حفظ امنیت سالمند
 9. مدیریت داروهای سالمند بیمار
حتما بخوانید:   مراحل مهم برای اینکه پرستار کودک شوید

چگونه می توان برای سالمند مبتلا به آلزایمر، آشپزی را لذت بخش و ایمن کرد؟

در ادامه می خواهیم روش هایی را برایتان بیان کنیم که بتواند آشپزی را برای بیماران آلزایمری لذتبخش کند اگر بیمار مبتلا به آلزایمر در مورد آشپزی مشکل داشته باشد راه های زیادی وجود دارد که بتوانید او را در این امر مشارکت دهید که در ادامه می خواهیم شما را با آنها آشنا کنیم:

بسیاری از کارهایی که به آشپزی مربوط می شود، مانند خالی کردن ماشین ظرفشویی ،چیدن میز غذا و… که می‌تواند برای سالمند امکان‌پذیر باشد.

فعالیت هایی که به آشپزی مربوط می شود می تواند برای شخص سالمند آرامش بخش بوده و آنها را مدیریت کند. دقت داشته باشید در هنگامی که سالمند را در کارهای آشپزی مشارکت می دهید مراقب باشید که کارهای پرخطر مانند استفاده از اجاق گاز باید حتماً به وسیله پرستار سالمند انجام بگیرد.

حتماً باید محیط کار را دارای نور و ایمن نگه دارید. سالمند را در فعالیت هایی که از آن لذت می برد شریک کنید تا باعث شود پرخاشگری بیمار آلزایمری کم شود. پرستار وظیفه دارد از فعالیت های سالمند حمایت کند و محیط را هم تا حدی که امکان دارد برای سالمند امن کند.

پرستار باید مراحل کار را برای سالمند ساده کرده و خطرات استفاده از چاقو و یا احتمال سوختگی ها را هم از بین ببرد. باید قبل از شروع کار حتماً پرستار برنامه ریزی کند، به طور مثال اگر شخص سالمندی که بیماری آلزایمر دارد می خواهد یک غذای پیچیده را آماده کند پرستار باید دستورالعمل یک غذای ساده تر را برنامه ریزی کند تا کار برای سالمند آسان شود.

کارهای ساده آشپزی مثل جدا کردن دانه های ذرت و یا شستن سیب زمینی ها برای بیماران آلزایمر بسیار مناسب است. مشارکت در کارهای آشپزخانه حتی اگر سالمند نتواند به تنهایی یک غذای کامل را آماده کند، می تواند باعث شود سالمند احساس راحتی کرده و به آشپزی و مهارت خود افتخار کند.

گاهی اوقات کلاس های آشپزی مخصوصی برای بیماران آلزایمری برگزار می‌شود که در این کلاس ها فعالیت هایی مثل تهیه سالاد و انواع دسر ها می تواند برای سالمند سرگرم کننده باشد. پرستار می تواند در تهیه غذاهای مناسب به سالمند کمک کند مانند درست کردن ساندویچ پنیر، که بسیار هم لذت بخش است و این باعث می شود سالمند احساس خوبی پیدا کند.

حتما بخوانید:   اختلال وسواسی اجباری چیست | نحوه درمان اختلال وسواسی اجباری

برای درگیر کردن بیمار آلزایمری با فعالیت های آشپزی لازم است که پرستار بر اساس شدت بیماری و علائم آن، فعالیت های روزانه سالمند را برنامه ریزی و نظارت کند. گاهی ممکن است شخص سالمند در ساعات خاصی از روز مانند صبح ها عملکرد بهتری داشته باشد و گاهی هم ممکن است که عصرها بتوانند بهتر کار آشپزی را انجام دهد.

نکاتی مهم در مورد نگهداری و پرستاری از سالمندان آلزایمری

مراقبت از بیماران سالمند که دچار بیماری آلزایمر می باشند دارای حساسیت بیشتری بوده و پرستار باید مراقبت ویژه ای از این بیماران انجام بدهند:

 •  باید استحمام سالمند سروقت و مرتب انجام شود. مخصوصاً اگر سالمند دارای مشکل بی اختیاری ادرار باشد این مورد اهمیت بیشتری دارد.
 • باید در داخل حمام و سرویس های بهداشتی وسایل آسایش برای سالمند به طور کامل فراهم باشد مثلاً باید حتماً توالت فرنگی در دستشویی قرار داد و یا در داخل حمام صندلی مخصوص برای سالمند بگذارید.
 • وقتی سالمند آلزایمری می خواهد از شیر آب منزل استفاده کند باید حتماً شما جریان آب گرم و سرد را کاملاً تنظیم کنید و یا از تناسب تنظیم شیر آب اطمینان پیدا کنید یا می توانید درجه ترموستات آب گرم را کم کنید، زیرا بیشتر سالمندان دمای بالا را حس نکرده و امکان دارد دچار سوختگی شوند.
 • باید اجازه دهید کارهایی که سالمند توانایی انجام آن را دارد خودش انجام دهد و شما در کارهای او نظارت کنید.
 • می توانید در بعضی از موارد به سالمند اجازه انتخاب بدهید مثلاً هنگام تعویض لباس از سالمند بخواهید که یکی از لباس ها را انتخاب کند و یا اگر می خواهید کار سرگرم کننده ای انجام دهید در مورد آن از سالمند سؤال کنید.
 • زمان خواب استراحت و یا خواب سالمند را در طول روز کم کنید تا در هنگام شب دچار بیخوابی نشود.

مراقبت از سالمند

سخن پایانی

در این مقاله از مجله ایبک  شما را با مراقبت از سالمند مبتلا به آلزایمر به وسیله پرستار سالمند آشنا کردیم. همانطور که گفتیم پرستاران دوره های مخصوصی برای مراقبت و نگهداری از سالمند آلزایمری گذراندند و با بیماری و مراحل پیشرفت آن به طور کامل آشنا هستند پس می توانید در صورت لزوم یک پرستار خوب استخدام کنید.

31

مراقبت از سالمند مبتلا به آلزایمر به وسیله پرستار سالمند

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چگونه می توان برای سالمند مبتلا به آلزایمر، آشپزی را لذت بخش و ایمن کرد؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x