تعمیرات تاسیسات برقی

عیب‌یابی کرکره برقی | مشکلات رایج کرکره برقی

عیب‌یابی کرکره برقی | مشکلات رایج کرکره برقی، رفع ایرادات کرکره برقی

کرکره برقی یکی از درب‌های مدرن است که امروزه در اماکن مختلف مثل مجتمع‌ها، پارکینگ‌ها و مغازه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. در گذشته در این اماکن از کرکره دستی استفاده می‌کردند. این درها با پیشرفت کردن تکنولوژی به صورت اتوماتیک و برقی درآمده و بسته و باز کردن آنها بسیار راحت‌تر شد. کرکره برقی ممکن است در حین استفاده با ایرادات و مشکلاتی مواجه شود.

در این صورت اگر این ایرادات و دلایل به وجود آمدن آنها را بشناسید، می‌توانید برای عیب‌یابی آن اقدامات لازم را انجام دهید. کرکره‌های برقی از فلزهای ضد زنگ و مقاوم ساخته شده است. برای ساخت آنها اجزای مختلفی به کار برده شده است که موجب اتوماتیک شدن و کنترل خودکار آنها شده است. در صورت به وجود آمدن مشکل برای کرکره برقی، عملکرد آن مختل خواهد.

کرکره برقی چیست و چه اجزایی دارد؟

قبل از اینکه مشکلات رایجی که در کرکره برقی به وجود می‌آید را معرفی کنیم، بهتر است که با ساختار و قطعات مختلف کرکره برقی آشنا شوید. کرکره‌ برقی را معمولاً از جنس آلومینیوم و آهن می‌سازند و متصل به منبع برقی می‌کنند.

امنیت کرکره‌های برقی بسیار بالاتر است و مزایای زیادی مانند خاصیت ضد زنگ داشتن، استحکام بالا، کم شدن آلودگی صوتی، اشغال فضای کم، کاربری راحت، تعمیر راحت، قابل شست و شو، قابل استفاده در شرایط مختلف، تنوع بالا و زیبایی ظاهری، امکان استفاده در ابعاد مختلف و… اشاره کرد. به همین علت افراد زیادی از این نوع درب‌ها استفاده می‌کنند و استقبال زیادی از آن شده است.

در کرکره برقی قطعات مختلفی به کار برده شده است که از این قطعات می‌توان به صفحه پلیت، موتور، تیغه، قوطی، ریل، مرکز کنترل، جا قفلی یاتاق، شفت و ups اشاره نمود.

موتور کرکره برقی در انواع گوناگون موتور سنترال، موتور ساید و موتور توبلار وجود دارد که هر کدام در نوع ویژه‌ای از کرکره‌های برقی استفاده می‌شود. تیغه‌ها از جنس کربنات، گالوانیزه آلومینیوم تولید می‌گردد. ریل کرکره برقی هم برای عبور تیغه‌ها است. قوطی کرکره برقی برای نصب ریل کرکره در دو طرف چهارچوب استفاده می‌شود.

حتما بخوانید:   بلبرینگ پمپ آب چیست و چه کاربردی دارد و علائم خرابی آن چیست؟

کرکره برقی

مشکلات کرکره برقی

در برخی مواقع امکان دارد برای باز و بسته کردن کرکره برقی با ایرادات و خرابی‌های مواجه شوید. در این صورت نمی‌توانید که کرکره برقی را باز و بسته کنید. دلایل مختلفی برای بروز مشکلات وجود دارد که با آگاهی داشتن در مورد آنها می‌توانید از به وجود آمدن مشکلات و خرابی‌ها جلوگیری نمایید.

بالا نرفتن کرکره برقی

برای بیشتر کاربران این اتفاق افتاده است که ریموت کرکره برقی نمی‌تواند درب را باز یا بسته کند و هر چقدر که تلاش می‌کنند، بی‌فایده است. این مشکل امکان دارد که کاربران را مدت‌ها معطل کرده و تا لازم شود تا وقتی که کرکره برقی بسته شود در مکان حضور داشته باشند. اما دلایلی که موجب بروز این مشکل می‌شوند، عبارت هستند از:

  •  این احتمال وجود دارد که در اتصالات مشکلی وجود داشته باشد در ابتدا باید اتصالات را بررسی کنید و مطمئن شوید که فیوز برق سالم است.
  • همچنین امکان دارد که ریموت کرکره برقی خراب باشد. در صورتی که ریموت مشکلی داشته باشد یا باتری آن تمام شده باشد، دکمه‌های آن به صورت صحیح کار نمی‌کنند و امکان دارد که با عوض کردن باتری ریموت کرکره برقی به راحتی باز و بسته شود.
  •  اگر موتور کرکره برقی خراب باشد، کرکره برقی نمی‌تواند باز و بسته شود. برای اینکه مشکلات موتور کرکره برقی را بررسی کنید، حتماً باید از تکنسین و تعمیرکاران متخصص کمک بگیرید. به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود که به تنهایی بررسی و تعمیر موتور کرکره برقی را انجام دهید.
  • در مواقعی که عملکرد کرخه برقی صحیح نیست، این امکان وجود دارد که در فیوز و دستگاه مرکزی مشکلی وجود داشته باشد.
  •  جک‌های بازویی را روی کرکره‌های برقی مجتمع‌های تجاری و اداری و پارکینگ‌ها نصب می‌کنند. چنانچه درب کرکره برقی باز و بسته نمی‌شود، این احتمال وجود دارد که جک بازویی خراب باشد.
  •  در کرکره‌های برقی وجود چشمی موجب می‌گردد که این درب‌ها به راحتی باز و بسته شده و حرکات را تشخیص دهند. اگر چشمی خراب باشد و مادون قرمز به آنها نرسد کرکره برقی باز و بسته نخواهد شد. در برخی مواقع وجود کثیفی در چشمی‌ها موجب بروز این مشکل می‌شوند. همچنین برای اینکه چشمی عملکرد درستی داشته باشد، باید تراز باشد.

کرکره برقی صدا می‌دهد

درک گره برقی ممکن است که سر و صدای اضافه در زمان باز و بستن شنیده شود این مشکل احتمال دارد به علت مشکلاتی در صفحه پلیت، ریل و آهن کشی کرکره برقی است. در صورتی که در کرکره برقی سر و صدای آزاردهنده وجود دارد، حتماً باید از تعمیرکاران با تجربه متخصص در این کار کمک بگیرید تا این موارد بررسی شوند و مشکل به وجود آمده برطرف گردد.

حتما بخوانید:   نصب و راه اندازی برق اضطراری پکیج در تأسیسات برقی

خرابی تیغه‌های کرکره برقی

در برخی مواقع امکان دارد که مشکل در تیغه‌های کرکره برقی وجود داشته باشد. در این صورت عملکرد کرکره برقی با اختلالاتی مواجه گردد. در صورتی که به تیغه‌ها ضربات سنگین وارد شود موجب بروز این مشکل خواهد شد. چون تیغه‌ها در این شرایط جابجا می‌شوند. تعمیرکاران متخصص تیغه‌ها را تعمیر می‌کنند و در صورتی که نیاز باشد، آنها را تعویض خواهند کرد تا بدین ترتیب عملکرد کرکره برقی بهبود یابد.

کرکره برقی نصفه نیمه باز و بسته می‌شود

یکی دیگر از مشکلاتی که برای کرکره برقی به وجود می‌آید این است که امکان دارد که کرکره برقی به صورت نصف نیمه باز و بسته گردد و در وسط مسیر توقف داشته باشد. در صورتی که از کرکره برقی اتومات استفاده می‌نمایید، دلیل بروز این مشکل عملکرد نادرست و خرابی سنسورها می‌باشد. سنسورها باید در جای مناسب نصب گردیده و به صورت کامل در یک راستا باشند. از قرارگیری درست سنسورها و همچنین تمیز بودن آنها باید اطمینان حاصل نمایید تا بتوانید این مشکل را در کرکره برقی برطرف نمایید.

کرکره برقی گیر می‌کند

در برخی مواقع امکان دارد که کرکره برقی هنگام حرکت توقف کند و یا برای حرکت به نیروی اضافه دست نیاز داشته باشد. قسمت‌های گوناگون کرکره برقی ممکن است که نیاز به روغن کاری داشته باشد. وقتی کرکره برقی گیر می‌کند، سر و صدای زیادی به همراه خواهد داشت. در این صورت می‌توانید مطمئن شوید که درب شما نیاز به روغن کاری دارد. به جای روغن می‌توانید از روان کننده‌ها نیز استفاده نمایید.

سرعت حرکت کرکره برقی زیاد یا کم است

کرکره‌های برقی فنر مخصوصی دارند که موجب می‌شود حرکت آنها تحت کنترل باشد. در صورت خرابی و آسیب دیده بودن فنر، کرکره برقی حرکت خوبی نخواهد داشت و حرکت آن بسیار آهسته یا بسیار تند خواهد بود. در برخی مواقع اگر فنر به صورت کامل پاره شود، کنترل سرعت از دست می‌رود و حرکت بسیار سریعتری خواهد داشت. برای رفع مشکل باید فنر را تعویض نمایید.

کدهای عملیاتی به هم ریخته است

کرکره‌های برقی کدهای عملیاتی دارند که برای باز و بسته کردن به کار برده می‌شوند. در صورتی که در این کدها کوچک‌ترین اشتباهی رخ دهد، روی عملکرد کرکره برقی تاثیر خواهد گذاشت. بسیاری از خرابی‌ها و مشکلاتی که برای کرکره برقی به وجود می‌آید، به علت تداخل کدهای عملیاتی یا به هم ریخته بودن آنها است.

حتما بخوانید:   نحوه سیم کشی کلید تک پل و پریز در ساختمان

شفت کرکره برقی خراب است

یکی از قطعات بسیار کاربردی و مهم کرکره برقی شفت آن است. چنانچه این قطعه دچار خرابی شود، عملکرد کرکره برقی با اختلالاتی مواجه خواهد شد. شفت رول‌های کرکره را نگه می‌دارد و مقاومت بالایی دارد. اما اگر با ایرادی مواجه شود، عملکرد درست از دست می‌رود و در این حالت کرکره برقی به خوبی بسته و باز نمی‌شود و احتمال گیر کردن کرکره برقی زیاد خواهد بود.

کرکره برقی خود به خود باز می‌شود

در برخی مواقع امکان دارد که کرکره برقی به صورت خود به خود باز شود. این مشکل برای کاربران بسیار نگران کننده خواهد بود. چون از نظر امنیتی مشکلاتی به وجود می‌آید. به همین علت وقتی این مورد مشاهده شد، باید برای رفع مشکل با تعمیرکاران متخصص در این زمینه تماس بگیرید تا کرکره برقی عیب‌یابی و بررسی شود.

باز و بسته نشدن کرکره برقی

در مواقعی ممکن است که در محیط‌های بسیار شلوغ کرکره برقی باز و بسته نشود و به صورت آنی با این مشکل مواجه شوید. این مشکل به دلایل مختلفی می‌تواند به وجود آید و معمولاً اتصال برق موجب بروز آن می‌شود. برای اینکه این مشکل برطرف کنید، باید اتصالات و فیوز برق را به صورت کامل مورد بررسی قرار دهید و اطمینان حاصل نمایید که منبع تغذیه سالم است. اگر این مشکل وجود نداشت، باید دلایل دیگر را مورد بررسی قرار دهید.

کرکره برقی

سخن تکمیلی

کرکره برقی از جمله درب‌های ایمنی و بسیار کاربردی می‌باشد که در اماکن و محیط‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به اینکه در مکان‌های شلوغ از کرکره برقی استفاده می‌شود و این گونه درب‌ها زیاد باز و بسته می‌شوند، احتمال خرابی و بروز مشکل در این گونه درب‌ها بسیار زیاد است.

مشکلاتی مانند صدای غیر طبیعی در کرکره برقی، باز و بسته نشدن کرکره برقی، خرابی موتور، خرابی شفت، به هم ریختن کدهای عملیاتی، خرابی ریموت کنترل و… را در این مطلب به صورت جداگانه و کامل مورد بررسی قرار داده و راهکارهایی برای رفع هر کدام ارائه دادیم. باید بدانید که عیب یابی و تعمیر کرکره برقی کار هر کسی نیست و حتماً باید توسط افرادی که در این زمینه تخصص و دانش کافی دارند انجام شود.

31

عیب‌یابی کرکره برقی | مشکلات رایج کرکره برقی

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

آموزش عیب‌یابی کرکره برقی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x