خدمات ساختمان

آشنایی با انواع نفربر پله | راهنمای خرید نفربر پله

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

نفربر پله یا صندلی پله پیما محصولی است که جزو قابل اعتماد‌ترین، مطمئن‌ترین و ایمن‌ترین وسیله برای استفاده از پله جهت ناتوانان جسمی، معلولین، سالمندان و… است که مورد استفاده قرار می‌گیرد. نفربر پله یک دستگاه است که از موتور گیربکس، شانه و ریل درست شده و باعث حرکت پلتفرم یا صفحه می‌شود. پلتفرم ممکن است یک صندلی و یک کفی و یا یک صفحه برای قرارگیری پا جهت نشستن سرنشین ایستاده، داشته باشد. به عنوان مغز دستگاه هم یک برد الکترونیکی دارد که تواند فرمان‌های حرکتی فرد را اجرا کند.

معمولاً در آپارتمان‌هایی که برای آسانسور فضای کافی پیش بینی نشده است باید برای جابجا شدن ساکنین، مخصوصاً اشخاصی که قادر به استفاده از پله نیستند، از پله پیما استفاده کنند. ساختمان‌هایی که دارای چهار طبقه و یا حتی کمتر هستند و یا ساختمان‌هایی که دوبلکس بوده و پلکان پاگرددار دارند، بهتر است که از بالابر پله چرخشی استفاده کنند تا بتوانند به تمام نقاط منزل دسترسی آسان داشته باشند

نفربر پله چیست؟

نفربر پله راهکاری مدرن برای رفع نیاز پیمودن پله است. گاهی بالا پایین رفتن از پله می‌تواند به زانوهای شما فشار زیادی وارد کند و گاهی هم باعث فرسایش مفاصل خواهد شد. مخصوصاً این مورد در سالمندان بیشتر دیده می‌شود. افرادی که دارای محدودیت‌های حرکتی و جسمی هستند بالا پایین رفتن از پله‌ها برای آنها بسیار دشوار و گاهی هم ناممکن است. پله پیما توانسته با جابجا کردن افراد در بین پله‌ها، باعث شود این مشکل از بین برود. استفاده از نفربر پله به علت اینکه برای نصب به تخریب و بازسازی دوباره ساختمان نیازی نیست، مورد استقبال زیادی قرار گرفته است. از این دستگاه در آپارتمان‌هایی استفاده می‌شود که آسانسور نداشته و طبقات آنها کم است و امکان نصب کردن آسانسور در آن وجود ندارد، پس می‌توان به وسیله نصب نفربر پله رفت و آمد را در بین طبقات آسان کرد.

چه چیزهایی بر قیمت نفربر پله تأثیرگذار است؟

موارد زیادی مانند جنس ریل‌ها، تعداد طبقات، نوع نفربر پله‌ای، موتور و همچنین موقعیت نصب این دستگاه بر قیمت نفربر پله تأثیر دارد. البته نفربر پله‌ای که چرخشی است از نفر پله ای مستقیم قیمت بیشتری دارد.

حتما بخوانید:   معماری منظر چیست و چگونه موجب دگرگونی محیط می‌شود؟

وقتی تعداد پله‌ها افزایش پیدا کند، مسلماً قیمت نفربر پله هم بیشتر خواهد شد زیرا تمام مسیر را باید ریل کشی کنند. این ریل‌ها از جنس آلومینیوم یا فولاد بوده و باید بدانید که هزینه ریل کشی با آلومینیوم بیشتر از ریل کشی با فولاد است. پس برای اینکه قیمت نفربر شما کمتر شود می‌توانید از ریل فولادی استفاده کنید.

موتوری که در نفربر پله مورد استفاده قرار می‌گیرد هم می‌تواند در روی قیمت آن تأثیر زیادی داشته باشد. معمولاً برای نفربر پله از موتورهای تک سرعته استفاده می‌کنند که قیمت کمتری نسبت به موتورهای دو سرعته دارد.

عامل دیگری که می‌تواند در روی قیمت نفربر پله تأثیرگذار باشد، موقعیت نصب کردن این دستگاه است. برای نصب کردن پله پیما در روی دیوار خارجی و یا داخلی پلکان، باید ریل کشی صورت بگیرد. به دلیل اینکه طول دیوارهای داخلی از دیوارهای خارجی کمتر است، وقتی ریل کشی در روی دیوار داخلی انجام بگیرد هزینه نفربر پله در خانه و آپارتمان کاهش خواهد یافت.

فاکتور دیگری که می‌تواند بر قیمت نفربر پله مؤثر باشد می توان به مقاومت، باتری UPS و داخلی و خارجی بودن نفربر پله اشاره کرد. همچنین ظرفیت وزنی که این نفربر تحمل می‌کند هم می‌تواند در قیمت تمام شده آن تأثیر زیادی داشته باشد.

نفربر پله

راهنمای خرید نفربر پله

استفاده از نفربر پله در خانه‌های دوبلکس و آپارتمان‌ها برای جابجایی افراد کم توان، بیماران و سالمندان توصیه می‌شود. این وسیله برای ساختمان‌هایی که بالابر و آسانسور ندارند و دارای تعداد طبقات کمی هم هستند، بسیار مناسب است. معمولاً خریدن نفربر پله برای آپارتمان‌هایی که می‌توان در آنجا آسانسور نصب کرد و یا اینکه تعداد طبقاتشان بیشتر از ۴ طبقه است، مناسب نمی‌باشد

اگر تصمیم به خریدن و نصب نفربر پله گرفته‌اید باید به موارد مهمی مانند موتور، نوع پله پیما و صندلی آن کاملاً توجه کنید. یکی از مهمترین قسمت‌های دستگاه که باید در هنگام خرید مورد توجهتان قرار بگیرد، صندلی نفربر پله است زیرا به شکل مستقیم با راحت بودن کاربر ارتباط دارد. سرعت این وسایل پایین بوده و ممکن است برای طی کردن مسیر، کمی زمان صرف شود. پس اگر صندلی نفربر پله طراحی ارگونومی نداشته باشد ممکن است باعث ناراحتی مسافر در هنگام طی کردن مسیر شود.

حتما بخوانید:   برای نصب پریز برق چه ارتفاعی مناسب است؟

با توجه به محلی که می‌خواهید نفربر پله را نصب کنید، باید نیاز خود را در مورد خارجی و یا داخل بودن نفربر پله مشخص کنید. پله پیماهای داخلی را در خانه‌های دوبلکس مورد استفاده قرار می‌دهند و طراحی بسیار ظریفی دارند ولی بالابر پله خارجی مقاومت آی پی بیشتری داشته و در برابر نفوذ مایعات و ذرات هم مقاوم هستند.

اگر نیاز به استفاده از نفربر پله چرخشی داشتید، توصیه می‌کنیم از نفربر پله با موتورهای دو سرعته برای ساختمان استفاده کنید زیرا این موتورها دو سرعت نامی دارند و در زمانی که پله به انحنای پاگرد می‌رسد، سرعت نفربر کاهش پیدا خواهد کرد.

انواع نفربر پله برقی

نفربرهای پله برقی به شکل مستقیم و یا چرخشی در بازار عرضه می‌شوند و نوع انتخاب آن هم به مسیر پلکان شما بستگی دارد. نفربر پله مستقیم جهت پله‌هایی استفاده می‌شود که پاگرد و انحنا ندارند ولی نفربر راه پله چرخشی، برای راه پله‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که مارپیچ بوده و پاگرد و انحنا دارند.

نفربر پله برقی مستقیم، قیمت کمتری داشته و مسیر ریل کشی آن هم در یک راستا می‌باشد. به عبارتی می‌توان گفت ریل کشی به شکل خطی انجام می‌گیرد و انحنایی هم در این مسیر وجود ندارد. معمولاً در نفربر پله از موتور تک سرعته استفاده می‌کنند.

به طور کلی می‌توان گفت که نفرپر پله چرخشی از مستقیم، گران‌تر است و باید در آن از موتور دو سرعته استفاده شود زیرا باید در مسیرهای منحنی، مسافر بتواند آرامش بیشتری داشته باشد.

به این نکته توجه کنید پله‌هایی که مستقیم هستند ولی به وسیله پاگرد، مسیر راه پله جدا می‌شود، باید حتماً از نفربر پله برقی چرخشی برای آن استفاده شود و اگر خواستید در این مسیر از پله نفربر پله مستقیم استفاده کنید باید از چند دستگاه نفربر در کنار پله استفاده کنید که در این صورت نه تنها با افزایش هزینه روبرو می‌شوید، بلکه زحمت مسافر هم بیشتر خواهد شد. به این ترتیب مسافر بعد از اینکه پله‌های اول را طی کرد، در مسیر پاگرد باید از پله پیما پایین آمده و در روی پله پیمای دیگر سوار شود. پس بهتر است که در این مکان‌ها از پله پیمای چرخشی استفاده کنید.

نفربر پله چه مزایایی در آپارتمان دارند؟

نفربر پله دارای تجهیزات سودمندی است که معمولاً برای جابجا کردن اشخاصی که محدودیت‌های حرکتی و جسمی دارند و همچنین جابجا کردن سالمندان مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از این نفربر باعث می‌شود به مفاصل و زانوی افراد، فشاری زیادی وارد نشده و بیماران و سالمندان به راحتی بتوانند رفت و آمد کنند.

حتما بخوانید:   لیست خطاها و ایرادات فنی و غیر فنی پله برقی | رفع خرابی های پله برقی

مزیت دیگری که نفربر پله دارد این است که به تخریب ساختمان و ساخت و ساز اضافه نیازی ندارد و شما می‌توانید آن را به راحتی در ساختمان نصب کنید. در حقیقت می‌توان گفت نصب نفربر پله در کنار پله، کم دردسر است و می‌توانید به وسیله ریل کشی در روی دیوار پلکان، آن را اجرا کنید. یکی دیگر از مزایای این وسیله صدای کم، امنیت بالا و مصرف برق پایین است.

در صورتی که در این وسیله ups قرار بدهید، در هنگامی که برق قطع است، می‌توانید برای جابجا شدن از آن استفاده کنید، پس جاهایی که معمولاً با قطعی برق مواجه می‌شوند می‌توان با آرامش کامل از این وسیله استفاده کرد.

نفربر پله چه معایبی دارد؟

تمام وسایل در کنار مزایای خود دارای معایبی هم هستند و نفربر پله هم از این قاعده مستثنا نیست. یکی از معایب مهم نفربر پله، سرعت پایین و ظرفیت محدود آن است. پله نوردهای ساختمانی یک صندلی داشته و می‌توان گفت که تک نفره هستند پس چند نفر به شکل همزمان نمی‌توانند از آن استفاده کنند.

عیب دیگری که این نفربر دارد این است که سرعت آن در حرکت پایین است و با در مقایسه با تجهیزاتی مثل آسانسور به هیچ وجه قابل مقایسه نیست و سرعت بسیار کمتری دارد. به همین دلیل در آپارتمان‌هایی که بیشتر از چهار طبقه دارند، استفاده از این نفربر پله برقی به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

نفربر پله

سخن پایانی

بعضی از آپارتمان‌ها و منازل، پله‌های زیادی داشته و امکان نصب آسانسور هم در آنجا وجود ندارد، در این مناطق می‌توانید از نفربر پله استفاده کنید. نفربر پله مزایای زیادی دارد و برای سالمندان و همچنین افرادی که محدودیت‌های حرکتی و جسمی دارند، بسیار مناسب است و می‌تواند با جابجا کردن افراد در بین طبقات، مشکل رفت و آمد این اشخاص را رفع کند. نصب نفربر پله نیاز به تخریب ساختمان نداشته و به راحتی می‌توانید آن را نصب کرده و از آن استفاده کنید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

آشنایی با انواع نفربر پله

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

راهنمای خرید نفربر پله

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

5 1 رای
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x