خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

روش تعویض شیر آشپزخانه | مراقبت از شیرآلات آشپزخانه

اگر به هر دلیلی تصمیم گرفته اید که شیر ظرفشویی آشپزخانه خود را تعویض کنید و شیر جدید را جایگزین کنید با ما همراه باشید تا در این مقاله از ایبک امداد برای شما روش تعویض شیر آشپزخانه را به طور کامل توضیح دهیم.

معرفی انواع شیر آشپزخانه

کاربرد شیر آشپزخانه، برای تأمین آب گرم و آب سرد جهت شستشوی ظروف، سبزیجات، میوه ها و…. می باشد همانطور که می دانید شیرآلات می توانند تأثیر مهمی در زیبایی و طراحی آشپزخانه داشته باشند مدل ها و طرح های مختلفی که امروزه از سینک ظرفشویی و شیرآلات وجود دارد بسیار متنوع و زیبا است می خواهیم چند مدل از شیرآلات را به شما معرفی کرده و شما را با آنها آشنا کنیم:

 • شیرظرفشویی رو کابینتی: این شیر به این صورت است که در روی کابینت نصب می شود توجه داشته باشید که نصب این شیرآلات به این صورت است که بیشتر از یک انگشت برای پاک کردن شیر رو کابینتی فاصله بگذارید، با اینکار ظاهری بدون شکاف و درز برای تمیز کردن شیر،  ایجاد می شود.
 • شیر آشپزخانه متصل به کابینت: اگر می خواهید برای سینک خود شیر ظرفشویی مناسب انتخاب کنید باید دقت داشته باشید که برای نصب شیر چند حفره وجود دارد شیر های جدید انواع مختلفی دارند که ممکن است در انواع ۱، ۲، ۳ و یا ۴ حفره باشند. اگر شما تصمیم گرفتید که شیر قدیمی خود را با شیر جدید عوض کنید، به حفره های کمی نیاز دارید پس باید به دنبال شیری بگردید که یک صفحه مناسب محافظ، برای مخفی کردن حفره های اضافه، داشته باشد.
 • شیر ظرفشویی دیواری: در این گونه شیرهای آشپزخانه، سینک شما باید با شیر کاملاً هماهنگ باشد و لوله کش باید محل و فاصله نصب دقیق را کامل اندازه‌گیری کند. اگر تیرچه دیوار سر راه وجود داشته باشد حتماً جای شیر باید جابجا شود تا بتواند نیاز شما را برطرف کند.

معرفی انواع دستگیره شیر آشپزخانه

دستگیره های شیرآلات انواع مختلفی دارند که می خواهیم در ادامه شما را با انواع آن آشنا کنیم:

 • شیر آلات تک اهرمی: شیر های تک اهرمی این قابلیت را دارند که با حرکت کردن به طرف بالا و پایین، مقدار آب خروجی را تنظیم کنند و با حرکت به طرف چپ و راست هم، دمای آب خروجی را تنظیم می کنند.
 • شیر آلات دو اهرمی: شیرهای دو اهرمی، اهرم جداگانه برای آب سرد و گرم دارند که می تواند به طور دقیق تر حرارت آب را تنظیم کند و همچنین شدت آب هم در این شیرها به راحتی تنظیم می شود.
حتما بخوانید:   روش استفاده از پمپ و ماشین تخلیه چاه فاضلاب | نحوه کار پمپ تخلیه

شیر آشپزخانه

روش باز کردن شیر آشپزخانه

روش باز کردن شیر های قدیمی با شیر های امروزی کمی فرق می کند زیرا شیر های قدیمی دارای شیر آب گرم و سرد جداگانه است که به آنها شیر پیچی هم می گویند. ولی شیر های امروزی دارای یک اهرم می باشد و روش باز کردن آن با شیر های قدیمی کمی فرق می کند.

شیر اهرمی به ندرت دچار خرابی می شود و چکه کردن آب هم در آن کمتر دیده می شود ولی با این حال باز هم ممکن است که شیر های اهرمی هم دچار چکه کردن بشوند، مواردی که می تواند باعث چکه کردن شیرهای اهرمی شود خوردگی واشر، زنگ زدگی و جمع شدن مواد معدنی در بدنه این شیرآلات است. شما می توانید خودتان در منزل مشکل را برطرف کنید و نیاز به تخصص خاصی برای این کار ندارید.

روش تعویض شیر آشپزخانه

تعویض شیر آشپزخانه به نسبت پیچی یا اهرمی بودن آن، با هم کمی فرق می کند ولی تفاوت زیادی ندارد اگر شما کلیات روش تعویض شیر آشپزخانه را بدانید، می توانید هر دو مدل را تعویض کنید. در ادامه مراحل تعویض شیر آشپزخانه، تعمیر علمک و همچنین تعویض واشر شیرهای اهرمی را برایتان توضیح می دهیم.

دقت داشته باشید که ممکن است نیاز به تعویض شیر نباشد و شما با بررسی کردن شیرآلات بتوانید مشکل چکه کردن شیر را حل کنید و آن را تعمیر کنید و گاهی هم ممکن است با عوض کردن علمک مشکل برطرف شود.

در ابتدا می خواهیم روش تعویض شیر ظرفشویی و بعد از آن تعمیر و یا تعویض مواردی را که برایتان بیان کردیم توضیح دهیم.

مراحل عوض کردن شیر ظرفشویی آشپزخانه

برای اینکه بتوانید شیر پیچی و همچنین اهرمی را تعویض کنید باید به روش زیر عمل کنید:

 • ابتدا باید شیری خریداری کنید که با شرایط و فضای آشپزخانه شما متناسب باشد.
 • با توجه به شرایط خود سعی کنید بهترین و مناسب ترین مدل را انتخاب کنید.
 • قبل از اینکه کار تعویض شیر را شروع کنید یک آچار فرانسه آماده کنید زیرا در طول کار به آن نیاز دارید.
 • شیرهای ظرفشویی که در زیر سینک قرار دارند و محل اصلی شیر آب سرد و گرم هستند را ببندید. دقت داشته باشید حتماً باید این شیرها بسته باشد تا از شیر ظرفشویی آب خارج نشود.
 • بعد از اینکه شیر ها را بستید با آچار فرانسه شلنگ آب گرم و سرد را جدا کنید و داخل ظرفی بگذارید که آب های داخل شلنگ بیرون نریزد.
 •  به کمک آچار فرانسه مهره هایی که شیر به وسیله آنها به سینک ظرفشویی وصل شده را باز کنید.
 • بعد از اینکه شیر ظرفشویی را باز کردید سینک را تمیز کرده و در صورتی که زنگ زدگی در آن وجود داشت  آن را پاک کنید.
 • اتصالات شیری را که خریده اید از جعبه خارج کرده و شلنگ های ورودی آب را از داخل مهره رد کنید.
 • در کنار مهره های شیر ظرفشویی و داخل جعبه، دو اورینگ لاستیکی یا واشر، برای جلوگیری از نشت آب قرار دارد که باید آنها را در رو و زیر سینک بگذارید و شلنگ ها را از آن عبور دهید و به قسمت انتهای شیر متصل کنید.
 • به وسیله آچار فرانسه اتصالات و مهره های نگهداری شلنگ شیر را در روی سینک محکم کنید شیرهای ورودی آب را که بسته بودید، باز کرده و شیر را امتحان کنید.
حتما بخوانید:   لوله بازکنی سیار با حداقل کثیف کاری و رعایت بهداشت

تعمیر علمک شیر آشپزخانه

یکی دیگر از قسمت های مهم شیر ظرفشویی که ممکن است بعد از مدتی خراب شود علمک شیر است، نشتی از شیر علمک نشان دهنده این است که باید آن را تعمیر کنید نشتی شیر از دو قسمت نشان داده می شود که عبارتند از:

 1. چکه کردن آب از قسمت اتصال بدنه و علمک
 2. نشتی آب از قسمت سر علمک شیر

برای برطرف کردن مشکل باید اورینگ علمک یا همان واشر پلاستیکی را تعویض کنید و یا به وسیله نوار طفلون برای آب بندی موقت آن استفاده کنید. در صورتی که نشتی آب از سر علمک شیر بود باید واشر سر علمک را تعویض کنید که به آن واشر پرلاتور می گویند.

نحوه تعویض واشر شیر قدیمی و اهرمی

بهترین راه برای برطرف کردن چکه در شیر آب، در مرحله اول تعویض واشر می باشد. بررسی کنید و در صورتی که واشر خراب بود آن را تعویض کنید. ممکن است مغزی شیر هرز شده و یا کلاً خراب شده باشد در این صورت باید تعویض شود در ادامه می خواهیم روش عوض کردن مغزی شیر اهرمی و قدیمی را برایتان توضیح دهیم:

 • ابتدا یک آچار فرانسه یا پیچ گوشتی آماده کنید.
 • قبل از هر کار شیر اصلی که در زیر سینک قراردارد و یا شیر فلکه اصلی را ببندید‌‌.
 • با پیچ گوشتی و یا چاقو درپوش شیر را بردارید. درپوش ها با رنگ های قرمز و آبی برای تشخیص دادن آب سرد و گرم می باشند که ممکن است پرسی و یا پیچی باشند.
 • بعد از برداشتن درپوش، پیچ شیر را مشاهده می کنید آن را باز کرده و شیر را درآورید.
 • ممکن است پیچ دچار زنگ زدگی شده باشد و نتوانید به راحتی آن را باز کنید در این صورت باید چند ضربه به آرامی به پشت آن بزنید و بعد به وسیله آچار، مغزی شیر را باز کرده و بیرون بیاورید.
 • حالا فلکه را بیرون کشیده و مغزی شیر را که رنگ آن زرد می باشد به وسیله آچار فرانسه باز کنید.
 • یک پیچ کوچک به مغزی وصل شده که می توانید با پیچ گوشتی آن را بیرون بیاورید اگر نتوانستید با پیچ گوشتی آن را باز کنید به وسیله یک انبردست یا آچار این کار را انجام دهید.
 • واشری را که آماده کرده‌اید باید محکم و سفت نباشد زیرا ممکن است دوباره خراب شود.
 • بعد از اینکه واشر را در جای خود قرار دادید پیچ را محکم ببندید و مراحلی را که برای باز کردن شیر انجام دادید دوباره برعکس انجام دهید تا پیچ ها محکم شود.
 • حالا می توانید شیر اصلی را باز کنید.
 • در هنگامی که می خواهید واشر شیر را تعویض کنید حتماً باید مغزی را هم بررسی کنید ممکن است مغزی شیر خراب باشد در این صورت باید مغزی جدید را جایگزین آن کنید.
حتما بخوانید:   لوله بازکنی با جوهر نمک چه خطراتی دارد | تأثیر جوهر نمک روی لوله

شیر آشپزخانه

سخن پایانی

دانستن روش تعویض شیر آشپزخانه و همچنین باز کردن شیر ظرفشویی اهمیت زیادی دارد زیرا شیرآلات بعد از مدتی خراب شده و با مشکل روبرو می‌شوند و ممکن است شما نیاز به تعویض شیر ظرفشویی پیدا کنید، و یا ممکن است گاهی به دلایل مختلف تصمیم به تعویض شیر ظرفشویی آشپزخانه بگیرید و شاید تمایل داشته باشید که خودتان این کار را به تنهایی انجام دهید.

در این مقاله از ایبک امداد تلاش کردیم شما را با روش باز کردن شیر آشپزخانه و همچنین تعمیر علمک شیر ظرفشویی به طور کامل آشنا کنیم اگر با راهنمایی های ما موفق به تعویض شیر آشپزخانه نشدید می توانید در قسمت دیدگاه ها مطرح کنید تا تکنسین های متخصص و مجرب ایبک امداد شما را راهنمایی کنند.

00000000000999999

31

 

روش تعویض شیر آشپزخانه

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

نحوه تعویض واشر شیر قدیمی و اهرمی

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا