خدمات پرستاری و مراقبتی

پرستاری از بیمار مبتلا به سرطان خون در خانه

پرستاری از بیماری که به سرطان خون مبتلا شده است در مراحل مختلفی لازم می باشد. سرطان خون امکان دارد در مراحل مختلفی باشد که نسبت به آن مرحله باید مراقبت های مخصوصی هم انجام شود. گاهی ممکن است این مراقبت ها در بیمارستان و گاهی هم در خانه انجام بگیرد. بیماری سرطان خون بیماری سختی بوده و باید حتماً کنترل شود. شاید بخواهید بدانید که چه اقداماتی باید برای فرد مبتلا به سرطان خون انجام دهید. در این مقاله از مجله ایبک به شما کمک می‌کنیم که به بهترین شکل به عزیزانی که دچار این بیماری شده اند کمک کنید تا آنها بتوانند شرایط بهتری را تجربه کنند.

سرطان خون چیست؟

سرطان خون یک بیماری می باشد که به سلول های خون به نام لوسمی مرتبط است. این بیماری در اثر تغییر در وضعیت گلبول های قرمز ایجاد شده و محل شروع آن معمولاً از مغز استخوان می باشد. در بعضی از موارد تکامل ناقص و یا متعارف گلبول های سفید باعث می شود شخص دچار سرطان خون بشود. این بیماری علائمی دارد که عبارتند از: خونریزی لثه ها، احساس خستگی، کبودی، بی اشتهایی، تب و… در صورتی که هر کدام از این موارد را مشاهده کردید باید برای تشخیص بهتر به پزشک مراجعه کنید.

سرطان خون را بهتر بشناسید؟

برای پرستاری از فردی که دچار سرطان خون شده باید ابتدا با سرطان خون آشنایی داشته باشید و بدانید که این بیماری چه شرایط خاصی را برای بیمار شما ایجاد می کند و یا در اثر چه عواملی سرطان خون به وجود آمده است؟ در صورتی که یک دید کلی نسبت به سرطان خون داشته باشید می توانید شرایط بیمار خود را بهتر درک کرده و پشتیبان مناسبی برای او باشید.

پرستاری و مراقبت های لازم از بیمار مبتلا به سرطان خون

همه بیماران به طور کلی نیازمند مراقبت های خاص و ویژه ای هستند ولی بیماران سرطانی بیشتر از دیگر بیماران نیازمند این مراقبت ها می باشند. مراقبت و پرستاری از بیمار مبتلا به سرطان خون، شامل مواردی مانند رعایت تغذیه مناسب، فعالیت های روزانه بیمار و انجام روند درمان است.

سرطان خون

از انجام روند درمان بیمار باید مراقبت کامل انجام شود.

بیمارانی که در بیمارستان بستری هستند مراقبت های کامل برای روند درمان آنها به کمک پرستار انجام می گیرد و در صورتی که نیاز باشد به شما هم توصیه های لازم می شود. ولی وقتی که بیمار را به منزل می آورید احتمالاً نیازمند مراقبت های بیشتری بوده و شما به تنهایی قادر نیستید که مراقبت هایی مانند تزریق و فیزیوتراپی را برای بیمار انجام دهید. معمولاً بیماری که به سرطان خون مبتلا است، دچار کم تحرکی می شود و در این صورت شما باید برای بازگرداندن تحرک او، حتماً از فیزیوتراپ کمک بگیرید.

تمرینات فیزیکی باعث می شود قدرت ماهیچه ها افزایش پیدا کرده و حرکات کششی و ماساژ هم باید برای بیمار انجام بگیرد. ممکن است فیزیوتراپ از شما بخواهد که در انجام تمرینات لازم به بیمار خود کمک کنید. باید توجه داشته باشید که دستورات فیزیوتراپ را کاملاً به درستی انجام داده و به هیچ وجه اقدام خودسرانه ای انجام ندهید زیرا ممکن است به بیمار آسیب بزنید. زیرا عضلات بیمار تحلیل رفته و ماساژ زیاد برای او ایجاد درد خواهد کرد. پس باید هر مقدار تمرینی که فیزیوتراپی تعیین می کند، انجام دهید و از اقدامات خودسرانه بپرهیزید.

پیشنهاد آی‌بک امداد :  تأثیر استرس بر سلامتی سالمندان | راه های مقابله با استرس

چه زمانی باید برای بیمار، پرستار بگیریم؟

اگر بیمار شما نیازمند مواردی که بیان می کنیم باشد، باید از یک پرستار با تجربه در منزل کمک بگیرید:

 • تجویز داروهای داخل وریدی
 • مراقبت از زخم های بیمار
 •  تعویض صحیح پانسمان
 • آمپول زدن
 • چک کردن درجه حرارت بیمار
 • اندازه گرفتن فشار خون
 • ثبت علائم حیاتی در بیمار

بعضی از موارد بالا را شما می توانید یاد گرفته و خودتان انجام دهید مانند گرفتن فشار خون و یا چک کردن درجه حرارت بدن بیمار، ولی باید با استانداردهای آن هم آشنا باشید تا در صورت بالا رفتن فشار خون و یا درجه حرارت بدن، بدانید که چه اقدامی باید انجام دهید. اگر بیمار شما پرستار ندارد، باید علائم حیاتی بیمار را ثبت کرده و آن را بنویسید تا گزارش شما کامل و دقیق باشد.

نیاز به کاتتر

در پزشکی کاتتر Catheter یک لوله نازک و بلند است که قابل انعطاف بود و از موادی ساخته شده که این مواد در پزشکی و بهداشت کاربرد دارند.

به طور معمول از کاتتر برای خروج مایع اضافه و یا داروهای شیمی درمانی استفاده می کنند. بعضی از مواقع لازم است که کاتتر چند روز در بدن بیمار بماند به همین دلیل است که بیمار در این صورت نمی تواند از تخت بلند شود و حتماً به پرستار نیاز دارد تا در انجام بعضی از فعالیت ها به او کمک کند.

رعایت رژیم غذایی در بیماران مبتلا به سرطان خون

در بیماران مبتلا به سرطان خون رعایت رژیم غذایی و تغذیه بیمار، اهمیت زیادی دارد، زیرا بیمار مبتلا به سرطان دچار ضعف های شدیدی در بدن شده و باید برای تغذیه او در مواد غذایی دقت زیادی انجام بگیرد و مواردی که پزشک بیان کرده حتماً رعایت شود. هضم بعضی از غذاها امکان دارد برای بیمار شما سخت باشد پس بهتر است غذاهای دیگری را جایگزین کرده که هضم راحت تری داشته باشند. باید حتماً طبق رژیم غذایی که پزشک توصیه کرده، عمل کنید و به هیچ وجه خودسرانه کاری انجام ندهید.

تغذیه مناسب برای بیماران مبتلا به سرطان خون

برای اینکه بیمار مبتلا به سرطان خون دچار کاهش وزن نشود باید وعده های غذایی او را بین ۶ تا ۸ وعده تقسیم کرده و حجم غذا را در این وعده ها پخش کنید. به این صورت غذا به اندازه لازم و کم کم به بیمار رسیده و حالت تهوع او هم کمتر خواهد شد. مواد غذایی که برای بیمار مبتلا به سرطان خون مناسب است موارد زیر هستند:

 •  مواد غذایی که پر انرژی باشند مانند ماست، خامه، روغن زیتون، کره، آفتابگردان و… برای بیمار توصیه می شود.
 •  دانه ها و مغزهای روغنی مانند بادام، پسته، کنجد، گردو و… برای بیمار مبتلا به سرطان خون بسیار مفید هستند.
 • پروتئین هایی مانند گوشت قرمز بدون چربی، تخم مرغ، ماهی، مرغ، لبنیات، حبوبات، شیر و… برای بیمار لازم است.
 •  از میوه ها و سبزی های تازه برای بیمار استفاده کنید.
 • مواد غذایی خنک کننده مانند آب میوه های خنک و بستنی می تواند عطش بیمار شما را کم کند.
 • بیمار باید به اندازه کافی آب بنوشد.
 • هنگامی که بیمار شما صبح از خواب بلند می شود مصرف نان سوخاری، نان خشک و… می تواند از تهوع در بیمار جلوگیری کند.
 • مصرف  داروهایی مانند اسید فولیک و آهن و همچنین مکمل ها که تحت نظر دکتر باشد، برای بیمار لازم است.
 • غذاهایی مانند شیر، ماست، شیر برنج، شیرینی و حلیم که بافت نرمی دارند می تواند برای افراد بیماری که به زخم های دهانی هم مبتلا هستند، مفید باشد.

فعالیت هایی که در انجام آن باید به بیمار کمک کنید.

بعضی از فعالیت های روزانه برای بیمارانی که مبتلا به بیماری سرطان خون هستند، سخت بوده و به همکاری مراقب و یا پرستار نیاز دارند. این فعالیت ها عبارتند از:

 • تعویض و یا پوشیدن لباس
 • رفتن به رختخواب و خارج شدن از رختخواب
 • دستشویی رفتن
 • پهلو به پهلو شدن در رختخواب
 • حمام کردن
پیشنهاد آی‌بک امداد :  نشانه های ناکارآمدی پرستار، در مراقبت از سالمند چیست؟

مراقبت های روانی از بیمار مبتلا به سرطان خون

بیمارانی که به سرطان خون مبتلا شدند تنها از جهت جسمانی نیاز به مراقبت ندارند بلکه از جهت روحی، روانی هم نیازمند مراقبت هستند. تحقیقات دانشمندان نشان داده اشخاصی که دارای روحیه خوبی هستند، نسبت به بیماران دیگر، می توانند مسائل روحی خود را کنترل کرده و روند درمان در آنها سریعتر انجام می شود.

در این مورد اطرافیان نقش زیادی داشته و می توانند به بیمار امید و اعتماد به نفس بدهند تا درصد بهبودی او بالا برود. بیشتر افرادی که مبتلا به این بیماری هستند در معرض افسردگی و استرس ناشی از نگرانی در مورد درمان های طولانی مدت، می باشند که بهتر است با روانشناس صحبت کنند.

نکات مهمی که برای حفظ روحیه بیمار باید اطرافیان رعایت کنند.

اگر در خانه بیمار مبتلا به سرطان خون دارید باید کاری کنید که بیمار روحیه خود را حفظ کند تا روند بهبودی او افزایش پیدا کند. برای این منظور باید نکات مهمی را رعایت کنید که در ادامه شما را با آن آشنا خواهیم کرد:

 • دلسوزی و ترحم بیجا و بیش از اندازه و همچنین توجه زیاد می‌تواند حساسیت بیمار را بیشتر کرده و شرایط را برای او سخت کند. سعی کنید رفتاری که باعث شکستن غرور او می شود انجام ندهید.
 • عیادت هایی که از بیمار می شود باید کنترل شده بوده و مزاحم آرامش یا خواب بیمار نشود. ممکن است بیمار نیاز به سرویس بهداشتی داشته باشد و نتواند در مقابل مهمانان به دستشویی برود و این می‌تواند باعث مشکلاتی برای بیمار بشود.
 • سعی کنید در منزل از بروز تنش جلوگیری کنید. هر اتفاقی هم که بیفتد باز باید محیط خانه آرام باشد.
 • باید تمام اعضای خانواده، تلاش کنید تا روحیه بیمار بالا برود و فضای خانه را شاد نگه دارید.
 • در حضور بیمار از صحبت هایی مانند هزینه های درمان و یا خرید دارو و یا حتی جاهایی که لازم است بیمار حضور داشته باشد، سخنی به میان نیاورید زیرا ممکن است باعث عذاب وجدان بیمار شود.
 • شاید تنها راه آرام کردن بیمار شنیدن درد و دل های او باشد در این حالت به جای اینکه به گله ها و شکایت های بیمار پاسخ دهید، سعی کنید فقط شنونده خوبی برای او باشید.
 • برای اینکه بیمار شما احساس هویت کرده و از بیماری بیرون بیاید بهتر است در برنامه روزانه او، فعالیت‌هایی مانند نویسندگی، دورکاری و یا درس خواندن قرار بدهید.
 • ورزش می‌تواند باعث تقویت روحیه و همچنین تقویت جسم بیمار شود.
 • شرکت در جلسات گروهی و انجمن های مربوطه، می تواند باعث افزایش روحیه بیمار شود.

سرطان خون

سخن پایانی

بیماری سرطان خون معمولاً از مغز استخوان نشأت گرفته و سلول های خونی غیرطبیعی را ایجاد خواهد کرد. افرادی که به این بیماری دچار می شوند نیاز به مراقبت های خاص شبانه روز دارند. افراد بیماری که در خانه مراقبت های پزشکی را دریافت می کنند احتمال دارد به گروه پشتیبان که شامل پرستار، متخصصان پزشکی، مددکار و پزشک است، نیازمند باشند.

در این مقاله از مجله ایبک شما را با روش های پرستاری از بیمار مبتلا به سرطان خون در خانه، آشنا کردیم. امیدواریم مطالب بیان شده برایتان مفید بوده باشد.

 

پرستاری از بیمار مبتلا به سرطان خون در خانه

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

چه زمانی باید برای بیمار، پرستار بگیریم؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا