خدمات ساختمان

ولتاژ و وات چه تفاوتی با هم دارند | تفاوت ولتاژ و وات

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

در زمان کار با هر سیستم الکتریکی بسیار اهمیت دارد که با تفاوت ولتاژ و وات، آمپر و اهم آشنا باشید. در زمانی که نیاز به تعمیرات سیم کشی منزل خود دارید باید در رابطه با اصطلاحات الکتریکی اطلاعات کاملی را داشته باشید. این اطلاعات به شما بسیار کمک می کند تا سیم کشی خانه را انجام دهید. به احتمال تا به حال چندین بار مشاهده نموده اید که در مشخصات لامپ ها اطلاعاتی شامل 120 ولت و 100 وات ذکر می گردد و فکر کرده اید که این دو چه تفاوتی با یکدیگر دارند. با آشنایی در رابطه با تفاوت ولتاژ و وات می توانید این اطلاعات را به خوبی رو وسایل الکتریکی بخوانید و آن را تفسیر نمایید.

درباره ولتاژ، وات، اهم و آمپر

تمامی این تعاریف و اصطلاحات الکتریکی از جمله ولت و وات توسط سازمانی به اسم سیستم بین المللی واحد ها (SI) ساخته می شود. همه ی این اصطلاحات و تعاریف به وسیله یک سازمان بین المللی به اسمBIPM (Bureau International des Poids et Mesures) با توجه به معیار های سیستم تعیین می گردد. به این آژانس بین المللی بیشتر از صد ها کشور وابسته و عضو می باشند.

یکی از معمول ترین روش های برای شرح تفاوت های وات و ولتاژ مقایسه کردن خصوصیات هیدرولیکی آب می باشد. درون یک لوله جریان آب با جریان های الکتریکی مقایسه می گردد. زمانی که در لوله های وصل شده به سیستم هیدرولیکی آب در حال حرکت و چرخ می باشد، برق هم باید به شکل مدور و مداوم در مدار های الکتریکی متصل به سیستم حرکت نماید.

ولتاژ به چه معنی است

برای فهمیدن فرق بین وات و ولتاژ بر طبق تعاریفی که سازمان بین المللی BIPM دارد باید این گونه بیان کرد که یک ولت در اصل نمایش دهنده تفاوت پتانسیل میان دو نقطه از یک تکه سیم رسانایی می باشد که در آن ۱ وات جریان ثابت وجود دارد. در این قانون وات با نماد W و ولت با نماد V  نشان داده می شود.

برای مطلع شدن در رابطه با معنی ولتاژ و تفاوت آن با وات به زبان ساده تر به این صورت بیان می گردد که، فشار جریان آب درون لوله ها را ولتاژ می نامند و سرعت حرکت الکترون ها در دو نقطه از مدار الکتریکی را در زمان عبور وات می نامند.

حتما بخوانید:   موزائیک پلیمری چیست؟ | مزایا، معایب و کاربرد آن

آمپر به چه معنی است

تفاوت ولتاژ و وات

در تعاریف رسمی سازمان بین الملل SI آمپر یا آمپ علاوه بر اینکه ثابت نیست بلکه دائما در حال تغییر می باشد. ولی قدرت آن هیچ وقت تغییر نمی نماید. در یک مدار الکتریکی آمپر حجم الکترون ها را می تواند اندازه گیری کند. در این سیستم آمپر را با نماد A نمایش می دهند.

آمپر در واقع یک واحد برای اندازه گیری می باشد که حجم آب عبوری از نقطه به خصوصی را اندازه گیری می کند. البته منظور از حجم مقدار آب است نه سرعت حرکت آن. به طور مثال می توان گفت که رعد برق جریانی حدود ۲۰۰۰۰ آمپر را دارد. کابل های برقی که در منازل مورد استفاده قرار میگیرند به طور معمول حدود ۱۵ تا ۲۰ آمپر را دارا می باشند.

وات به چه معنی است

بعد از توضیحات بالا حالا نوبت به توضیح وات می رسد، یک وات در واقع توصیف کننده سرعت جریان برق است. زمانی که یک آمپر در حال عبور از اختلاف الکتریکی ۱ ولت است نتیجه را باید بر حسب وات اعلام کنید. نماد وات در سازمان بین المللی W است. فرمول محاسبه ی وات (وات)=W(ولت) x V(آمپر) A می باشد.

اهم به چه معنی است

مقاومت الکتریکی در سیستم SI نمایش دهنده اهم است. در زمانی که جریان برق از یک مدار عبور می کند مقاومت به وجود می آید که اندازه گیری آن را اهم می نامند و این کار جریان الکتریکی را کاهش می دهد. اهم را با یک نماد یونانی به نام امگا که از لحاظ ظاهری شبیه نعل اسبی می باشد که رو به پایین می باشد، نمایش می دهند.

وات و ولتاژ چه تفاوتی با هم دارند

برای اینکه بتوانید تفاوت وات و ولتاژ را بدانید ابتدا باید متوجه شوید که این دو از هم جدا نمی باشند. اگر ولتاژ نباشد واتی وجود ندارد زیرا وات ترکیب از آمپر و ولتاژ است. با توجه ب تشبیه هیدرولیکی که وجود دارد، در اصطلاح وات مشابه سرعت و ولت مشابه فشار است.

نرخ به چه معنی است

برای اینکه بتوانید تفاوت های وات و ولتاژ را بهتر درک کنید ابتدا باید مفهوم نرخ را به خوبی بفهمید. امکان دارد در زمان صحبت با یک رفیق در رابطه با یک سفر صحبت کرده باشید که چگونه با خودرو ۶۵ کیلومتر را چگونه طی کرده اید، با وجود کامل بودن این اطلاعات ولی از اتفاقی که افتاده است تصویر کاملی به شما نشان نمی دهد. وقتی که فقط مسافت طی شده را می گویید و زمان مربوط به آن را بیان نمی کنید در واقع اطلاعات کاملی را نگفته اید. زیرا امکان دارد نیم تا یک ساعت برای این مسافت صرف کرده باشید. در این مرحله اهمیت زمان مشخص می شود.

حتما بخوانید:   همه چیز در مورد کاغذ دیواری راهرو | انتخاب جنس و رنگ کاغذ دیواری

زمان نیز به تنهایی اگر بیان شود اطلاعات کاملی نیست. به طور مثال اگر بگویید که ده ساعت رانندگی نموده اید این سوال پیش می آید که این زمان را در کجا و در چه مسافتی رانندگی کرده اید. به این علت تنها زمان رانندگی نیز اطلاعات ناقصی است.

برای اینکه بتوانید مسافت طی شده با خودرو را محاسبه کنید باید از دو شاخص طول مسافت طی شده و زمان استفاده نمایید. برای اینکه بتوانید اطلاعات کاملی از مسافت طی شده بدهید، بهتر می باشد به جای گفتن طول مسافت طی شده و زمان به صورت جداگانه هر دو این اعداد را ترکیب کرده و در یک واحد مخصوص به آن بیان نمایید. به این واحد که ترکیبی از مسافت و زمان است به اصطلاح نرخ می گویند.

در مثالی که در بالا در رابطه با طی مسافت با اتومبیل بیان کردیم نرخ به این صورت است که  مسافت و زمان را ترکیب کرده و نتیجه به دست آمده را با علامت اختصاری MPH یا همان مایل در ساعت بیان می کنیم. در فرمول  V x A = W می توان گفت که حرف W  همان علامت اختصاری MPH در مثال بالا می باشد و با این فرمول می توان نرخ را به دست آورد.

نرخ به چه معنی است

در دستگاه های الکتریکی که مخصوص اندازه گیری ولتاژ و آمپر هستند اطلاعات مفید کاملی وجود دارند. اما در سیستم الکتریکی می توان وات را به عنوان نرخ شناخت و آن را با علامت اختصاری W نشان داد. همان طور که در بالا شرح دادیم نرخ الکتریکی در واقع همان ضرب دو عدد مربوط به ولتاژ و آمپر در هم می باشد که همانند مثال مسافت بر زمان است.

چند نوع ولتاژ برق وجود دارد

حال که ولتاژ و وات را به خوبی شناختید حالا نوبت به شناخت انواع ولتاژ رسیده است:

 • ولتاژ متناوب یا AC : در این نوع از ولتاژ طبق نام آن جهت ولتاژ همواره در حال تغییر است و این عدد چند بار به سمت منفی و چند بار به سمت مثبت حرکت می نماید.
 • ولتاژ یکسو شونده یا DC : در این ولتاژ جهت جریان یکی می باشد و تغییر نمی کند، به همین دلیل به آن ولتاژ یکسو می گویند.
 • ولتاژ موثر یا RMS : این ولتاژ به این معنی می باشد که ولتاژ باید به وسیله ولت متر های دیجیتالی مخصوص اندازه گیری شود و نمایش داده می گردد.
حتما بخوانید:   ایزوگام مایع چیست؟ | کاربرد و مزایای ایزوگام

لوازم خانگی معمولی چه توانی دارند

در این بخش از مقاله توان برخی از وسایل پر استفاده در منزل را برای شما شرح داده ایم تا حدودی بتوانید با این توان آشنا شوید:

 • بخاری برقی های دارای فن: این دستگاه حدود 2000 تا 3000 وات توان دارد.
 • پمپ های آکواریومی : این ابزار حدود 20 تا 50 وات توان دارند.
 • فن های مدل سقفی: این فن ها حدود 60 تا 70 وات توان دارند.
 • انواع قهوه ساز ها: این دستگاه ها با توجه به سایز حدود 500 تا 1000 وات توان دارا هستند.
 • نمایشگر های رایانه: این وسیله حدود 30 وات توان دارد.
 • انواع ماشین های ظرفشویی: یکی از پر کاربرد ترین وسایل در هر خانه است که حدود 1200 تا 1500 وات توان دارند.
 • دستگاه لباسشویی: این دستگاه نیز کاربرد زیادی دارد و 500 تا 800 وات توان دارد.
 • یخچال های فریزر: حدود 50 وات توان دارد.
 • توستر و مایکروفر: این دستگاه با توجه به سایز حدود 800 تا 1800 وات توان دارد.
 • دستگاه جارو برقی: جاروبرقی ها بین 400 تا 900 وات توان دارند.
 • اتو لباس: توان اتو حدود 1000 تا 1500 وات است.
 • دستگاه آرام پز: این دستگاه توان 160 تا 200 واتی دارد.
 • فر برقی: تقریبا 2000 تا 2500 وات توان دارد.
 • انواع چمن زن های شارژی : بین 1000 تا 1400 وات توان دارند.

نتیجه گیری:

برای اینکه بتوانید تفاوت های بین ولتاژ و وات را به خوبی درک کنید باید ابتدا فهم خوبی از وات، ولت، اهم و آمپر را داشته باشید. بعد از آشنایی با این اصطلاحات به راحتی می توانید تفاوت های میان وات و ولتاژ را درک نمایید. وقتی این مفاهیم را بیاموزید می توانید در زمان استفاده از هر وسیله ی برقی مقدار انرژی مورد نیاز آن و میزان برق مصرفی دستگاه را تخمین بزنید. برای این کار فرمولی وجود دارد که در مقاله شرح داده شده است.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

فرق بین ولت و وات چیست

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

در این مقاله با تفاوت های ولت و وات آشنا می شوید.

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x