تعمیرات ساختمان

چگونه بازسازی بنا را آغاز کنیم؟ | مراحل بازسازی بنا

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

یکی از اقداماتی که تأثیر زیادی بر حس و حال فضا می‌گذارد، بازسازی بنا می‌باشد. در برخی مواقع می‌توان با تعویض روکش مبلمان و یا عوض کردن رنگ دیوار در فضای خانه انقلاب عظیمی ایجاد نمود. با استفاده از روش‌های گوناگون می‌توان این تغییرات را در فضای مورد نظر ایجاد کرد.

در صورتی که آپارتمان یا ساختمان شما بسیار قدیمی شده است یا ‌نمی‌توانید با فضاهای آن دیگر ارتباط خوبی برقرار نمایید، یکی از مهم‌ترین کارهایی که می‌توانید در اولویت قرار دهید بازسازی آن می‌باشد. بازسازی بنا علاوه بر اینکه از لحاظ ایمنی بسیار حائز اهمیت است، از لحاظ سلامت روحی و جسمی افراد خانواده نیز بسیار مهم می‌باشد.

بازسازی بنا معمولاً به دلایل گوناگونی انجام می‌شود. در برخی مواقع ساختمان و بنا ممکن است که قدیمی نباشد، اما صاحب ساختمان مایل است که در کابینت آشپزخانه، سرامیک، کاشی و یا رنگ آن تغییراتی ایجاد کند. در برخی موارد بازسازی بنا به دلیل خرابی‌ها و قدیمی بودن بنا انجام می‌شود.

قوانین بازسازی بنا و آپارتمان

برای بازسازی بنا و آپارتمان به صورت کلی قوانین خاصی وجود دارد که هدف این قوانین این است که به صاحب ملک کمک شود تا تغییر فضا را به گونه‌ای انجام دهد که به زندگی افراد دیگر لطمه‌ای وارد نکند.

یکی از قوانین بازسازی آپارتمان و ساختمان این است که از لحاظ ظاهری تغییری نداشته باشد. چون آپارتمان ظاهری یکنواخت دارد. معمولاً بازسازی آپارتمان برای نوسازی‌های داخلی و تغییرات درونی واحد انجام شود.

بازسازی بنا

سوالات مهم قبل از آغاز بازسازی بنا

پیش از آنکه بازسازی بنا را آغاز نمایید، باید از خودتان سوالاتی بپرسید و پاسخ آنها را بدانید. در غیر این صورت ممکن است که از نتیجه کار راضی نباشید. در این شرایط هزینه و وقت شما هدر خواهد رفت. از مهمترین سوالاتی که قبل از آغاز بازسازی بنا باید از خودتان بپرسید، می‌توان به این موارد اشاره کرد:

  • چه فضاهایی را دوست دارید بازسازی نمایید؟
  • برای بازسازی بنا چقدر می‌خواهید هزینه کنید؟
  • آیا می‌خواهید فضای مورد نظر را تغییر کاربری دهید؟
  • سبک مورد نظر شما چیست؟
  • نوع مصالح و متریال مصرفی شما چیست؟
  • از چه لوازم خانگی می‌خواهید استفاده کنید و انتخاب شما از کدام برند است؟
حتما بخوانید:   معرفی انواع داربست و کاربرد هر کدام از آنها

پیش از آنکه کاری انجام دهید، پیشنهاد می‌شود که لیستی از وسایل مورد نیاز و کارهایی که باید انجام دهید را تهیه نمایید. تهیه چک لیست موجب می‌شود که در تصمیم خود سردرگم نشده و هزینه‌ها را راحت‌تر تخمین بزنید.

قبل از بازسازی بنا باید بخش‌های آسیب پذیر ساختمان و بنا مورد بررسی قرار بگیرد و در صورتی که مشکلی در آنها وجود دارد، برطرف گردد و سپس ظاهر خانه را باید تغییر دهید. برای نمونه لوله کشی، سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی، کنترل انرژی و مقاوم سازی از زیرساخت‌های بسیار مهم قابل تغییر در بازسازی می‌باشند. با بررسی این موارد باید بخش‌هایی که نیاز به بازسازی دارند را در چک لیست خود قرار دهید.

همچنین قبل از اینکه بازسازی بنا را آغاز کنید، می‌توانید پس از تهیه چک لیست، به دنبال نمونه باشید. می‌توانید در اینترنت گشت و گذاری کرده و نمونه‌های مورد نظر خود را ذخیره کنید. همچنین در بازار نیز می‌توانید نمونه مورد نظر خود را با توجه به سلیقه و بودجه خود بیابید

بازسازی آشپزخانه

یکی از فضاهای بسیار مهم در هر ساختمانی آشپزخانه می‌باشد. این فضا در زیبایی منزل و آپارتمان نقش بسیار مهمی دارد. قبل از بازسازی آشپزخانه باید به صورت دقیق بدانید که آیا می‌خواهید مکان آشپزخانه را تغییر دهید یا خیر؟ پس از آن باید عایق کاری آشپزخانه انجام شود. سپس طراح آغاز به طراحی فضای آشپزخانه خواهد کرد. این مرحله یکی از مراحل لذت بخش بازسازی بنا است.

در بازسازی آشپزخانه، کابینت‌ها حرف اول را می‌زنند. چنانچه مدل کابینت‌های مدرن و مختلفی که در بازار وجود دارد متناسب با سلیقه یا بودجه شما نیست، پیشنهاد می‌شود که کابینت‌های خود را رنگ آمیزی و تعمیر کنید. برای اینکه فضای درون کابینت شما افزایش یابد، می‌توانید از قفسه‌های متحرک و شلف‌ها نیز استفاده کنید.

می‌توانید در فضای آشپزخانه از کانتر استفاده کنید. شما می‌توانید از فضای زیر کانتر به جای کابینت و قفسه‌ها نیز استفاده نمایید. دیوار آشپزخانه اگر کاشی دارد، می‌توانید آن را مرمت و یا تعویض نمایید. برای بازسازی و تغییر دکوراسیون در برخی مواقع می‌توان کاشی کاری را با چسب انجام داد. از جمله راهکارهای کم هزینه برای بازسازی آشپزخانه رنگ کردن سرامیک و کاشی است.

بازسازی بنا

نوسازی دیوارها در بازسازی بنا

برای نوسازی دیوارها باید دیوارهای قدیمی و فرسوده را با دیوارهای جدید جایگزین کنید. معمولاً طراحان به دیوارهای حمال کاری ندارند و تخریب آنها را انجام نمی‌دهند. چون این کار صحیح نبوده و می‌تواند موجب تخریب بنا گردد. برای اینکه دیوارها را نوسازی کنید، ابتدا باید دیوارهای خراب و نمدار را تا آخرین لایه آجری بتراشید. سپس یک لایه خاک و گچ روی دیوار خود بکشید. پس از اطمینان از خشک شدن دیوار مورد نظر باید با گچ سفیدکاری آن را انجام دهید تا دیوارها با ظاهر جدید و نو نمایان گردند.

حتما بخوانید:   بازسازی خانه به سبک ایرانی | مراحل بازسازی به سبک ایرانی سنتی

بازسازی سرویس بهداشتی

پس از اینکه نوسازی دیوارها انجام شد، باید بازسازی سرویس بهداشتی انجام شود. سرویس بهداشتی و حمام یکی از ‌های گران قیمت‌ترین بخش‌های بازسازی بنا است. چون در آنها جزئیات زیادی مثل کاشی‌ها، لوله کشی، توالت فرنگی، وان و… وجود دارد. به طور معمول دیوارهای نمدار به دیوارهای دستشویی و حمام مرتبط است. چون عایق رطوبتی مناسب در این فضاها به کار برده نشده است یا امکان دارد به مرور زمان این عایق‌ها از بین رفته باشند و دیگر خاصیت سابق را نداشته باشند.

وقتی که دیوارها بازسازی شد و از نفوذ رطوبت جلوگیری شد، باید قیرگونی و یا ایزوگام درون دستشویی و حمام را عوض کنید. برای عوض کردن عایق رطوبتی، در ابتدا کف سرویس بهداشتی را خراب می‌کنند و دوباره عایق کاری را آغاز می‌کنند.

شیرآلات و دوش از قسمت‌های اصلی مربوط به بازسازی این بخش‌ها می‌باشد. برای بازسازی سرویس بهداشتی کوچک می‌توانید از توالت فرنگی دیواری استفاده نمایید تا از فضا استفاده بهینه داشته باشید.

درب شیشه‌ای یا پرده حمام ‌را می‌توانید انتخاب کنید. اما باید بدانید که هزینه درب‌های شیشه‌ای بیشتر است. همچنین درب شیشه‌ای فضای بیشتری را اشغال می‌کند و در نتیجه ابعاد سرویس بهداشتی و حمام کوچک‌تر خواهد شد.

سیستم سازه‌ای ساختمان را بررسی کنید

در بازسازی بنا و ساختمان یکی از نکات مهم دیگر بررسی ستون‌ها و سقف ساختمان می‌باشد. برای نمونه چنانچه ستون ساختمان دارای مقاومت کافی نیست، باید حتماً مقاوم سازی آنها را انجام دهید. سقف قسمت‌هایی که به علت گرما، سرما و یا نم ترک برداشته است یا گچ آن ریخته است، حتماً باید مرمت شود. همچنین در صورتی که آپارتمان در آخرین طبقه قرار دارد، حتماً باید عایق‌بندی سقف مورد بررسی قرار بگیرد و در صورت نیاز عایق‌بندی عوض شود.

بازسازی اتاق نشیمن

کارشناسان معتقدند که اتاق نشیمن فضایی می‌باشد که در بازسازی بنا از ارزان‌ترین بخش‌ها است. برای بازسازی اتاق نشیمن باید اقدامات زیر انجام شود:

  • با توجه به فضا و بودجه خود باید شومینه مناسب تعبیه نمایید.
  • شلف یا کتابخانه‌ای مناسب با فضا برای وسایل دکوری و کتاب‌ها ایجاد نمایید.
  • برای افزایش کارایی اتاق می‌‌توانید پنجره را تعویض نمایید.
  • می‌توانید مدل سقف، کف، مبلمان و طراحی نورپردازی را تغییر دهید.
حتما بخوانید:   تعمیر تخصصی شیر اهرمی | چگونه می توان علت نشت آب از شیر اهرمی را پیدا کرد؟

راهکارهایی برای بازسازی بنا ها و آپارتمان‌های کوچک

برای بازسازی بنا های کوچک و یا ایجاد تغییراتی در واحدهای کوچک توصیه می‌گردد که از پارتیشن‌های متحرک و درهای کشویی برای جدا کردن فضاها استفاده نمایید. این موارد موجب افزایش کیفیت فضا شده و موجب می‌گردد که شما فضای بیشتری در اختیار داشته باشید. همچنین در مواقعی که مایل هستید فضا را تغییر دهید، به آسانی می‌توانید آنها را جمع کنید.

برای تغییر فضای واحدهای کوچک آپارتمانی دومین اقدامی که می‌توان انجام داد، این است که وسایل جاگیر را کنار گذاشته و از لوازم چند کاربرده و کم جا استفاده کنید.

بازسازی واحدهای کوچکتر در مقایسه با واحدهای بزرگ‌تر به مراتب راحت‌تر و ساده‌تر می‌باشد. برای اینکه بتوانید واحدهای کوچک‌تر را بازسازی کنید، روی آیتم‌های طراحی و زیبایی داخلی بیشتر کار کرده و وقت بگذارید. برای نمونه می‌توانید رنگ مورد علاقه خود را برای دیوارها استفاده نمایید یا دکورهای کوچک در این فضاها ایجاد نمایید.

همچنین استفاده کردن از رنگ‌های سفید و روشن می‌تواند فضای آپارتمان را وسیع‌تر نشان دهد. در هنگام بازسازی بنا های کوچک باید از مبلمان و میزهایی استفاده کنید که قابلیت تنظیم پایه داشته باشند. به این صورت نیاز به میزهای جداگانه نخواهد بود. در صورتی که گمان می‌کنید مبلمان فضای شما را کوچک‌تر کرده است، در انتخاب کابینت آشپزخانه دقت خود را بیشتر کنید. در این صورت کابینت مناسب نیاز شما به میز ناهارخوری را برطرف خواهد کرد.

بازسازی بنا

سخن تکمیلی

بنا به دلایل مختلفی ممکن است که تصمیم بازسازی بنا را داشته باشید. برای اینکه بازسازی بنا به صورت صحیح و اصولی انجام شود، در ابتدا باید چک لیست آماده کرده و بخش‌هایی که نیاز به بازسازی دارند و همچنین وسایل مورد نیاز خود را در آن یادداشت نمایید.

برای بازسازی بنا بهتر است که با مهندسین و کارشناسان در این زمینه مشورت کنید. چون این کار اصولی دارد که حتماً باید رعایت شود. در غیر این صورت ممکن است که حوادث ناگواری پیش آید و یا نتیجه بازسازی آنطور که باید، نباشد. همچنین باید بدانید که شما اجازه تخریب هر دیواری را ندارید مهندسین با این موارد به خوبی آشنا بوده و شما را راهنمایی می‌کنند.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

چگونه بازسازی بنا را آغاز کنیم؟ | مراحل بازسازی بنا

امتیاز سردبیر

مجموع امتیازات

بررسی مراحل بازسازی بنا

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x