خدمات ساختمان

انواع تیرچه جدید در ساختمان سازی چه کاربردی دارند؟

شماره تلفن نمایندگی تعمیرت یخچال، تلویزیون 021

انواع تیرچه جدید در صنعت ساختمان سازی مانند صنایع دیگر، رشد فراوانی داشته است. امروزه در کلان شهرها ساختمان های بلند و آپارتمان های چند طبقه بسیار زیاد شده است چون با وجود محصولی تیرچه دیگر نگران ارتفاع ساختمان ها نیستند. تیرچه باعث شده است که استقامت ساختمان ها نسبت به گذشته بیشتر شود. در ادامه به انواع تیرچه جدید پرداختیم.

تیرچه چیست؟

تیرچه یک محصول پیش ساخته است که به صورت افقی بین ستون ها، دیوارها یا تیرهای ساختمان قرار می گیرد و در ترکیب با تیرچه های دیگر، سقف یا کف را در برابر انواع نیروها پشتیبانی می کند. انواع تیرچه جدید می تواند از چوب، فولاد، بتن یا مصالح دیگر ساخته شود و به شکل ها و ابعاد مختلفی در دسترس است.

انواع تیرچه جدید

تیرچه ها در انواع مختلفی می باشند. برخی از انواع تیرچه جدید عبارتند از:

تیرچه بتنی

 این نوع تیرچه از بتن و میلگرد در دو نوع تیرچه خرپایی و تیرچه پیش ساخته تشکیل شده است. این تیرچه ها دارای استحکام و مقاومت بالایی هستند و در سقف های بتنی کاربرد دارند.

 تیرچه فلزی

 این نوع تیرچه از فولاد یا آلومینیوم در دو نوع کرومیت و پر آلمین تشکیل شده است. این تیرچه ها دارای وزن سبک، قابل شکل پذیری و رسانش حرارت خوب هستند و در سقف های فلزی کاربرد دارند.

 تیرچه چوبی

این نوع تیرچه از چوب طبیعی یا مصنوعی (مثل MDF) در دو نوع با قالب ماندگار (سفال) و بدون قالب ماندگار تشکیل شده است. این تیرچه ها دارای زیبایی، عایق حرارت و صوت خوب هستند و در سقف های چوبی کاربرد دارند.

حتما بخوانید:   اتاق خواب مستر چیست؟ | کاربردها، مزایا و روش طراحی اتاق خواب مستر

مزایای استفاده از تیرچه

بکارگیری انواع تیرچه جدید در ساختمان با مزایای زیر همراه است:

مقاومت بالا در برابر نیروهای افقی

انواع تیرچه جدید با ایجاد یک دیافراگم صلب، مقاومت بالایی در برابر نیروهای افقی مانند زلزله و باد دارد و باعث کاهش خسارات ناشی از آنها می شود.

 سرعت نصب بالاتر

 تیرچه به دلیل پیش ساخته بودن، نصب آسان و سریع تری دارد و نیاز به نیروی کار متخصص و شمع بندی کمتری دارد. این باعث صرفه جویی در زمان و هزینه اجرای سقف می شود.

 کاهش وزن سقف

 انواع تیرچه جدید با داشتن وزن سبک، کاهش وزن سقف را به همراه دارد و در نتیجه کاهش فشار بر روی فونداسیون و ستون های ساختمان را ایجاد می کند. این مسئله باعث کاهش هزینه فولاد و بتن در سطح پایین تر ساختمان می شود.

 کاهش مصرف مصالح

 تیرچه با داشتن فضای خالص در قسمت مرکز خود، کاهش مصرف بتن را به همراه دارد. همچنین با توجه به فواصل بزرگتر قابل قبول بین تیرچه ها، کمبود فولاد را جبران می کند. این مسئله باعث صرفه جویی در هزینه خام مصالح می شود.

مزایای انواع تیرچه جدید

معایب تیرچه چیست؟

تیرچه مانند دیگر محصولات علاوه بر مزایای متعددی که دارد، با یکسری معایب زیر همراه است:

زنگ زدگی و خوردگی

 تیرچه های فلزی یا بتنی که دارای مفتول های فولادی هستند، در برابر رطوبت و هوای خورنده مقاوم نیستند و ممکن است زنگ زده یا دچار خوردگی شوند. این مسئله باعث کاهش استحکام و عمر مفید تیرچه ها می شود.

 شکستگی و ترک خوردگی

انواع تیرچه جدید بتنی یا چوبی که دارای پاشنه هستند، در برابر نیروهای خمشی یا برشی مقاوم نیستند و ممکن است شکسته یا ترک بخورند. این مسئله کاهش ظرفیت باربری و امنیت سقف را به همراه دارد.

 محدود بودن دهانه

 تیرچه ها به دلیل سبک بودن و قابل شکل پذیر بودن، نمی توانند دهانه های بزرگ را پوشش دهند و نیاز به تکیه گاه های متعدد دارند. این باعث کاهش فضای آزاد و افزایش هزینه ستون ها و فونداسیون می شود.

عایق نبودن

انواع  تیرچه جدید فلزی یا بتنی که دارای فضای خالص در قسمت مرکز خود هستند، عایق مناسب حرارت و صوت نیستند و همچنین در کنترل دما، رطوبت و صدای داخل و خارج سقف نقش موثر ندارند. این باعث افزایش هزینه انرژی و کاهش رفاه و آسایش ساکنین می شود.

کاربرد انواع تیرچه جدید در صنعت

تیرچه در صنعت ساختمان کاربرد فراوانی دارد و یکی از مصالح پرکاربرد و مهم بشمار می رود. انواع تیرچه جدید علاوه بر صنعت ساختمان در صنایع دیگر هم کاربرد دارد. برخی از این کاربرد ها عبارتند از:

حتما بخوانید:   انواع مختلف گچبری سقف | مزایا و معایب گچبری پیش ساخته

صنعت خودروسازی

 تیرچه های فلزی یا کامپوزیت به عنوان قطعات بدنه خودرو، شاسی خودرو، قاب خودرو و … به کار می روند. این تیرچه ها با داشتن وزن سبک، استحکام بالا، قابل شکل پذیری و رسانش حرارت خوب، به بهبود عملکرد و ظاهر خودرو کمک می کنند.

صنعت هوافضا

 تیرچه های فلزی یا کامپوزیت به عنوان قطعات بدنه هواپیما، فضاپیما، موشک و … به کار می روند. این تیرچه ها با داشتن وزن سبک، استحکام بالا، مقاومت در برابر حرارت و اکسیداسیون، به بهبود عملکرد و امنیت پرواز کمک می کنند.

صنعت نفت و گاز

 تیرچه های فلزی یا بتنی به عنوان قطعات لوله کشی، پلتفرم، تانکر و … به کار می روند. این تیرچه ها با داشتن استحکام بالا، مقاومت در برابر فشار و خوردگی، به انتقال و ذخیره نفت و گاز کمک می کنند.

تیرچه های پیش ساخته چگونه تولید می شود؟

تیرچه های پیش ساخته نوعی تیرچه بتنی هستند که در کارخانه ها با استفاده از فرایند پیش تنش، تولید می شوند. فرایند پیش تنش به معنای اعمال نیروی کششی به مفتول های فولادی قبل از ریختن بتن است. این نیرو باعث می شود که تیرچه پس از سخت شدن بتن، دارای تنش فشاری مقدماتی شود و در نتیجه مقاومت و ظرفیت باربری بالاتری داشته باشد.

برای تولید انواع تیرچه جدید پیش ساخته، مراحل زیر را طی می کنند:

آماده سازی قالب

 قالب های فلزی یا چوبی با ابعاد و شکل مورد نظر آماده می شوند و با روغن چرب یا واکس پوشانده می شوند تا جداسازی آسانتر باشد.

کشیدن مفتول های فولادی

 مفتول های فولادی با قطر مناسب از رول های فلزی خارج شده و به صورت موازی روی قالب قرار می گیرند. سپس با استفاده از دستگاه های کشش، نیروی کشش مناسب به مفتول ها اعمال می شود و در حالت کشیده نگه داشته می شوند.

ریختن بتن

 بتن با نسبت آب و سیمان مناسب و با افزودن الکل ژلاتین گرم به عنوان عامل پخش کننده، در دستگاه همزن آماده می شود. سپس بتن به صورت گرانول ژلاتین شده روی قالب ریخته شده و با استفاده از لرزاننده، هموار و همگن می شود.

پخت بتن

 بعد از رسیدن بتن به حالت جامد، قالب به همراه تیرچه به داخل کوره منتقل می شود و در دمای حدود ۱۰۰ درجه سانتیگراد، پخت می شود. این عمل باعث سخت شدن بالاتر بتن و افزایش استحکام تیرچه می شود.

حتما بخوانید:   راهنمای رنگ آمیزی سقف | ترفندهای کلیدی برای رنگ کردن سقف خانه

جداسازي تيرچه

 پس از خروج قالب از کوره، نيروی كشيده شده به مفتول های فولادی راحت شده و تيرچه از قالب جدا شده و آماده حمل و نصب می شود.

قیمت  انواع تیرچه جدید به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت تیرچه به چندین عامل بستگی دارد که برخی از آنها عبارتند از:

نوع مصالح

 تیرچه می تواند از چوب، فولاد، بتن یا مصالح دیگر ساخته شود که هر کدام دارای قیمت و کیفیت متفاوتی هستند. به طور کلی، تیرچه های فلزی و بتنی گران تر از تیرچه های چوبی هستند.

ابعاد و شکل

 تیرچه می تواند به ابعاد و شکل های مختلف تولید شود که هر کدام دارای هزینه برش، حمل و نصب متفاوتی هستند. به طور کلی، تیرچه های با ابعاد بزرگتر و شکل پیچیده تر گرانتر از تیرچه های با ابعاد کوچکتر و شکل ساده تر هستند.

محل تولید و نصب

 انواع تیرچه جدید می تواند در کارخانه پیش ساخته یا در محل پروژه پس ساخته تولید شود که هر کدام دارای هزینه نیروی کار، مصالح، دستگاه ها و زمان متفاوتی هستند.

به طور کلی، تیرچه های پیش ساخته ارزان تر از تیرچه های پس ساخته هستند. همچنین محل نصب تیرچه نیز بر قیمت آن تاثیر دارد. به طور کلی، نصب تیرچه در سطح بالاتر و فاصله دورتر گران تر از نصب تیرچه در سطح پایین تر و فاصله نزدیک تر است.

قابليت بازيافت

انواع تيرچه جدید می تواند دارای قابليت بازيافت باشد يا نباشد كه اين عامل بر قيمت آن تاثير دارد. به طور كلی، تيرچه های با قابليت بازيافت بالا ارزانتر از تيرچه های با قابليت بازيافت پایين هستند.

کاربرد انواع تیرچه جدید

جمع بندی

در این مقاله از ایبک امداد به بررسی انواع تیرچه جدید پرداختیم و گفتیم که تیرچه یک محصول پیش ساخته است که به صورت افقی بین ستون ها، دیوارها یا تیرهای ساختمان قرار می گیرد و دارای مزایا و معایب متعددی است.

ایبک امداد با دارا بودن کادری مجرب و حرفه ای تمامی خدمات ساختمانی شما را به بهترین شکل انجام می دهد. برای برقراری با کارشناسان این مجموعه، با شماره ای که در وبسایت موجود است تماس بگیرید.

پشتیبانی و نمایندگی تعمیرات دوو

31

انواع تیرچه جدید

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

کاربرد انواع تیرچه جدید

امتیاز کاربر: 1.88 ( 2 نتایج)

نوشته های مشابه

3.2 16 رای ها
نظرتان چیست؟
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست داریم... با ما به اشتراک بگذارید...x