خدمات فاضلاب و لوله بازکنی

انواع دستگاه های تشخیص ترکیدگی لوله | نشت یابی لوله آب با دستگاه

بعضی مواقع ما وقتی متوجه نشتی آب می شویم که بیشتر سقف و دیوار منزل خراب شده و در اثر رطوبت ریخته است امروزه برای تشخیص ترکیدگی لوله، راه های مختلفی وجود دارد که بهترین آنها استفاده از دستگاه های مجهز می باشد در این مقاله از ایبک امداد می خواهیم شما را با دستگاه های تشخیص ترکیدگی لوله آشنا کنیم با ما همراه باشید.

ترکیدگی لوله از بین برنده ساختمان

معمولاً ساختمان ها بعد از گذشت زمان فرسوده شده و این فرسودگی بیشتر در قسمت هایی وجود دارد که امکان خوردگی در آنجا بیشتر است. لوله های آب و همچنین لوله های فاضلاب به دلیل اینکه بیشتر از جنس آهن می باشند در اثر رطوبت دچار خوردگی خواهند شد. احتمال نشت رطوبت و همچنین ترکیدگی در این لوله ها زیاد است به وجود آمدن نشتی در لوله ها که بیشتر هم در دیوار و یا سقف وجود دارند، می تواند باعث تخریب قسمت زیادی از دیوار شود در این صورت بیشتر هزینه ای که شما پرداخت می کنید صرف تعمیر دیوار و محل های تخریب شده می شود و هزینه بازسازی و همچنین خرید لوله هم به آن اضافه خواهد شد.

هر گاه کمترین نشانه‌ای از رطوبت مشاهده کردید حتماً قبل از تخریب دیوار، لوله ها را تعمیر و یا در صورت نیاز تعویض کنید لازم نیست آنقدر صبر کنید تا ضررهای مالی زیادی به شما وارد شود امروزه به وسیله تجهیزات مدرن به راحتی می توان محله نشتی را پیدا کرد.

تشخیص ترکیدگی لوله

از کجا بفهمیم که به تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه نیاز داریم؟

بیشتر لوله های آب در سقف و یا زیر زمین و یا حتی در دیوار پنهان هستند و بدون دستگاه پیدا کردن محل نشتی لوله، کار سختی می باشد ولی علائمی وجود دارد که در صورت مشاهده آن، شما می توانید تشخیص دهید که کجا دچار ترکیدگی لوله شده است.

در صورتی که این علائم را مشاهده کردید باید حتماً با متخصص تماس بگیرید تا محل ترکیدگی را تشخیص دهد این علائم عبارتند است از:

 • وقتی شما تمام شیرهای آب را می بندید بازهم صدای آب به گوش تان می رسد.
 • قبض آب بدون دلیل خاصی بیش از اندازه افزایش یافته است.
 • پوشش گیاهی خاصی در یک منطقه به چشم می خورد.
 • در سقف، کف زمین و یا دیوار، ترک هایی دیده می شود.
 • باد کردن دیوار و یا کپک زدن سقف می تواند نشانه ترکیدگی لوله باشد.
 • نقطه های خاصی در روی زمین گرم می باشد.
 • بوی نم و رطوبت در مکان مشخصی به مشام می رسد.
 • کف زمین، سقف و یا دیوار دچار تغییر رنگ شده و دارای لکه های زرد شده است.
 • قسمتی از خاک و همچنین دیوار نشست کرده است.
حتما بخوانید:   رفع گرفتگی لوله فاضلاب و حمام با کدام اسید امکان پذیر است؟

در صورتی که یکی از این علائم را مشاهده کردید می توانید تشخیص دهید که لوله دچار نشتی شده است برای پیدا کردن محل نشتی بدون داشتن ابزار و وسایل، با مشکلات زیادی رو به رو خواهید شد و شاید مجبور شوید مکان های زیادی را هم تخریب کنید.

توصیه می کنیم در صورت مشاهده نشانه ترکیدگی لوله، حتماً با شرکت‌های لوله بازکنی تماس بگیرید تا با دستگاه های پیشرفته محل دقیق ترکیدگی لوله را تشخیص دهند.

نحوه نشت یابی لوله آب به وسیله دستگاه

نحوه نشت یابی لوله آب به وسیله دستگاه، روش های بسیار نوین بوده که با دستگاهی مدرن هم انجام می شود این دستگاه ها خطاهای کمی داشته و به راحتی می تواند محل ترکیدگی لوله را پیدا کند. استفاده از این دستگاه ها می تواند هزینه های ترکیدگی لوله را کم کرده و سرعت رفع گرفتگی را افزایش دهد. این دستگاه ها عمل تشخیص نشت رطوبت و ترکیدگی را در سازه های متفاوتی انجام می دهند که در ادامه می خواهیم شما را با آن آشنا کنیم.

انواع مختلف دستگاه های تشخیص ترکیدگی لوله

دستگاه هایی که برای تشخیص ترکیدگی لوله از آنها استفاده می کنند انواع مختلفی دارند که هر کدام به روش خاصی نشت یابی لوله را برای مکان خاصی، انجام می دهند به همین دلیل در صورتی که در ساختمان رطوبت را مشاهده کردید باید به افراد با تجربه برای تشخیص ترکیدگی لوله مراجعه کنید و برطرف کردن مشکل را به آنها بسپارید دستگاه های مختلفی که جهت تشخیص ترکیدگی لوله از آنها استفاده می شوند عبارتند از:

 •  دستگاه نشت رطوبت رادیویی
 • دستگاه نشت رطوبت آکوستیک عقربه ای
 •  دستگاه نشت رطوبت دیجیتالی

دقت داشته باشید نوع دستگاهی که برای تشخیص ترکیدگی لوله از آن استفاده می شود با دستگاهی که برای نشت لوله فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد فرق می کند به همین دلیل برای تشخیص و همچنین رفع ترکیدگی لوله حتماً باید به اشخاص مطلع مراجعه کنید تا با مشکلی روبرو نشوید.

تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه صوتی

در این روش، تشخیص ترکیدگی لوله به وسیله امواج صوت انجام می شود یکی از بهترین روش های تشخیص ترکیدگی لوله این روش است که می‌توان به این وسیله سوراخ، ترکیدگی ها و ترک های لوله را تا عمق ۴۰ سانتی متری زمین مشخص کرد و با کمترین تخریب مشکل را برطرف کرد.

حتما بخوانید:   آموزش کامل رفع گرفتگی لوله سینک ظرفشویی در منزل

تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه مادون قرمز

در این روش برای تشخیص ترکیدگی لوله در عمق بیشتر استفاده می شود این دستگاه به وسیله امواج مادون قرمز کار کرده و با ارسال این امواج محل ترکیدگی را با سرعت مشخص می کند این روش با کمترین هزینه و همچنین تخریب کم همراه می باشد و سرعت تشخیص هم در آن بسیار بالا است.

تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه های تصویری

دستگاه های اکوستیک که به آن دستگاه های تصویری می گویند با کمک امواج، ترکیدگی لوله را تشخیص می دهند این دستگاه به هدفون و نمایشگر مجهز است روش کار این دستگاه به این صورت است که در محیط هایی که صدا زیاد است از آن استفاده می شود این دستگاه می تواند صداهای محیط را فیلتر کرده و صدای نشت آب را به راحتی تشخیص دهد. این دستگاه انواع مختلفی دارد که هر کدام از آنها ویژگی خاصی داشته و برای محیط مخصوصی از آنها استفاده می کنند.

دستگاه تشخیص ترکیدگی لوله دیجیتال

از این دستگاه برای محیط های وسیع استفاده می شود و معمولاً برای نصب بر روی شیرهای خط انتقال آب مورد استفاده قرار می گیرد نویز و امواج آن نشان دهنده مشکل در خط انتقال آب می باشد.

روش شناسایی انواع نشت لوله فاضلاب و لوله آب

نشت لوله های فاضلاب و همچنین نشت لوله آب ممکن است باعث خرابی های زیادی بشود. اگر تشخیص ترکیدگی و همچنین ترمیم لوله ها به موقع انجام نشود باعث آسیب رسیدن به زیرساخت ساختمان خواهد شد. در ادامه می خواهیم شما را با انواع مختلف نشت فاضلاب و آب آشنا کنیم تا در صورت ترکیدگی لوله ها بتوانید به راحتی آنها را تشخیص داده و لوله های آسیب دیده را تعویض کنید:

 • نشت لوله در دیوار
 • نشت لوله شوفاژ
 • نشت لوله سقف
 •  نشت لوله های زیرزمینی
 • نشت لوله فاضلاب
 •  نشت لوله های آب

نشت لوله در دیوار

در بعضی از ساختمان ها قسمتی از لوله های فاضلاب و یا لوله های آب از دیوار عبور کردند و به دلایل مختلف ممکن است این لوله کشی ها آسیب دیده و نشت کند از مهمترین نشانه نشت لوله فاضلاب و یا آب، می توانیم به کپک زدن، نرم شدن و رطوبت دیوار اشاره کنیم. در صورتی که این نشانه ها را مشاهده کردید سریعاً باید با شرکت های تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه مراجعه کنید تا متخصص به محل اعزام شده و مشکل را برطرف کند.

نشت لوله شوفاژ

بیشتر مواقع نشت لوله شوفاژ از دید شما پنهان می باشد قبل از هر چیز باید با دلایل نشت لوله شوفاژ آشنا شوید و دلیل به وجود آمدن مشکل را بدانید:

 • لوله ها غیر استاندارد آب بندی شده اند.
 •   از لوله های بی کیفیت استفاده شده است.
 • بجای لوله های پلاستیکی از لوله های فلزی استفاده شده است.
 •  اتصالات بی کیفیت بکار برده اند.
 • عایق بندی نکردن در زمستان
 •  از بین رفتن استحکام لوله شوفاژ به دلیل انقباض و انبساط
 • لوله های غیر هم جنس را در کنار هم قرار داده اند.
 • در خاک‌های مرطوب و آهکی لوله کشی شده است.
حتما بخوانید:   آشنایی با انواع روش لوله بازکنی فاضلاب و حمام

وقتی لوله های شوفاژ سوراخ شده و یا دچار ترکیدگی می‌شوند رطوبت آنها به اطراف سرایت کرده و ممکن است کف و یا دیوار دچار رطوبت شود در چنین شرایطی حتماً باید به وسیله دستگاه نشت یاب مشکل را برطرف کنید.

نشت لوله های سقف

لوله های سقف ممکن است به دلایل مختلفی دچار ترکیدگی شوند اگر مشکل از تأسیسات ساختمان شما باشد حتماً باید به وسیله دستگاه، ترکیدگی را تشخیص دهید تا از خسارات جبران‌ناپذیر جلوگیری کرده باشید. برای این منظور توصیه می کنیم به شرکت های لوله بازکنی مراجعه کنید.

نشت لوله های زیرزمینی

این لوله ها به دلیل مراقبت نکردن از سیستم های آب به وجود می‌آیند و در صورت تشخیص ندادن این نشتی، آب زیادی به هدر می رود و بدون استفاده از دستگاه، تشخیص نوع نشتی غیر ممکن است.

نشت لوله های فاضلاب

ترکیدگی لوله های فاضلاب مانند لوله آب می باشد این لوله ها به مرور پوسیده می شود و امکان دارد در اتصالات آنان مشکلی به وجود بیاید امروزه بیشتر لوله های فاضلاب را در میان سقف های کاذب قرار می دهند. در این سقف ها می توان بدون تخریب نشتی را برطرف کرد ولی در لوله کشی های قدیمی برای تشخیص ترکیدگی لوله فاضلاب لازم است از دستگاه نشت یاب استفاده کنید.

نشت لوله های آب

همانطور که می دانید لوله های آب از جنس پلاستیک و یا فلز می باشند که در زیر ساختمان قرار گرفته و به لوله های آب شهری متصل هستند. اگر ترکیدگی لوله آب در ساختمان را سریعاً برطرف نکنید می‌تواند مشکلات زیادی برای زیرساخت های ساختمان به وجود بیاورد. برای تشخیص ترکیدگی لوله آب حتماً باید از دستگاه نشت یاب استفاده کنید.

تشخیص ترکیدگی لوله

سخن پایانی

در این مقاله از ایبک امداد شما را با روش نشت یابی لوله آب به وسیله دستگاه های مختلف به طور کامل آشنا کردیم. اگر با مشاهده علائم متوجه ترکیدگی لوله های آب و فاضلاب شدید حتماً با شرکت های لوله بازکنی تماس بگیرید تا با دستگاه های نشت یابی مشکل را برطرف کنند.

00000000000999999

31

 

انواع دستگاه های تشخیص ترکیدگی لوله

امتیاز سردبیر

مجموع امتیاز

از کجا بفهمیم که به تشخیص ترکیدگی لوله با دستگاه نیاز داریم؟

امتیاز کاربر: اولین نفر باشید !

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا